http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
شنبه 11 مهر 1394
ابزارهای جانبی موبایل که شاید از خریدشان پشیمان شوید
ابزارهای جانبی موبایل که شاید  از خریدشان پشیمان شوید

اینترنت چیزها و اتصال همه‌چیز به هم، باعث توسعه صنعت تکنولوژی‌های پوشیدنی و لوازم جانبی شده است به طوری که کمپانی‌های زیادی خود را درگیر تولید و طراحی محصولاتی از این دست کرده‌اند.

اما به نظر می‌رسد که این صنعت در مراحل بسیار اولیه خود بسر می‌برد و بیش از اتصال همه‌چیز به هم، اکثر ابزار جانبی طراحی شده برای اتصال به گوشی‌های هوشمند به طور مستقل کارایی چندانی ندارند. بر این اساس کمپانی‌ها برای فروش بیشتر سعی می‌کنند تا در کاربران خود نیازهای جدیدی ایجاد کنند و آنها را به خرید بیشتر ترغیب کنند، و این خود توجیه مناسبی برای تولید و معرفی محصولات جدید از طرف شرکت‌های فعال در این زمینه است، اما از نقطه نظر کاربران وضع اندکی متفاوت است. انگیزه کاربران از خرید آنچه کمپانی‌ها ارايه می‌دهند، چیست؟
قبل از اقدام برای خرید، بهتر است به این سه پرسش به دقت پاسخ داده شود. 1- ابزار جدید برای برطرف کردن کدام بخش از نیازهای کاربران طراحی شده است؟ 2- آیا کیفیت ساخت و تولید محصول مورد نظر، در حدی است که از پس ادعاهای کمپانی سازنده برآید؟ 3- آیا نوع قیمت‌گذاری به گونه‌ای است که ارزش خرید را داشته باشد؟
در واقع بیشتر کاربران پس از پاسخ به سوالات فوق، به طور کلی از خرید ابزارهای جانبی و تکنولوژی‌های پوشیدنی فعلی منصرف می‌شوند. چرا که گاه حتی یافتن حداقل یک دلیل برای استفاده از این ابزار نیز کار ساده‌ای نیست. در ادامه به بررسی برخی ابزارهای جانبی موبایل می‌پردازیم که فعلا کارآیی چندانی نداشته و خریداران آن نیز پس از مدتی پشیمان شده و آنها را به گوشه‌ای انداخته‌اند.

 تنها یک دلیل برای خرید ساعت‌های هوشمند
ساعت‌های هوشمند از جمله گجت‌های پوشیدنی هستند که در حال حاضر دریافت به موقع نوتیفیکیشن‌ها مهم‌ترین کاربرد آنها است و دلیلی که سازندگانش از آن به عنوان یک امتیاز مهم یاد می‌کنند، این است که با خرید ساعت هوشمند دیگر لازم نیست تا کاربران برای چک کردن ایمیل‌ها، پیام‌ها و برخی تماس‌ها گوشی خود را از جیب خارج کنند!
ساعت‌های هوشمند درحقیقت نوعی ابزار جانبی برای گوشی‌های هوشمند به شمار می‌آیند و به طور مستقل کاربردی در حد یک ساعت مچی معمولی خواهند داشت با این تفاوت که استرس شارژ مداوم آنها گریبان شما را خواهد گرفت. در حقیقت برخی قابلیت‌ها از گوشی‌های هوشمند انتخاب شده و در ساعت هوشمند قرار گرفته است اما به دلیل محدودیت‌های موجود از جمله کوچک بودن صفحه‌نمایش، پخش ویدیو یا ارتباط با رسانه‌های اجتماعی، فعلا قابلیت انتقال به مچ دست را ندارند. محاسبه تعداد قدم‌ها و شمردن ضربان قلب و به اشتراک گذاشتن آن با دوستان  و اطلاعاتی از این دست نیز از وظایف ساعت‌های هوشمند است که برای اکثر کاربران اهمیت چندانی ندارد و یا بعد از مدت کوتاهی تکراری و غیر ضروری می‌شود.
با تمام این کاستی‌ها و بر اساس یک قانون نانوشته، عرضه ساعت هوشمند اپل، سبب شهرت این گجت در بین کاربران شد و ورق به نفع ساعت‌های هوشمند و به طور خاص اپل برگشت. با استقبال زیادی که از ساعت اپل صورت گرفت، تحلیلگران پیش‌بینی کردند که در سال 2015، نزدیک به 19 میلیون ساعت هوشمند اپل به فروش خواهد رسید و 56 درصد از این مارکت به تسخیر این کمپانی در خواهد آمد، با این وجود برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که 62 درصد از کاربران اپل‌واچ، خرید آن را به دیگران توصیه نمی‌کنند!       
ورود اپل به دنیای ساعت‌های هوشمند، سبب اعتماد بیشتر کاربران به این گجت‌ها شد، اما واقعیت این است که در حال حاضر حتی ساعت هوشمند اپل نیز قابلیت‌های چندانی ندارد و هزینه کردن حداقل مبلغ یک میلیون و چهارصد هزار تومان برای چنین وسیله‌ای به هیچ‌وجه منطقی به نظر نمی‌رسد.  
همچنین هنوز استفاده از ساعت‌های هوشمند فراگیر نشده و آینده مشخصی برای آن قابل پیش‌بینی نیست، بنابراین بهتر است برای خرید آن شتاب نکنید. چراکه اگر این محصولات بتوانند خود را درگردونه تولید حفظ کنند،  قطعا در آینده با پیشرفت‌های بیشتری رو‌به‌رو خواهند شد.  

 بی‌دلیل بودن خرید اسمارت‌بند‌ها!
اسمارت‌بندها ابزاری هستند که هدف اصلی از تولید آنها پایش فعالیت‌های روزانه کاربران عنوان شده است، قابلیتی که روی ساعت‌های هوشمند هم موجود است. از همین جا پیداست که روزانه با حجم عظیمی‌ از اطلاعات جمع‌آوری‌شده ر‌وبه‌رو هستیم. اما آیا در اختیار داشتن این اطلاعات همیشه برای شما ضروری و مفید خواهد بود؟ محاسبه تعداد قدم‌های طی شده، ضربان قلب، مسیر حرکت، میزان کالری سوزانده شده، زمان‌های استراحت و غیره از جمله اطلاعاتی هستند که توسط اسمارت‌بند‌ها به گوشی هوشمند کاربر منتقل می‌شود. هر چه حجم اطلاعات جمع‌آوری شده بیشتر باشد، احتمال بررسی آنها توسط کاربر کاهش می‌یابد به‌خصوص اگر این اطلاعات چندان ضروری نباشند. حتی تجربه استفاده از این ابزار در افرادی که با برنامه‌ای منظم به فعالیت‌های ورزشی می‌پردازند نیز چندان مطلوب نیست، بیشتر این افراد اظهار داشته‌اند که به ندرت اطلاعات جمع‌آوری‌شده را مورد بررسی قرار می‌دهند و استفاده از این ابزار تاثیر بسیار ناچیزی بر نحوه فعالیت آنها گذاشته است.
گذشته از اطلاعات غیر ضروری مساله جدی‌تري در مورد اسمارت‌بند‌ها وجود دارد و آن عدم برخورداری از دقت لازم در ارایه اطلاعات است. اگر فرض کنیم که افرادی وجود دارند که به پایش فعالیت‌های روزمره خود علاقه‌مند هستند و با دقت اطلاعات به دست آمده را رصد می‌کنند و برنامه روزانه خود را با توجه به اطلاعات دریافتی اصلاح می‌کنند! نیاز به ارایه اطلاعات دقیق، بیش از پیش خود را نشان می‌دهد. اگر قرار است که این داده‌ها مبنای برنامه‌ریزی قرار گیرند باید دقیق و قابل اعتماد باشند. اما مقایسه داده‌های دریافتی از طریق اسمارت‌بند‌های مختلف نشان داده است که نتیجه محاسبات آنها به هیچ‌وجه با هم مطابقت ندارد و حتی در مواردی تفاوت فاحشی بین آنها وجود دارد!
به هر حال عدم اعتماد به نتایج حاصله، کاربران را در استفاده از این وسیله دلسرد کرده و باعث می‌شود افراد پس از مدتی کوتاه آنها را کنار بگذارند. بنابراین اسمارت‌بند‌ها نیز ميهمان موقت خانه‌های شما هستند و تا زمانی که اشکالات آنها برطرف نشود مشتری دايمی ‌نخواهند داشت. البته با تمام این تفاسیر شاید باشند کاربرانی با نیازهای کاملا خاص که مشتری این ابزار باشند.

 هدست‌های واقعیت مجازی
چند سالی است که تب ادغام کردن فضای مجازی با فضای واقعی بالا گرفته و کمپانی‌های زیادی در صدد امکان‌پذیر کردن این رویا برآمده‌اند. دانشمندان و مهندسان دهه‌ها است که تلاش می‌کنند با کمک امکانات موجود مرز بین رویا و واقعیت را از بین ببرند، اما تا کنون موفقیت‌های زیادی به دست نیاورده‌اند. بنابراین از جمله معایب این هدست‌ها را می‌توان، عدم وجود تکنولوژی لازم برای پیشرفت آنها دانست. نرم‌افزارهای به کار رفته در این ابزار نیز هنوز از قابلیت‌های لازم برخوردار نیستند و تاثیرات نامطلوب فیزیکی و روانی این ابزار برای کاربر هنوز مشخص نیست.
به هر حال برای استفاده از هدست‌های واقعیت مجازی راه طولانی در پیش است و هنوز نرم‌افزارها و محیط‌های مبتنی بر آنها به وجود نیامده است. پس خرید این ابزار نیز به اکثر کاربران توصیه نمی‌شود، مگر آنکه قصد داشته باشند تجربه‌ای کوتاه داشته باشند که البته باید بهای بالای آن را نیز بپردازند.

 لنزها و فلش‌های دست و پاگیر
وجود برخی نقایص در گوشی‌های هوشمند، کمپانی‌ها را به فکر انداخت تا برای جبران این محدودیت‌ها دست به کار شوند و لوازم جانبی مورد نیاز آنها را تولید کنند. در این میان دوربین که از بخش‌های پرطرفدار در گوشی‌های هوشمند است به شدت مورد توجه قرار گرفت و لوازم جانبی متنوعی برای آن تولید شد. لنز‌هایی که روی دوربین سوار می‌شوند، فلش‌هایی که قابلیت نصب روی گوشی را دارا هستند و مونوپادها که برای ایجاد سهولت در عکس‌برداری سلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همه این موارد برای افزایش لذت عکاسی با گوشی‌های هوشمند به وجود آمدند. اسپیکر‌ها نیز وظیفه بهبود کیفیت صدای تولید شده توسط گوشی‌ها را بر عهده گرفتند،  اما آیا همه آنها از کارآیی لازم برخوردار هستند؟
لنزها انواع مختلفی دارند از جمله ماکرو، واید و فیش‌آی که هر یک با هدف خاصی طراحی شده‌اند. با استفاده از لنزماکرو می‌توانید تا آنجا که ممکن است به سوژه عکاسی خود نزدیک شوید، لنز واید برای افزایش زاویه عکاسی و ثبت عکس‌های دسته‌جمعی طراحی شده و فیش‌آی که بیشتر جنبه تزیینی دارد، تصاویر را به صورت نیم‌کره ثبت می‌کند، اما باید به این نکته توجه کرد که با استفاده از این لنزها حجم تصاویر اندکی افزایش می‌یابد و عملکرد این لنزها روی گوشی‌های پایین‌رده و حتی میان‌رده، نتیجه خوبی به همراه ندارد.
برای حصول نتیجه بهتر باید در دوربین گوشی‌های بالارده و پرچمدار از این نوع لنزها استفاده شود. دشواری در حمل و همچنین نصب این لنزها در هنگام عکاسی از جمله مواردی است که باید به آن توجه داشت. فلش‌ها نیز قابلیت‌های چندانی ندارند و تنها برای تامین کمی نور بیشتر برای سوژه عکاسی طراحی شده‌اند اما در بیشتر موارد هماهنگی زیادی با دوربین گوشی ندارند و گاهی با تولید نور بیش از حد حتی کیفیت عکس را کاهش می‌دهند.
همچنین استفاده از آنها به محل قرارگیری دوربین درگوشی ارتباط دارد، بنابراین انتخاب آنها باید متناسب با مدل گوشی صورت گیرد. از همه مهم‌تر این که درکشور ما این لوازم جانبی با قیمت بیشتری به دست مصرف‌کننده می‌رسد و افزایش جزیی کیفیت تصاویر، ارزش هزینه‌های گزاف را ندارد. ضمن این که هرگز کیفیت عکس‌برداری با موبایل حتی با استفاده از این وسایل جانبی به پای دوربین‌های عکاسی نمی‌رسد.
اسپیکرها هم هیچ وقت صدایی به کیفیت دستگا‌ه‌‌های صوتی تولید نمی‌کنند و علاوه بر آن دشواری‌هایی در حمل آسان گوشی هوشمند به وجود می‌آورند، کیفیت عملکرد آنها نیز تا حدود زیادی به کیفیت صدای تولیدشده توسط گوشی بستگی دارد و به تنهایی قادر به تولید یک صدای خوب و بی‌نقص نیستند. بنابراین هر چه اسپیکر گران‌تری بخرید بیشتر زیان کرده‌اید.    
مونوپادها هم اگرچه همچنان در ایران پرطرفدار هستند، اما کم نیستند افرادی که حالا این پایه‌ها را در انبار خانه‌های‌شان رها کرده‌اند.

 نتیجه‌گیری و جمع‌بندی
بنابراین بهتر است تا به سرعت، مرعوب تبلیغات نشویم چراکه همیشه محصولاتی بوده‌اند که پس از تولید، فراگیر نشده و از بین رفته‌اند. تلویزیون‌های سه‌بعدی را می‌شناسید، این تلویزیون‌ها با وجود کم بودن فیلم‌های ساخته شده برای آنها در صورت مشاهده مکرر گاه باعث ایجاد سردرد در کاربران می‌شدند. در حقیقت راز موفقیت محصولات جدید میزان فراگیری آنها است. روزگاری که گوشی موبایل در دست عده‌ای محدود بود، نیاز به خرید آن به این شکل احساس نمی‌شد. افراد زیادی بر این باور بودند که برای برقراری تماس می‌توان صبر کرد و خود را به نزدیک‌ترین محلی رساند که امکان برقراری تماس با تلفن ثابت وجود دارد، اما امروز چنین چیزی مفهومی‌ ندارد، کاربردهای جدیدی برای این وسیله هوشمند تعریف شده که کنترل کودکان از جمله آنها است. پس "فراگیر شدن" راز بقای گوشی‌های موبایل است.  
پس بهتر است ما نیز به تکنولوژی‌های جدید فرصت همه‌گیر شدن را بدهیم و با مدگرایی و تبلیغات، ابزاری برای تامین هزینه تحقیقات کمپانی‌ها نشویم. بهتر است به خاطر داشته باشیم که در صورت فراگیر شدن یک تکنولوژی و استفاده از تجربه سایرین ما نیز می‌توانیم به زمره کاربران آن بپیوندیم.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200