http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
سه شنبه 31 شهريور 1394
چگونه از تبدیل اینترنت‌ چیزها به اینترنت دزدها جلوگیری کنیم؟
چگونه از تبدیل اینترنت‌ چیزها به اینترنت دزدها جلوگیری کنیم؟

اینترنت ‌چیزها (چیزترنت) آمده است که بماند. اکنون روی مچ، درون جیب، درون خودرو، درون‌ خانه‌ها و حتی درون دستگاه‌های ورزشی آن را مي‌بينيم.

از ساعت‌های مچی هوشمند و خودروهای خودپیما گرفته تا مسواک‌های هوشمند و راکت‌های تنیس متصل به شبکه با دنیایی روبه‌رو هستیم که در آن دیگر هیچ دستگاهی حالت جزیره‌ای تک‌افتاده را ندارد.
فراموش نباید کرد که سرشت طرح اینترنت (قابلیت‌ دسترسی آسان و اتصال فوری در کنار امنیت) سبب شده تا شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان در معرض آسیب‌پذیری‌های امنیتی متعددی قرار گیرند.
طبق برآورد گروه آی‌دی‌سی، شمار افزاره‌های متصل به شبکه در سال 2020 به بیش از 30 میلیارد افزاره می‌رسد که بیش از سه برابر میزان کنونی آن است. چیزترنت به این معنا خواهد بود که خودروها با هم ارتباط خواهند داشت و خطرات جاده را به هم هشدار خواهند داد و جاده‌ها نیز در مورد راه‌بندان‌ها اطلاع‌رسانی خواهند کرد.
بیمارستان‌ها به‌شدت سامانه‌ای می‌شوند و تشخیص‌ها حتی در گرماگرم جراحی با هماهنگی متخصصان در سراسر کشور یا حتی در سراسر قاره‌ها انجام می‌گیرد.
ساختمان‌های هوشمند نیز لایه‌های امنیتی جدیدی پدید می‌آورند و سامانه‌های گرمایشی و سرمایشی آنها بر اساس تازه‌ترین شرایط آب‌وهوایی و پیش‌بینی‌ها به‌صورت خودکار تنظیم می‌شود. چنین اینترنت فراگیری به‌طور عمیق‌تر در تمام وجوه زندگی رسوخ می‌کند و با استفاده از انبوه داده‌ها کارهایی را به حالت خودکار در می‌آورد که انسان همیشه نمی‌تواند درست انجام دهد.
اما نمی‌توان خصلت انسان را به کلی از میدان خارج کرد. بررسی‌های جدید گروه ایکس‌فورس در مورد مسايل امنیتی نشان می‌دهد که چیزترنت به تهدیدهای امنیتی ناشناخته‌ای هم میدان می‌دهد؛ زیرا رخنه‌گرها، کلاهبردارها، داده‌دزدها و حتی گروه‌های تروریستی می‌توانند از انبوه داده‌های درون چیزترنت سوء‌استفاده کنند.
فقط در سال 2014 میلادی يک میلیارد مورد اطلاعات شخصی برملا شد که 20 درصد بیشتر از سال قبل آن بود. افزون بر این، بیش از 9200 آسیب‌پذیری امنیتی جدید بیش از 2600 سازنده را به دردسر انداخت.
خلافکاران اینترنتی سازمان‌یافته و بسیار متخصص امروزی می‌توانند در نرم‌افزار خودرو رخنه کنند و ترمزهای آن را از کار بیندازند، دروازه‌های دیجیتالی ساختمان‌ها را قفل‌گشایی کنند، سامانه‌های روشنایی و تهویه را از کار بیندازند، کارخانه‌ای را فلج کرده یا حتی کل صنعتی را از کار بیندازند. حتی قدرت دارند شبکه‌ برق شهر را نیز از کار بیندازند. همچنین می‌توانند دستگاه‌های پزشکی کاشته شده درون بدن را نیز مختل کنند.
جلوگیری از چنین حملاتی از چالش‌های بزرگ در اینترنت ‌چیزها است. بسیاری از چیزسازان امروزی شرکت‌هایی نوپا و کوچک هستند و منابع محدودی برای سرمایه‌گذاری در امنیت چیزترنت دارند.
در نبود اجماع جهانی راجع به چالش امنیت و حریم خصوصی چیزترنت، هر سازمانی باید برنامه‌‌ فناوری و افزاره‌های چیزترنت خود را بر پنج جزء استوار کند: سیستم‌عامل امن، شناسه‌ یکتا برای هر افزاره، حفاظت از حریم داده‌ها، امنیت قوی برنامه‌های کاربردی، اصالت‌سنجی قوی و نظارت بر دسترسی.
افزاره‌های چیزترنت موجب افزایش راحتی، صرفه‌جویی مالی و صرفه‌جویی در وقت می‌شوند، اما اگر افزایش جرایم سایبری در سال گذشته نشانگر روند آینده باشد، امنیت را باید رکن گریزناپذیر چیزترنت خواند.

 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200