http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
دوشنبه 30 شهريور 1394
کرمها ( worms ) چه تفاوتی با ویروس ها دارند؟
کرمها ( worms ) چه تفاوتی با ویروس ها دارند؟

بدليل اينکه email از يک فرد شناخته شده براي گيرنده ارسال شده است بسياري از مردم گول مي خورند و کرم در حجم وسيع گسترش پيدا مي کند.

کرمها ( worms ) چه تفاوتی با ویروس ها دارند؟
 
کرمها اصولاً ويروس نيستند با اين وجود تفاوت بين آنها بسيار اندک است و معمولاً در اخبار روزمره آنها را با يکديگر اشتباه مي گيرند. ويروسها يک کامپيوتر منفرد را آلوده مي کنند وسعي نمي کنند به کامپيوتر ديگري راه پيدا کنند کرمها به کامپيوترهاي ديگر انتقال پيدا مي کنند با اعمال شما. ( مثلاً با اشتراک گذاشتن فايلها بوسيله email يا بوسيله فلاپي ديسک ها کرمها به شدت علاقه مندند که فقط خود را در ميان يک شبکه گسترش دهند. آنها به طور خود کار خودشان را به کامپيوترهاي ديگر انتقال مي دهند به علت اينکه انتقال آنها بين کامپيوترها به طور خودکار انجام مي پذيرد سرعت گسترش آنها بسيار سريعتر از ويروسها است.

معمولترين راه گسترش يک کرم اين است که خود را به همه آدرسهاي email اي که شما در address book خ.د ليست کرده ايد برساند يا outlook شرکت مايکروسافت برنامه email اي است که بيشترين آسيب پذيري را در برابر حمله کرمها دارد فقط به اين دليل که عمومي ترين برنامه است براي کاهش دادن احتمال آلوده شدن به کرمها شما مي توانيد مراحل زير را اجرا کنيد:

  • هيچ فايل الصاقي ( attachment ) غير منتظره اي را در email هاي خود باز نکنيد ( بخصوص آنهايي را که شامل پيغامهاي معمول مانند در اين جا فايلي که شما درخواست کرده ايد وجود دارد. ) هر چند آنها از منابع مطمئني براي شما ارسال شده باشند. براي فرستنده email اي بفرستيد (reply ) و از او سئوال کنيد او واقعاً چنين فايلي براي شما فرستاده است يا نه؟

  • يک آنتي ويروس نصب کنيد و آن را مرتباً up to date کنيد.

  • اگر ممکن است از نرم افزار email اي به قير از Outlook Express استفاده کنيد.

کرمي که به خوبي منتشر شده "Love Letter" نام دارد که با فرستادن خود به آدرس email اي که در address book نرم افزار Outlook Express وجود دارند منتشر مي شود به راحتي کپي کردن فايل در کامپيوتر قرباني خود را وارد مي کند و با يک عنوان به صورت "I LOVE YOU" وارد مي شود و پيغام آن به صورت زير است :

"Rindly chek the attached LOVE LETTER coming from me"

بدليل اينکه email از يک فرد شناخته شده براي گيرنده ارسال شده است بسياري از مردم گول مي خورند و کرم در حجم وسيع گسترش پيدا مي کند. اگر چه به کامپيوتر قرباني آسيب وارد مي شود ولي آسيب اصلي به کل شبکه وارد مي شود و همه آن را آلوده مي کند.

اسب تراوا چيز جالبي بنظر مي رسد اما چيزهاي آسيب رسان و کثيفي در بر دارد. و در لباس خدمات مفيد يا پيوستهاي ( attachments ) جذاب در email مثلاً يک screen saver پخش مي شود. آنها فايلهي الصاقي براي شما مي فرستند که آنقدر براي شما جالب است که آنها را براي دوستانتان مي فرستيد. در حاليکه آثار مخرب آن پنهان بوده با تاخير عمل مي کند بنابراين شما نمي دانيد چيزي که در حال فرستادن آن هستيد يک فايل خطرناک است.

در مواقع ديگر اين کرمها تکثير مي شوند مانند يک کرم اينترنتي و خود را به صورت اتوماتيک به کامپيوترهاي ديگر مي رسانند و معمولاً از Outlook Express استفاده مي کنند.

 
 
 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200