http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
دوشنبه 30 شهريور 1394
فايروال ( firewall ) چیست و چه کمکی به شبکه می‌کند؟
فايروال ( firewall ) چیست و چه کمکی به شبکه می‌کند؟

مهمترين قسمت يک فايروال ويژگي کنترل دستيابي آن است که بين ترافيک خوب و بد تمايز قائل مي شود.

يک فايروال از شبکه شما در برابر ترافيک ناخواسته و همچنين نفوذ ديگران به کامپيوتر شما حفاظت مي کند. توابع اوليه يک فايروال به اين صورت هستند که اجازه مي دهند ترافيک خوب عبور کند و ترافيک بد را مسدود مي کنند! مهمترين قسمت يک فايروال ويژگي کنترل دستيابي آن است که بين ترافيک خوب و بد تمايز قائل مي شود.

وقتي آن را نصب مي کنيد فايروال بين کامپيوتر شما و اينترنت قرار مي گيرد. فايروال به شما اجازه مي دهد صفحات وب را ببينيد و به آنها دسترسي داشته باشيد، فايل download کنيد، چت کنيد و ... . در حاليکه مطمئن هستيد افراد ديگري که در اينترنت مشغول هستند نمي توانند به کامپيوتر شما دست درازي کنند. بعضي از فايروالها نرم افزارهايي هستند که روي کامپيوتر اجرا مي شوند اما فايروالهاي ديگر به صورت سخت افزاري ساخته شده اند و کل شبکه را از حمله مصون مي کنند.

هر کسي که از اينترنت استفاده مي کند بايد از بعضي از انواع فايروالها استفاده کند. برنامه هايي هستند که مي توانند از اينترنت download شوند اين برنامه ها مي توانند تعداد زيادي آدرسهاي IP آسيب پذير براي نفوذ را پيدا مي کنند اين برنامه ها به راحتي download شده و اجرا مي شوند و براي سوء استفاده يا مشکل دار کردن کامپيوتر شما از طريق اين برنامه ها احتياجي به دانش شبکه نيست معمولاً همه انواع فايروالها از شما در برابر اين حملات حفاظت مي کنند.

فايروالهاي نرم افزاري

فايروالهاي نرم افزاري برنامه هايي هستند که خود را بين درايو کارت شبکه (يا مودم) و کامپيوتر شما قرار مي دهند. آنها حملات را قبل از اينکه حتي سيستم شما آن را تاييد کند قطع مي کنند. تعداد زيادي فايروالهاي مجاني از اين نوع روي اينترنت وجود دارند.

فايروال ( firewall ) چیست و چه کمکی به شبکه می‌کند؟

فايروال NAT ساده

فايروالهايي که براي broadband router ها ساخته شده اند و نرم افزارهايي مانند Microsoft ICS فايروالهاي بسيار ساده اي هستند. و اين فايروالها شبکه را با جلوگيري از ارتباط مستقيم هر کامپيوتر با کامپيوترهاي ديگر شبکه محافظت مي کنند. اين نوع فايروالها تقريباً هر نوع هکري را متوقف مي کنند. هکرهاي حرفه اي ممکن است بتوانند از اين فايروالها عبور کننداما تعداد چنين اشخاصي کم و احتمال آن ضعيف است.

فايروال ( firewall ) چیست و چه کمکی به شبکه می‌کند؟

فايروالهاي با ويژگي stateful packet inspection

نسل جديد فايروالهاي خانگي stateful packet inspection ناميده مي شوند. اين يک شکل پيشرفته از فايروال است که هر پاکت اطلاعاتي را که از فايروال عبور مي کند بازرسي مي کند. فايروال هر پاکت اطلاعاتي را براي رديابي هر نوعي از هک اسکن مي کند.بيشتر افراد هرگز با اين نوع حمله ها روبرو نمي شوند اما نواحي در اينترنت وجود دارند که بيشتر مورد حمله هکرهاي حرفه اي واقع مي شوند

 
 
 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200