http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
دوشنبه 30 شهريور 1394
چند تفکر اشتباه درباره امنیت اينترنت و کامپيوتر
چند تفکر اشتباه درباره امنیت اينترنت و کامپيوتر

حتي اگر کامپيوتر شما هيچگاه به اينترنت متصل نشود باز هم يک هدف مناسب براي حملات است. زمانيکه ناخواسته ويروسي به کامپيوتر شما راه مي يابد لزوماً همان لحظه فعال نمي شود به خصوص اگر از برنامه هاي چک ايميل استفاده مي کنيد.

امروزه بحث امنيت در اينترنت با گسترش حمله ويروس ها و پيچيده تر شدن نحوه عملکردشان بسيار مشکل تر از گذشته شده است. مجله معتبر PC Magazine چندي پيش تحقيقي انجام داد و روي افراد زيادي که با کامپيوتر و اينترنت سر و کار داشتند مطالعاتي انجام داد. آنها از شرکت کنندگان درباره سرويس هاي اينترنتي که در اختيار داشتند سوالاتي پرسيدند اما نتايج بدست آمده شگفت انگيز بود. بيشتر شرکت کنندگان از شدت خطر بالقوه اي که آنها را تهديد مي کرد درک درستي نداشتند و از روش هاي مقابله با آنها اطلاعات درستي نداشتند.در اين مقاله برخي تفکرات اشتباه که در بين کاربران اينترنت و کامپيوتر معمول شده است را بيان کنيم به اميد اينکه مفيد واقع شود:

 

افسانه اول: من اطلاعات مهمي روي کامپيوتري که به اينترنت متصل مي شود ذخيره نمي کنم، بنابراين لازم نيست خيلي نگران امنيت اطلاعات باشم.

چند سال پيش با کمي اغماض مي شد گفت اين حرف ها درست است ولي امروزه با بوجود آمدن تهديدات دورگه! که هم خواص يک کرم اينترنتي و هم ويروس را دارد و از هر دوي آنها مخرب تر است ديگر به اين سادگي نمي توانيد از کنار امنيت کامپيوتر خود با بي تفاوتي بگذريد حتي اگر اطلاعات مهمي روي آن نداشته باشيد به عنوان مثال يکي از اين تهديدات که Blaster نام دارد دور از چشم بسياري مي تواند در عرض کمتر از چند ساعت هزاران و بلکه ميليون ها کامپيوتر را در اينترنت آلوده کند. براي چنين بد افزار مخربي مهم نيست که کامپيوتري چه کسي را هدف قرار مي دهد و اطلاعات آن چه ارزشي دارد فقط اطلاعات را جمع آوري مي کند تا در زمان مناسب از اين اطلاعات به سرقت رفته سوء استفاده کند. حتي ممکن است کامپيوتر شما مستقيما مورد حمله واقع نشود و از آن به عنوان پايگاهي براي حمله به کامپيوتر هاي ديگر ( مثلاً در يک شبکه کامپيوتري ) استفاده شود. حتي به اين روش ممکن است از کامپيوتر شما براي ارسال نامه هاي الکترونيکي نا خواسته و تبليغات وب سايت هاي غير اخلاقي استفاده شود، در حاليکه از ان بي خبريد. بنابراين مسئوليت شهروندي شما حکم مي کند که از کامپيوتر خود در برابر اين تهديدات حفاظت کنيد.

افسانه دوم: زمانيکه با اينترنت کار نمي کنم ارتباط خود را با کامپيوتر قطع مي کنم يا کامپيوتر را خاموش مي کنم. بنابراين از کامپيوتر خود حفاظت کرده ام.

اشتباه است، حتي اگر کامپيوتر شما هيچگاه به اينترنت متصل نشود باز هم يک هدف مناسب براي حملات است. زمانيکه ناخواسته ويروسي به کامپيوتر شما راه مي يابد لزوماً همان لحظه فعال نمي شود به خصوص اگر از برنامه هاي چک ايميل استفاده مي کنيد. امروزه ويروس ها و ساير تهديدات يارانه اي به طور بي رحمانه اي از طريق حافظه USB ، CD/DVD و شبکه هاي کامپيوتري منتشر مي شوند.

افسانه سوم: براي اينکه کامپيوترم ويروسي نشود فايل هاي الصاق شده ( attached ) در ايميل هاي مشکوک را باز نمي کنم.

اما ممکن است ويروس بعدي که به کامپيوتر شما راه پيدا مي کند ايميلي باشد که از يک دوست يا همکار دريافت کرده ايد. چون کامپيوتر او آلوده بوده است. کرم هاي دورگه حتي مي توانند از طريق حفره هاي امنيتي مرورگر شما وارد شوند. بنابراين گاهي فقط خواندن يا ديدن يک ايميل مي تواند باعث ايميل آلوده شدن کامپيوتر شما شود. براي جلوگيري از اين معضل فقط کافيست يک مجموعه آنتي ويروس و فايروال يا يک بسته امنيت اينترنت ( Internet Security ) نصب کنيد. و البته آن را Update ( به روز ) نگه داريد. براي Update آنتي ويروس هم به يک خط اينترنت با سرعت کافي نياز داريد به خصوص اگر دير به دير به اينترنت متصل مي شويد.

افسانه چهارم: سيستم عامل من مکينتاش يا لينوکس ( و سيستم عامل هاي بر پايه لينوکس ) است و نه ويندوز بنابراين لازم نيست نگران اين گونه حملات باشم.

اين درست است که هدف بيشتر حملات کامپيوتر هايي است که سيستم عامل ويندوز شرکت مايکروسافت روي آنها نصب شده است، اما حملاتي که عليه سيستم عامل هاي مکينتاش و لينوکس صورت مي گيرند کم نيستند. بعضي از متخصصين پيش بيني مي کنند. که مشکل ويروس ها در سيستم عامل هاي مکينتاش از اين هم بدتر شود، چون سيستم عامل X مکينتاش از نسخه اي از يونيکس استفاده مي کند. و هر چند اين سيستم عامل هم ابزار هاي امنيتي خود را دارد ولي نفوذ به آن غير ممکن نيست.

افسانه پنجم: کامپيوتر من يک پکيج امنيتي و آنتي ويروس دارد، بنابراين کاملاً حفاظت شده است.

نه کاملاً، اول اينکه اگر شما آنتي ويروس خود را به گونه اي تنظيم نکرده باشيد که ترافيک ورودي از اينترنت را به طور اتومات اسکن کند در اين صورت حفاظت درستي انجام نداده ايد. دوم، هر روز ويروس ها و تهديدات جديد عليه کامپيوتر شما ظاهر مي شود، و اگر آنتي ويروس شما Update باشد تا حدي مي توان به آن اطمينان کرد. بنابراين بايد ويژگي Auto-Update را فعال کنيد. سوم، يک پکيج امنيتي به تنهايي نمي تواند از کامپيوتر شما محافظت کند به عبارت ديگر هيچ آنتي ويروس يا پکيج امنيتي کامل نيست. بنابراين بهترين راه حل رعايت مجموعه اي از احتياطات و اقدامات امنيتي است. يعني يک آنتي ويروس، يک فايروال، يک Anti Spyware/Malware نصب کنيد و براي به روز رساني آنها به طور مرتب اقدام کنيد. وصله هاي امنيتي سيستم عامل و مرورگر خود را نصب کنيد. و وارد سايت هاي مشکوک به خصوص وب سايتهاي روسي و چيني که قوانين بين المللي ارتباطات را رعايت نمي کنند نشويد.

ترجمه: علي يزدي مقدم

 
 
 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200