http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
دوشنبه 30 شهريور 1394
درباره شبکه هاي بي سيم Wireless Networking بیشتر بدانید
درباره شبکه هاي بي سيم Wireless Networking بیشتر بدانید

در ساختار اغلب شبکه های بیسیم از يک دستگاه فرستنده و گيرنده مرکزي بنام Access Point = AP استفاده مي‌شود.

درباره شبکه هاي بي سيم Wireless Networking بیشتر بدانید

شبکه هاي بي سيمWireless Networking

 

به تکنولوژي ارتباطي اطلا‌ق مي‌شود که در آن از امواج راديويي، مادون قرمز و مايکروويو به جاي کابل براي انتقال اطلاعات بين دو دستگاه فرستنده و گیرنده استفاده مي‌شود. در ساختار اغلب شبکه های بیسیم از يک دستگاه فرستنده و گيرنده مرکزي بنام  Access Point = AP  استفاده مي‌شود. AP با آنتني که به آن متصل است، مي‌تواند در محل مرتفع و يا هر مکاني که امکان ارتباط بهتر را فراهم مي‌کند، نصب شود .

 

 

 

فوايد تکنولوژي Wireless

 

تکنولوژي Wireless به کاربر امکان استفاده ‌از دستگاه‌هاي متفاوت، بدون نياز به سيم يا کابل و در حال ‌حرکت را مي‌دهد. شما مي توانيد صندوق پست الکترونيکي، وب سایت مورد نظر خود و ... را مشاهده نمایید.

 

 

 

انواع شبکه هاي بي سيم

 

 

 

Wireless Local Area Networks = WLAN  

 

اين نوع شبکه براي کاربران محلي از جمله محيطهاي دانشگاهي يا آزمايشگاهها که نياز به استفاده از اينترنت دارند مفيد مي باشد. در اين حالت بایستی از Access Point استفاده نمود. در این حالت مي توان با استفاده از آنتن هاي مناسب مسافت ارتباطي کاربران را به شرط عدم وجود مانع تا حدي طولاني تر نمود.

 

 

 

Wireless Personal Area Networks = WPANS

 

دو تکنولوژي مورد استٿاده براي اين شبکه ها عبارت از: Infra Red و Bluetooth  که مجوز ارتباط در محيطي حدود 90 متر را مي دهد البته در IR نياز به ارتباط با دید کاملا مستقيم بوده و محدوديت مسافت وجود دارد.

 

 

 

Wireless Metropolitan Area Networks = WMANS

 

توسط اين تکنولوژي ارتباط بين چندين شبکه يا ساختمان در يک شهر برقرار مي شود و براي Backup آن مي توان از خطوط اجاره اي و فيبر نوري استفاده نمود.

 

 

 

Wireless Wide Area Networks = WWANS

 

براي شبکه هائي با فواصل زياد همچون بين شهرها يا کشورها بکار مي رود اين ارتباط از طريق ماهواره ها صورت مي پذيرد.

 

 

 

آشنائي با شبکه هاي بي سيم
نياز روز افزون به پويايي کارها ، استفاده از تجهيزاتي مانند تلفن همراه ، پيجرها و ... بواسطه وجود شبکه هاي بي سيم امکان پذير شده است. اگر کاربر يا شرکت يا برنامه کاربردي خواهان آن باشد که داده و اطلاعات مورد نياز خود را به صورت متحرک در هر لحظه در اختيار داشته باشند شبکه هاي بي سيم جواب مناسبي براي آنها ست.

تشريح مقدماتي شبکه هاي بي سيم و کابلي
شبکه هاي محلي (
LAN ) براي خانه و محيط کار مي توانند به دو صورت کابلي (Wired ) يا بي سيم (Wireless ) طراحي گردند . در ابتدا اين شبکه ها به روش کابلي با استفاده از تکنولوژي Ethernet طراحي مي شدند اما اکنون با روند رو به افزايش استفاده از شبکه هاي بي سيم با تکنولوژي Wi-Fi مواجه هستيم .
در شبکه هاي کابلي (که در حال حاضر بيشتر با توپولوژي ستاره اي بکار مي روند ) بايستي از محل هر ايستگاه کاري تا دستگاه توزيع کننده (هاب يا سوئيچ ) به صورت مستقل کابل کشي صورت پذيرد(طول کابل ازنوع
CAT5 نبايستي 100 متر بيشتر باشد در غير اينصورت از فيبر نوري استفاده ميگردد) که تجهيزات بکار رفته از دونوع غير فعال (Passive ) مانند کابل ، پريز، داکت ، پچ پنل و.......... . و فعال (Active )مانند هاب ،سوئيچ ،روتر ، کارت شبکه و........... هستند .
موسسه مهندسي
IEEE استانداردهاي 802.3u را براي Fast Ethernet و 802.3ab و802.3z را براي Gigabit Ethernet ( مربوط به کابلهاي الکتريکي و نوري ) در نظر گرفته است.
شبکه هاي بي سيم نيز شامل دستگاه مرکزي (
Access Point ) مي باشد که هر ايستگاه کاري مي تواند حداکثر تا فاصله 30 متر ي آن (بدون مانع ) قرار گيرد.

شبکه هاي بي سيم (
Wlan ) يکي از سه استاندارد ارتباطي Wi-Fi زير را بکار مي برند:
802.11b که اولين استانداردي است که به صورت گسترده بکار رفته است .
802.11
a سريعتر اما گرانتر از 802.11b مي باشد.
802.11
g جديدترين استاندارد که شامل هر دو استاندارد قبلي بوده و از همه گرانتر ميباشد.
هر دونوع شبکه هاي کابلي و بي سيم ادعاي برتري بر ديگري را دارند اما انتخاب صحيح با در نظر گرفتن قابليتهاي آنها ميسر مي باشد.
عوامل مقايسه

در مقايسه شبکه هاي بي سيم و کابلي مي تواند قابليتهاي زير مورد بررسي قرار گيرد:
نصب و راه اندازي
هزينه
قابليت اطمينان
کارائي
امنيت
نصب و راه اندازي
در شبکه هاي کابلي بدليل آنکه به هر يک از ايستگاههاي کاري بايستي از محل سويئچ مربوطه کابل کشيده شود با مسائلي همچون سوارخکاري ، داکت کشي ، نصب پريز و......... مواجه هستيم در ضمن اگر محل فيزيکي ايستگاه مورد نظر تغيير يابد بايستي که کابل کشي مجدد و .......صورت پذيرد
شبکه هاي بي سيم از امواج استفاده نموده و قابليت تحرک بالائي را دارا هستند بنابراين تغييرات در محل فيزيکي ايستگاههاي کاري به راحتي امکان پذير مي باشد براي راه اندازي آن کافيست که از روشهاي زير بهره برد:

Ad hoc که ارتباط مستقيم يا همتا به همتا (peer to peer ) تجهيزات را با يکديگر ميسر مي سازد.
Infrastructure که باعث ارتباط تمامي تجهيزات با دستگاه مرکزي مي شود.
بنابراين ميتوان دريافت که نصب و را ه اندازي شبکه هاي کابلي يا تغييرات در آن بسيار مشکلتر نسبت به مورد مشابه يعني شبکه هاي بي سيم است .

هزينه
تجهيزاتي همچون هاب ، سوئيچ يا کابل شبکه نسبت به مورد هاي مشابه در شبکه هاي بي سيم ارزانتر مي باشد اما درنظر گرفتن هزينه هاي نصب و تغييرات احتمالي محيطي نيز قابل توجه است .
قابل به ذکر است که با رشد روز افزون شبکه هاي بي سيم ، قيمت آن نيز در حال کاهش است .

قابليت اطمينان
تجهيزات کابلي بسيار قابل اعتماد ميباشند که دليل سرمايه گذاري سازندگان از حدود بيست سال گذشته نيز همين مي باشد فقط بايستي در موقع نصب و يا جابجائي ، اتصالات با دقت کنترل شوند.
تجهيزات بي سيم همچون
Broadband Router ها مشکلاتي مانند قطع شدن‌هاي پياپي، تداخل امواج الکترومغناظيس، تداخل با شبکه‌هاي بي‌سيم مجاور و ... را داشته اند که روند رو به تکامل آن نسبت به گذشته(مانند 802.11g ) باعث بهبود در قابليت اطمينان نيز داشته است .
کارائي
شبکه هاي کابلي داراي بالاترين کارائي هستند در ابتدا پهناي باند 10
Mbps سپس به پهناي باندهاي بالاتر( 100 Mbps و 1000Mbps ) افزايش يافتند حتي در حال حاضر سوئيچهائي با پهناي باند 1Gbps نيز ارائه شده است .
شبکه هاي بي سيم با استاندارد 802.11
b حداکثر پهناي باند 11Mbps و با 802.11a و 802.11g پهناي باند 54 Mbps را پشتيباني مي کنند حتي در تکنولوژيهاي جديد اين روند با قيمتي نسبتا بالاتر به 108Mbps نيز افزايش داده شده است علاوه بر اين کارائي Wi-Fi نسبت به فاصله حساس مي باشد يعني حداکثر کارائي با افزايش فاصله نسبت به َAccess Point پايين خواهد آمد. اين پهناي باند براي به اشتراک گذاشتن اينترنت يا فايلها کافي بوده اما براي برنامه هائي که نياز به رد و بدل اطلاعات زياد بين سرور و ايستگاهاي کاري (Client to Server ) دارند کافي نيست .

امنيت
سه روش امنيتي در شبکه هاي بي سيم عبارتند از :

-
WEP=Wired Equivalent Privacy 
در اين روش از شنود کاربرهايي که در شبکه مجوز ندارند جلوگيري به عمل مي آيد که مناسب براي شبکه هاي کوچک بوده زيرا نياز به تنظيمات دستي( KEY ) مربوطه در هر Client مي باشد.
اساس رمز نگاري
WEP بر مبناي الگوريتم RC4 بوسيله RSA مي باشد.

 
SSID = Service Set Identifier
شبکه هاي WLAN داراي چندين شبکه محلي مي باشند که هر کدام آنها داراي يک شناسه (Identifier ) يکتا مي باشند اين شناسه ها در چندين Access Point قرار داده مي شوند . هر کاربر براي دسترسي به شبکه مورد نظر بايستي تنظيمات شناسه SSID مربوطه را انجام دهد .

 
MAC = Media Access Control
ليستي از MAC آدرس هاي مورد استفاده در يک شبکه به AP (Access Point ) مربوطه وارد شده بنابراين تنها کامپيوترهاي داراي اين MAC آدرسها اجازه دسترسي دارند به عبارتي وقتي يک کامپيوتر درخواستي را ارسال مي کند MAC آدرس آن با ليست MAC آدرس مربوطه در AP مقايسه شده و اجازه دسترسي يا عدم دسترسي آن مورد بررسي قرار مي گيرد .اين روش امنيتي مناسب براي شبکه هاي کوچک بوده زيرا در شبکه هاي بزرگ امکان ورود اين آدرسها به AP بسيار مشکل مي باشد.

Bluetooth
نوع ساده اي از ارتباط شبکه هاي بي سيم است که حداکثر ارتباط 8 دستگاه را با تکنولوژي Bluetooth پشتيباني مي کند دستگاههايي از قبيل PDA ، نوت بوک ، تلفن هاي همراه و کامپيوترهاي شخصي از جمله اين موارد هستند مي دهد اگرچه اين تکنولوژي ممکن است در صفحه کليدها ،موس ها و Headset و Hands-free تلفن هاي همراه نيز ديده شود اين تکنولوژي در سال 1994 توسط شرکت اريکسون ايجاد شد در سال 1998 تعداد کوچکي از کمپانيهاي مشهور مانند اريکسون ،نوکيا ، اينتل و توشيبا استفاده شد . بلوتوس در فواصل کوتاهي بين 9 تا 90 متر کار مي کنند اين فاصله پشتيباني به امنيت اين تکنولوژي مي افزايد .چرا که اگر کسي بخواهد ارتباط شما را شنود کند گر چه به ابزار خاصي نياز ندارد اما بايستي در فاصله نزديکي از شما قرار بگيرد مهمتري ويژگي بلوتوس اين است که بر خلاف Infrared موانعي مانند ديوار تاثيري بر روي سيگنال آن ندارند از تکنولوژي راديوئي استفاده کرده که خيلي گران نبوده و مصرف برق خيلي کمي دارد.

 
 
 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200