http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
چهارشنبه 1 مهر 1394
فرآيند عملي بک‌آپ در ويندوز سرور 2008
فرآيند عملي بک‌آپ در ويندوز سرور 2008

طرح درس مدرک بين المللي MCITP براي ويندوز سرور 2008

بک‌آپ‌گيري از يک سرور
در اين بخش، شما تهيه يک بک‌آپ کامل به‌طور دستي را آغاز خواهيد کرد. در مثال ما شما به يک کامپيوتر با درايو اپتيکال نياز داريد که رسانه DVD خالي براي تهيه ديسک‌هاي پشتيبان در آن قرار داشته باشد.
فرآيند عملي بک‌آپ در ويندوز سرور 2008
فرآيند عملي بک‌آپ در ويندوز سرور 2008
فرآيند عملي بک‌آپ در ويندوز سرور 2008
فرآيند عملي بک‌آپ در ويندوز سرور 2008
فرآيند عملي بک‌آپ در ويندوز سرور 2008

1 – کنسول Disk Management را باز کنيد.
2 – در ساختار درختي پانل سمت چپ، روي
(Windows Server Backup (local کليک نماييد.
3 – همان‌طور که در شکل 1 نشان داده شده است، در پانل سمت راست روي Backup Once کليک کنيد.
4 – در پنجره گزينه‌هاي بک‌آپ روي Next کليک کنيد.
5 – اگر با جعبه هشدار Windows Server Backup مواجه شديد، روي YES کليک نماييد.
6 – در پنجره Select Backup Configuration، گزينه پيش‌فرض (Full Server (recommended را در حالت انتخاب شده باقي بگذاريد.
7 – روي Next کليک کنيد. اگر يک ولوم FAT براي پارتيشن x پيکربندي شده باشد، پيام هشداري را خواهيد ديد که نشان مي‌دهد از سيستم فايل FAT پشتيباني نمي‌شود. اگر با چنين هشداري مواجه شديد، روي OK کليک نماييد.
8 – در مورد نوع مخزن ذخيره‌سازي بک‌آپ (شکل 2)، گزينه پيش‌فرض Local Drives را تغيير ندهيد. روي Next کليک کنيد.
9 – در پنجره Select backup destination، توجه داشته باشيد که Backup item size مقدار داده‌هايي که قرار است از آن‌ها بک‌آپ گرفته شود را نشان مي‌دهد. روي Next کليک کنيد. در اين مرحله ممکن است پيام هشداري را مشاهده کنيد که نشان مي‌دهد مقصد بک‌آپ در فهرست آيتم‌هايي که قرار است از آن‌ها بک‌آپ گرفته شود، درج شده است. اين پيام همچنين گزينه Exclude this volume from list of volumes to back up or add another disk and retry را در اختيار شما قرار مي‌دهد. براي تاييد اين گزينه روي Yes کليک نماييد.
10 – گزينه VSS full backup را انتخاب کرده و سپس روي Next کليک کنيد.
11 – در پنجره تاييد، يک بازبيني از پارامترهايي که انتخاب نموده‌ايد را مشاهده خواهيد کرد. اگر به هر دليلي نمي‌خواهيد فرآيند تهيه بک‌آپ آغاز شود، بايد در اين مرحله روي Cancel کليک نماييد.
زمان‌بندي بک‌آپ‌ها
Windows Server Backup شامل يک قابليت زمان‌بندي (Scheduling) است که به‌شما اجازه مي‌دهد سرور را وادار کنيد پس از ساعات عادي کار و در يک زمان مشخص از روز، تهيه بک‌آپ‌ها را آغاز نمايد. اين بدان معني است که شما مجبور نيستيد براي شروع فرآيند مذکور خودتان حضور داشته باشيد. مثلا شما مي‌توانيد بک‌آپ‌هاي کامل را طوري زمان‌بندي کنيد که ساعت 9 بعد از ظهر آغاز شوند، يعني زماني که تمام پرسنل محل کار خود را ترک کرده‌اند. در يک مثال ديگر، ممکن است يک بخش حسابداري در يک سازمان کار روزانه بستن حساب‌ها را انجام دهد که در آن پردازش کارها در ساعت 4 و 20 دقيقه بعد از ظهر متوقف مي‌شود. به اين ترتيب شما مي‌توانيد تهيه بک‌آپ از فايل‌هاي حسابداري را براي ساعت 4 و 30 دقيقه بعد از ظهر زمان‌بندي کنيد.
مراحل عمومي زير، نحوه ايجاد و زمان‌بندي يک بک‌آپ را نشان مي‌دهند:
1 - Windows Server Backup MMC snap-in را باز کنيد.
2 - روي Backup Schedule کليک نماييد.
3 – پس از آغاز شدن ويزارد Backup Schedule Wizard روي Next کليک کنيد.
4 – نوع بک‌آپ را در بين گزينه‌هاي Full Server و Custom انتخاب کنيد (شکل 3). روي Next کليک نماييد. اگر گزينه بک‌آپ Custom را انتخاب کرده‌ايد، انتخاب کنيد که مي‌خواهيد از کدام ولوم‌ها بک‌آپ گرفته شود. روي Next کليک کنيد. اگر يک ولوم FAT پيکربندي شده داشته باشيد، هشداري را خواهيد ديد که عدم پشتيباني از سيستم فايل FAT و عدم امکان تهيه بک‌آپ از آن را نشان مي‌دهد. براي ادامه کار روي OK کليک نماييد.
5 – اگر انتخاب کرده‌ايد که بک‌آپ‌ها يک‌بار در روز گرفته شوند، زمان آغاز فرآيند بک‌آپ را مشخص کنيد (شکل 4). اگر مي‌خواهيد بيش از يک‌بار در روز بک‌آپ بگيريد، ساعت‌هاي مورد نظر خود براي زمان‌بندي بک‌آپ را مشخص نماييد. پس از اتمام کار روي Next کليک کنيد.
6 – مقصد بک‌آپ را انتخاب نماييد. توجه داشته باشيد که اگر ديسک هدف براي بک‌آپ فرمت نشده باشد، ابزار Windows Server Backup آن را فرمت خواهد کرد. روي Next کليک نماييد.
7 – يک ليبل را براي ديسک مقصد وارد نموده و سپس روي Next کليک کنيد.
8 – انتخاب‌هاي خود را بازبيني کرده و روي Next کليک نماييد.
9 – در نهايت روي Finish کليک کنيد.

پيکربندي عمکرد بک‌آپ
گزينه‌هاي پيکربندي عملکرد بک‌آپ به‌شما امکان مي‌دهند تا مشخص کنيد که کدام نوع بک‌آپ‌ها انجام شوند: کامل، افزايشي يا سفارشي. گزينه پيش‌فرض روي انجام هميشگي بک‌آپ‌هاي کامل است. با اين‌حال براي صرفه‌جويي در زمان بک‌آپ‌ها، ممکن است بر حسب ولوم‌هاي موجود ترجيح دهيد از بک‌آپ‌هاي افزايشي يا ترکيبي از بک‌آپ‌هاي کامل و افزايشي استفاده کنيد. مراحل کلي انتخاب اولويت‌هاي شما در اين زمينه، عبارتند از:
1 - Windows Server Backup MMC snap-in را باز کنيد.
2 – در پانل سمت راست، روي Configure Performance Settings کليک نماييد.
3 – همان‌طور که در شکل 5 مي‌بينيد، اينجا سه گزينه را در اختيار خواهيد داشت:
-Always perform full backup
-Always perform incremental backup
- Custom (براي پيکربندي اين که روي هر ولوم خاص بک‌آپ کامل انجام شود يا افزايشي).
4 – تنظيمات مورد نظر خود را انجام داده و سپس روي OK کليک نماييد.

تهيه يک استراتژي بک‌آپ و بازيابي داده‌ها
هر سازمان بايد يک استراتژي را براي بک‌آپ‌هاي خود تهيه کند تا تضمين نمايد که مي‌تواند داده‌هاي ارزشمند را بازيابي کند. همان‌طور که قبلا نيز اشاره کرديم، يک سازمان (به‌خصوص يک سازمان بزرگ) بايد استراتژي مشخصي را براي تهيه بک‌آپ‌هاي کامل به‌صورت هفتگي (مثلا در انتهاي هفته کاري) اتخاذ نمايد.
در تمام روزهاي ديگر هفته، سازمان مي‌تواند از داده‌هاي خود بک‌آپ‌هاي افزايشي بگيرد. اگر زيرسيستم ديسک دچار خرابي شود، مي‌توان آخرين بک‌آپ کامل را بازيابي کرده و سپس هر بک‌آپ افزايشي از زمان تهيه آخرين بک‌آپ کامل تا زمان حادثه بايد بازيابي شود. يک سازمان کوچک‌تر مي‌تواند هر شب يک بک‌آپ کامل تهيه کند. در اين شرايط، اگر يک خرابي ديسک روي دهد، بک‌آپ کامل شب قبل مي‌تواند براي بازيابي داده‌ها مورد استفاده قرار گيرد.
مزيت يک بک‌آپ کامل در اين است که داده‌هاي وضعيت سيستم و همچنين تمام داده‌هاي کاربران و برنامه‌ها را در بر مي‌گيرد. داده‌هاي وضعيت سيستم شامل فايل‌هاي بوت، خط‌مشي‌هاي گروه اکتيو دايرکتوري، رجيستري و تمام ويژگي‌ها و نقش‌هاي نصب شده سرور است. تهيه بک‌آپ از داده‌هاي وضعيت سيستم، براي مثال به‌شما امکان مي‌دهد تا اکتيو دايرکتوري را به‌گونه‌اي بازيابي کنيد که تمام کارهاي پيکربندي اکتيو دايرکتوري به‌سرعت به وضعيت قبلي برگردند.
يک روش براي اطمينان از اين موضوع که بک‌آپ‌ها به‌موقع گرفته مي‌شوند، استفاده از ويزارد Backup Schedule Wizard براي زمان‌بندي منظم بک‌آپ‌ها است. همچنين، استقرار يک خط‌مشي بک‌آپ کامپيوتر مکتوب و آموزش کامل افرادي که در خط‌مشي با اداره بک‌آپ‌ها سر و کار خواهند داشت را در برنامه کار خود قرار دهيد.
به‌عنوان بخشي از يک طرح بازيابي حادثه، بسيار مهم است که يک کپي از بک‌آپ خود را در خارج از سايت سازمان نگهداري کنيد. اين کار يک اقدام احتياطي بسيار خوب در مواقع آتش‌سوزي، جاري شدن سيل و بعضي از بلاياي طبيعي ديگر به‌شمار مي‌آيد. بسياري از سازمان‌ها در حال حاضر اين نياز خود را با استفاده از نرم‌افزارها يا سرويس‌هاي بک‌آپ Off-Site برآورده مي‌کنند.
توجه داشته باشيد که ذخيره‌سازي بک‌آپ در خارج از سايت سازمان حتي براي يک سازمان کوچک نيز به‌معناي آن نيست که رسانه بک‌آپ را با خود به منزل برده يا آن را در داشبورد يک اتومبيل رها کنيد. در بسياري از موارد شاهد چنين رفتارهايي هستيم اما چنين رويکردي به آسيب ديدن يا گم شدن رسانه منتهي مي‌شود. وقتي بک‌آپ‌ها را به‌صورت Off-Site ذخيره مي‌کنيد، يک مکان امن مانند صندوق امانات بانک يا يک گاو صندوق را براي آن در نظر بگيريد. همچنين اگر در نظر داريد عمليات خود را از يک موقعيت بازيابي Off-Site انجام دهيد، مطمئن شويد که سرورهاي سايت مورد نظر با آن‌هايي که در سايت اصلي قرار دارند، سازگار هستند.
ممکن است سازمان‌هايي با ديتاسنترهاي انترپرايز متوسط تا بزرگ متوجه شوند به قابليت‌هاي بک‌آپ بيشتري نسبت به امکانات ارايه شده توسط ابزار Windows Server Backup Tool نياز دارند. براي اين سازمان‌ها، Microsoft System Center Data Protection Manager يا به‌طور خلاصه DPM مي‌تواند راه‌حل مناسبي باشد. يک مزيت مهم DPM اين است که کاملا براي تهيه بک‌آپ از برنامه‌هاي مايکروسافت مانند SQL Server، SharePoint Portal Server و Exchange Server سازگار است. DPM همچنين با رسانه بک‌آپ نوار و همچنين ساير رسانه‌هاي هدف مانند ديسک‌هاي DVD يا هاردديسک‌ها سازگار است. شما مي‌توانيد DPM را پيکربندي کنيد تا به‌طور مستمر از تغييرات داده‌ها (هنگامي که روي مي‌دهند) بک‌آپ بگيرد. اين ويژگي امکان از دست دادن هرگونه داده‌اي را به حداقل مي‌رساند.

فرامين مفيد wbadmin.exe
آشنايي با برنامه خط فرمان wbadmin.exe بدون ترديد ارزش صرف مقداري از وقت شما را دارد زيرا مزاياي مهمي را نسبت به ابزار Windows Server Backup Tool که مبتني بر GUI است ارايه مي‌کند. براي مثال، از آنجايي که يک سرور Windows Server 2008 Server Core از ابزارهاي GUI پشتيباني نمي‌کند، wbadmin.exe تنها ابزاري خواهد بود که مي‌توانيد براي اجراي بک‌آپ از خط فرمان Server Core از آن استفاده نماييد. گذشته از خط فرمان Server Core، ابزار wbadmin.exe همچنين از پنجره اعلان فرمان در يک نصب کامل ويندوز سرور 2008 نيز کار خواهد کرد و مي‌تواند براي نيازهاي خاص بک‌آپ مانند تهيه بک‌آپ سريع از يک فولدر اشتراک‌گذاري شده، مورد استفاده قرار گيرد.
شما مي‌توانيد wbadmin.exe را در Server Core با استفاده از فرمان زير نصب کنيد:
Ocsetup WindowsServerBackup
اگر يک شبکه مبتني بر سرور داراي چندين فولدر اشتراک‌گذاري شده باشد که مي‌خواهيد قادر به تهيه بک‌آپ سريع از آن‌ها باشيد، مي‌توانيد از فرمان زير براي تهيه بک‌آپ از يک فولدر اشتراک‌گذاري شده خاص استفاده نماييد:
wbadmin start backup -backuptarget:sharenamefoldername
جدول 1 فهرستي از فرامين مفيد wbadmin.exe را در اختيار شما قرار مي‌دهد.
بازيابي داده‌ها
براي بازيابي داده‌ها از يک رسانه قابل حمل، از ابزار Windows Server Backup استفاده کنيد. Recovery Wizard در يوتيليتي Backup شما را در مسير بازيابي هدايت خواهد نمود. ابزار Windows Server Backup به شما امکان مي‌دهد تا هر يک از آيتم‌هاي زير را بازيابي کنيد (البته اگر در بک‌آپ وجود داشته باشند):
- فايل‌ها
- فولدرها
- ولوم‌ها
- برنامه‌ها و داده‌هاي برنامه‌ها
- کاتالوگ بک‌آپ (از اطلاعات داخل بک‌آپ)
- سيستم‌عامل (به همان کامپيوتر يا کامپيوتر ديگري که از سخت‌افزار يکسان استفاده مي‌کند)
پيش از آغاز کار، اطلاعات زير را تعيين نماييد:
- تاريخ بک‌آپي که مي‌خواهيد داده‌ها از آن بازيابي شوند.
- نوع بازيابي (مثلا فايل‌ها، فولدرها يا برنامه‌ها)
- چيزي که قرار است بازيابي شود
- محل بازيابي (محل اصلي يا يک محل ديگر)
براي شروع کار بازيابي، ابتدا رسانه حاوي فايل‌هاي بک‌آپ را به سيستم متصل کنيد (يا در داخل درايو قرار دهيد). حالا Windows Server Backup MMC snap-in را باز کرده، در پانل سمت راست روي گزينه Recover کليک نموده و مراحل بازيابي را همان‌طور که توسط Recovery Wizard ارايه مي‌شود، دنبال کنيد. اين مراحل بر حسب داده‌هايي که در حال بازيابي آن‌ها هستيد، متفاوت خواهند بود.
جدول 1: فرامين wbadmin.exe

فرمان                                                                           عملکرد
يک بک‌آپ را انجام مي‌دهد                                    wbadmin start backup
بک‌آپ‌هايي با زمان‌بندي منظم را تنظيم مي‌کند          wbadmin enable backup
از داده‌هاي وضعيت سيستم شامل فايل‌هاي بوت، اکتيو دايرکتوري و نقش‌هاي سرور بک‌آپ مي‌گيرد.    wbadmin start systemstatebackup
بازيابي داده‌هاي وضعيت سيستم از يک بک‌آپ را آغاز مي‌کند    wbadmin start systemstaterecovery
محتواي يک ايميج بک‌آپ را فهرست مي‌کند    wbadmin get items
فرآيند بک‌آپ يا بازيابي در حال اجرا را متوقف مي‌کند (از اين فرمان با احتياط زياد استفاده نماييد)    wbadmin stop job
مستندات آنلاين يک گزينه خاص فرمان wbadmin را نمايش مي‌دهد (براي مشاهده گزينه‌هاي اصلي فرمان مي‌توانيد ?/wbadmin را وارد کنيد)    wbadmin (command option) /?


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200