http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
چهارشنبه 1 مهر 1394
آموزش وردپرس فهرست ها و ابزارک ها
آموزش وردپرس فهرست ها و ابزارک ها

فهرست (یا فهرست های) هر سایت را می‌توان یکی‌ از مهم‌ترین بخش‌های هر سایت دانست . چرا که فهرست‌ها راهنمای اصلی‌ مراجعین به هر سایت محسوب میشوند.در این شماره قصد داریم تا نحوه ی ایجاد و ویرایش فهرست‌ها را مورد بررسی‌ قرار دهیم.

در ابتدا و قبل از شروع ایجاد فهرست‌ها میبایست اقدام به ساخت صفحات مورد نظر کنیم، چرا که هدف ما از ایجاد فهرست راهنمایی‌ بازدیدکنندگان به صفحات مختلف سایت است. به همین منظور از منوی اصلی‌ بر روی بخش "برگه‌‌ها" کلیک می‌کنیم و پس از آن اقدام به ایجاد برگه‌ جدید می‌کنیم.
در این بخش دو صفحه «تماس با ما» و «درباره‌ ما» را ایجاد کردیم. همچنین صفحاتی مربوط به شماره‌های انتشار مجله را نیز ایجاد نمودیم تا از طریق آن بتوانیم نحوه ی قرار گیری فهرست‌های زیر مجموعه را نیز نمایش بدهیم.پس از ساخت برگه‌‌ها به بخش "نمایش" در منوی اصلی وردپرس رفته و "فهرست‌ها "را انتخاب می‌کنیم.همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید تمامی‌ صفهات ایجاد شده را میتوانیم در این بخش مدیریت و فهرست بندی کنیم. برای مثال در این بخش قصد داریم تا برگه‌ نمونه را حذف کنیم و صفحات  "شماره ۱۶۵" و "شماره ۱۶۶" را زیر مجموعه بخش "شماره‌ها" قرار دهیم.برای حذف صفحه از فهرست کافی‌ است تا بر روی علامت فلش کنار آن کلیک کرده و اقدام به حذف آن صفحه کنیم ،همچنین برای زیر مجموعه کردن صفحات کافی‌ است صفحه مورد انظار را انتخاب کرده و آن را کمی‌ به جلو برده تا زیر مجموعه بخش بالایی‌ خود شود (تصویر 1).
آموزش وردپرس فهرست ها و ابزارک ها
نکته مهم و حائز اهمیت در این بخش این است که با توجه به پوسته ی انتخابیتان، سایت شما میتواند از چند فهرست بهره ببرد به عنوان مثال پوسته پیش‌فرض وردپرس از دو فهرست پشتیبانی‌ می‌کند، برای نمایش این قابلیت در این آموزش اقدام به ایجاد فهرست جدیدی با عنوان "فهرست ۲" می‌کنیم و این بار به جای اضافه نمودن "صفحات" به فهرست از "دسته‌ها"ی موجود برای پر کردن فهرست استفاده می‌کنیم. پس از ایجاد فهرست ها در این بخش باید جایگاه هر کدام ار فهرست‌های ۱ و ۲ که توسط ما ایجاد شده است مشخص شود، به همین منظور به بخش "مدیریت جایگاه‌ها "در این بخش مراجعه می‌کنیم (تصویر2).
آموزش وردپرس فهرست ها و ابزارک ها
همانطور که در تصویر می‌بینید جایگاه فهرست‌ها در این بخش قابل ویرایش است. در این بخش فهرست ۱ را فهرست اصلی‌ قرار داده و فهرست ۲ را در جایگاه فهرست فرعی قرار داده ایم با مراجعه به سایت  قادر خواهیم بود تا جایگاه و نحوه ی قرار گیری هر فهرست را مشاهده کنیم (تصویر3)
آموزش وردپرس فهرست ها و ابزارک ها
از قابلیت‌های بخش فهرست در وردپرس تنوع ایجاد فهرست است .بدین معنا که در وردپرس قادر خواهیم بود تا فهرست اصلی‌ سایت خود را بر مبنای: برگه، پیوند و دسته فهرست بندی کنیم. از مزایای این قابلیت می‌توان به تنوع در دسته بندی و سهولت در دسترسی‌ به اطلاعات اشاره کرد.
پس از بررسی‌ اجمالی بخش فهرست‌ها در این شماره بررسی‌ مختصری هم از بخش ابزارک‌ها خواهیم داشت.ابزرک‌ها در واقع ابزار‌هایی‌ هستند که به شخصی‌ سازی هر چه بیشتر سایت ما کمک میکنند.بخش‌هایی‌ همچون نوشته‌های تازه و یا آخرین دیدگاه‌ها و ... بخش‌هایی‌ هستند که توسط ابزارک‌ها قابل ویرایش اند. در واقع تعداد و تنوع ابزارک‌ها با توجه به هر پوسته متفاوت خواهند بود. چرا که هر پوسته با توجه به ویژگی‌های خود ابزارک‌های متناسب با خودش را نصب و استفاده می‌کند اما تعدادی از ابزرک‌ها که ابزارک‌های مشترک و پایه‌ای محسوب میشوند در تمامی‌ پوسته‌ها مشترک هستند.
در این بخش به بررسی‌ نحوه ی قرارگیری ابزارک‌ها در پوسته خواهیم پرداخت. برای دسترسی‌ به ابزارک‌های موجود در پوسته وردپرس خود کافی‌ است از منوی اصلی‌،بخش نمایش را انتخاب کرده و پس از آن وارد بخش ابزارک‌ها شوید.پس از باز شدن بخش ابزارک‌ها با توجه به نوع پوسته انتخابی ،گزینه‌های مختلفی‌ برای قرار گیری ابزارک‌ها در پوسته قرار دارد .برای متال در پوسته پیش‌فرض وردپرس سه بخش مختلف برای قرار گیری ابزارک‌ها طراحی‌ شده است. برای قرار دادن ابزارک مورد نظر خود در بخش‌های مختلف کافی‌ است تا ابزارک را از منو سمت راست کشیده و داخل بخش مورد نظر رها کنید همچنین برای حذف ابزارک از بخش‌های مختلف نیز کافی‌ است تا ابزارک را از آن بخش کشیده و به سمت راست صفحه بکشید تا ابزارک مورد نظر حذف شود (تصویر4).
آموزش وردپرس فهرست ها و ابزارک ها
یکی‌ از مزیت‌های این قسمت وجود ابزارک پیشفرضی با نام متن دلخواه است. در نگاه اول شاید این ابزرک کاربرد آنچنانی‌ نداشته باشد اما با توجه به پشتیبانی‌ این بخش از HTML قادر خواهیم بود تا بخش‌های مورد نظر خود را از جمله فرم‌های اختصاصی و ... را با استفاده از این بخش به سایت خود بیفزاییم.از دیگر ویژگی‌‌های خوب بخش ابزارک‌ها می‌توان به قسمت ابزارک‌های غیر فعال اشاره کرد. فرض کنید ابزارکی را (به عنوان مثال یک کد HTML برای درج میزان رضایت کاربران از سایت)  تهیه کرده و تنظیمات مربوط به آن را انجام داده اید اما قصد دارید تا برای مدتی‌ این ابزار به نمایش در نیاید با انتقال این ابزارک به بخش ابزارک‌های غیر فعال ضمن غیر فعال کردن ابزرک (بدون حذف آن)  شما قادر خواهید بود تا در موقع لزوم ابزارک را دوباره مورد استفاده قرار دهید بدون آنکه نیاز به تنظیمات مجدد ابزارک داشته باشید.
بخش آخری که در این شماره به آن خواهیم پرداخت بخشی تحت عنوان شخصی‌ سازی است. در واقع با استفاده از این بخش قادر خواهیم بود تا تغیرات مورد نظر خود را به صورت کاملا گرافیکی اعمال و به صورت همزمان مشاهده کنیم (با ایجاد تغییر، صفحه مطابق با ویرایش انجام شده دوباره بار گذاری میشود) در واقع با استفاده از این بخش میتوان اطلاعات ساده موجود در بخش‌های مختلف سایت را مشاهده و ویرایش کرد اما در این قسمت امکان ویرایش جزئی‌ بخش‌های سایت را نخواهیم داشت.در واقع با استفاده از این بخش ضمن امکان ویرایش سریع قادر خواهیم بود تا کاربرد هر یک از ابزار‌ها و ویژگی‌‌های عملکردی آن‌ها را مورد برسی‌ قرار دهیم (تصویر5)
آموزش وردپرس فهرست ها و ابزارک ها


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200