http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
چهارشنبه 1 مهر 1394
پنجره‌ای به دنیای نمایشگرهای موبایل
پنجره‌ای به دنیای نمایشگرهای موبایل

فناوری‌های مورد استفاده در تولید صفحه‌نمایش‌ها در چند دهه اخیر تحولات متنوعی داشته‌اند. این موضوع به ویژه برای صفحه‌نمايش‌های لمسی به یک موضوع مهم در صنعت ابزارهای همراه تبدیل شده و یکی از مزیت‌های رقابتی در این عرصه به شمار می‌رود.

کاربران نه تنها انتظار دارند گوشی‌هایشان وضوح تصویر، کیفیت بالا و فاقد تیرگی یا محوشدگی باشند، بلکه به دنبال قیمت ارزان‌تر نیز هستند. در دنیای گوشی‌های هوشمند امروز، کاربران با گزینه‌های مختلفی روبه‌رو هستند، با توجه به اینکه یکی از عوامل مهم در خرید گوشی صفحه‌نمایش آن است، در این مقاله کوتاه با نگاهی به مهمترین فناوری‌های این بخش سخت‌افزاری، مزایا و معایب هر یک را بررسی می‌کنیم.
ساختار یک صفحه‌نمایش
قبل از شروع بحث اجازه دهید نگاهی به ساختار اصلي هر صفحه‌نمایش بیندازیم و  اجزاي آن را بشناسيم. ساده‌ترین تعبیر آناتومیک از یک صفحه‌نمایش این است که هر یک اساسا از یک‌ سری لایه مختلف تشکیل شده‌اند که در این میان برخی از لایه‌ها عملکرد حفاظتی و برخی دیگر ساختاري برای انتشار نور دارند. صفحه‌نمایش‌ها داراي یک لایه اضافی دیگر با عنوان لایه TFT هستند که شامل مجموعه‌اي از ترانزیستورها است که به منظورحفظ درخشش پیکسل‌های تصویر تا زمان تازه‌سازی (Refresh) مورد استفاده قرار گرفته‌اند.
در صورتیکه صفحه‌نمایش از نوع لمسی باشد یک پانل مجزا هم به لایه‌های گفته شده افزوده می‌شود. خود این پانل لمسی از فیلترها و لایه‌های درونی دیگری تشکیل شده که به منظور کاهش حساسیت به نور، حفاظت یا مواردی از این دست تعبیه شده‌اند. برای نمونه فناوری گوریلا گلس یکی از این لایه‌های حفاظتی برای صفحه‌‌نمايش‌هاي لمسی است.

نگاهی به فناوری‌های موجودTFT LCD
صفحه‌‌نمايش‌هايي که از فناوری TFT استفاده می‌کنند زیرشاخه‌ای از LCD با ترانزیستورهای فیلم باریک هستند. هر صفحه‌نمایش مجهز به فناوری TFT LCD ماتریس فعال دارد و این یعنی هر پیکسل صفحه به یک ترانزیستور یا خازن متصل شده که به نوبه خود وظیفه نگهداری حالت پیکسل را بر عهده دارد. در این فناوری پیکسل‌ها به عنوان کوچک‌ترین واحدهای تصویر در یک ماتریس دوبعدی مرتب شده‌اند. درون هر یک از پیکسل‌های ماتریس یک ترانزیستور تعبیه شده و در نتیجه می‌تواند با مصرف انرژی پایین و سرعتی قابل قبول تصویر را تازه‌سازی کند. با توجه به این موضوع یکی از ایرادات اصلی فناوری TFT این است که در صورت آسیب دیدن این ترانزیستورها از طریق نوسان‌های ولتاژ و ضربه، پیکسل‌ها آسیب می‌بینند و از بین می‌روند.  وقتی یک صفحه TFT را با LCD معمولی مقایسه می‌کنید متوجه خواهید شد که تصاویر و متن‌های TFT با وجود زمان پاسخ‌دهي سریع‌تر، وضوح بیشتری هم دارند.


AMOLED
در کنار LCD و زیرشاخه‌های آن چون TFT، فناوری دیگری خودنمایی می‌کند که با برچسب AMOLED آن را می‌شناسیم. در واقع تفاوت بین این دو رویکرد در یک نکته ساده خلاصه می‌شود: صفحه‌نمايش‌های LCD از دریچه‌ها یا ترانزیستورها برای انتقال نور استفاده می‌کنند، در حالیکه صفحه‌های AMOLED از طریق یک سری دیودهای آلی اینکار را انجام می‌دهند. توصیف ورودی‌ها و خروجی‌های این دو فناوری کار ساده‌ای نیست، اما به طور خلاصه می‌توان گفت:« صفحه‌‌نمايش‌های LCD با یک نور زمینه‌ای در حالت روشن کارشان را شروع می‌کنند؛ در این فناوری باید نورهایی مشکی، سفید و رنگی از صفحه منتقل شوند. این صفحه‌‌نمايش‌ها به دليل تعادلی که بین شفافیت و رنگ ایجاد مي‌کنند، طول عمر بيشتري دارند».

OLED
صفحه‌نمايش‌‌های OLED در مقابل برای انتقال رنگ مشکی نیازی به انتقال نور ندارند و به همین دلیل در مقایسه با TFT یا LCD مصرف انرژی کمتری دارند. این فناوری با توجه به ایجاد طيف‌گسترده‌اي از رنگ‌هاي شفاف، تصاویر روشن‌تری دارد و با این حال ایراداتی هم در آن دیده می‌شود. برای نمونه همین شفافیت بیشتر موجب می‌شود که برخی از رنگ‌ها مثل رنگ سبز، بیش از اندازه اشباع شوند. افزون بر این طول عمر OLED کمتر از LCD است، عمدتا به این دلیل که رنگ‌های قرمز و آبی در این صفحه‌نمايش‌ها به تدریج از بین می‌روند و توازن خود را با رنگ سبز از دست می‌دهند. یکی دیگر از معايب OLED را می‌توان هزینه‌های بالای تولید آن بيان کرد. توانایی محدود تولید این فناوری حتی باعث شد برخی از شرکت‌ها مثل HTC در تولید برخی محصولات‌خود  از AMOLED به LCD سوييچ کنند.

Super AMOLED
شرکت سامسونگ در تولید گوشی‌‌های سری گلکسی از فناوری Super AMOLED استفاده کرد که در مقایسه با نسخه قبلی این فناوری قطعات کمتری داشته و در ارايه تصاویر عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد. این شرکت مدعی است صفحه‌نمايش‌هايي که از این فناوری استفاده می‌کنند 20درصد مصرف باتری کمتری داشته و در مقابل نور شدید خورشید تا ميزان  80 درصد بازتاب را کاهش می‌دهند. زاویه دید 180درجه و نیز افزایش 20درصدی شفافیت از ویژگی‌های دیگر صفحه‌نمايش‌هاي Super AMOLED به حساب می‌آیند.

IPS
استیو جابز روزی که قرار بود برای اولین بار تبلت آی‌‌پد را معرفی کند اعلام کرد که دستگاه جدید اپل از فناوری IPS استفاده می‌کند. این فناوری‌ مانند TFT زیرشاخه‌ای از فناوری LCD است که پیش از این برای اولین بار توسط شرکت هیتاچی معرفی شده بود. در آن زمان هدف اصلی از توسعه IPS افزایش میدان دید ( تا 178 درجه) و رفع مشکلات رنگ در مدل‌های LCD عنوان شد. در ابتدای معرفی این فناوری با توجه به هزینه‌های بالایی آن، تنها روی برخی از سیستم‌های حرفه‌ای نصب شد، اما در طول زمان به تولید انبوه رسید و آ‌ی‌پد اولیه و مک‌بوک‌ایر از دستگاه‌هایی بودند که با IPS به صورت انبوه توليد شدند.

Retina
شرکت اپل تصمیم گرفت با انتشار نسخه‌های جدید تبلت خود، صفحه‌نمایشی با فناوری بهتر عرضه کند. فناوری Retina حاصل تلاش‌های اخیر این شرکت در حوزه صفحه‌نمایش‌های است که بر پایه IPS ساخته شده‌اند. در این فناوری افزون بر اینکه زاویه دید تا حد قابل قبولی افزایش یافته؛ با تراکم پیکسلی شگفت‌انگیزی مواجه ‌هستیم که تصاویر را در فواصل عادی طبیعی جلوه می‌دهند. در واقع هر چه تراکم پیکسلی بیشتر باشد، کاربر قادر به تفکیک پیکسل‌ها نيست، از این رو کاربر با یک تصویر یک‌دست و یکپارچه روبه‌رو خواهد بود.
امروزه در میان فناوری‌هایی که آن‌ها را به طور اجمالی معرفی کردیم، دو رقیب اصلی وجود دارند که یکی را سامسونگ و دیگری را اپل توسعه داده است. در ادامه با در نظر گرفتن مولفه‌های موثر بر کیفیت یک صفحه نمایش بین این دو فناوری از دو غول صنعت همراه مقایسه‌ای انجام می‌دهیم.

مقایسه فناوریهای اپل و سامسونگ

اگر محصولي از اپل مانند iPhone4s یا آخرین نسخه مک‌بوک‌ایر دارید، دستگاه شما مجهز به فناوری Retina است. این استاندارد اپل به گونه‌ای طراحی شده که محتوای پیکسلی آن با چشم غیر مسلح قابل شناسایی نیست. این بدان معنی است که اگر از یک فاصله طبیعی به صفحه نمایش نگاه کنید قادر به تفکیک پیکسل‌ها از هم نخواهید بود، به همين دليل فناوری Retina را یک پیشرفت تکاملی مهم در عرصه تولید صفحه نمایش مي‌دانند. در مقابل همانطورکه گفتیم فناوری Super AMOLED مخصوص شرکت سامسونگ است. در این فناوری کره‌ای، پیکسل‌های صفحه نور مخصوص به خودشان را تولید می‌کنند و در مقایسه با LCD نیازی به نور پس‌زمینه ندارند. اما نسخه Retina در واقع فناوری‌ مبتنی بر مدل سنتی LCD TFT است که با به‌کارگیری فناوری دیگری به نام IPS زاویه دید را افزایش می‌دهد. افزون بر این تعداد پیکسل‌ها در هر اینچ یک صفحه Retina به اندازه‌ای است که به سختی می‌توانید آن‌ها را از هم جدا کنید (برای مثال iPhone4s در هر اینچ 326 پیکسل دارد). در اینجا با بررسی مولفه‌های اصلی‌ که در کیفیت یک صفحه نمایش نقش دارند، دو فناوری Super AMOLED و Retina را با هم مقایسه می‌کنیم.

مصرف باتری
می‌دانیم صفحه‌نمايش‌های LCD برای تولید رنگ‌ها به یک نور پس‌زمینه نیاز دارند. به همین دلیل هم هست که این فناوری در تولید رنگ‌های تیره با مشکل مواجه می‌شود چرا که حتی برای این نوع رنگ‌ها هم به این نور احتیاج دارد. همین مساله موجب کاهش طول عمر باتری مي‌شود. از این رو صفحه‌نمايش‌‌های سامسونگ را باید گزینه مناسب‌تری دانست.

بازتولید رنگ و وضوح
 اگر نگاهی به یک تصویر واحد در دو صفحه Retina و AMOLED بیندازید متوجه خواهید شد که صفحه‌های Retina از نظر وضوح و کیفیت رنگ یک سر و گردن بهتر از AMOLED هستند. در واقع فناوری AMOLED با نور خورشید از پايه مشکل دارد، به عبارت ديگر در زیر نور خورشيد تصاویر خوبی ديده نمي‌شوند و در برخی مواقع حتی نمی‌توانید تشخیص دهید گوشی یا تبلت شما روشن است یا خاموش. یکی از دلایل اصلی شرکت سامسونگ برای تولید نسخه Super همین مساله بود. AMOLEDهای ساده‌تر معايب دیگری هم دارند، براي مثال تصاویر آن‌ها از منظر رنگ، اشباع زیادی دارد و در نتیجه کمی رنگ‌ها غیر طبیعی به نظر مي‌رسند، در مقابل Retina رنگ‌های خیلی طبیعی‌تری ارايه می‌کند. در مجموع می‌توان ادعا کرد با توجه به تراکم پیکسلی و روشنایی صفحه‌نمایش،  فناوری اپل در این زمینه عملکرد بهتری از فناوری سامسونگ دارد.

پیکسلسازی
در هیچ‌کدام از گوشی‌هایی که فناوری Retina دارند متوجه وجود پیکسل‌ها در دستگاه نمی‌شوید. نرخ بالای تراکم پیکسل (ppi) در این فناوری مزیت قابل‌توجه‌اي برای تولید تصاویر زنده و طبیعی‌تر دارد. در مقابل در گوشی‌های AMOLED می‌توانید با کمی دقت متوجه حضور پیکسل‌های صفحه‌نمایش شوید.  با وجود‌ آن‌که این مساله برای ارزیابی دو صفحه‌نمایش معیار چندان مهمی نیست، اما باید بگوییم اپل عملکرد بهتری در این زمینه داشته است.

ضخامت صفحه نمایش
ياد‌آور مي‌شويم که در صفحه‌های AMOLED لایه‌ای که نور پس‌زمینه تولید می‌کند حذف شده است، در نتیجه مدل‌های Retina که زیرشاخه‌ای از LCD هستند با توجه به داشتن این لایه اضافی، ضخامت بیشتری هم دارند. به همین دلیل اکثر گوشی‌های سامسونگ در مقایسه‌ با گوشی‌های اپل ضخامت کمتری دارند.

زاویه دید
 با وجود آن‌که افزودن فناوری IPS به Retina زاویه دید این صفحه‌ها را افزايش داده است، اما با این حال، در صورتیکه کمی زاویه دید را افزایش دهید متوجه تغییراتی در وضوح تصویر خواهید شد. علي‌رغم اینکه اپل با استفاده از این فناوری توانسته زاویه دید را تا حد زیادی افزایش دهد اما با توجه به افت کیفیت تصویر، می‌توان فناوری سامسونگ را در این زمینه موفق‌تر دانست چرا که در اکثر موارد با تغییر زاویه تغییری در کیفیت تصویر مشاهده نمی‌شود.

شفافیت و کنتراست
آی‌فون‌های اپل در مقایسه با گلکسی‌های سامسونگ شفافیت و کنتراست بهتری دارند. در واقع فناوری Retina به شکلی طراحی شده که شفافیت تصویر را در کنار کاهش مصرف باتری حفظ کند.
با توجه به آنچه تاکنون گفته شد برای انتخاب صفحه‌نمایش باید به مولفه‌هایی چون مصرف باتری، بازتولید رنگ، وضوح، پیکسل‌سازی، زاویه دید، شفافیت و کنتراست توجه کنید. بد نيست اشاره کنيم که وجود یک لایه اضافی در صفحه‌های Retina ضخامت و مصرف باتری گوشی‌های اپل را افزایش داده است و از این رو اگر باتری دستگاه برایتان مهم است، فناوری سامسونگ انتخاب شایسته‌تری است. در مقابل در صورتیکه می‌خواهید تصاویری زنده‌تر و طبیعی‌تر داشته باشید، با توجه به تراکم پیکسلی بالای Retina گوشی‌های اپل گزینه بهتری هستند. در مورد زاویه دید اگر این مساله برایتان مهم است و مي‌خواهيد افزایش زاویه دید را قرباني کیفیت تصویر پایین نکنيد، Super AMOLED گزينه مناسب‌تري است.

چند توصيه
اگر بيشتر وقت شما براي وب‌گردي سپري مي‌شود، بهتر است صفحه نمایشی با وضوح بالا خريداري کنيد. برای مثال کاربرانی که مهم‌ترین کار آن‌ها استفاده از متن، ایمیل و غیره در طولانی مدت است توصیه می‌شود که به جای صفحه نمایش‌های AMOLED، به مدل‌های LCD نظری بیندازند، چرا کهLCD ها به لحاظ وضوح تصویری بهتر از AMOLED هستند.
اگر بیشتر با تصاویر و فیلم‌ها سر و کار دارید توصیه می‌کنیم با توجه به مقایسه‌ای که بین صفحه‌های Retina و Super AMOLED انجام دادیم، یکی را نظر به مولفه‌های شخصی‌تان انتخاب کنید. این صفحه نمایش‌ها به علت میزان کنتراست بالاتر،‌ روشنایی، کیفیت و وضوح بیشتر نسبت به اغلب LCDها،‌ گزینه مناسبی‌تری برای دیدن فیلم یا عکس هستند.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200