http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
تبديل اقتصادهاي محصولي به خدماتي از طريق اينترنت‌چيزها
تبديل اقتصادهاي محصولي به خدماتي از طريق اينترنت‌چيزها

اگر توجه کنیم که در حال حاضر 99 درصد افزاره‌های جهان به شبکه وصل نیستند پی می‌بریم که اینترنت‌چیزها (چیزترنت) چه قابلیت بزرگی دارد.

تحولات کنونی نشانگر آن است که در گذر زمان شمار بیشتری از افزاره‌ها به صورت‌های مختلف حالت شبکه‌ای پیدا می‌کنند و از خودروها و ماشین‌افزارها گرفته تا لوازم منزل و قرص‌های هوشمند به شبکه وصل خواهند شد.
این وضعیت موجب می‌شود تغییر از اقتصاد فرآورده‌مبنا به اقتصاد خدمات‌مبنا حالت پویاتری پیدا کند و همچنین اقتصاد شراکتی جایگاه قوی‌تری پیدا کند؛ زیرا مالکیت اهمیت کمتری پیدا می‌کند. برآورد کرده‌اند که ارزش خدمات برآمده از چیزترنت در سال 2020 به 300 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت. همچنين برآورد کرده‌اند که حدود 40 میلیارد دلار از این مبلغ از خدمات بهداشتی تندرستی مرتبط با افزاره‌های پوشیدنی است. کارپایه‌های خدمات چیزترنت که فراهم‌ساز یکپارچگی است اهمیت فزاینده‌ای پیدا خواهد کرد و نقش آسان‌ساز را در این بازار پرتحول ایفا خواهد کرد. جالب این است که بسیاری از تحولات چیزترنت که اکنون در حال آغاز شدن است حدود 10 تا 20 سال پیش شکل گرفته‌اند و در همایش‌ها مطرح شدند و پیش‌نمونه‌های‌شان به‌نمایش درآمد. با توجه به آنکه فکرها و مفهوم‌های بسیاری در حوزه‌ فاوا مطرح می‌شود، چیزی فراتر از خود فناوری به‌صورت مجزا است که موجب می‌شود چنین تحولاتی ناگهانی و نسبتا سریع از آزمایشگاه راهی بازار شود. در این مورد محرک‌های اصلی عبارتند از:
*کم‌هزینه بودن اتصال (استطاعت‌پذیری)
* رایانش ابرواره‌ای (فناوری اطلاعات کم‌هزینه)
* سامانه‌های باز (‌مقیاس، استطاعت‌پذیری و بازار انبوه)
* تلفن همراه هوشمند (در حال حاضر افزاره‌ اصلی چیزترنت)
* ظهور جی‌پی‌اس (داده‌های مکانی)
اگر فکرهای دهه‌های 1900 و 2000 را با خدمات و محصولات کنونی مورد بحث و به‌نمایش در‌آمده مانند خودروهای خودپیما و پیدایش پهپادها، مقایسه کنیم می‌توانیم بگوییم که 10 تا 20 سال طول می‌کشد تا پیش‌نمونه‌ها به محصول واقعی تبدیل شوند.
در آینده‌ نزدیک چالش‌های مهم عبارتند از:
* قابلیت اتصال (مسايل بهره‌برداران و افزاره‌ها)
* بسامد شارژ مجدد باتری‌ها
* عمر افزاره‌ها به‌ویژه در حوزه‌‌ ارتباطات دستگاه به دستگاه
* هزینه‌‌ پودمان‌های ارتباطات به‌ویژه در حوزه‌‌ ارتباطات دستگاه به دستگاه
* مسايل امنیت و حریم خصوصی
* حجم داده (‌ظرفیت، دیرکرد، قابلیت اطمینان و امنیت)
* شبکه‌های ناهمگن (وای‌فای، تلفن همراه، فیبر)
مشکلات اقتصادی کنونی کشورهای در حال توسعه، حداقل تا حدی ناشی از این واقعیت است که سعی داریم مشکلات امروز را با ساختارها و مفاهیم فناوری گذشته برطرف کنیم.
باید به سراغ رایابهداشت و رایاآموزش برویم تا بتوانیم مشکلات جدی بخش‌های بهداشت و آموزش را به‌طور بسیار موثرتری حل کنیم. ترابری هوشمند، شهرهای هوشمند و پایداری در تولید به روش‌های جدید تفکر و تحول بخش‌ها و صنایع درگیر نیاز دارد.
در اینجا تعامل اهمیت کلیدی دارد. یکایک مردم باید مشارکت بسیار بیشتر داشته باشند؛ یعنی سامانه‌ها و خدمات که به‌طور سنتی مبتنی بر انجام کاری برای ما هستند نه تعامل مستقیم باید حالت مردمی پیدا کنند. شاید بهترین نمونه‌ها در این زمینه موارد زیر باشند:
* مراقبت‌های بهداشتی یک سویه باید به خدماتی تبدیل شود که با مفهوم تندرستی پیوند داشته باشند، مفهومی که ماهیتی فردی دارد.
* تبدیل آموزش به یادگیری
* تبدیل ترابری به قابلیت تحرک
چیزترنت و ارتباطات دستگاه به دستگاه محرک‌های کلیدی در این فرایندهای تحولی هستند.


  مطالب مرتبط
  نظرات کاربران

  ارسال نظر در مورد این مطلب:
  نام شما : *
  آدرس ایمیل : *
  متن نظر : *
  کد امنیتی :
  Refresh Code

  لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

  *
   


  کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
  انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
  تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
  این پرتال قدرت گرفته از :
  سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
  ارتباط با ما : 1000030200