http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
اطلاعات مهم را روی ابرهای پاره پاره بگذاریم؟
اطلاعات مهم را روی ابرهای پاره پاره بگذاریم؟

چند سالی است واژه‌ای به نام کلود را که در فارسی به آن فضای ابری می‌گویند می‌شنویم؛ واژه‌ای که ایده‌ای زیبا را به ذهن مي‌آورد.

چند سالی است واژه‌ای به نام کلود را که در فارسی به آن فضای ابری می‌گویند می‌شنویم؛ واژه‌ای که ایده‌ای زیبا را به ذهن مي‌آورد؛ ایده‌ای که بنا به گفته پدیدآورندگان فضای ابری برای راحتی بیشتر و کاهش هزینه‌های افراد جامعه شکل گرفته است.
با این دید که دیگر نیاز به خرید هارد‌های گران‌قیمت برای ذخیره اطلاعات خود نداشته و به‌راحتی در سراسر جهان می‌توانیم با اتصال به اینترنت به همه اطلاعات خود دسترسی داشته باشیم. به این ترتیب دیگر نیاز به حمل فایل‌های ذخیره اطلاعات نخواهیم داشت، چون شرکت‌های مهربانی، منبع ذخیره اطلاعات رایگانی در اختیار ما قرار داده‌اند.
حال سوال اینجاست که فضای ابری چه سودی برای سازندگان آن دارد؟ در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های خدماتی چون جیمیل یا دارپ‌باکس از این فضا برای ارايه خدمات به مشترکان خود استفاده می‌کنند.
خدمات ابری تا حدی رایگان است. برای مثال، میزان ذخیره‌سازی 2 تا 10 گیگابایتی رایگانی که در اختیار شما قرار می‌گیرد و پس از مدتی متوجه کمبود این فضا خواهیم شد و برای افزایش این فضا باید پول پرداخت کنید.
نکته جالب اینجاست که خدمات ذخیره‌سازی ابری یک نسخه از تمام فایل‌هایتان را به‌صورت آنلاین حفظ و ذخیره می‌کند. فضای ابری یک امتیاز دارد و آن دسترسی راحت و سریع به تمام فایل‌های اطلاعاتی آن هم از سراسر دنیاست، بدون نیاز به حمل وسایلی چون هارد، دی‌وی‌دی و غیره، البته به شرط اتصال به اینترنت.
از نکات جالب و جذاب فضای ابری که رد شویم، آیا تا کنون به پشت پرده فضای ابری فکر کرده‌اید؟
شرکت‌های بزرگ آمریکایی می‌آیند و فضایی را برای ذخیره اطلاعات افراد و شرکت‌ها ایجاد می‌کنند.
برای جلب توجه و نظر افراد فضای رایگان اولیه‌ای را در اختیار ما قرار می‌دهند و به‌آهستگی کاربران را به استفاده از این فضا وادار می‌کنند. نمونه آن را در ویندوز‌های جدید می‌بینید که خواه‌ناخواه شما به فضای ابری متصل ‌ و مجبور به استفاده از این فضا شده‌اید و در صورت تمایل نداشتن به استفاده از این فضا از بسیاری از امکانات محروم می‌شوید.
اما نکته اینجاست که بنا به گفته متخصصان، اطلاعاتی که روی هاردهای شخصی افراد قرار دارد، دارای ارزشی ده‌ها یا صدها برابر اطلاعاتی است که افراد روی اینترنت قرار داده‌اند. به این ترتیب و در صورت پیشروی این فضا به جامعه، دیگر تمام اطلاعات باارزش شما روی ابرها قرار گرفته و با وجود هیاهوی زیاد امنیت این فضاها، خود شرکت‌های خدمات‌دهنده به‌راحتی به تمام اطلاعات آن دسترسی دارند.
از این نکته نیز نباید غافل بود که فضاهای ابری به‌عنوان بانک‌های اطلاعاتی سوژه و طعمه خوبی برای وقت گذاشتن هکرها محسوب می‌شوند؛ چراکه زحمت هکرها هم کمتر می‌شود. مانند سارقان حرفه‌ای که توجه و وقت خود را روی سرقت بانک‌ها و مراکز نگهداری اشیا و اطلاعات باارزش می‌گذارند.
به همین شکل ‌گاهی وجود هکرهایی قدرتمند که براي مثال در سال گذشته نيز به سرقت و انتشار عکس و اطلاعات شخصی بسیاری از افراد بنام از روی فضای ابری اقدام کردند، نشان‌دهنده وجود خطری بزرگ در آینده است؛ خطری که حتی سازمان‌های جاسوسی آمریکا تمام تلاش خود را پس از این رسوایی برای جلوگیری از انتشار بیشتر خبر آن به‌کار بردند. حال با توجه به این حجم ناامنی روزافزون مجازی، در زمان استفاده از فضای ابری چه باید کرد؟
نتیجه‌ای که از بررسی ایده و ساختار فضای ابری می‌توان گرفت، این است که در این ایده زیبا طرحی بزرگ نهفته است؛ طرحی که هدف آن ما نیستیم، بلکه ابرشرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ جهانی را هدف قرار داده‌اند که اطلاعات گرانبهایی‌ دارند و با توجه به حجم بالای حملات سایبری به ایران، سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی باید محتاط‌تر عمل کرده و از قراردادن اطلاعات محرمانه و مهم در این فضای ابری خود‌داری کنند. طبیعتا بهتر است کاربران عادی هم تمام مطالب ارزشمند خود را روی این فضا قرار ندهند.


  مطالب مرتبط
  نظرات کاربران

  ارسال نظر در مورد این مطلب:
  نام شما : *
  آدرس ایمیل : *
  متن نظر : *
  کد امنیتی :
  Refresh Code

  لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

  *
   


  کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
  انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
  تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
  این پرتال قدرت گرفته از :
  سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
  ارتباط با ما : 1000030200