http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
استنفوردی‌ها چقدر پول درمی‌آورند؟
استنفوردی‌ها چقدر پول درمی‌آورند؟

کمپ آفتابی دانشگاه استنفورد، با انبوهی از درختان و دانشجویانی که کوله‌پشتی‌های رنگارنگ حمل می‌کنند شبیه به بیشتر کالج‌های آمریکایی است.

اما از آنجایی که استنفورد در پالوآلتوی کالیفرنیا دقيقا در ميان سیلیکون‌ولی جای گرفته، اتفاقاتی در آنجا رخ می‌دهد که نمونه‌اش را در هیچ جای دیگر نمی‌توان دید.
متوسط اولین حقوق و دستمزد کسی که در استنفورد علوم کامپیوتر خوانده و تازه از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده در حدود 90 هزار دلار است. این مقدار پول بیشتر از درآمد کسی است که مدرک کارشناسی‌اش را از دانشگاه دیگری گرفته و 20 سال تجربه کاری دارد. همچنین درآمد نامبرده از مقدار متوسط درآمد خانوار در ایالات متحده، یعنی 52 هزار دلار بسیار بیشتر است.
برای کسانی که در استنفورد درس خوانده و تخصص‌های ویژه دارند، این مقدار پول بیشتر هم می‌شود.
شرکت‌های بزرگ فناوری مانند فیس‌بوک، گوگل و لینکدن معمولا به کارمندان جدیدشان که در استنفورد درس خوانده‌اند حقوقی بین 100 تا 150 هزار دلار می‌دهند. افزون بر این، برخی از این شرکت‌ها کمک‌های مالی بیشتر از یکصد هزار دلار برای این دانشجویان در نظر می‌گیرند. برخی اوقات پاداش این افراد به 25 هزار دلار می‌رسد.
این اعداد گاهی به 500 هزار یا بیشتر هم می‌رسند. شرکت اسنپ‌چت (Snapchat) سال گذشته به فارغ‌التحصیلان استنفورد حقوق 100 تا 150 هزار دلاری پیشنهاد کرد و کمک مالی 400 هزار دلاری را در ازای چهار سال فعالیت برایشان در نظر گرفت. اما این اعداد و ارقام در سال جاری کمتر شده‌اند و کمک مالی سهام فارغ‌التحصیلان حداکثر به 300 هزار دلار رسیده است.
به دلیل اینکه سهام مالی شرکت‌های بزرگ فناوری با رشدی سریع و افزایشی همراهند، این کمک‌های مالی موجب می‌شوند دانشجویان استنفورد در سنی کم به ثروت‌های هنگفت برسند. برای نمونه بايد گفت اسنپ‌چتی که سال گذشته یک شرکت سه میلیارد دلاری محسوب می‌شد، اکنون 15 میلیون دلار ارزش دارد.
بيشتر دانشجویان استنفورد لازم نیست تا زمان فارغ‌التحصیلی صبر کنند؛ اکثر شرکت‌های فناوری در سیلیکون‌ولی و بسیاری از استارتاپ‌ها، دانشجویان سال اولی این دانشگاه را با حقوق‌های بین 4500 تا 7000 دلار در ماه استخدام می‌کنند.
چرا صنعت فناوری تا این اندازه به استنفورد و دانشجویانش اهمیت می‌دهد؟
نمایندگان گوگل، اسنپ‌چت، فیس‌بوک و دراپ‌باکس از پاسخ دادن به این سوال خودداری کردند. یکی از این نمایندگان گفت شرکتش نمی‌خواهد این تصور را ایجاد کند که دانشجویان استنفورد از دانشگاه‌های دیگر بهتر هستند. با همه اینها، به گفته یکی از منابع نزدیک به این شرکت‌ها تقریبا همگی توافق دارند استنفوردی‌ها بیشتر توسط صنایع فناوری جذب می‌شوند. تایلر ویلیس (Tyler Willis)، مدیرسایت Hired.com می‌گوید، برای فیس‌بوک و گوگل نامعمول نیست که سالانه بین 300 تا 600 نفر استخدام کنند. اولین جایی که آنها به‌دنبال کارمند می‌گردند همان دانشگاهی است که در خیابان پایین‌شان قرار دارد.
این بدان معنا نیست که این دانشگاه برنامه علوم کامپیوتری خاص و پیشرفته‌تری در مقایسه با کارنگی ملون، ام‌آی‌تی یا واترلو دارد. در واقع، نزدیکی دانشگاه به صنعت فناوری شاید دلیل اصلی این اتفاقات باشد. استنفورد تنها چند بلوک با جایی که لری پیج زندگی می‌کند و استیو جابز درگذشته است فاصله دارد.
یاهو، گوگل و فیس‌بوک هر سه در پالو آلتو بزرگ شده‌اند. وقتی دانشجویان وارد کمپ می‌شوند شیفته دنیای فناوری خواهند شد و یاد می‌گیرند چطور باید به این صنعت ورود پیدا کرد. سپس وقتی درس‌شان تمام می‌شود، سراغ گوگل و اسنپ‌چت می‌روند و می‌دانند از آنها چه انتظاری می‌رود: کد، کد و فقط کد.
برخی از این دانشجویان بی‌خیال حقوق و دستمزد بالا می‌شوند و در عوض شرکت خودشان را راه می‌اندازند. بسیاری از این افراد میلیاردرهای معروفی هستند: سرگی برین و لری پیج موسسان گوگل؛ جری یانگ و دیوید فیلو موسسان یاهو؛ رید هافمن از موسسان لینکدن؛ الیزابت هولمز موسس ترانوس؛ اون اسپیگل از موسسان اسنپ‌چت.
پول پارو کردن چه حس و حالی دارد؟
مایلز کیتینگ (Myles Keeting)، از کارکنان مایکروسافت می‌گوید وقتی تازه وارد دانشگاه شده به او گفته‌اند در صورت ورود به عرصه علوم ریاضی و کامپیوتر و کار کردن برای بانک‌های بزرگ بیش از 900 هزار دلار درآمد خواهد داشت که این مقدار با پاداش و مبالغ دیگر سالانه به یک میلیون دلار می‌رسد.
او می‌افزاید: «این اعداد و ارقام باعث می‌شوند سرتان سوت بکشد».
با این حال اکثر کسانی که تصمیم به ورود به سیلیکون‌ولی گرفته‌اند در آن اوایل به پول فکر نمی‌کرده‌اند. در عوض، هدف‌شان ایجاد تغییری بزرگ در جهان بوده است. بر اساس آمار Hired.com‌، 80 درصد از این دانشجویان بهترین پیشنهادهای حقوقی را با گزینه‌های کم‌درآمدتر عوض کرده‌اند.
آیا این نشان از خامی آنها بوده یا هوشمندی‌شان؟
وقتی برای مثال اندریا سی به پدر و مادرش می‌گوید شغل پردرآمدی را رد کرده و به جای آن در یک استارتاپ مشغول شده، آنها به او می‌گویند دیوانه شده است. اما او پدر و مادرش را متقاعد می‌کند که اکنون زمان خطر کردن است.
دلیل اصلی این اقدام به باور بسیاری از دانشجویان استنفورد این است که به هر حال از طرف دانشگاه حمایت مالی می‌شوند و بهتر است برای شروع کمی قدرت ریسک هم داشته باشند. برای مثال، جسیکا تیلور که زمانی تصمیم می‌گیرد در گوگل کار نکند معتقد است سرانجام چنانچه روزی مجبور به این‌کار شود به این شرکت بازخواهد گشت، اما اکنون زمان تجربه شخصی و راه‌اندازی یک استارتاپ جدید است.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200