http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
چگونه در فضای آنلاین ناشناس باقی بمانیم؟
چگونه در فضای آنلاین ناشناس باقی بمانیم؟

حفظ ناشناسی در فضای برخط را ناممکن خوانده‌اند، اما کاربران وب با اقداماتی چند می‌توانند از حریم خود حفاظت کنند.

سایه‌ دامن‌گستر افشاگری‌هایی که ادوارد اسنودن کارمند شورشی سازمان سیا در سال 2013 راجع به برنامه‌های وسیع نظارت‌گری ایالات متحده و سایر دولت‌ها انجام داد هنوز برقرار است. بسیاری احساس می‌کنند که دیگر ناشناسی در فضای برخط میسر نیست و هر آنچه بگویند یا انجام دهند تحت پایشگری است و شرکت‌های بزرگی مانند گوگل، فیس‌بوک و مایکروسافت برای آنکه بتوانند تبلیغات هدفمند انجام دهند اطلاعات آن‌ها را جمع‌آوری می‌کنند. اما کاربران وب هم می‌توانند اقداماتی انجام دهند و از ناشناسی خود حفاظت کنند و خطر جاسوسی و تبلیغات هدفمند را به حداقل برسانند. هیچ‌کدام از این اقدامات نوشدارو نیست، ولی می‌تواند به‌نوعی کار نظارت‌گران برخط را دشوارتر کند.
 
وی‌پی‌ان
شبکه‌ خصوصی مجازی (وی‌پی‌ان) نقش واسط ميان افزاره‌ کاربر و رایانه‌های خدمات‌دهنده‌‌ اینترنت را ایفا می‌کند و تمام فعالیت‌های کاربر را در حلقه‌ کوچک و اختصاصی خودش در اینترنت مسیردهی می‌کند که رمزبندی شده است. یعنی برای مزاحمان خیلی دشوار خواهد بود تا اطلاعات‌ربایی کنند یا ببینند کاربر با تلفن همراه، رایانک یا رایانه سرگرم چه کاری است. خدمات‌دهنده‌های پیشکار (پروکسی) در واقع ابزارهایی هستند که نشانه‌های آی‌پی خاص خودشان را دارند. بنابراین وقتی وارد وبگاهی می‌شویم به جای آنکه نشانی آی‌پی خودمان برملا شود، نشانی آی‌پی پیشکار نمایان می‌شود. البته این روشی کاملا مصون برای حفظ ناشناسی در فضای برخط نیست. براي مثال، اگر مرتکب کارهای خلاف یا غیراخلاقی شویم فراهم‌ساز پیشکار نشانی‌ واقعی آی‌پی را برملا می‌کند.
 
ماشین مجازی
اگر نگران هستید که مبادا آنچه در فضای برخط می‌خوانید، زیر نگاه رخنه‌گران باشد یک راه رفع نگرانی؛ بارگذاری فایل‌ها در ماشین مجازی و سپس قطع کردن دسترسی آن ماشین به اینترنت است. با این کار می‌توان با خیال راحت و آسوده خاطر از چشم‌چرانی ميهمان‌های ناخوانده، فایل‌های خود را باز کرد، خواند و بر آنها حاشیه نوشت.
 
تور(Tor)
اکثر کاربران برای وب‌گردی از مرورگرهای اینترنت اکسپلورر (مایکروسافت)، فایرفاکس (موزیلا)، کروم (گوگل) یا سافاری (اپل) استفاده می‌کنند، ولی اگر خواهان ناشناسی در فضای برخط هستیم باید به سراغ مرورگر تور (آنیون روتر) برویم که با استفاده از شبکه‌ وسیع رایانه‌ها گذرکردهای کاربر را از لایه‌های رمزبندی‌شده مسیردهی می‌کند تا منشأ‌شان معلوم نشود.
 
مسدودساز آی‌پی
برخی برنامه‌ها می‌توانند از دسترسی سایر نشانی‌های آی‌پی به رایانه‌ کاربر جلوگیری کنند. این برنامه‌ها در واقع نشانی آی‌پی کاربر را ناشناس نمی‌کنند، بلکه نمی‌گذارند دیگران فعالیت‌های اینترنتی کاربر را زیر نظر بگیرند. عیب این رهیافت هم این است که مسدودسازی نشانی‌های آی‌پی سبب می شود دسترسی کاربر به اینترنت محدود شود.
 
مسدودسازی ردنماها
ردنماهای طرف ثالث یکی از رایج‌ترین ابزارهای مورد استفاده‌ تبلیغات‌کنندگان برای ردگیری عادات وب‌گردی مردم است. ولی اکنون اکثر مرورگرهای مهم دارای قابلیت مسدودسازی ردنماها هستند و تمام وبگاه‌های اتحادیه اروپا اختیار را به دست کاربران داده‌اند تا تبلیغات‌کنندگان نتوانند به‌راحتی دریابند که کاربران به سراغ چه صفحاتی در وب می‌روند.
 
مدیر گذرواژه
استفاده از یک گذرواژه در چند وبگاه از کارهایی است که بسیاری از کاربران انجام می‌دهند، اما چنین کاری خیلی امنیت‌شان را به خطر می‌اندازد، چون اگر یکی از آن وبگاه‌ها مورد رخنه قرار گیرد تمام وبگاه‌های دیگر هم لو می‌روند. برنامه‌ مدیر گذرواژه تمام گذرواژه‌هایی که برای وبگاه‌های مختلف به‌کار می‌بریم به خاطر می‌سپارد؛ بنابراین می‌توان بدون نگرانی از فراموش کردن گذرواژه از گذرواژه‌های دشوار استفاده کرد.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200