http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
تفاوت تلویزیون‌های آنالوگ با دیجیتال چیست؟
تفاوت تلویزیون‌های آنالوگ با دیجیتال چیست؟

از 26 ژانویه 1926 که جان لوی‌برگ نخستین نمایش عمومی از یک سیستم تلویزیونی فعال را به اعضای موسسه سلطنتی و یک روزنامه‌نگار در آزمایشگاه خود در لندن به معرض نمایش گذاشت، سال‌ها می‌گذرد.

از 26 ژانویه 1926 که جان لوی‌برگ (که از او به‌عنوان مخترع تلویزیون یاد می‌شود) نخستین نمایش عمومی از یک سیستم تلویزیونی فعال را به اعضای موسسه سلطنتی و یک روزنامه‌نگار در آزمایشگاه خود در لندن به معرض نمایش گذاشت، سال‌ها می‌گذرد. این جعبه جادویی در طول این سال‌ها توانسته پیشرفت و تکامل خیره‌کننده‌ای را طی کرده و به‌عنوان کالایی تفکیک‌ناپذیر از زندگی انسان امروز در آید. بخش مهمی از تغییرات تلویزیون مربوط به پیشرفت‌های وابسته به اصول الکترونیکی بوده که در این ميان با ورود علم دیجیتال به دنیای الکترونیک، تغییرات بنیادین و بسیار مهمی در این کالای الکترونیکی اتفاق افتاده است. بی‌شک یکی از چشمگیر‌ترین تغییرات را می‌توان تبدیل تلویزیون‌های آنالوگ به دیجیتال دانست. در سیستم‌های آنالوگ، روشنايی تصویر و میزان صدا به ولتاژ الکتریکی تبدیل شده و ارسال می‌شود، حال آنکه در سیستم‌های دیجیتال تصویر و صدا به صورت بیت‌های داده صفر و یک درآمده و به‌وسیله تجهیزات فرستنده و گیرنده دیجیتال ارسال و دریافت می‌شوند‌. از جمله مشکلات بسیار مهم در سیستم‌های آنالوگ می‌توان به پایین‌بودن وضوح دید تصویر و تمایز خطوط که اصطلاحا به آن RESOLUTION گفته مي‌شود، اشاره کرد که دربرگیرنده تعداد اجزای ریز تصویر بوده و با یک عدد مشخص می‌شود. در این حالت هر چه عدد بالاتر رود، تصویر از کیفیت بالاتری برخوردار خواهد شد. از سوی دیگر در سیستم‌های آنالوگ سیگنال‌های دریافتی از افت و آسیب‌پذیری بیشتری برخوردارند که این امر مستقیما بر کیفیت تصاویر دریافتی تاثیر می‌گذارد. مساله بعدي تداخل ناشی از دریافت در مسیر است که باعث به‌وجود آمدن سایه در تصاویر دریافتی می‌شود. در سیستم‌هایی که از ارسال اطلاعات به روش دیجیتال پیروی می‌کنند، ابتدا سیگنال‌های صدا و تصویر را به سیگنال‌های دیجیتال تبدیل کرده و بعد از کد کردن ارسال می‌کنند. مزیت دیگر این سیستم‌ها را باید استفاده از طیف فرکانسی بهتر نسبت به آنالوگ دانست که از جمله شرایط ایجاد‌شده می‌توان به امکان مالتی‌پلکس کردن اشاره کرد. در این حالت می‌توان چهار تا شش کانال تلویزیونی را از طریق یک کانال انتقال داد. اما تمام تلویزیون‌های موجود و در حال کار از تکنولوژی دیجیتال بهره‌مند نیستند و ممکن است تلویزیون ما آنالوگ باشد؛ در این صورت باید از مبدل‌های دیجیتال استفاده کنیم. این مبدل‌ها را در اصطلاح دستگاه‌های گیرنده دیجیتال یاstb می‌نامیم. این مبدل‌ها بنا به کاربرد و امکانات، قیمت‌های متفاوتی دارند، اما در انتخاب این دستگاه‌ها باید به نکاتی همچون معتبر بودن برند، مورد تایید صدا و سیما بودن و کیفیت مناسب اشاره کرد.
2015؛ خداحافظی با فرستنده‌های آنالوگ
در کشور ما از تبدیل فرستنده‌های آنالوگ به دیجیتال بیش از یک ‌دهه می‌گذرد. در سال 1382 اولین فرستنده دیجیتال با استاندارد mpeg-2 کار خود را آغاز کرد که این استاندارد در سال 1385 جای خود را به mpeg_4 داد و سرانجام در سال 1386 قرارداد خرید دستگاه‌ها منعقد شد. در مهرماه سال 1391 اولین فرستنده آنالوگ در ایستگاه الوند تهران خاموش شد. طبق تفاهمنامه بین‌المللی با اتحادیه جهانی مخابراتitu، تا سال 2015 باید فرستنده‌های آنالوگ از اعتبار خارج و فقط فرکانس‌های دیجیتال داشته باشیم. شاید به‌زودی شاهد خاموشی آخرین فرستنده آنالوگ کشور با مراسمی خاص باشیم.


  مطالب مرتبط
  نظرات کاربران

  ارسال نظر در مورد این مطلب:
  نام شما : *
  آدرس ایمیل : *
  متن نظر : *
  کد امنیتی :
  Refresh Code

  لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

  *
   


  کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
  انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
  تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
  این پرتال قدرت گرفته از :
  سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
  ارتباط با ما : 1000030200