http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
پنج درمان برای اعتیاد مزمن به اینترنت
پنج درمان برای اعتیاد مزمن به اینترنت

اعتیادبه اینترنت رازمانی می‌شد با اندکی اراده ونفس‌کشیدن درهوای آزاد برطرف کرد،اما اکنون که سه میلیارد نفر در جهان به‌طورمرتب برخط هستنداین اعتیادبه یکی از بالنده‌ترین اعتیادها در جهان تبدیل شده است.

طبق تحقیقات دانشگاه کالیفرنیا، نشانه‌های این بیماری عبارتند از عصبانی شدن از قطع دسترسی، از دست دادن حس زمان، گوشه‌گیری از خانواده و همتایان، اختلال در خواب و هراس از قطع شدن اینترنت. این معتادان همواره در تب‌و‌تاب دریافت پیامک در تلفن همراه‌شان هستند. محافل بهداشتی و دانشگاهی بیماری کاربری مساله‌دار اینترنت (PIU) را به رسمیت شناخته‌اند، اما راه زیادی وجود دارد تا برای درمان آن اجماعی جهانی پدید آید. در کشور چین که می‌گویند 24 میلیون کودک معتاد به وب دارد، ترک اعتیاد دادن در اردوگاه‌های نظامی را انتخاب کرده‌اند، اما در انگلستان استفاده از درمانگاه‌های خصوصی و درمان خصوصی رو به رشد است. فرقی ندارد پاسخ چه باشد، وجود مشکل را نمی‌توان انکار کرد. اریک اشمیت، ريیس گوگل پیش‌بینی کرده است که تا سال 2020 کل جهانیان برخط می‌شوند و هم‌اکنون اهالی انگلستان به‌طور متوسط وقت بیشتری صرف افزاره‌های رسانه‌ای می‌کنند تا خوابیدن. در اینجا پنج روش برای مبارزه با این معضل را مطرح می‌کنیم.
 
ثبت‌نام در اردوگاه‌های نظامی‌وار به سبک چین
برخلاف بسیاری از راه‌های آرام که در اروپا برای درمان معتادان وب رواج دارد، در چین اردوگاه‌های شبیه اردوگاه‌های نظامی برای این کار برپا کرده کرده‌اند. در این اردوگاه‌ها معتادان وب زیر نظر نظامیان سابق تحت بازپروری‌های سفت و سخت قرار می‌گیرند. دانش‌آموزان را والدین به چنین اردوگاه‌هایی می‌فرستند که تحت سنجش‌های روان‌شناختی قرار می‌گیرند، تمرین‌های ورزشی فراوان انجام می‌دهند، در کلاس‌های اخلاق و انضباط شرکت می‌کنند و رقص یاد می‌گیرند. این دوره‌ها گاهی شش ماه هم طول می‌کشند. به گفته‌ تائو ران که سرهنگ و پزشک ارتش چین است و این روش درمانی را ابداع کرده است، 90 درصد بیمارانی که در این اردوگاه‌ها پذیرش شده‌اند دچار افسردگی شدید هستند و 58 درصدشان هم والدین‌شان را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند. هم‌اکنون بیش از 250 اردوگاه‌ بازپروری در چین وجود دارد.
 
رجوع به گروه پریوری
گروه پریوری(Priory) که دارای بیمارستانی ممتاز در روهمپتون است و از قدیم به افراد مشهور و پولدارهای معتاد به مواد مخدر خدمات درمانی ارايه می‌کرده است (‌گاهی با دریافت 3640 پوند در هفته) هم‌اکنون به رایگان مراجعان را معاینه اولیه می‌کند و برای معتادان اینترنت خدمات درمانی ویژه ارايه می‌دهد. خودیاری، مشاوره‌دهی فرد به فرد و برنامه‌ بازپروری 12 مرحله‌ای از جمله مراحل این درمان است که بی‌شباهت به روش‌های درمان معتادان الکل و مواد مخدر نیست.
 
استخدام دستیار مجازی
برای کاستن از مدت زمان نگریستن به نمایشگرها، استخدام کردن دستیار مجازی روشی است که درمانگران پیشنهاد کرده‌اند. یعنی معتادان اینترنت برخی کارهای کوچک برخط را که در کارشان اهمیت دارد، مانند جست‌وجوهای اینترنتی و رسیدگی به درخواست‌های رایانامه‌ای را به دستیاران مجازی بسپارند.
 
یک هفته ماندن در بیابان به همراه خانواده
جدا شدن از هرچه فناوری و سامانه‌های ارتباطات تلنگر نیرومندی است برای برخاستن از خواب غفلت. هفته‌ای گذراندن در بیابان با کوله‌ای حاوی مایحتاج ابتدایی زندگی می‌تواند اعتیاد به اینترنت، تلفن همراه و غیره را به‌خوبی درمان کند. براي مثال، شرکتی در بیابان یوتا در ایالات متحده چنین خدماتی را ارايه می‌دهد که هزینه‌اش ماهی 6 تا 10 هزار دلار است.
 
رفتن به بیمارستان
در شبکه‌مندترین کشور جهان یعنی کره‌ جنوبی که 90 درصد خانه‌ها به اینترنت فراخ‌باند ارزان و پرسرعت وصل هستند اعتیاد به اینترنت معضلی ملی است. جوانان درگیر ماراتون بازی‌های شبکه‌ای هستند، دانش‌آموزان از مدارس جیم می‌شوند و کارمندان تمرکزشان را در محیط کار از دست داده‌اند. از همین رو دولت ناچار به دخالت شده است و از جمله 140 مرکز مشاوره‌ اعتیاد اینترنتی به راه انداخته است و در حدود 100 بیمارستان هم به خرج دولت خدمات درمانی ارایه می‌دهند. مرکزی هم در کره‌ جنوبی دایر شده است که در آن سعی می‌کنند با فعالیت‌های جانشین مانند سفالگری، اسب‌سواری و طبل‌نوازی ذهن بیماران را از اینترنت منحرف کنند.


  مطالب مرتبط
  نظرات کاربران

  ارسال نظر در مورد این مطلب:
  نام شما : *
  آدرس ایمیل : *
  متن نظر : *
  کد امنیتی :
  Refresh Code

  لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

  *
   


  کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
  انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
  تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
  این پرتال قدرت گرفته از :
  سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
  ارتباط با ما : 1000030200