http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
زبان‌هایی برای برنامه‌نویسی
زبان‌هایی برای برنامه‌نویسی

زبان‌های برنامه‌نویسی در کنار دیگر ابزارهای توسعه نرم‌افزار لازمه‌های ساختن دنیای متن‌باز هستند. در شماره گذشته با برخی از زبان‌های برنامه‌نویسی پیش روی توسعه‌دهندگان نرم‌افزارها آشنا شدیم.

در ادامه دیگر زبان‌های برنامه‌نویسی را معرفی می‌کنیم.
زبان برنامه‌نویسی Python
شاید بتوان گفت كه در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین نقاط شروع برای برنامه‌نویسان جوان است. زبان اسکریپتی که برای کاربردهای متنوعی؛ از پردازش‌های موازی تا توزیع‌شده، یا ساختن یک برنامه کوچک روی تلفن همراه کارایی دارد. پایتون توسط گویدو فان روسوم (Guido Van Rossum) در ۱۹۹۱ ساخته شد؛ زبانی كه به‌طور خاص با تمرکز بر شی‌گرایی، برنامه‌نویسی دستوری (Imperative)، برنامه‌نویسی تابعی (Functional) در کنار شیوه قدیمی برنامه‌نویسی رویه‌ای (Procedural)، داشتن سیستم نوع پویا (Dynamic Type System) و مدیریت حافظه خودکار (Automatic Memory Managment) ساخته شده است و با کتابخانه جامع و منظمی که در اختیار برنامه‌نویسان قرار می‌دهد، آنها را از رفتن به سراغ دیگر زبان‌های برنامه‌نویسی بی‌نیاز می‌کند.
دستور زبان پایتون و توابع از پیش نوشته شده آن باعث می‌شوند که برای انجام کاری مشخص کدهای به‌مراتب کمتری از C++ یا JAVA مورد نیاز باشد و قطعا خواندن کدهای نوشته شده از هر دو زبان دیگر ساده‌تر خواهد بود. شاید تنها مشخصه آزاردهنده این زبان تفسیری بودن آن است که در کاربردهای نیازمند کارایی (Performance) بسیار زیاد، مشکلات اندکی ایجاد كند.
زبان برنامه‌نویسی Perl
پرل، قدیمی‌تر از پایتون و روبی است، اما چیزی از آنها کم ندارد. پرل توسط لری وال (Larry Wall) در ۱۹۸۷ معرفی شد و هرچند نام این زبان از ابتدا مخفف چیزی نبود، اما بعدها کاربران این زبان عبارتی ساختند (Backronym) که پرل سرواژه کلمات آن به حساب بیاید: Practical Extraction & Reporting Language.
این زبان در واقع پدر بسیاری از زبان‌های اسکریپتی دیگر نظیر پایتون و روبی محسوب می‌شود، اما خود بسیاری از ویژگی‌هایش را از زبان‌های C، ‌Bash Script، AWK و Sed به امانت گرفته است. ویژگی‌هایی مانند شی‌گرایی، پردازش عبارات منطقی متنی (Regular‌ Expressions) با طول نامحدود و سادگی دستور زبان آن باعث شد تا در دهه ۱۹۹۰ محبوبیت زیادی در CGI Programming پیدا کند و البته بخش زیادی از این محبوبیت را مرهون قابلیت تحلیل (Parsing) بالاي عبارات پیچیده بود.
این زبان به‌ واسطه قابلیت‌های منحصر به‌فردی که در زمان خود داشت، و از آن به بعد نیز مدام در حال پیشرفت و به‌روزرسانی بوده است، کاربردهای زیادی در برنامه‌نویسی رابط‌های گرافیکی، مدیریت سیستم‌های شبه‌یونیکسی، برنامه‌نویسی تحت شبکه و سمت سرور، بیوانفورماتیک و ... پیدا کرد، به‌طوری‌که به علت گستره بسیار زیاد کاربردهای آن، به چاقوی سويیسی دنیای زبان‌های برنامه‌نویسی معروف شد.
زبان برنامه‌نویسی PHP
در سال ۱۹۹۴، راسموس لردورف (Rasmus Lerdorf) زبانی را با نام Personal Home Page برای ساختن یک سایت شخصی پویا روی Zend Engine پیاده‌سازی کرد كه به‌سرعت محبوب شد به‌طوری که در سال ۲۰۱۴ بیش از 9/81 درصد از سایت‌های طراحی‌شده در جهان در سمت سرور با استفاده از PHP طراحی شده‌اند. شاید بد نباشد این عدد را با سهم تنها 7/2 درصدی جاوای پرآوازه مقایسه کنیم.
اولین نسخه پایدارPHP در سال ۱۹۹۷عرضه شد و در آن زمان با توجه به کاربردهای زیادی که در توسعه وب پیدا کرده بود، نام آن مشابه پروژه گنو به‌صورت بازگشتی، به‌صورت PHP‌ Hyper-Text Preprocessor تغییر یافت. این زبان بخش زیادی از محبوبیت فزاینده خود را مرهون آسان‌گیری‌های بسیار در دستور زبان آشنای مشابه C و ترکیب ساده کدهای زبان با برچسب (Tag)‌های HTML است. از طرفی لردورف زبان را با مجوز GPL منتشر کرد و این به‌معنای مشارکت عده زیادی از توسعه‌دهندگان وب در سراسر جهان در پیشرفت زبان بود و از طرف دیگر مفسر زبان اين قابلیت را داشت كه روی هر سکوی سیستم‌عاملی و هر پایگاه داده‌ای قابل اجرا باشد.
زبان برنامه‌نویسی Scala
زبانی همه‌منظوره است که مرزهای برنامه‌نویسی تابعی-شی‌گرا (Object-Functional Programming) را با پشتیبانی کامل از نوع داده‌های ایستا و کدهای خیلی فشرده و در عین حال پیچیده گسترش داده است. کدهای این زبان بعد از کامپایل به بایت کدهای جاوا تبدیل می‌شوند، در نتیجه برای اجرای کد نهایی باید از ماشین مجازی جاوا (java Virtual Machine, JVM) استفاده كرد.
اسکالا علاوه بر فراهم کردن تقریبا همه قابلیت‌های جاوا، فهرست بلندبالایی از ویژگی‌هایی مانند Operator Overloading، Raw String،‌Pattern Matching، Lazy Evaluation، Type Inference و .... را فراهم آورده است که آن را به یکی از منعطف‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی حال حاضر دنیا تبدیل كرده است. به‌عنوان نمونه، قابلیت Lazy Evaluation موجود در زبان، این امکان را فراهم می‌کند که ارزیابی یک عبارت تا زمانی که واقعا نیازی به خروجی آن نباشد به تاخیر بیفتد و در نتیجه در بسیاری از موارد از ارزیابی مجدد عبارت در کاربردهای تکراری آن جلوگیری می‌شود. این ویژگی سرعت و میزان حافظه پشته مورد نیاز زبان را بنا بر کاربرد می‌تواند کاهش دهد. اسکالا در بسیاری از ویژگی‌های خود وامدار زبان‌های شناخته شده دیگر است. بسیاری از قابلیت‌های تابعی زبان از زبان‌های Haskell، Standard ML و Scheme الهام گرفته شده‌اند. درست است که این زبان بسیار قدرتمند است، اما ساده نیست.
ادامه دارد


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200