http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
20 راه رهایی از اسارت در دنیای دیجیتالی
20 راه رهایی از اسارت در دنیای دیجیتالی

این روزها دیگر زندگی روزمره مردم نیز در چنبره دنیای دیجیتال درآمده است. روز و شب، گاه‌وبیگاه و در خانه و محل کار، افزاره‌های دیجیتالی در کمین ما هستند.

اما بد نیست گاهی از این دنیای دیجیتالی فرار کرد و برده این اسارت خودخواسته نبود. در ادامه 20 راه برای رهایی از این اسارت را به شما پیشنهاد می‌کنیم.
1- فضاهایی در خانه را دیجیتال‌زدایی کنید؛ جاهایی که نتوان در آن به شبکه وصل شد و بتوان نفسی به آسودگی کشید. اتاق خواب یا اتاق پذیرایی نامزدهای بدی نیستند.
2- جایی اختصاصی در خانه یا محل کار را به محل شارژ افزاره‌های دیجیتالی اختصاص دهید. تمام‌شان را به آنجا ببرید و وقتی کاری ندارید خاموش‌شان کنید و وقتی کاملا شارژ شدند آن را بردارید.
3- وقتی رایانه‌ کیفی را روشن کردید، تا زمان لودشدن بلند شوید و کار دیگری انجام دهید. بهترین کار این است که از پنجره نگاهی به بیرون بیندازيد و به جهان بیرون وصل شوید نه آنکه بی‌صبرانه به صفحه‌ رایانه‌ کیفی چشم بدوزید.
4- وقتی دارید با دوستی در کافه‌ای قهوه مي‌نوشيد، دستگاه‌های دیجیتالی را روی میز نگذارید و شش‌دانگ توجه‌تان را نثار دوست‌تان کنید. اینکه می‌گویند قلمرو دیجیتالی تاب چشم به راه ماندن را ندارد دروغی بیش نیست. خیلی خوب هم تاب چشم ‌به راه ماندن را دارد و مشکلی هم پیش نمی‌آید.
5- نگذارید قلمروی دیجیتالی مدام گریبان‌تان را در دست داشته باشد. دست‌کم برای بازه‌های زمانی خاصی، تمام هشدارهای دریافت پیام در گوشی یا رایانه را غیرفعال کنید. نيازي نیست همیشه برخط باشید. سه بار در روز هم سراغ صندوق پست‌الکترونیکی بروید مشکلی پیش نمی‌آید.
6- قبل از ارسال پیام با صدای بلند آن را بخوانید در اکثر موارد دستی در آنها خواهید برد یا بازنویسی‌شان خواهید کرد و همین سبب می‌شود کمتر دچار گردباد دریافت و ارسال شوید.
7- در مورد امنیت دیجیتالی هوشیار باشید، عادت کنید که گذرواژه‌گذاری را خوب انجام بدهید، از حریم خصوصی‌تان پاسداری کنید، مثل کسانی نباشید که وقتی از خانه بیرون می‌روند در و پنجره‌ها را نمی‌بندند و گمان می‌کنند اتفاقات بد فقط برای دیگران رخ می‌دهد و موقعی به خودشان می‌آیند که همه‌چیزشان بر باد رفته است.
8- مدام روی رایانه قوز نکنید، پشت‌تان را صاف نگه دارید و همیشه به چشم‌تان استراحت بدهید. اگر هم زیاد با صفحه‌کلید کار می‌کنید به مچ دست‌تان استراحت بدهید، وگرنه در گذر زمان گرفتار انواع ناراحتی‌های کمر، سر و گردن می‌شوید.
9- یک ساعتی که از وب‌گردی و سرگرمی در قلمروی دیجیتالی لذت بردید، بیرون بیایید. آبی بنوشید و قدمی بزنید. به‌ازای هر ساعتی که در قلمروی مجازی غوطه خورده‌اید، باید چند ساعتی را در دنیای واقعی بگذرانید؛ نه آنکه قلمروی دیجتالی بد باشد، فقط ذهن و احساس را به‌شدت درگیر می‌کند.
10- روزهایی را هم صرف خانه‌تکانی دیجیتالی کنید. عکس‌ها را مرتب کنید، پاک‌کردنی‌ها را پاک کنید، صفحه‌ رومیزی رایانه را تمیز کنید و غیره.
11- معاشرت با خانواده و اجتماع را فدای تعاملات دیجیتالی نکنید. چند ساعتی دستگاه‌های دیجیتالی را خاموش کنید و با خانواده سرگرم شويد.
12- وقتی برای کسی پیامک می‌فرستید چهره‌اش را در ذهن مجسم کنید و گاهی هم تماس حضوری برقرار کنید.
13- اگر فکر می‌کنید که اعتیاد دیجیتالی پیدا کرده‌اید صادقانه بپذیرید. به همین نام به آن اشاره کنید. همین نامگذاری شاید آغاز ترک اعتیاد باشد.
14- با بچه‌های‌تان اینترنت‌گردی کنید و برخط شوید. سختگیری بیش از حد و سرزنش‌های بیهوده نکنید. آگاهی دیجیتالی داشته باشید و به زبان بچه‌های امروز با خودشان صحبت کنید. همیشه در صحنه حضور داشته باشید که اگر به شما نیاز داشتند کمک‌شان کنید. پلیس‌بازی در آوردن سبب می‌شود که آنها احساس کنند خلافکار هستند. گفت‌وگو برای هر اختلافی کارساز است.
15- هر بار که برای ثبت منظره‌ای به سراغ دستگاه‌تان رفتید اندکی درنگ کنید؛ ابتدا با چشم خودتان منظره را ثبت کنید و لذت ببرید. اشکالی ندارد که اوج لحظه ثبت را از دست بدهید. در عوض به غنای احساسی‌تان افزوده شده است.
16- در قلمروی دیجیتالی هیچ‌چیز به بدی رفتار ناشيانه نیست. گام‌به‌گام تنظیمات حریم خصوصی‌تان را در شبکه‌های اجتماعی بازبینی کنید. امکانات واژه‌پردازتان را تجربه کنید و بیاموزید. خردمندی دیجیتالی داشته باشید تا بتوانید لذت ببرید و از قلمروی دیجیتالی بهره‌ بیشتری ببرید.
17- برای کارها و بازی‌های دیجیتالی‌تان فضاهای بهداشتی ایجاد کنید؛ از قبیل صندلی مناسب، نور طبیعی یا دسترسی به هوای تازه. حتی می‌توان در کافه‌ مورد علاقه‌ خود این کار را انجام داد.
18- یاد بگیرید قطعات شاعرانه مثل هایکو بنویسید، در این صورت ارسال پیام‌های توییتری لذت بیشتری دارد.
19- با بچه‌های‌تان وارد اینترنت شوید و راهنمایی‌شان کنید. در چنین میدانی نباید بچه‌ها را تنها گذاشت.
20- اگر تند با صفحه‌کلید می‌نویسید نوشته‌های‌تان بیشتر کلیشه‌ای و تکراری از آب در می‌آید. از سرعت بکاهید. بد نیست ابتدا پیامی را که می‌خواهید وارد کنید به زبان بیاورید یا حتی دست‌نویس آن را تهیه کنید.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200