http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
کاربران ویـنـدوز بخوانند
کاربران ویـنـدوز بخوانند

ویندوز مدت‌های مدید سامانه‌عاملی بوده است که در مدارس و موسسات آموزشی اصول آن را درس می‌داده‌اند.

اما زمانه عوض شده است و سامانه‌های‌ عامل رقیب که در افزاره‌های اندرویدی، آیپد و حتی مکینتاش کاربرد دارند در کنار ویندوز عرض‌اندام می‌کنند. به طوری که حتی ممکن است کسانی با ویندوز سروکار پیدا نکرده باشند و بعد از مدت‌ها ضرورت پیدا کند که با آن کار کنند. مثلا در دانشگاه یا محیط کار چنین ضرورتی رخ دهد. شاید افراد خانواده سوالاتی بپرسند. به هر حال در آغاز کار با ویندوز برخی نکات مهم وجود دارد که باید به آنها توجه داشت.
برداشتن برنامه‌های از پیش نصب شده
رایانه‌های تحت ویندوز سازندگان بسیار مختلفی دارند که هر کدام نرم‌افزار خاص خودشان را روی رایانه نصب می‌کنند و تحویل مصرف‌کننده می‌دهند. این نرم‌افزارها به ندرت سودمند هستند و از نرم‌افزارهای امنیتی آزمایشی، برنامه‌های ناکارآمد اخبار/اطلاعات آب‌وهوایی و برنامه‌های ضعیف پخش فایل‌های صوتی و تصویری تشکیل شده‌اند که نیاز نداریم. این برنامه‌ها نه تنها فضایی از سخت‌دیسک را اشغال می‌کنند بلکه در پس‌زمینه قرار می‌گیرند و منابع را هدر می‌دهند. خوشبختانه برداشتن این برنامه‌ها از روی رایانه‌های جدید هم کار پیچیده‌ای نیست. مثلا با برنامه‌ ساده‌ای مثل پی‌سی دی‌کراپیفایر می‌توان این کار را کرد. وقتی این برنامه را اجرا کنیم فهرستی از تمام برنامه‌های نصب شده به دست می‌دهد و در مورد هر برنامه هم توصیه‌ای ارایه می‌دهد.
با نگاهی به فهرست می‌توان دریافت که کدام برنامه را باید حذف کرد و کدام را نگه داشت. برای کسانی هم که مطمئن نیستند چه برنامه‌هایی را باید نگه دارند نرم‌افزارهایی مختص این کار وجود دارد، مثل برنامه‌ای که در زیر نمایی از آن آمده است. این برنامه تمام نرم‌افزارهای نصب شده را تجزیه و تحلیل می‌کند.
دقت در بارگذاری
حتی پس از حذف برنامه‌های به درد نخور از پیش نصب شده نیز باید در بارگذاری‌ها دقت کرد تا در آینده نیز انبوه برنامه‌های به درد نخور وارد رایانه نشوند. جالب این است که ویندوز تنها سامانه‌ عامل معروفی است که دارای فروشگاه اینترنتی مرکزی برای بارگذاری و مرتب‌سازی برنامه‌های کاربردی نیست. در حالی که کاربران مکینتاش، اندروید، iOS و لینوکس از چنین موهبتی برخوردار هستند.
کاربران ویندوز اسیر عرضه‌کنندگان ثالث بوده‌اند اما مایکروسافت با عرضه‌ ویندوز8 به این وضعیت پایان داده است و فروشگاه ویندوز را به راه انداخته است که متاسفانه با برنامه‌های سنتی همساز نیست. این فروشگاه پر از برنامه‌های به دردنخور و قلابی هم هست، معضلی که در فروشگاه‌های سایر سامانه‌های عامل به چشم نمی‌خورد، بنابراین در نصب برنامه‌های ویندوز باید دقت زیادی به خرج داد.
باید برنامه‌ها را از وبگاه رسمی‌شان نصب کرد که به راحتی با جست‌وجو از طریق گوگل می توان نشانی آنها را یافت. باید مطمئن شد که وبگاه مورد نظر واقعی است نه قلابی. برخی وبگاه‌ها مثل فایل‌هیپو نیز راهنمایی مناسب برای این کار هستند.
به هنگام نصب نرم‌افزارها هم بهتر است به جای گزینه نصب پیش‌گزیده(default) یا سریع از نصب شخصی و سفارشی استفاده و از بخش‌های اضافی صرف‌نظر کنیم.
برنامه‌ رایگان آنچکی(Unchecky) در این زمینه راهنمای خوبی است که به طور خودکار علامت نصب گزینه‌های اضافی را برمی‌دارد.
استفاده از برنامه‌ ضدویروس
رایانه‌ تحت ویندوز حتما باید برنامه‌ ضدویروس داشته باشد. نرفتن به وبگاه‌های ناامن و استفاده از افزارهای مناسب کارساز است ولی داشتن برنامه‌ ضدویروس هم ضروری است. خود مایکروسافت دارای برنامه‌های ضدویروس رایگان است مثل برنامه‌ ویندوز دفندر که ویندوز 8 و بالاتر را پوشش می‌دهد. برای ویراست‌های قبل از ویندوز 8 هم برنامه‌ای به نام Microsoft Security Essentials ارایه کرده‌اند که حتی خود مایکروسافت هم چندان توصیه نمی‌کند.
البته نباید پنداشت که ضدویروس‌های غیررایگان بهترند زیرا معمولا آکنده از امکانات غیرضروری هستند.
اجرای مرتب عملیات نگهداری
ویندوز به مرور فایل‌هایی موقتی درست می‌کند که باید حذف‌شان کرد تا کارایی رایانه کاهش پیدا نکند. مثلا می‌توان با ابزار دیسک‌کلین‌آپ که جزو ابزارهای ویندوز است فایل‌های موقتی مرورگر و فایل‌های قدیمی مورد استفاده توسط سامانه‌های عامل را حذف کرد. این برنامه در فهرست آغازه(Start Menu) آمده است.
این کار را باید به طور مرتب انجام داد بنابراین بد نیست که با استفاده از بخش Task Scheduler به آن حالت خودکار بدهیم. برنامه‌CCleaner هم انتخابی عالی برای انجام کارهای پاک‌سازی است. در این برنامه پاک‌سازی رجیستری هم گنجانده شده است.
روزآوری ویندوز
روزآوری ویندوز گاهی به راستی کلافه‌کننده است ولی برای حفظ ایمنی ضروری است. مایکروسافت با شناسایی آسیب‌پذیری‌ها و برای رفع آنها افزایه‌های روزآوری را منتشر می‌کند. بهتر است این بخش را در حالت خودکار قرار دهیم.
پشتیبان‌گیری
پشتیبان‌گیری از محتویات رایانه جزو ضروریات مبرم است. از دست رفتن اطلاعات جزو مصیبت‌های بزرگ است و راه مقابله با آن هم پشتیبان‌گیری است که در ویندوز گزینه‌های زیادی برای آن وجود دارد.
اطلاعات پشتیبان‌گیری‌شده را باید در سخت‌دیسک بیرونی، ذخیره‌گاه‌های برخط یا هر دو قرار داد. کرش‌پلن از جمله ابزارهای عالی برای پشتیبان‌گیری است که به راحتی و به رایگان، پشتیبان‌گیری را انجام می‌دهد و پشتیبان‌ها را در دیسک‌های بیرونی یا حتی رایانه‌ای دیگر قرار می‌دهد.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200