http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
چگونه یک فروشگاه اینترنتی داشته باشیم؟
چگونه یک فروشگاه اینترنتی داشته باشیم؟

شاید تا الان به این فکر افتاده باشید که برای خود در دنیای مجازی یک فروشگاه داشته باشید و یا اینکه فروشگاه حقیقی خود را در دنیای مجازی نیز دایر کنید.

برای این منظور علاوه بر تمامی امکانات فنی و غیر فنی، به نرم‌افزاری برای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی و یا اصطلاحا فروشگاه‌ساز نیاز دارید که بتوانید با استفاده از آن به راحتی محصولات و خدمات خود را در وب عرضه کنید.
برای استفاده از فروشگاه‌ساز‌ها راه‌های مختلفی وجود دارد، که می‌توانید هر کدام از آنها را بنا بر نیاز خود انتخاب کنید.
- از فروشگاه‌ساز‌ها و یا سیستم‌های مدیریت محتوای رایگان استفاده کنید.
- از فروشگاه‌سازهای حرفه‌ای و پولی استفاده کنید.
- از سایت‌هایی استفاده کنید که خدمات فروشگاه‌ساز ارایه می‌دهند.
اگر می‌خواهید از فروشگاه‌ساز‌ها و یا سیستم‌های مدیریت محتوای رایگان استفاده کنید، (البته سایت‌هایی هم که خدمات فروشگاه‌ساز ارایه می‌دهند، اکثرا این کار را رایگان انجام می‌دهند) پیشنهاد ما به شما استفاده از وردپرس (wordpress) است. سیستم مدیریت محتوای وردپرس چند سالی است که در بین مدیران سایت‌ها به عنوان یکی از ساده‌ترین و کامل‌ترین سیستم‌های مدیریت محتوای سایت شناخته می‌شود. کارآ بودن، بهینه‌بودن تا حد زیادی برای موتورهای جست‌و‌جو، قابلیت اضافه کردن امکانات فراوان با نصب ساده پلاگین‌ها، مدیریت فوق‌العاده ساده، همه و همه از ویژگی‌های منحصر به فرد وردپرس است. اگر خودتان توانایی نصب و راه‌اندازی یک سیستم مدیریت محتوا را در هاستی که تهیه کرده‌اید ندارید، می‌توانید از یک دوست کمک بگیرید. اگر هم دوستی که سر رشته‌ای در این کار‌ها داشته باشد ندارید، می‌توانید از طریق سایت‌های دور کاری مانند پونیشا (ponisha. ir) و یا پارس کدرز (parscoders. Com)، این فعالیت و به علاوه طراحی یک قالب زیبا برای فروشگاه‌تان و همچنین نصب پلاگین‌های مورد نیاز را، با هزینه معقول به یک متخصص بسپارید.
مدیریت وردپرس ساده و لذت‌بخش است. برای آشنایی هر چه بیشتر با وردپرس می‌توانید با جست‌و‌جو در اینترنت به منابع فراوانی دست یابید که حتی در برخی از آنها تک‌تک امکانات این سیستم به صورت تصویری و گام‌به‌گام آموزش داده شده است.
سایت رسمی تیم ورد پرس فارسی در آدرس wp-persian. com قابل دسترس است.
حالا به سراغ راه‌حل دوم می‌رویم. اگر می‌خواهید از سرویس‌هایی استفاده کنید که در ازای پرداخت مبلغی شامل حال شما می‌شوند (یا به اصطلاح سرویس‌های پولی) مسلما انتخاب‌های گوناگونی خواهید داشت که بر اساس نیازتان متفاوت خواهند بود.
شخصا در این مورد تا به امروز از سرویس خاصي استفاده نکرده‌ام که بخواهم در اینجا آن را معرفی کنم و تجربیاتی در مورد آن را بنویسم. چون یا از ورد پرس استفاده کردم و یا سرویس را از نقطه صفر راه‌اندازی کرده‌ام. (برنامه‌نویسی اختصاصی) البته این دومی را زیاد پیشنهاد نمی‌کنم!
به هر حال با بررسی‌هایی که در مدت فعالیتم تاکنون در اینترنت انجام داده‌ام، فروشگاه‌سازهای زیر را همراه با توضیحات مختصر در مورد هر یک، برای‌تان معرفی می‌کنم:
توماتوکارت (tomatocart)
این فروشگاه‌ساز در اصل یک سیستم رایگان خارجی است که در چند سال اخیر یک گروه به نام توماتوکارت پارسی (توماتوشاپ) با ترجمه آن، اقدام به عرضه این سیستم به کاربران فارسی زبان کرده‌اند. همچنین وظیفه پشتیبانی از کاربران ایرانی را نیز بر عهده دارند. نصب و استفاده از این فروشگاه‌ساز رایگان است اما برای استفاده از امکانات بیشتر می‌بایست هزینه پرداخت شود.
سایت توماتوشاپ پارس در آدرس اینترنتی tomatoshop. ir در دسترس است.
اوپن‌کارت (open cart)
اوپن‌کارت نیز مانند توماتوکارت یک سیستم اصالتا رایگان و خارجی است که نسخه فارسی شده آن با امکانات خوبی در اختیار کاربران فارسی‌زبان قرار می‌گیرد. اوپن‌کارت یک اسکریپت متن‌باز (opensource) است. سایت پشتیبان رسمی اوپن کارت فارسی در آدرس اینترنتی opencart. ir در دسترس کاربران قرار دارد. با پرداخت هزینه می‌توانید امکانات جانبی را به فروشگاه‌تان اضافه کنید.
فروشگاه‌ساز آفتاب
این فروشگاه‌ساز دارای امکانات خوبی از جمله سیستم مدیریت تبلیغات در فروشگاه است.
آدرس سایت این شرکت parsdev. ir است.
فروشگاه‌ساز وبکده
این فروشگاه‌ساز توسط فضای مجازی وبکده (طراحی سایت وبکده) طراحی و عرضه شده است. برای آگاهی از امکانات این فروشگاه‌ساز می‌توانید به سایت این شرکت به آدرس webcadah. com مراجعه کنید.
فروشگاه‌ساز آوا
این نرم‌افزار توسط گروه برنامه‌نویسی آوا برای استفاده کاربران طراحی و پیاده‌سازی شده است.
آدرس سایت این گروه avadevs. com است.
فروشگاه‌ساز دی‌مارکت
دی‌مارکت شاید یکی از اولین فروشگاه‌سازهای داخلی باشد که برای طراحی وب عرضه شده است. سایت رسمی دی‌مارکت در آدرس اینترنتی dmarket. ir در دسترس است.
فروشگاه‌ساز‌ ای‌شاپ ۱، ۲، ۳
این نرم‌افزار هم یک فروشگاه‌ساز ایرانی است که توسط تیمی از برنامه‌نویسان طراحی و پیاده‌سازی شده است. سایت این فروشگاه‌سازeshop123.ir است. این فروشگاه‌ساز قبلا در 2 نسخه نرمال و پیشرفته عرضه می‌شده است. در حال حاضر به‌روزرسانی نسخه نرمال به دلیل استقبال کمتر، متوقف شده است.
پادیناسیستم
اسکریپت پادیناسیستم از معدود سیستم‌هایی است که علاوه بر فروشگاه‌ساز به مباحث تبلیغاتی نیز توجه کرده‌است. البته این توجه در پادیناسیستم به اندازه‌ای بوده است که هم اکنون این اسکریپت را بیشتر از اینکه یک فروشگاه‌ساز به حساب بیاورند، به عنوان یک سیستم همکاری در فروش می‌شناسند.
سایت این شرکت به آدرس اینترنتی padinasystem. com در دسترس کاربران است.
اکنون به سراغ راه‌حل سوم در این بخش می‌رویم؛ استفاده از سایت‌هایی که خدمات فروشگاه‌ساز ارایه می‌دهند. در دو، سه سال گذشته تعداد سیستم‌هایی که خدمات متناسب با نیاز صاحبان فروشگاه‌های اینترنتی ارایه می‌دهند، همزمان با گسترش فروش اینترنتی، افزایش یافته است.
انجمن‌های گفت‌و‌گوی تخصصی، سایت‌های تبلیغاتی وبازاریابی و... از جمله این خدمات است. در این بین سایت‌هایی که خدمات فروشگاه‌ساز ارایه می‌دهند هم با استقبال بسیار خوب فروشندگان اینترنتی مواجه شده‌اند.
تعدادی از این سایت‌ها را در زیر معرفی می‌کنم:
شاپلاگر
این سیستم همانطور که از اسمش پیداست مانند یک سیستم وبلاگ‌دهی عمل می‌کند. هر کاربر با عضویت در این سیستم می‌تواند یک وبلاگ فروشگاهی در زیر دامنه (ساب دامین) شاپلاگر داشته باشد؛
مانند myshop. shoploger. com. همچنین امکانات جدید با به‌روزرسانی‌های سیستم به آن اضافه می‌شود. در یک بخش از سایت نیز کاربرانی که محصولی برای عرضه ندارند می‌توانند به همکاری در فروش محصولات دیگر کاربران بپردازند.
شاپرزفا
این سایت نیز فعالیتی مشابه شاپلاگر ارایه می‌دهد. کاربران با عضویت در این سیستم نیز می‌توانند یک فروشگاه کامل داشته باشند، که امکان مدیریت بخش‌های مختلف آن در اختیارشان باشد. همچنین امکان پارک دامنه نیز بر روی فروشگاه‌های ایجاد شده وجود دارد، که با این عمل، کاربر یک فروشگاه مستقل از زیر دامنه شاپرزفا خواهد داشت. علاوه بر این امکان تبلیغات با همکاری در فروش نیز به کاربر ارایه می‌شود که می‌تواند فروش فروشگاه‌ها را افزایش دهد. آدرس اینترنتی شاپرزفا، shoperzfa. com است.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200