http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
دمای رایانه شخصی چقدر باشد داغ نیست؟
دمای رایانه شخصی چقدر باشد داغ نیست؟

دمای بیش از حد بر کارکرد رایانه و عمر سخت‌دیسک اثر می‌گذارد. اما از کجا بفهمیم دما بیش از حد داغ است و باید نگران شد؟

متاسفانه وقتی رایانه از کار افتاد متوجه می‌شویم که بر اثر دمای زیاد از کار افتاده است اما اگر به نکاتی توجه داشته باشیم می‌توانیم جلوی فاجعه را بگیریم. به گزارش عصر ارتباط، واقعیت امر این است که گرما پیامد طبیعی الکتریسته است. هر چیزی اعم از رایانه، موتور یا بدن انسان که با استفاده از انرژی کارکند گردش گرمایی پدید می‌آورد. البته میزان انرژی لازم به کار مورد نظر بستگی دارد. قطعات درون رایانه و به ویژه واحد پردازش مرکزی(سی‌پی‌یو) و واحد پردازش نگاره‌ای(جی‌پی‌یو) به سهولت، گرما پدید می‌آورند زیرا برق در گذر از مدارات با مقاومت مواجه می‌شود.
به خصوص وقتی که سی‌پی‌یو با سرعت ساعتی بالاتر از سرعت تعیین شده توسط سازنده کار کند دچار گرمای بیش از حد می‌شود. البته اثربخشی و سرعت کار سی‌پی‌یو افزایش می‌یابد ولی به ولتاژ بالاتری هم نیاز پیدا می‌کند. انجام بازی‌های رایانه‌ای، تماشای فیلم از طریق دی‌وی‌دی و انتقال دادن اطلاعات به دی‌وی‌دی سبب می‌شود که سی‌پی‌یو تحت فشار قرار گیرد. وقتی هم چندین کار به صورت همزمان صورت گیرد نیز دچار بيش‌گرمایی بسیار نگران‌کننده می‌شود. گرما بر عملکرد اثر می‌گذارد اما به ندرت پیش می‌آید که کاربری رایانه را مختل کند. وقتی رایانه کند کار کند به خوبی نشانگر آن است که دچار بیش‌گرمایی درونی شده است. ممکن است صدای سریع‌تر و پر سروصداتر کار کردن پروانه‌های خنک‌کننده‌ درون رایانه هم به گوش برسد. رایانه می‌کوشد از طریق گرماخور(heat sink) و پروانه‌های خنک‌کننده‌ دما را کاهش دهد. رایانه‌ها دارای سازوکاری حفاظتی هم هستند که قطعات دچار بیش‌گرمایی را از کار می‌اندازند تا مبادا دچار آسیب دایمی شوند. در برخی موارد کل سامانه خاموش می‌شود و تا موقعی که به اندازه‌ کافی خنک نشده باشد نمی‌توان آن را روشن کرد. وقتی که دوباره رایانه را روشن کردیم حتی اگر دچار ایراد سخت‌افزاری شده باشد آن قدر وقت داریم که قبل از خاموش شدن دوباره‌ رایانه به سراغ فایل‌های‌مان برویم. اگر قطعات درون رایانه را لمس کنیم متوجه می‌شویم که خیلی گرم شده‌اند اما نه آن قدر که نتوان به آنها دست زد. از گرم شدن رایانه نباید دچار هراس شد. در واقع به کار افتادن پروانه‌های خنک‌کننده‌‌ رایانه از جمله اتفاقات عادی است. اگر پروانه‌های خنک‌کننده‌ مدام و پر سرو صدا کار کنند باید نگران بیش‌گرمایی شد. کار نکردن پروانه‌های خنک‌کننده‌ هم نگران‌کننده است و در واقع می‌تواند منشا مشکل باشد. خرابی پروانه‌های خنک‌کننده‌ می‌تواند عامل بیش از حد گرم شدن رایانه باشد، بنابراین باید به عملکرد رایانه توجه داشت. در سامانه‌ عامل ویندوز از طریق بخش مدیریت منابع می‌توان پی برد کدام برنامه‌ها بیش از همه از سی‌پی‌یو کار می‌کشند. غیر از خرابی پروانه‌های خنک‌کننده‌، کندی گردش هوا بر اثر مسدود شدن روزنه‌های تهویه یا قرار دادن رایانه در جای نامناسب هم می‌تواند عامل بیش‌گرمایی باشد. قرار داشتن رایانه در فضای بسته یا پرگردوغبار که روزنه‌های تهویه را مسدود می‌کنند و گرم بودن محیط نیز در بیش‌گرمایی اثر دارد.
بهترین دما برای رایانه
رایانه‌ها برای کار با حداکثر ظرفیت و در دمای اتاق طراحی شده‌اند؛ یعنی در دمایی که نه خیلی داغ باشد نه خیلی سرد. اما دمایی که افراد مختلف ترجیح می‌دهند با هم فرق دارند. از لحاظ علمی دمای متعادل اتاق 20 تا 26 درجه‌ی سانتیگراد است یعنی میزان متوسط آن 23 درجه‌سانتیگراد است. دمای بالاتر از 27 درجه‌ سانتیگراد می‌تواند به رایانه آسیب بزند. به خصوص باید در تابستان مواظب بود. قطعا سرما به خطرناکی گرما نیست و دمایی که اندکی کمتر از 20 درجه‌ی سانتیگراد هم باشد چندان نگران‌کننده نیست. دما را به دقت می‌توان با دماسنج‌های ساده‌ جیوه‌ای اندازه‌گیری کرد. زیر نظر داشتن سی‌پی‌یو هم فکر بدی نیست و از طریق بایوس می‌توان به آن دسترسی داشت. سی‌پی‌یو در دمای بالاتر از دمای اتاق کار می‌کند بنابراین نباید هراسان شد. ولی دمای آن نباید از 75 درجه‌ سانتیگراد بیشتر شود. خنک نگهداشتن محیط رایانه از نکات مهم است که به سادگی با باز کردن پنجره یا استفاده از پنکه قابل انجام است. در تابستان‌ها هم می‌توان رایانه را به اتاق‌های خنک‌تر انتقال داد و با فوتک روزنه‌های تهویه‌ آن را غبارزدایی کرد. رایانه‌های کیفی آسان‌تر از رایانه‌های شخصی خنک می‌شوند ولی چون گرماخورهای‌شان کوچک‌تر است و گرمای‌شان در فضای کوچک‌تری پخش می‌شود بیشتر در معرض بیش‌گرمایی قرار دارند. گاهی هم باید گرماخورها و پروانه‌های خنک‌کننده را عوض کرد.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200