http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
مزیت‌های دورکاری در شرکت‌ها
مزیت‌های دورکاری در شرکت‌ها

دورکاری در فضای امروز کسب‌وکار رشد افسارگسیخته‌ای یافته است.

پیشرفت‌های فناوری به ویژه پس از کاربری گسترده‌ دورنگار و پست الکترونیکی در دهه‌های 1970 و 1980 میلادی، تاثیر عمیقی بر قابلیت کار از خانه یا دفاتر اقماری داشته است. حتی به تازگی، پیدایش همایش‌های صوتی و تصویری دیجیتالی نیز کمک کرده است تا دورکاری برای شرکت‌ها جذابیت بیشتری پیدا کند.به گزارش عصر ارتباط، طبق برآوردی که به تازگی رویترز منتشر کرده است تقریبا یک پنجم کارمندان جهان به طور مرتب دورکاری انجام می‌دهند و تقریبا 10 درصد کارکنان جهان هر روز از درون خانه کارشان را انجام می‌دهند. به خاطر همین تقاضای زیاد برای دورکاری، تحولات فناوری نیز با این روند هماهنگ شده است تا کارکنان بتوانند خارج از محیط سنتی هم کار کنند.
مزیت‌های مالی دورکاری
ظاهرا دورکاری برای کارکنان آسان‌تر است اما در عمل نيز برای شرکت‌هایی هم که از دورکاری استفاده می‌کنند مزیت‌های مالی چشمگیری دارد. یعنی دورکاری هم برای کارمندان مزیت مالی دارد(خلاص شدن از دست رانندگی کردن، هزینه‌های سوخت، دردسرهای پارکینگ پیدا کردن و غیره) هم شرکت‌ها از سرمایه‌گذاری‌شان سود بیشتری می‌برند( فضای کاری کم‌تری نیاز دارند، کارمند وقت بیشتری برای کار کردن دارد، گردش کار به خاطر حذف تنش‌های ناشی از حضور در محل کار بهتر می‌شود و کلی بهبودهای دیگر که ناملموس است.) پیشرفت‌هایی مانند اشتراک‌گذاری ویدیویی که در فناوری ارتباطات صورت گرفته است دورکاری را به گزینه‌ای جدی برای بسیاری از شرکت‌ها تبدیل کرده است.طبق برخی برآوردها، شرکت‌های پیشرفته‌ آمریکایی می‌توانند با پیاده‌سازی دورکاری، سالی 650 میلیارد دلار صرفه‌جویی کنند که در مقایسه با سرمایه‌گذاری لازم برای این فناوری سود زیادی است. در ضمن کارکنان هم بابت هزینه‌های آمدوشد به طور متوسط 2000 تا 7000 دلار صرفه‌جویی می‌کنند.
کارایی دورکاری
در مورد کارایی دورکاری هنوز بحث‌هایی در صنف کسب و کار وجود دارد ولی در کل این اجماع وجود دارد که کار کردن در خارج از فضای شرکت می‌تواند موفقیت زیادی برای برخی به بار آورد. استقلال کاری سبب می‌شود فرد از ذهنیت محدود حاکم بر بسیاری از شرکت‌های پیشرفته رهایی یابد، بهره‌وری‌اش افزایش یابد، از کار رضایت داشته باشد، در حل مشکلات ابتکار به خرج دهد و کیفیت کلی کار افزایش یابد.
اگر سامانه‌ ارتباطی خوبی وجود نداشته باشد بسیاری از کسانی که دورکاری می‌کنند نمی‌توانند به اطلاعات کار و بازخوردهای مربوطه دست یابند. اتکای صرف به کلمات مکتوب (مثلا از طریق نامه‌ الکترونیکی) و تماس‌های کوتاه تلفنی ممکن است سبب شود که ارتباط با سایر کارمندانی که درون شرکت هستند چنان که باید روشن و بی‌ابهام نباشد. راهکار بسیاري از شرکت‌ها برای رفع این معضل استفاده از همایش ویدیویی است. یعنی کسی که دورکاری می‌کند به صورت مستقیم و رو در رو با مدیران، همکاران و سایر دورکاران ارتباط خواهد داشت.
گردش‌کار مناسب دورکاری
برای آن که دورکاری کارکرد مناسبی داشته باشد باید در گردش کار شرکت‌ها تغییراتی ایجاد کرد. باید سامانه‌ مناسبی وجود داشته باشد تا بین کارفرما و کارمند ارتباط مناسبی شکل بگیرد. نامه‌ الکترونیکی، راهکارهای وب‌بنیاد مدیریت محتوا و اشتراک صوتی/ویدیویی همگی راهکارهایی هستند که بستر مناسبی برای دورکاری فراهم می‌کنند.
در جهان توسعه‌یافته، دسترسی به خطوط فراخ‌باند در خانه به پدیده‌ای عادی تبدیل شده است و سرعت این خطوط هم مدام در حال افزایش است. ثبات شبکه‌ ارتباطات اینترنتی برای کسب‌وکارهای امروزی قابل اطمینان و بسیار مهم است.تا همین چندی پیش یکی از عیب‌های دورکاری، فقدان تعامل چهره به چهره بین همکاران و افت نظارت مستقیم بود، اما ابداع همایش ویدیویی، به اشتراک گذاشتن صفحه نمایش و گپ‌زنی تصویری سبب شد تا این موانع از بین برود.بسیاری از راهکارهای دورکاری نرم‌افزاری با قابلیت اشتراک‌گذاری فوری فایل‌ها، عکس‌ها، فیلم‌ها و سایر رسانه‌های پراطلاعات با دیگرانی که در هر جای جهان باشند کمک کرده‌اند تا دورکاری هیچ فرقی با کار کردن در درون خود اداره نداشته باشد.
اشتراک‌گذاری ویدیو در دورکاری
بسیاری از شرکت‌ها برای آن که سودشان را افزایش دهند، کارمندان‌شان را حفظ کنند، کارمندان‌شان را از دست ندهند و بر بهره‌وری بیفزایند و بازگشت سرمایه را تسریع کنند در طرح تجاری‌شان دورکاری را بکار گرفته‌اند و به چندین فناوری برای تسهیل ارتباطات مناسب روی آورده‌اند. دورکاری با مزیت‌های پیدا و پنهانش برای بسیاری از شرکت‌ها مزیت‌های چشمگیری دارد و امکاناتی که فراهم می‌کند طرح‌های تجاری را دگرگون می‌کند.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200