http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
اینترنت‌چیزها بزرگ‌ترین مخاطره‌ها را ایجاد می‌کنند
اینترنت‌چیزها بزرگ‌ترین مخاطره‌ها را ایجاد می‌کنند

اینترنت چیزها(چیزترنت) یعنی بردن همه چیز به درون اینترنت. یخچالی که هوشمند باشد تمام شدن شیر را با ارسال رایانامه(ایمیل) خبر می‌دهد.

لوازم پوشیدنی و ابرواره‌ای بدنسازی وقتی که کاربر دچار سکته‌ قلبی شود با فوریت‌ها تماس می‌گیرند و ساعت شماطه‌دار هوشمند وقتی که کاربر را از خواب بیدار کرد دستگاه قهوه‌جوش را هم به کار می‌اندازد. این‌ها همگی افزاره‌های آینده هستند و از طریق شبکه به همدیگر و فضای ابرواره وصل هستند؛ فضایی که در آن به اطلاعات دسترسی داریم و فرقی ندارد که اطلاعات در کجای جهان باشد. حتی وقتی در خانه هم نباشیم می‌توان به تمام وسایل خانه دسترسی داشت. این رویاها آینده‌پردازانه است اما می‌تواند برای هر کارشناس امنیتی هم کابوس باشد.
به گزارش عصر ارتباط، چیزترنت واقعی هنوز با رویاهای آینده فاصله دارد اما هم‌اکنون نیز فناوری‌هایی را پوشش داده است؛ مثل فناوری معروف فیت‌بیت که نسل نخست چنین کاربردهایی است.
فیت‌بیت افزاره‌ای پوشیدنی است که تعداد گام‌هایی را که فرد برداشته، فاصله‌ای را که پیموده، میزان کالری که سوزانده است و حتی زمان و میزان مطلوبیت خواب را ثبت می‌کند. وقتی این افزاره در برد ایستگاه پایه‌ بی‌سیم قرار گیرد تمام داده‌های فرد را درون پرونده‌ برخط وی قرار می‌دهد تا بتواند میزان پیشرفت خود را مشاهده کند.
این روش بدنسازی جالب است اما ذخیره‌سازی تمام داده‌های خصوصی بهداشت و فعالیت فرد در فضای چیزترنت باعث می‌شود در برابر افراد مختلف آسیب‌پذیر شود. بازاریابان خیلی دوست دارند بدانند چه کسانی دل‌شان برای دمی چرت‌زدن لک زده است، چه کسانی در تکاپوی وزن کم کردن هستند و بسامد و میزان سفر افراد چقدر است.
خلافکاران هم بدشان نمی‌آید از الگوهای خواب مردم آگاه شوند. حتی می‌توانند در دوربین‌های هوشمند رخنه کنند و بفهمند که درون خانه‌ مردم چه می‌گذرد. خطرات امنیتی داده‌هایی که چنین افزاره‌هایی جمع‌آوری می‌کنند به راستی می‌تواند همه را تهدید کند.
یخچال هوشمند مشخص می‌کند عادات و ترجیحات غذایی مردم چیست و به همین خاطر حکم معدن طلا را برای بازاریاب‌ها دارد. دستگاه‌ درون خودرویی فعال‌‌شونده با جی‌پی‌اس که وقتی فرد به خانه می‌رسد در خانه را باز می‌کند می‌تواند به دزدان خبر دهد که صاحبخانه چه هنگامی از خانه رفته است. چیزترنت یعنی همه‌ چیزهای‌مان با اینترنت فعال می‌شوند و تمام داده‌های شخصی درون اینترنت قرار می‌گیرد.
در دنیای چیزترنتی تمام پیوندها به سامانه می‌تواند در معرض خطر باشد؛ یعنی در پیوندگاه‌های افزاره‌ها به اینترنت و جاهایی که داده به مقصد امنی انتقال می‌یابد. بنابراین باید برای افزاره یا حسگر و داده، امنیت برقرار کرد، همچنین باید در مسیر شبکه‌ گشوده‌ای که وجود دارد امنیت برقرار کرد که این هم دگرگونی بزرگی است.
با وضعیتی مثل پست الکترونیکی مواجه هستیم. در پست الکترونیکی نیز خطرات اکثرا در طرف افزاره قرار دارد و از تسلیم کاربران به بدافزارها و تبلیغات‌افزارهایی ناشی می‌شود که گذرواژه‌ها را می‌ربایند. در مورد حسگرهای هوشمند هم داده‌های موجود در حسگرها آسیب‌پذیر است، داده‌هایی که به صورت بی‌سیم از حسگر به اینترنت انتقال می‌یابد آسیب‌پذیر است و ارسال داده‌ به رایانه‌ خدمات‌دهنده‌ دوردست نیز در معرض خطر است.
در شکوفایی آینده‌ چیزترنت که مطمئنا چندان دور نیست حسگرهایی که بکار خواهد رفت عبارتند از افزاره‌های پایشگری دما، روشنایی و خودرو و قفسه‌های فروشگاه‌ها که از افزاره‌های هوشمند انباشته خواهد شد. هر حسگر هوشمندی هم که وارد زندگی شود آسیب‌پذیری‌هاي امنیتی بالقوه‌ای با خود خواهد آورد.
داستان رخنه‌گری در پست الکترونیکی فراتر خواهد رفت و صحبت این است که کسانی می‌توانند از راه دور سامانه‌های هوشمند امنیت خانه را غیر فعال کنند یا در افزاره‌ پایشگری سلامت رخنه کنند و از تمام جزيیات سوابق پزشکی مردم باخبر شوند.
آیا می‌توان نتیجه گرفت که چیزترنت بهشت رخنه‌گران است؟ خوشبختانه پاسخ کارشناسان امنیت منفی است. در واقع هم اکنون کنسرسیوم اتصال متقابل باز هم شکل گرفته است که در آن شرکت‌های کله‌گنده‌ای چون اینتل، دل و سامسونگ حضور دارند و می‌خواهند استانداردی برای روش سریع و ایمن اتصال افزاره‌ها به هم تدوین کنند که به کارپایه(platform) یا سامانه‌ عامل بستگی نداشته باشد. در بیانیه‌ ماموریت این کنسرسیوم آمده است: می‌خواهیم 25 میلیارد افزاره‌ آینده را به اینترنت چیزها وصل کنیم.
خبر خوش برای آنهایی که به امنیت چیزترنت امیدوارند پیوستن مک‌آفی به این کنسرسیوم است که متخصص امنیت است. گری دیویس کارشناس ارشد امنیت در مک‌آفی می‌گوید: یخچال هوشمند می‌تواند همچون اسب تروا باشد. تلویزیون هوشمند می‌تواند جاسوسی کند، اما این خطرات قابل جلوگیری است فقط باید روش کاربری درست باشد و استانداردها تقویت شوند.
یعنی اگر سازنده‌ این گونه‌ جدید افزاره‌ها در سطح حسگرها و چگونگی ارتباط بی‌سیم حسگرها با سایر افزاره‌ها امنیت برقرار کنند 90 درصد این آسیب‌پذیری‌ها برطرف می‌شود.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200