http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
راهنمای ساده برای آغاز یادگیری برنامه‌نویسی
راهنمای ساده برای آغاز یادگیری برنامه‌نویسی

برنامه‌نویسی جزو حرفه‌ها و توانایی‌ها به حساب می‌آید که با داشتن آن، پنجره‌های جدیدي از تجربه و توانایی به سوی افراد باز می‌شود و آنها با استفاده از خلاقیت خود می‌توانند کارهای بدیع و جالبی را ایجاد کنید

بسیاری از اشخاص به برنامه‌نویسی علاقه دارند، اما اصلا نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند. به همین دلیل این هفته به سراغ نوشتن راهنمای ساده‌ای رفتیم تا کمکی برای این افراد باشد و به این ترتیب این افراد اولین گام‌های خود در دنیای برنامه‌نویسی را بردارند. اگر شما نیز جزو همین دسته از افراد علاقه‌مند به برنامه‌نویسی هستید، این راهنما را از دست ندهید. راهنمای پیش روی شما شامل سه فصل کلی و چند نکته در هر فصل تقسیم شده است.
فصل اول: انتخاب یک زبان مناسب
1. انتخاب یک زبان برنامه‌نویسی: هر برنامه کامپیوتری درواقع مجموعه‌ای از دستوراتی است که در کنار هم نوشته شده و برخي از وظایف را انجام می‌دهند. این وظایف نیز در کنار هم نرم‌افزارها را تشکیل می‌دهند. این مجموعه دستورات را می‌توان به روش‌هاي مختلف در زبان‌های برنامه‌نویسی متفاوت نوشت که هر کدام از زبان‌ها ساختار و قواعد خود را دارند. طبیعتا هر زبان نیز کارکرد و کارایی مختلفی دارد. براي مثال، زبان X مختص هوش مصنوعی، زبان Y برای طراحی صفحات وب و زبان Z برای طراحی اپلیکیشن تحت اندروید ایجاد شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. انتخاب زبان‌ برنامه‌نویسی دقیقا مانند انتخاب زبان گویشی و نوشتاري دوم برای انسان‌ها است. اگر می‌خواهید برای تحصیل به کشور فرانسه بروید، طبیعتا زبان فرانسوی باید بیاموزید نه عربي!
2. زبان‌های C#، C++‌، C و به‌طور کل خانواده C: یکی از پایه‌ترین و پرکاربردترین زبان‌های برنامه، زبان کامپایلری C به حساب می‌آید (بعدها با مفهوم کامپایلر و زبان کامپایلری آشنا خواهید شد). زبان‌های C و C++ به‌عنوان زبانی برای شروع یادگیری برنامه‌نویسی بسیار مناسب هستند. ساختار نسبتا ساده یکی از دلایل این موضوع به‌حساب می‌آید. به علاوه اینکه بسیاری دیگر از زبان‌ها از C منشعب شدند و ساختار زبانی و نوشتاری بسیار مشابهی با C دارند. بنابراین با یادگیری خود C، در آینده زبان‌های خانواده C را به‌راحتی خواهید آموخت. زبان C# کمی پیچیده‌تر از C‌و C++ بوده و آن را برای شروع یادگیری برنامه‌نویسی توصیه نمی‌کنیم.
3. زبان‌های Java‌ و JavaScript: این اشتباه بسیار رایجی است که این دو زبان را مرتبط با هم می‌دادند، در‌حالی‌که واقعیت چیز دیگری است و فقط تشابه نام ميان این دو زبان وجود دارد. JavaScript یک زبان اسکریپت‌نویسی برای توسعه صفحات وب و اپلیکیشن‌های تحت وب به‌حساب می‌آید و ساختار نوشتاری یا Syntax آن از خانواده C است، درحالی‌که Java یک زبان برنامه‌نویسی بسیار قوی برای توسعه نرم‌افزار در پلتفرم‌‌های مختلف از ویندوز، لینوکس گرفته تا پلتفرم‌های همراه مانند Android است. جاوا نه‌تنها یکی از گزینه‌های خوب پیش روی شما برای آغاز برنامه‌نویسی است، بلکه در آینده می‌توانید آن را به‌عنوان زبان‌برنامه‌نویسی اصلی خود انتخاب كنيد.
4. پایتون را امتحان کنید: بدون شک پایتون (Python) یک زبان برنامه‌نویسی همه‌فن‌حریف و بسیار کاربردی محسوب می‌شود که از يك طرف برای شروع یادگیری برنامه‌نویسی بسیار آسان و ساده است و از سوی دیگر برای برنامه‌نویسی حرفه‌ای نیز زبانی قدرتمند به‌حساب می‌آید. بسیاری از متخصصان این زبان را به‌عنوان بهترین راه آغاز یادگیری برنامه‌نویسی توصیه می‌کنند. البته مانند زبان جاوا، پایتون را نیز در آینده و حرفه‌ای‌شدن، می‌توانید به‌عنوان زبان تخصصی و اصلی برنامه‌نویسی خود انتخاب کنید.
5. مفهوم وب با PHP: اگر به وب و طراحی وب‌سایت علاقه دارید، به سراغ زبان خوش‌دست و قدرتمند PHP بروید. این زبان اصولا برای پیاده‌سازی صفحات وب طراحی شده و سرعت و سادگی، از مشخصات اصلی آن به حساب می‌آید. اما پيش از هرچیزی به یاد داشته باشید برای آغاز برنامه‌نویسی تحت وب ابتدا باید HTML و CSS را بیاموزید و سپس سراغ زبان‌های ایجاد صفحات داینامیک مانند PHP یا ASP بروید.
6. سایر زبان‌ها: تعداد بسیار زیادی زبان برنامه‌نویسی در دنیای کامپیوتر وجود دارد و همان‌طور که بيان کردیم، هر کدام مشخصات و کاربری خود را دارند. می‌توانید بنابر تشخیص شخصی یا توصیه افراد متخصص برای شروع به‌کار به سراغ يكي از آنها بروید، اما زبان‌هایی که تا به اینجا به شما معرفی کردیم، توصیه بسیاری از کارشناسان حوزه کامپیوتر هستند.
فصل دوم: یادگیری زبان
1. به گزینه یادگیری در آموزشگاه‌ها هم فکر کنید: همان‌طور که می‌دانید، شرکت‌ها در هنگام استخدام برنامه‌نویس‌ها به توانایی‌های آنها توجه می‌کنند، نه ظاهر و نام آن افراد. بنابراین داشتن یک مدرک معتبر در زمینه برنامه‌نویسی یک امتیاز خوب در زمان استخدام شما به‌حساب می‌آید و با آن می‌توانید بسیاری از رقبای خود را پشت سر بگذارید. فراموش نکنید در محیط آموزشی بسیار بیشتر از زمانی که به‌صورت خودجوش و در خانه به یادگیری زبان برنامه‌نویسی مشغول می‌شوید، می‌توانید توانایی و دانسته‌های خود را بهبود ببخشید. حتی اگر استعداد خوبی در برنامه‌نویسی داشته باشید، بورسیه‌هایی نیز در این زمینه وجود دارد که با کمی تلاش می‌توانید به آنها دست پیدا کنید. نه‌تنها فرصت تحصیل و آموزش در یک مرکز خوب را پیدا می‌کنید، بلکه امكان پیشنهاد‌هاي کاری از شرکت‌های خوب را افزایش خواهيد داد.
2. منابع آموزشی آنلاین: منابع آموزشی آنلاین فرصتی بسیار خوب برای یادگیری اصول کامپیوتری به‌حساب می‌آید؛ به‌خصوص اینکه دانشگاه‌های بزرگ دنیا مانند هاروارد و... به جنبش «یادگيری برای همه» پیوسته‌اند. در این راستا نه‌تنها ویدئوهای برخی از دروس خود را در اینترنت به انتشار درمی‌آورند، بلکه کلاس‌های اختصاصی آنلاین نیز برگزار می‌کنند. به‌علاوه در برخی موارد به برگزاری آزمون در مورد کلاس‌های خود اقدام می‌کنند و سپس براي افرادی که با موفقیت این دروس را پشت سر بگذارند، گواهینامه بین‌المللی و معتبر از همان دانشگاه صادر می‌شود. یکی از بهترین منابع آنلاین یادگیری Coursera دانشگاه MIT به‌شمار می‌رود.
3. از ابزارهای آنلاین استفاده کنید: از ابزارهای رایگان و آنلاین University Consortium شرکت گوگل و Developer Network شرکت موزیلا برای یادگیری برنامه‌نویسی غافل نشوید. این شرکت‌ها به توسعه‌دهنده‌های بیشتری نیاز دارند تا محصولات‌شان را بیش از پیش گسترش دهند، بنابراین ابزارهای رایگانی در اختیار افراد می‌گذارند؛ چه افراد متخصص و حرفه‌ای و چه افراد تازه‌کار. University Consortium و Developer Network جزو بهترین ابزارهای آنلاین برای یادگیری برنامه‌نویسی به حساب می‌‌آیند.
4. راهنماهای آنلاین را دنبال کنید: سایت‌های بسیار زیادی در مورد برنامه‌نویسی راهنماهای کامل به همراه ترفند‌های بهینه‌سازی کدهای نوشته‌شده منتشر می‌کنند. در این وب‌سایت‌ها می‌توانید دقیقا به موضوع مورد نیاز خود مراجعه کرده و راهنمای آن را مطالعه کنید یا حتی در محیطی شبیه‌سازی شده کد مشابه را اجرا کنید. وب‌سایت آکادمی‌‌خان با انتشار ویدئوهایی در زمینه برنامه‌نویسی و دیگر شاخه‌های علوم کامپیوتر، خود را به‌عنوان یک راهنمای آنلاین خوب مطرح کرده است. از طرف دیگر اگر به‌دنبال طراحی صفحات وب هستید، وب‌سایت W3 Schools گزینه مناسبی برای یادگیری گام‌به‌گام اصول طراحی وب محسوب می‌شود.
5. هرچه جوان‌تر، یادگیری آسان‌تر: با بالارفتن سن توانایی یادگیری پایین‌ می‌آید، اما غیرممکن نمی‌شود؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم هرچه زودتر به یادگیری اصول کامپیوتر به‌خصوص برنامه‌نویسی بپردازید. حال اگر می‌خواهید کودک خود را با مفاهیم برنامه‌نویسی آشنا کنید، برنامه‌ها و ابزارهای خوبی برای این کار ارائه شده است. در برترین ابزارها در حوزه آموزش برنامه‌نویسی براي کودکان، ابزار Scratch دانشگاه MIT یک پله از بقیه بالاتر است. از طریق آدرس scratch.mit.edu می‌توانید به این ابزار ساده و خوب دسترسی پیدا کنید.
فصل سوم: خودآموز
1. از یک کتاب خوب شروع کنید: اگر می‌خواهید یادگیری زبان را به‌صورت خودآموز آغاز کنید، بدون تحقیق و جست‌وجو کتابی را انتخاب نکنید؛ به‌خصوص اینکه در زبان فارسی منابع خوبی برای علوم کامپیوتر یافت نمی‌شود. اگر زبان انگلیسی نسبتا خوبی دارید توصیه اکید داریم که به منابع خوب و شناخته‌شده انگلیسی مراجعه کنید و با یک گوگل ساده می‌توانید نام برترین کتب انگلیسی در مورد هر زبان برنامه‌نویسی را بیابید.
2. ابزار توسعه خوب انتخاب کنید: در زمان نوشتن کدها اولین چیزی که نیاز دارید، یک ویرایشگر متن ساده است که بتوانید در محیط آن، کدهای خود را بنویسید. در گام بعدی برای اجرای کدها به کامپایلر (Compiler) یا مفسر (interpreter) آن زبان نیاز دارید تا کدهای شما به زبان ماشین ترجمه و سپس اجرا شوند. کدنویسی بدون خطا تقریبا غیرممکن است و همیشه در طول توسعه یک نرم‌افزار به انواع خطا‌ها برمی‌خورید. پس به ابزاری نیاز دارید که در خطایابی شما را یاری کنند. حال به جای آنکه چند ابزار برای برنامه‌نویسی استفاده کنید، می‌توانید از IDE مخصوص آن زبان بهره ببرید تا نه‌تنها یک ویرایشگر کد قوی داشته باشید، بلکه کامپایلر یا مفسر آن زبان را نیز كه در IDE گنجانده شده در اختيار داشته باشيد. بدون شک ابزارهایی برای راحت‌سازی کدنویسی برای زبان مورد نظر در IDE اضافه شده است؛ ابزارهایی مانند خطایابی، پیشنهاد لغت و... .
3. همه کدها را بنویسید و اجرا کنید: در زمانی‌که یک کتاب آموزشی خوب را مطالعه می‌کنید، بارها با مثال‌های مختلف روبه‌رو می‌شوید که نه‌تنها کد آن برنامه در کتاب آورده شده است، بلکه نتیجه و خروجی آن را نیز نویسنده در صفحات بعدی نشان داده است. اینجا است که باید از یک مساله بپرهیزید. شما بايد از اینکه کدهای داخل کتاب را صرفا مطالعه و نتیجه را در کتاب ببینید، اجتناب کنید. IDE را باز کنید و مشغول نوشتن همان کد و خروجی گرفتن شوید. با این کار کدها و دستورات بهتر در حافظه باقی می‌مانند و با برخورد با انواع خطا‌ها در زمان کدنویسی آشنا می‌شوید.
4. از ساده شروع کنید: قرار نیست از همان لحظه شروع برنامه‌نویسي، مارک زاکربرگ و بیل‌ گیتس باشید؛ از مفاهیم و برنامه‌های ساده شروع کنید و قدم به قدم کار خود را پیش ببرید. حتی در زمان تولید نرم‌افزارهای پیچیده هم به ‌ياد داشته باشید که برنامه نهایی را از همان لحظه اول کدنویسی نکنید. برنامه‌ها را به ماژول‌ و فازهای مختلف تقسیم کنید و هر کدام را جداگانه توسعه دهید. زمانی‌که خروجی صحیح از هر بخش را به دست آوردید با بقیه ماژول‌های کامل ترکیب کنید و در نهایت نرم‌افزار نهایی را شکل دهید.
5. زبان بعدی را آغاز کنید: پس از آنکه یک زبان را در حد خوبی فرا گرفتید، به سراغ زبان دیگری بروید و اصول و مبانی آن را بیاموزید. به این ترتیب توانایی و دانش خود را افزایش می‌دهید و با کاربرد زبان‌های مختلف آشنا می‌شوید. در نهایت می‌توانید تصمیم بگیرید در هر پروژه با توجه به هدف و خواست آن، استفاده از کدام زبان برنامه‌نویسی برای توسعه مناسب و مقرون به‌صرفه‌تر است.
6. متوقف نشوید: بزرگ‌ترین بلایی که ممکن است برای هر برنامه‌نویس رخ دهد، این است که در زمان خاصی متوقف شود و به دانش کنونی خود اکتفا کند. تکنولوژی و کامپیوتر با سرعت سرسام‌آوری در حال تغییر و رشد است و اگر خودمان را با آن همگام نکنیم، همه‌چیز را از دست خواهیم داد؛ بنابراین همیشه در حال یادگیری باشید و به اطلاعات و توانایی‌های خود بیفزایید؛ حتی اگر یک زبان برنامه‌نویسی را به‌خوبی آموخته‌اید باز هم به دنبال نکات جدید، الگوریتم‌های دیگر و راهکارهای نو در همان زبان باشید.
راهنمای ساده برای آغاز یادگیری برنامه‌نویسی
راهنمای ساده برای آغاز یادگیری برنامه‌نویسی


مطالب مرتبط
نظرات کاربران
وحید1394/06/20
ممنون از نظرات ارایه شده
سام1394/06/31
راهنمایی خوبی بود تشکر
امیرحسین1394/07/03
ممنون از مطالب مفیدتون من زیاد با کامپیوتر آشناییت ندارمچون کاری نبوده که بخام با کامپیوتر انجام بدم حالا میخاستم ببینم من میتونم برم یه کلاسی که همه چیزو از مبنا یاد بگیرم تا به برنامه نویسی برسم ممنون میشم.
Mostafa1394/07/13
خیلی ممنونم از مطالب مفیدتون
علی1394/07/17
عالی بود مرسی
زهرا1394/07/21
سلام راهنمایی خوبی بود من نیز برنامه نویسی رو دوست دارم لطف می کنید از کتابهایی حتی میتوان به صورت الکترونیکی دانلود کرد و به روش ساده و قابل فهم مخصوصا برامن که تازه کار یرنامه نویسی رو می خوام شروع کنم و همچنین زبان برنامه نویسی مخصوص مبتدیان را نام ببرید تا من نیز شروع به یادگیری کنم ؟ باتشکر از لطفتون
امین1394/08/20
سلام امین محمودی هستم از تبریز بسیاااااار به برنامه نویسی علاقه مند هستم و در این زمینه خیلی با استعداد میباشم.در دانشگاه تبریز که دانشجوی عمران بودم برنامه نویسی رو با نمره عالی گذروندم.میخوام از 0 و با برنامه ریزی برم جلو و در زمینه ی برنامه نویسی کار کنم.کمکم کنین که از کجا و با کدوم زبان و با کدوم کتاب شروع کنم.راهنماییتون رو ایمیل کنین متشکر میشم.قول میدم اگه جایی رسیدم همیشه مدیون و همکارتون باشم
سعید1394/08/22
سلام بیشتر راهنمایی کنید واز کجا شروع کنیم ممنون
سید عباس حسینی1394/09/10
سلام.عاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااالی بود.ممنون از مطلب خوبتون
papal1394/09/20
سلام با اینکه من اولین باری هست که به این رشته روی اوردم به گمانم اینطور که می گید خوب است
es1394/10/14
mamnoon besiar ali bood estefadeh kardam

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200