http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
از آسیاب‌های بادی تا «مین‌فریم‌ها»
از آسیاب‌های بادی تا «مین‌فریم‌ها»

انقلاب‌های اقتصادی-اجتماعی مانند انقلاب کشاورزی هنگام پیدایش و بهره‌برداری از منابع جدید انرژی اتفاق می‌افتند.

تنوع چشم‌گیر فعالان اقتصادی مانند کشاورزان، دباغ‌ها، کارگران ساختمان، آهنگران، خشت‌پزان، قایق‌سازان، نساج‌ها، دانشمندان، سیاستمداران، مغازه‌داران و شمع‌سازان در شهر باستانی آروک امکان‌پذیر بود، زیرا فناوری جدید کشاورزی، مازادی از زیست-انرژی-غذا را به وجود آورده بود. این مازاد باعث آزادی نیروی انسانی شد و افراد می‌توانستند به سطوح بالاتری از اقتصاد مانند صنعت و مغازه‌داری روی بیاورند. پیچیده‌تر شدن اقتصاد چرخه پول را افزایش داد و همه ثروتمند‌تر شدند.همان‌طور که نیاز به نیروی کار انسانی برای فراهم کردن انرژی زیستی (Bio-energy) کمتر می‌شد، بی‌شک این پرسش در ذهن می‌آمد که کسانی که دیگر به کشاورزی کردن احتیاج ندارند، به چه کاری مشغول خواهند شد؟
با نگاهی به زندگی آن دوران جواب روشن است. این افراد به پایه و بنیان صنعتگران، بازرگانان، مغازه‌داران و ماموران دولتی از قشر متوسط تبدیل شدند. داشتن انرژی مازاد انسانی کلیدی برای پیشرفت بشر است. در بسیاری از مناطق روستایی آفریقا، زنان برای رساندن آب به خانواده خود هر روز کیلو‌مترها راه می‌روند. یک خانواده متوسط روزانه 134 دقیقه وقت صرف این کار می‌کند، که البته به غیر از زمان، کالری نیز مصرف می‌شود و همچنین خطر بیماری نیز وجود دارد. اما در شهرها با استفاده از فناوری لوله‌کشی، دیگر نیازی به پیمودن مسیر‌های طاقت فرسا نیست، وقت آزاد می‌شود و مردم مرفه‌تر زندگی می‌کنند. اما با کمال تعجب، زندگی بشر پیشرفت قابل توجهی نسبت به آن دوران شهرنشینی نکرد.
استانداردهای زندگی در شهر‌های اروپای قرون وسطی در مقایسه با استاندارد زندگی در بین‌النهرین، مصر، یونان، رم، اینکا‌ها، ازتک‌ها (Aztecs) و چین بطور قابل بحثی پایین‌تر و شاید مساوی مانده بود. حتی با وجود اینکه جمعیت در طول هزاران سال یعنی 3000 سال قبل از میلاد مسیح تا 1700سال بعد از میلاد مسیح، رشد قابل توجهی کرد، سرانه تولید ناخالص داخلی (GDP) حدود 600 دلار ثابت ماند. تولید و درآمد بشر ترقی نکرد تا قرن هفدهم که مقارن بود با شروع انقلاب صنعتی.
انقلاب صنعتی- از مزارع به کارخانه‌ها
انقلاب صنعتی هم در مورد مهار کردن انرژی بود، و در این مورد انرژی مکانیکی. قبل از شروع انقلاب صنعتی در اواسط قرن هفدهم، نیروی آب جاری، نیروی باد، و نیروی حیوانات باربر انرژی‌های محرک اولیه بودند که در دسترس انسان قرار داشتند. نیروی آب جاری و تجهیزات نیروی باد بطور منظم در سراسر یونان باستان، رم، و چین وجود داشتند.آسیاب‌های آبی و آسیاب‌های بادی به آسیاب‌ها برای خرد کردن دانه‌های غلات و بدست آوردن آرد نیرو می‌رساندند، همچنین آنها نیروی محرک ماشین‌های اره‌کشی برای بریدن درختان و تبدیل آنها به الوار و تخته برای ساختن کشتی و قایق بودند، کارخانه‌های نساجی با چکش‌های اهرمی‌شان که برای کوبیدن پارچه از آنها استفاده می‌کردند نیز نیروی خود را از این آسیاب‌ها می‌گرفتند، کارخانه‌های فولاد با هوایی که این آسیاب‌ها به داخل کوره پمپ می‌کردند به کار می‌افتادند.
قابلیت جابه‌جایی انرژی مکانیکی
جرقه‌های انرژی مکانیکی در قرن هفدهم با حضور موتور‌های بخار قابل اعتماد، زده شد. موتور بخار یک دارایی تقریبا جادویی بود که می‌توانست انرژی حرارتی که از سوختن زغال‌سنگ یا چوب بدست می‌آمد را به شکل دیگری از انرژی یعنی نیروی محرک مکانیکی تبدیل کند. قبل از آن، اگر کسی انرژی مکانیکی می‌خواست، می‌بایست نیروهای در حال حرکت مانند آب جاری، باد و یا حیواناتی مانند اسب که در حال حرکت بودند، را مهار کند. با وجود ارائه نیروی بخار در قرن هفدهم، آب، باد، و نیروی حیوانات باربر اصلی‌ترین منابع انرژی مکانیکی برای کشاورزی و تولید باقی ماندند. بخار،جایگزین نیروی آب و باد نشد. به جای آن ایده جدید و رادیکالی ارائه کرد که طبق آن انرژی مکانیکی می‌توانست قابل حمل باشد.
با وجود نیروی بخار برای گرفتن نیرو، دیگر لازم نبود مراحل تولید (کارخانه) به صورت ثابت در کنار رودخانه و یا بالای یک تپه بادگیر باشد. در نقطه مقابل، این انرژی هر جایی می‌توانست نیرو تولید کند. یک دیگ بخار برای حرارت دادن آب، پیستونی که توسط بخار فشرده شده حرکت کند و تعدادی اهرم‌ و چرخ‌دنده‌ که حرکت پیستون‌ها را به انرژی مکانیکی قابل استفاده تبدیل کنند، ابزار مورد نیاز این کار بودند. کشتی‌های بخار در حالی که منبع انرژی‌شان همراه‌شان بود در مسیرهای آبی شروع به رفت‌وآمد کردند. لوکوموتیوهای بخاری مقدار غیر قابل تصوری از بار را در سراسر قاره را جابه‌جا کردند، بیل‌های مکانیکی بخار با کندن کانال، خلیج مکزیک را به اقیانوس آرام متصل و پمپ‌های بخار به خالی کردن آب از معادن زغال‌سنگ کمک کردند و موجب بهره‌برداری بیشتر از معادن و تولید بیشتر این ماده پر‌انرژی شدند. نقش آسیاب‌های آبی در انقلاب صنعتی مانند نقش کامپیوتر‌های مین‌فریم (mainframe) در انقلاب اطلاعات بود. هردو قدرتمند و ضروری اما بی‌حرکت بودند. برعکس، موتور‌های بخار مانند مینی‌کامپیوتر‌های انقلاب اقتصادی بودند. برای اولین بار، مردم به انرژی مکانیکی قابل حمل دسترسی داشتند، همانطور که مینی‌کامپیوترها نیروی پردازش متحرک را در اختیار ما قرار دادند.
قابل حمل کردن انرژی مکانیکی
نفت که باعث خلق شدن موتورهای بنزین و گازويیل‌سوز شد، پیشرفت بزرگ بعدی بود که توانست انقلاب صنعتی را به جلو براند. نقش این نیروگاه‌های جدید مانند کامپیوتر‌های شخصی در انقلاب اطلاعات بود. آنها قابل حمل بودن نیرو را به سطحی کاملا جدید رساندند و باعث ساخته شدن اپلیکیشن‌های جدیدی مانند خودرو، کامیون‌ها، موتورسیکلت‌ها و اره‌برقی‌ها شدند. این اپلیکیشن‌ها بسیار شخصی بودند. شاید کارخانه‌داران در اوایل قرن نوزدهم موتور‌های بنزینی را مورد تمسخر قرار دادند. این موتورها برای قابل استفاده بودند در کارخانه‌هایی که نیروی آب و بخار در آن حکمفرما بودند، بسیار کوچک بودند. با این حال، معمولا فناوری‌های جدید کوچک‌تر جایگزين فناوری‌های بزرگ قبلی نمی‌شوند. در عوض، آنها اپلیکیشن‌های جدید و غیرمنتظره‌ای را به همراه خود می‌آورند که با هر چیزی که در جهان‌بینی قبلی قابل پیش‌بینی بود فرق دارند. سازندگان کامپیوترهای مین‌فریم و مینی‌کامپیوترها هم در ابتدا کامپیوتر‌های شخصی (PC) را به باد تمسخر گرفتند. در تصور آنها کامپیوتر‌های شخصی اسباب‌بازی بودند.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200