http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
سود فناوری موبایلی را کشورهای درحال توسعه مي‌برند
سود فناوری موبایلی را کشورهای درحال توسعه مي‌برند

یک کشور درحال توسعه به همراه صادرات، به فناوری هم نیاز دارد. کشوری مانند کره جنوبی در دهه 1950 میلادی جزو کشورهای عقب‌افتاده محسوب می‌شد.

چنین كشورهایی مجبور به اختراع و گسترش دادن فناوری مانند کامپیوتر نبودند، زیرا دیگران این کار را انجام داده بودند. آنها فقط بايد از این اختراعات استفاده مي‌كردند که چنین هم کردند؛ در برخی موارد به‌صورت غیرقانونی مانند کپی کردن و گاهی هم با گرفتن مجوز و سرمایه‌گذاری خارجی.
به‌کارگیری سریع و ارزان فناوری نقش مهمی در رشد 9 درصدی کشور کره جنوبی داشت.
به علاوه، این کشورها با مشکل حمل فناوری‌های آنتیک‌شده مانند کامپیوترهای سنگین و قدیمی مواجه نبودند. اقتصاددانان این کمبود زیرساخت‌های کهنه را «مزیت متاخرین» (Latecomer‌ advantage) می‌گویند. شرکت میتال استیل (Mittal Steel) چگونگی این تاثیر را نشان می‌دهد. میتال استیل کار خود را به‌عنوان یک شرکت کوچک در سال 1976 در اندونزی آغاز کرد و تا سال 1989 آن را در سطح بین‌المللی گسترش نداد. این شروع دیر به این شرکت امکان می‌داد از همان ابتدا از کارخانه‌های کوچک و فناوری‌های جدید الکتریکی استفاده کند، بدون اینکه با هزینه‌های گزاف جا‌به‌جایی تجهیزات کهنه روبه‌رو باشد. شرکت میتال یکی پس از دیگری شرکت‌های دولتی مختلف را در سرار جهان سوم خرید و زمانی که یک شبکه جهانی درست کرد، شرکت‌هایی را نیز در آمریکا و اروپا خرید و در سال 2004 به بزرگ‌ترین شرکت فولاد در دنیا تبدیل شد.
امروزه فناوری موبایلی میانبرهایی را نشان می‌دهد که ما تا حالا آنها را ندیده‌ایم. تازه‌واردان بازار بیشترین مزیت متاخرین را در طول تاریخ دارند.
در ابتدای قرن نوزدهم، بسیاری از مناطق روستایی در آمریکا در بحث فناوری عقب افتاده بودند. برق، خدمات ارتباط تلفنی، آب لوله‌کشی وجود نداشت و هیچ خودرویی نیز در جاده‌ها دیده نمی‌شد.
در سال‌های پس از آن، جاده‌ها و بزرگراه‌های بین ایالتی ساخته شدند. سفرهای هوایی ارزان و حمل و نقل دریایی مقرون به‌صرفه گسترش پیدا کرد. فروشگاه‌های زنجیره‌ای و بانک‌های مختلف ریشه دواندند و سپس کتابفروشی‌های زنجیره‌ای، کتابخانه‌‌ها، بیمارستان‌های بزرگ و مدارس. رادیو و تلویزیون و پس از آن کامپیوتر‌های شخصی آمدند و حضور همه‌گیر داشتند، همانند کارت‌های اعتباری و دستگاه‌های ATM. در سرتاسر ایالات متحده میلیون‌ها مایل سیم مسی و فیبر نوری کار گذاشته شد. کار دفتری با ماشین‌های فکس، فداکس (FedEx)، تلفن، فتوکپی، کاغذ، گزارش‌های چاپ‌شده، باند پهن و اینترنت هم معنی شد.
اگر قیمتی بر تمامی این امکانات زیرساختی گذاشته می‌شد، نشانگر مرز و هزینه‌ای بود برای تبدیل کردن یک روستای جهان سومی در آفریقا به مکانی در جهان اول و پیشرفته. با این حال، یک کشور درحال توسعه نیازی برای به‌کارگیری همه این امکانات زیرساختی ندارد. در اصل، گوشی‌های موبایل مانند کمک مالی گسترده و پیشرفته‌ای برای کشور‌های فقیر و نیازمند است؛ هدیه‌ای که از دل 130 سال سرمایه‌گذاری بیرون می‌آید. روستا‌های دورافتاده در مناطق توسعه‌نیافته با استفاده از ساختار موبایلی و بدون نیاز به تجهیزات زیرساختی، به‌طور مستقیم وارد قرن بیست و یکم می‌شوند.
گذر از جهان سوم به جهان اول روندی پیچیده است که شامل رشته‌هایی در‌هم‌تافته و تعاملی است. این عبور می‌تواند گرفتار مشکلات بازار‌های داخلی، واسطه‌ها و فساد شود و همچنین مسايلی مانند جمعیت، دین، نزاع‌های داخلی، سیاست‌های صنعتی کشوری و بسیاری از فاکتور‌های دیگر سر راه این عبور قرار گیرد. فناوری موبایلی به‌تنهایی باعث دگرگون شدن یک کشور نمی‌شود، اما خدمات رایگان جهان اولی که به‌صورت جریان‌های دیجیتالی به حرکت درمی‌آیند، در هر کجا که سیگنال‌های بی‌سیم وجود داشته باشند، نفوذ خواهند کرد و در دسترس خواهند بود.
حتی نشریه وال‌استریت‌ژورنال (Wall Street Journal) امروزه می‌تواند در محله‌ای فقیرنشین در بمبئی موجود باشد، یا یک بازرگان در مراتع بیرون یک روستای دورافتاده با استفاده از همان اطلاعاتی که یک فرد در منهتن به آنها دسترسی دارد، می‌تواند معاملات سودآوری را در بورس انجام دهد.
آزادی انرژی انسانی
فناوری موبایلی نحوه اداره زندگی را در مردم تغییر می‌دهد. این فناوری نوع کسب‌وکار را تغییر می‌دهد و به‌صورت ریشه‌ای صنایع و اقتصادی را که به‌واسطه آنها قدرت می‌گیرد تحت تاثیر قرارخواهد داد. به نظر شما آیا مناسب است که همه این تغییرات را «انقلاب موبایلی» بنامیم؟ آیا این پدیده با انقلاب کشاورزی که زندگی بشر را از گروه‌های چادرنشین شکارچی به شهرنشینانی که بعدها پایه‌گذاران تمدن‌های یونان و روم شدند تغییر داد، یکی است؟ آیا مانند انقلاب صنعتی است که طلیعه‌های آن را در اقتصاد مکانیزه امروز می‌بینیم؟
من بر این باورم که پردازش موبایلی نقطه اوج فناوری است که به اتفاقی بزرگ‌تر یعنی انقلاب اطلاعات منتهی می‌شود. این انقلاب همزمان با پیدایش ماشین چاپ در قرن چهاردهم میلادی آغاز شد، اما تا دهه 1960؛ یعنی زمانی که فناوری‌های پردازشی ظهور کردند و انقلاب اطلاعاتی بر سرعت تاثیر خود در جامعه شتاب داد، خود را نشان نداد. پردازش موبایلی پنجمین موج فناوری پردازشی است و کاتالیستی خواهد بود که جامعه را در مسیر دراماتیک‌ترین تغییرات انقلاب اطلاعاتی هدایت خواهد کرد.
انقلاب کشاورزی- مهاجرت از مزرعه به شهر
آغاز انقلاب کشاورزی حدود 10 هزار سال قبل از میلاد مسیح اتفاق افتاد، زمانی که چادرنشینان شکارچی شروع به یکجانشینی در روستا‌های نیمه دايم کردند. فناوری که باعث ترغیب بشر برای رها کردن راه گذشته شد اهلی کردن و استفاده از گیاهان و جانوران بود که در نتیجه آن نیاز به دنبال غذا گشتن برطرف شد. با این حال، شش هزار سال گذشت تا اینکه تاثیر انقلاب کشاورزی خود را به شکل اولین شهر‌های حقیقی در مناطق حاصلخیز عراق کنونی نشان دهد.
درواقع، شاید عراق اسم خود را از اولین و بزرگ‌ترین شهر روی کره زمین، یعنی آروک (Uruk) گرفته باشد؛ شهری که در کنار رود فرات در داخل مرز‌های کنونی عراق قرار داشت. تا سال 3200 قبل از میلاد مسیح، آروک نقطه اوج اقتصاد پیچیده بشری بود. قایق‌ها روی کانال‌های آبی که از کنار معابد می‌گذشت شناور بودند، شهروندان در کوچه‌ها در حرکت بودند و محصولات فلزی بسیار باارزش بودند و صنعتگران در کارگاه‌های خود مشغول‌ساختن ابزار‌های فلزی مختلف. در اسکله‌ها، کارگران مشغول خالی کردن بارهای سنگ معدن و الوار بودند که از کوه‌های ایران می‌آمد. بیرون دیوار‌های شهر کارگران مشغول سیراب کردن زمین‌های کشاورزی و نخلستان‌های خرما بودند و عصرها، مردم نوشیدنی می‌نوشیدند و با نوای چنگ سرگرم می‌شدند.
در آن زمان، آروک خانه 50 هزار نفر بود و محلی برای نوآوری‌های بشر مانند اولین خط، مدرسه، و قوانین مدنی در ابعاد بزرگ بود. از آنجایی که امکانات رفاهی فراهم بود، ساکنان نیازی به سفر‌های بلند نداشتند و در بازارها حق انتخاب‌های بهتری با کیفیت بهتر و قیمت پایین‌تر داشتند.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200