http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
چگونه پس از مرگ هم در دنیای آنلاین زنده بمانید
چگونه پس از مرگ هم در دنیای آنلاین زنده بمانید

زوال در دنیای ماده امری طبیعی و بیولوژیک است. نمی‌توان در دنیای واقعی انتظار داشت که چیزی نابود نشود، اما دنیای سایبر فضایی است که می‌توان در آن از نامیرایی گفت. نامیرایی دغدغه‌ای است که سال‌ها است در این فضا مطرح شده و حالا «اترنی.می» می‌خواهد پاسخی به این دغدغه باشد.

یکی از مسایلی که در فضای مجازی مطرح شده است، بحث نامیرایی اطلاعات در این فضا است.
این سرویس آنلاین برای خود هدف مشخصی تعریف کرده و این هدف مشخص برای بسیاری از آدم‌ها جذاب بوده است. «اترنی.می» می‌تواند وسوسه زنده بودن را در افراد تقویت کند و بتواند این امید را در آدم‌هایي که چهره‌های مشهوری نیستند زنده کند که می‌توانند همیشه بمانند. «اترنی.می» هدفش «جاودانگی دیجیتال» انسان‌ است.
اترنی.‌می شعار جذابی را برای این پروژه خود تعریف کرده است. شعار اترنی‌.می این است، «به‌سادگی جاودانه شوید.» اما مساله اساسی این است که اترنی.‌می چگونه استارتاپی است و چه شرکتی این پروژه و فعالیت خود را سازمان‌دهی کرده و چگونه سازماندهی کرده است. اترنی.‌می سرویس آنلاین جدیدی است که از دل «مرکز توسعه کارآفرینی دانشگاه ام‌آی‌تی» بیرون آمده است. مرکز توسعه کارآفرینی دانشگاه ام‌آی‌تی، مرکزی است که بستر مناسبی برای رشد و پیشرفت مهندسان خلاق جوتن فراهم کرده است. این شرکت با کمک گرفتن از نظرات و پروژه‌ها و فعالیت‌هایی که دانشجویان این دانشگاه انجام داده‌اند تاسیس شد. در سایت این شرکت درباره ویژگی پروژه‌هایی که در این شرکت و توسط دانشجویان برنامه‌ریزی می‌شود و روی آنها سرمایه‌گذاری می‌شود نوشته شده که این شرکت به پروژه‌هایی فکر می‌کند که به نظر همه غیرممکن می‌آید و به خاطر همین غیرممکن بودن سرمایه‌گذاری روی آنها انجام نمی‌شود و به فراموشی سپرده می‌شود. «اترنی.می (Eterni.me) استارتاپی است که به ابتکار گروهی هشت‌نفره از مهندسان و کارآفرینان خلاق این دانشگاه طراحی شده و می‌تواند با بررسی زندگی آنلاین شما ارتباط آنلاین‌تان را با هر کسی که می‌خواهید حفظ کند. شما تعیین می‌کنید که کدام بخش از دارایی‌های آنلاین‌تان را در اختیار «اترنی.می» قرار دهید؛ چت‌های ذخیره‌شده ایمیل‌ها، مکاتبات اسکایپی و داده‌های دیگری که مجوز استفاده از آن را به «اترنی.می» می‌دهید توسط این سرویس تجزیه و تحلیل می‌شود و سپس الگوریتمی جالب، این خرده‌داده‌ها را در کنار هم قرار می‌دهد و با هوش مصنوعی شخصیت آنلاین شما را بازسازی می‌کند.
شخصیت بازسازی شده با بهره‌گیری از داده‌هایی که برآمده از زندگی آنلاین شماست، می‌تواند با هر کسی که شما می‌خواهید در ارتباط و تعامل باشد و پس از مرگ‌تان برای کسانی که خودتان تعیین می‌کنید اطلاعات و پیام‌هایی درباره شما بفرستد؛ یا به عبارت ساده‌تر آن‌طور که سازندگانش توصیف می‌کنند: «همچون یک تماس اسکایپی از دنیای پس از مرگ.» نام این سرویس هم فرم تغییریافته‌ای از واژه انگلیسی «Eternity» به معنی «جاودانگی» است.
«اترنی.می» این قابلیت را دارد که هرآنچه را در زندگی آنلاین‌تان انجام داده‌اید آنالیز کند بر اساس آن «شخصیتی مجازی» بسازد و زندگی دیجیتال‌تان را جاودانه کند؛ ‌ایده‌ای که برای بسیاری از کاربران جالب و هیجان‌انگیز و برای برخی دیگر هولناک و غریب است.
اگر می‌خواهید درباره سرویس‌هایی که صرفا برای تعیین سرنوشت دارایی‌های آنلاین‌تان طراحی شده‌اند بیشتر بدانید این مطلب را بخوانید: میراث دیجیتال؛ سرنوشت دارایی‌های آنلاین پس از مرگ. چنین ایده‌هایی از سال‌ها پیش در ذهن مبتکران دنیای دیجیتال بوده؛ ایده‌هایی نظیر ساختن روبات‌هایی که بتوانند تداعی‌کننده شخصیت و کارایی فردی خاص باشند. دانشگاه ام‌آی‌تی همواره در این زمینه پیشگام بوده اما حالا با توسعه تکنولوژی و توانمندتر شدن فناوری‌های دیجیتال و به موازات آن افزایش امکانات «داده‌کاوی»(Data Mining) این رویای دیرینه می‌تواند واقعا محقق شود.
سازندگان «اترنی.می» می‌گویند امید و هدف‌شان این است که با بهره‌گیری از حجم عظیمی از اطلاعات برآمده از زندگی دیجیتال کاربران و طیف گسترده‌ای از فایل‌های گوناگون که در گوشه کامپیوترهایشان خاک می‌خورد یادی از او را از طریق یک رابط کاربری جذاب در ذهن و دل و چشم عزیزان‌شان زنده نگه دارند: «رابط کاربری برای دسترسی به خاطره‌ها.» ماریوس اورساکه مدیر این پروژه می‌گوید: «وقتی کسی از اعضای خانواده یا دوستان‌مان می‌میرد خاطره آن فرد به‌تدریج از ذهن‌ها پاک می‌شود. ما واقعا فراموش می‌کنیم و فراموش می‌شویم. حتی گاهی آنچه می‌خواهیم از ما برای نسل‌های بعد به جا بماند هم به‌سادگی فراموش می‌شود. ما آمده‌ایم تا راه فراموش شدن انسان‌ها را سد کنیم.»


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200