http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
جهان در حال توسعه
جهان در حال توسعه

هزار سال قبل، منطقه‌اي دورافتاده‌ در انتهای تنها جاده‌ای که از میان کویر صحرا می‌گذشت، به نام زیندر (Zinder) وجود داشت.

امروزه زيندر شهری 200 هزار نفری است که در جنوب نیجر قرار دارد. در این منطقه سلاطین زیادی حکمرانی کرده‌اند، شورش‌های مختلفی در آن اتفاق افتاده و در سال 1899 به تسخیر فرانسه درآمده است.
اما مهم‌ترین و انقلابي‌ترین اتفاق این منطقه در سال 2003 رخ داد. گردشگران خاصي از نیجر كه از فقیرترین کشور‌های دنیاست، دیدن می‌کنند و زیندر حتی روی نقشه کوچک گردشگری نیجر نیز جایی ندارد. اين منطقه با اینکه جمعیت نسبتا قابل توجهی دارد، بازدیدکنندگان فقط تعدادی هتل‌های کوچک پراکنده و چند خط تلفن ثابت می‌بینند. چهارپاهايي که گاری به آنها وصل است به‌سختی و آهستگی در خیابان حرکت می‌کنند. شهر هیچ سوپرمارکت یا دستگاه خودپردازی ندارد. برق همیشه در حال قطع و وصل شدن است. آب مصرفی پر از انگل و ناخالصی است، و 7/62 درصد از مردم استان زیندر با داشتن بیماری‌های چشمی که از طریق آب منتقل می‌شود، بیشترین میزان بیماری اپیدمی را دارد.
بازار قلب اقتصادی شهر است. هر پنجشنبه، فروشندگان و خریداران برای خرید و فروش مایحتاج زندگی جمع می‌شوند. بیابان‌نشینان همان‌طور که با اشتها ملخ‌های تفت‌داده شده می‌خورند، نمک تجارت می‌کنند و مردان قبیله هاوسا (Hausa) شیر شتر و ماست می‌فروشند. مراجعه به بازار برای کشاورزان غله کار حدود دو تا چهار ساعت زمان می‌برد و خطر بزرگی نیز هست؛ زیرا اگر برای محصولات خود خریدار پیدا نکنند و به قیمت مناسبی نرسند، این سفر بیهوده است.
ارتباطات در زیندر و سراسر مناطق دور افتاده آفریقا به‌صورت نقطه‌ای و محدود است. بیش از 55 درصد از صحرانشینان حداقل یک‌بار در هفته رادیو گوش می‌دهند و از آن به‌عنوان اصلی‌ترین منبع اطلاعات استفاده می‌کنند. از آنجایی که روزنامه گران و کمیاب است و بسیاری از مردم نیز سواد خواندن آن را ندارند، کمتر از 20 درصد جمعیت روزنامه می‌خوانند. تلفن‌های ثابت و فکس مانند ماشین‌های لوکس بسیار گران‌قیمت هستند؛ بنابراین اگر کشاورزی می‌خواست بداند که چه کسی در پنجشنبه‌بازار زیندر حضور دارد، بايد خود به آنجا مراجعه کند.
در سال 2003، شرکت سل‌تل (Celtel) آنتن تلفن موبایلی را در زیندر ساخت. به‌سرعت کیوسک‌هایی در سطح شهر پدیدار شدند و شروع به فروش کارت‌های شارژ موبایل کردند. عمده‌فروشی در پنجشنبه‌بازار گفت: «با موبایل می‌توانم بدون اینکه جایی بروم، به سرعت اطلاعات بگیرم.» و شخص دیگری که تجارت غله می‌کرد، گفت: «می‌توانم به جای سفر به بازار که 20 دلار خرج بر‌می‌داشت، با هزینه دو دلاری قیمت روز را بدانم.» او با موبایل خود می‌توانست با فروشندگان و خریداران در تماس باشد و بهترین قیمت را پیدا و به سفارش‌ها رسیدگی کند.
با فراهم کردن ارتباطات شخص به شخص (person-to-person)، یک گوشی موبایل ساده فعالیت در بازار زیندر را ساده و کارآمد کرد. به هر حال این پیشرفت در مقایسه با دیگر تغییراتی که آن آنتن موبایل در زیندر و صدها شهر مثل آن در کشور‌های در حال توسعه به‌وجود می‌آورد، رنگ می‌بازد. آنتن موبایل به‌تدریج به کسانی که در زیندر گوشی‌های هوشمند و تبلت استفاده می‌کنند اینترنت می‌رساند. برای چنین جوامعی دسترسی داشتن به اینترنت بسیار تاثیرگذار است و چنان تاثیر مثبتی می‌گذارد که به‌سرعت خود را نشان می‌دهد.
شبکه‌های موبایلی: زیرساخت اینترنت فوری
زمانی که یک ایستگاه فرستنده 3G یا 4G با برد 40 مایلی در شهری ساخته شد، آن شهر مستقیما به سوی قرن بیست و یکم پرتاب می‌شود.
شبکه‌های راه‌سازی، خطوط راه‌آهن، شبکه‌های بانکی، سیستم‌های آب‌رسانی، سیستم برق، سیستم آموزشی و مدارس، و شبکه‌های سلامت، هیچ‌کدام سرعت گسترش‌پذیری شبکه‌های موبایلی را ندارند. دوباره ساختن این زیرساخت‌ها از لحاظ شرایط اقتصادی و مالی در کشور‌های در حال توسعه غیرعملی هستند. فقط هزینه کارگذاری سیم مسی به‌تنهایی در یک شهر 200 هزار نفری مانند زیندر بیش از 50 میلیون دلار خواهد بود، حداقل 50 میلیون دلار دیگر هزینه کارگر و تجهیزات و حفر تونل برای کار گذاشتن سیم در آن خواهد شد. (‌به علت دزدی سیم‌های مسی، سیم‌کشی از روی دکل غیرعملی خواهد بود)
گسترش زیرساخت‌های آنتن‌های موبایلی می‌تواند با ده‌ها هزار دلار انجام شود، یعنی هزار برابر ارزان‌تر. شبکه‌های پیشرفته بی‌سیم 3G/4G طرح‌هایی انقلابی هستند، زیرا علاوه بر فراهم کردن تماس‌های صوتی، مردم را به اینترنت پرسرعت نیز متصل می‌کنند. با این حال، بدون کامپیوتر‌های مقرون به‌صرفه برای نفوذ به این شبکه‌ها، پتانسیل کامل آنها ناشناخته می‌ماند. کامپیوتر‌های شخصی با کارت‌های 3G به دلایل زیادی غیر قابل استفاده هستند. حدود بیست برابر یک گوشی موبایل قیمت دارند و دیگر اینکه در مقایسه با گوشی‌های موبایل که 7/3 وات برق مصرف می‌کنند (در هنگام شارژ)، PCها 50 تا 100 وات بر ساعت برق مصرف می‌کنند. در واقع، اگر فقط 10 درصد از جمعیت زیندر PC داشته باشند، به 1500 کیلو وات برق نیاز خواهد بود. این میزان بیشتر از کل برق مصرفی خانه‌هایی هستند که امروزه در زیندر وجود دارند.
اگر به همین تعداد، گجت‌های موبایلی وجود داشته باشد (10 درصد از جمعیت)، فقط 74 کیلو وات برق مصرف می‌شود، یعنی فقط پنج درصد از میزانی که PCها مصرف می‌کنند. دیگر اینکه PCها برای قابل استفاده بودن همواره نیاز به متصل بودن به برق دارند. گجت‌های موبایلی به علت داشتن باتری می‌توانند خود را به‌راحتی با قطع و وصل شدن برق در مناطق در حال توسعه تطبیق دهند. از آنجایی که فناوری موبایلی خود را از زیرساخت‌های الکتریکی مستقل می‌کند، کشور‌های جهان سوم می‌توانند با هزینه بسیار اندکی به اقتصاد جهانی متصل شوند. هر کسی با پرداخت تنها چند صد دلار می‌تواند زیرساخت‌های لازم برای ورود به جهان پیشرفته را به‌دست آورد.
از این رو، کشور‌های فقیر در سراسر دنیا فناوری موبایلی را به‌سرعت به‌كار گرفته‌اند. کشورهایی مانند السالوادر، ونزوئلا، گواتمالا، پاناما، آفریقای جنوبی، گابن، ارمنستان، مالزی، و تایلند سریع‌تر از ایالات متحده ارتباطات موبایلی را به‌کار گرفته‌اند. 3/4 میلیارد نفر از مردم دنیا از بهداشت مناسب برخوردارند، اما 6/4 میلیارد نفر در دنیا تلفن موبایل دارند و دوسوم این تعداد هم در مناطق در حال توسعه زندگی می‌کنند.
هند و چین در سال 2010، 300 میلیون کاربر موبایل جدید به شبکه موبایلی اضافه کردند، عددی که تقریبا با کل جمعیت ایالات متحده برابری می‌کند. طبق آخرین آمار، چین 420 میلیون کاربر اینترنت دارد و 227 میلیون نفر از اینترنت موبایلی استفاده می‌کنند. زمانی که شما در حال خواندن این مطلب هستید، تعداد کسانی در چین از موبایل استفاده می‌کنند از تعداد شهروندان ایالات متحده بیشتر خواهد بود.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200