http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
راهنمای نصب و استفاده از کیت توسعه نرم‌افزاری Android Wear
راهنمای نصب و استفاده از کیت توسعه نرم‌افزاری Android Wear

دنیای تکنولوژی در حال حرکت به سوی تکنولوژی‌های پوشیدنی (Wearable‌ Technology) است و آینده بسیار مهمی را ابزارهای پوشیدنی تشکیل می‌دهند. این تکنولوژی را می‌توان موج نو و سوم تکنولوژی به حساب آورد. در موج اول هر چند نفر به یک کامپیوتر آن‌هم کامپیوترهای غول‌پیکر دسترسی داشتند.

در موج دوم که با کامپیوترهای رومیزی (PC) آغاز شد، هر شخص حداقل به یک کامپیوتر دسترسی دارد؛ اما در موج جدید هر شخص به تعداد زیادی واحد محاسباتی که بيشتر آنها پوشیدنی هستند دسترسی خواهد داشت.
کامپیوترهای پوشیدنی سال‌های زیادی است که وجود دارند؛ از ساعت‌هایی که قابلیت ماشین حساب داشته‌اند می‌توان نام برد، اما در همین یکی دو ساله با عینک گوگل و البته ساعت‌های هوشمند، این موضوع بیش از پیش مطرح شده است؛ طوری‌که ماه پیش گوگل به‌طور رسمی نسخه‌ای خاص از اندروید را برای ابزارهای پوشیدنی تحت عنوان Android Wear معرفی کرد. در این نسخه از اندروید نام شرکت‌های Asus، hTC، Motorola، Samsung و LG به‌چشم می‌خورد و گویا سونی همچنان از سیستم‌عامل جاوای خود برای ساعت هوشمند خود (Sony SmartWatch) دفاع کرده و به‌عنوان همکار گوگل در این پروژه وارد نشده است.
اگر شماتوسعه‌دهنده هستید، به‌خصوص توسعه‌دهنده اندروید، توصیه خاص ما به شما این است که به سراغ Android Wear برويد و از حالا که هنوز به‌طور رسمی محصولی مبتنی بر آن وارد بازار نشده است، بتوانید اپلیکیشن‌هایی مبتنی بر این اندروید ایجاد کنید؛ چراکه به‌زودی سهم بسیار بزرگی از بازار ابزارهای تکنولوژی را ابزارهای پوشیدنی خواهند گرفت و می‌توانید آینده‌ای خوب برای خود رقم بزنید. این هفته می‌خواهیم توضیح دهیم که چطور می‌توانید کیت توسعه نرم‌افزاری اندروید ور (Android Wear SDK) را دانلود و اجرا کنید و بتوانید برای این پلتفرم کد بزنید.
اشاره به این موضوع لازم است که پلتفرم اندروید ور درواقع حد فاصل کاربر و اندروید روی یک ابزار پوشیدنی مثل ساعت یا عینک قرار می‌گیرد و نه‌تنها نوتیفیکیشن‌ها یا همان اعلان‌ها را به کاربر نشان می‌دهد، بلکه می‌تواند دستورات کاربر چه با لمس دست و چه با صدای کاربر را اجرا کند. درواقع دستورات به گجت اصلی کاربر که گوشی هوشمند یا تبلت است ارسال شده و پردازش اصلی روی آن صورت می‌گیرد. فرمان‌های صوتی کاربر مبتنی بر سرویس دستیار گوگل یعنی Google Now ممکن می‌شود. برای مثال، با استفاده از ساعت و بدون نیاز به درآوردن گوشی خود، پیغام دوست خود را می‌بینید و با صوت متن دلخواه خود را بیان کرده و به Google Now‌ دستور ارسال را می‌دهید. وجود میکروفون و اجرای فرمان‌های صوتی کاربر یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های ابزارهای مبتنی بر اندروید ور است. نکته قابل توجه دیگر اندروید ور این موضوع است که به‌گونه‌ای طراحی شده است که توانایی پشتیبانی از سیستم‌های چندپردازنده‌ای را دارد.
پيش از شروع به هر کاری بايد SDK اصلی خود اندروید را روی کامپیوتر خود نصب داشته باشید و سپس به دریافت SDK‌ اندروید ور اقدام کنید. برای دریافت SDK خود اندروید می‌توانید از لینک زیر اقدام کنید:
http://goo.gl/iV98Bz
در حال حاضر نسخه Developer Preview از اندروید ور شامل ابزارها و API مخصوص، قابل دسترس است و شما می‌توانید از حالا برنامه‌های خود را کاملا هماهنگ با اندروید ور و ابزارهای پوشیدنی مبتنی بر آن توسعه دهید. توجه داشته باشید که این نسخه از SDK برای کارهای آزمایشی فراهم شده و نباید کار تجاری با آن انجام دهید. زمانی که نسخه نهایی SDK ارائه شود، می‌توانید اپلیکیشن خود را خیلی سریع متناسب با آن ایجاد کرده و استفاده کنید. با استفاده از SDK این پلتفرم قادر خواهید بود اندروید ور را با استفاده از شبیه‌ساز (Emulator) مخصوص داخل کامپیوتر اجرا کنید و حتی با اتصال گجت اندرویدی، یک محیط ارتباطی ميان گوشی اندرویدی با یک ساعت هوشمند مبتنی بر اندروید ور را شبیه‌سازی کرده و نوتیفیکیشن‌ها را روی هر دو دستگاه مشاهده کنید. به علاوه API‌هایی در اختیار شما قرار می‌گیرد که می‌توانید فرمان‌های صوتی متناسب با اپلیکیشن‌ خود را توسعه دهید و در نسخه نهایی از آن در اپلیکیشن بهره ببرید. برای دانلود این SDK باید توانایی تغییر آی‌پی و دور زدن تحریم را داشته باشید، سپس به لینک زیر مراجعه کرده و پس از قبول توافق‌نامه، نام حساب کاربری خود را در فیلد‌های این بخش وارد کنید.
http://goo.gl/SeShOL
این آدرس حساب کاربری باید آدرسی باشد که شما از آن استفاده می‌کنید و از طریق آن اپلیکیشن از فروشگاه گوگل (Google Play) دانلود می‌کنید؛ زیرا پس از وارد کردن این آدرس حساب کاربری، دسترسی شما به اپلیکیشنی باز می‌شود که روی گجت اندرویدی شما نصب شده و درواقع رابط اندروید و اندروید ور است. بعد از ثبت‌نام یک ایمیل حاوی اطلاعات و لینک دانلود Android Wear Preview app به حساب شما ارسال می‌شود که این لینک تنها 24 ساعت برای شما فعال است.
به عنوان شروع کار باید Android Wear System Image را نصب کنید و برای این موضوع باید مراحلی را که در ادامه توضیح می‌دهیم انجام دهید. اگر نسخه SDK‌ اندروید شما کمتر از 6/22 است، از منوهای داخل اس‌دی‌کی آن را به‌روز کنید. حالا Android SDK Manager را اجرا کنید؛ به این منظور اگر از Eclipse استفاده می‌کنید، از منوی Window گزینه Android SDK Manager را انتخاب و اگر از Android Studio برای توسعه بهره می‌برید، از منوی tools گزینه Android‌ و سپس گزینه SDK Manager را کلیک کنید.
در این مرحله اگر اندروید مورد نظر شما کمتر از نسخه 4.4.2 است، گزینه Android Wear ARM EABI v7a System Image را انتخاب کنید، در غیر این‌صورت می‌توانید آخرین گزینه‌ای را که برای SDK‌ ارائه شده از لیست برگزینید. Install packages را انتخاب و در مرحله نهایی با تایید توافق‌نامه می‌توانید دکمه Install را بفشارید.
حالا نوبت به پیکربندی Android Wear Emulator می‌رسد. به این منظور ابتدا Android Virtual Device Manager را اجرا کنید. اگر در Eclipse هستید از منوی Window آیتم Android Virtual Device Manager را انتخاب و اگر در Android Studio هستید، از منوی Tools و Android گزینه AVD Manager را کلیک کنید. حالا دکمه New را بفشارید تا مراحل ایجاد یک ماشین مجازی جدید اندروید آغاز شود. بر اساس اینکه می‌خواهید صفحه‌نمایش ابزار مبتنی بر اندروید ور صفحه گرد باشد یا مربع، به‌عنوان AVD Name، نام AndroidWearRound یا AndroidWearSquare را وارد کرده و در بخش Device یکی از گزینه‌های Android Wear Round یا Android Wear Square را انتخاب کنید. به عنوان Target گزینه Android 4.4.2 - API Level 19 یا گزینه‌های بالاتر را برگزینید. برای بخش CPU/ABI هم Android Wear ARM armeabi-v7a را انتخاب کنید. برای گزینه Skin نیز یکی از گزینه‌های AndroidWearRound یا AndroidWearSquare را انتخاب و مابقی تنظیمات را به صورت پیش‌فرض رها کنید و با کلیک روی Ok ادامه مراحل را انجام دهید. از لیست AVD‌ها آیتمی را که ساخته‌اید را انتخاب و Start و در پنجره بازشده Launch را کلیک کنید.
از این بخش به بعد اندروید ور شما اجرا شده است و بايد این اندروید ور مجازی شده خود را با گجت اندروید خود Pair‌ کنید. این کار از طریق اپلیکیشنAndroid Wear Preview app که از Google Play روی اندروید دانلود و نصب کرده‌اید امکان‌پذیر است. اپلیکیشن Android Wear Preview app با حداقل اندروید 4.3 هماهنگ است. پس از اینکه Android Wear Preview را برای بار اول اجرا می‌کنید، پیغامی برای شما ظاهر می‌شود که این امکان هنوز فعال نیست و باید با Pair کردن آن را فعال کنید. در‌حالی‌که اندروید ور مجازی شده در داخل کامپیوتر در حال اجرا است، گجت اندرویدی خود را از طریق کابل USB به همان کامپیوتر متصل کنید. حالا خط فرمان را اجرا كرده و به پوشه نصب SDK اندروید و پوشه platform-tools جابه‌جا شويد و دستور زیر را اجرا کنید:
adb -d forward tcp:5601 tcp:5601
بعد از آن داخل گجت اندروید و داخل اپلیکیشن Android Wear Preview پیغام اتصال برنامه به Emulator نشان داده می‌شود. به‌علاوه داخل اندروید ور شبیه‌سازی شده آیکون دایره‌ای شکل حرف g نمایان می‌شود. از این بخش به بعد می‌توان با دستورات لازم، کتابخانه‌های (Libraries) لازم را به پروژه خود بیفزایید.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200