http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
نقش ICT در كاهش هزينه‌هاي آموزش و پرورش بررسي مي‌شود
نقش ICT در كاهش هزينه‌هاي آموزش و پرورش بررسي مي‌شود

آموزش و پرورش زیربنای دانش اقتصادی ما است، اما هنوز ایالات متحده با مشکلاتی مواجه می‌شود. حتی با توجه به نرخ تورم، هزینه تحصیل از دوره کودکستان تا پايان تحصيلات متوسطه، در 30 سال گذشته چهار برابر شده است.

ما (در ایالات متحده) 8/476 میلیارد دلار در سال 2007 هزینه آموزش و پرورش کردیم، اما هنوز نگرانی‌های مالی فراوان هستند. اگر چه ایالت کالیفرنیا برای آموزش کودکان در سال 2010 ، 96 میلیارد دلار هزینه کرد، اما 30 درصد از دانش‌آموزان این ایالت به مدارسی رفتند که در شرایط بحران مالی قرار داشتند. 13 منطقه آموزشی در این ایالت در حال ورشکستگی و بسیاری دیگر با آن مواجه شده بودند.
ولی ما در قبال این هزینه چه چیزی به دست می‌آوریم؟ در ارزیابی آموزشی که در سال 2011 بین 65 کشور در دنیا انجام شد، به استثنای کشور لوکزامبورگ، ایالات متحده در ازای هر دانش‌آموز بیشترین هزینه را برای آموزش در ميان این کشورها انجام داده بود، با این حال ایالات متحده در کتابخوانی مقام چهاردهم جهان، در علم هفدهم و در ریاضیات بیست و پنجم است. امتیاز‌های ایالات متحده تقریبا برابر با کشور‌هايی مانند استونی و لهستان است، اما هر کدام از این کشور‌ها حدود 60 درصد کمتر هزینه تحصیل دانش‌آموزان خود تا سن 15 سالگی کرده‌اند. در بسیاری از مدارس ناموفق ایالات متحده، فقط یک نفر از پنج نفر دانش‌آموز می‌توانند نمره قبولی در درس ریاضی یا انگلیسی بیاورند و در بعضی مدارس این میزان به یک در بیست و پنج نفر می‌رسد. دستاورد‌های اندک آموزشی در ایالات متحده، سالی 175 میلیارد دلار برای این کشور هزینه دارد.
در همین حال، مشکلات بومی در جای خود باقی هستند. به عنوان مثال، زمان زیادی است که مدارس برای پیدا کردن معلم‌های خوب در موضوعات درسی مختلف مانند فیزیک دچار مشکل هستند. همین طور که دنیا به‌سرعت در حال تغییر است، مدارس برای استخدام معلم در موضوعاتي جدید مانند زبان چینی با مشکلات بیشتری مواجه خواهند شد. تولید کتاب‌های درسی مدت زیادی است که بیش از حد هزینه داشته‌ است، زود کهنه و فرسوده شده و به‌سرعت قدیمی می‌شوند. بسیاری از دانش‌آموزان نيز بدون اینکه متوجه باشند به گنجینه‌ای شگفت‌آور که در اختیار آنها است نگاه می‌کنند. در یک نظرسنجی در سال 2009، دوسوم دانش‌آموزان هر روز دچار خستگی و بی‌حوصلگی بودند، یک‌ششم آنها در هر کلاسی دچار اين حالت بودند. اگر برای شما اهمیت نداشته باشد، یادگیری بسیار سخت است. مغز ما حافظه کوتاه‌مدت ما را پاک می‌کند، زیرا نمی‌خواهد درگیر انبار کردن چیز‌های بی‌اهمیت باشد و اگر دانش‌آموزی این قضاوت را بکند که ریاضیات از موارد بی‌اهمیت است، مغز او منابع خود را برای دیگر اطلاعات ذخیره می‌کند، مانند فعالیت‌های یک ورزشکار حرفه‌ای معروف.
تمام اینها برای تغییر آماده هستند. ما به مدت 4500 سال از شیوه آموزشی اوریجینال سومریان استفاده کرده‌ایم و اكنون زمان تکامل پیدا کردن است.
نسل جدید کتاب درسی
«چیزی از آینده تو باقی نمانده است»؛ این جمله‌ای بود که مارلین دیتریش (Marlene Dietrich) به اورسون ولز (Orson Welles) در فیلم «تماس با شیطان» (Touch of Evil) گفت، در‌حالي‌كه او زخمی در گودالی جان مي‌داد. کتاب‌های چاپی درسی به سرنوشتی مشابه دچار هستند. آنها حتی نسبت به کتاب معمولی آینده کمتری دارند. کتاب‌های فیزیکی به اجناسی لوکس تبدیل شده‌اند، اما کتاب‌های درسی به فراموشی سپرده خواهند شد.
به کودک سه ساله‌ای فکر کنید که با تبلت خود در حال ساختن آهنگ است. حالا تصور کنید این کودک به محض ورود به مهد‌کودک با مربیانی مواجه می‌شود که به او می‌گویند از روی کتاب‌های کاغذی با اشکالی محدود و ثابت بخواند و همچنین مجبور است نوشتن متن را روی کاغذ یاد بگیرد. به‌زودی دنیا با کودکان پیش‌دبستانی مواجه خواهد شد که با صفحه جادویی تبلت و دیگر ابزار‌های موبایلی بزرگ شده‌اند و ما در مدارس سعی می‌کنیم به زور آنها را به قرن گذشته بر‌گردانیم.
کامپیوتر‌های تبلتی آموزش و پرورش را با تمامی درگیری‌های آن دربر می‌گیرند. تبلت‌ها بهترین فناوری آموزشی هستند که تا به حال اختراع شده‌اند. آنها می‌توانند هر کتاب درسی را در اختیار شما قرار دهند. آنها تمامی کتاب‌های راهنمای مرجع را در دسترس قرار می‌دهند یا به عبارت دیگر یک کتابخانه کامل را. شما با استفاده از تبلت‌ها می‌توانید امتحانی را دریافت کنید، در آن شرکت کنید، آن را صحیح می‌کند و سپس بر‌می‌گرداند و بعد گواهی نتیجه را در اختیار شما قرار می‌دهد. منابع تصویری مانند سخنرانی‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهد و به شما امکان می‌دهد به‌صورت گروهی، در سراسر دنیا روی پروژهای مختلف کار کنید.
تا سال 2010، مناطق آموزشی ایالات متحده سالانه بیش از هشت میلیارد دلار هزینه برای تامین کتاب‌های درسی می‌پرداختند. یک کتاب به‌تنهایی می‌توانست بیش از 100 دلار هزینه داشته باشد. تنها در یک ایالت، کارولینای شمالی، هزینه چهار ساله هر دانش‌آموز دوره دبیرستان، حدود 020/1 دلار بود. این یعنی هزینه‌ای برابر با 8/122 میلیون دلار در یک ایالت برای چهار سال دوره دبیرستان. قیمت یک تبلت بسیار کمتر از 020/1 دلار است؛ چیزی حدود 600 دلار به همراه خدمات در ازای هر دانش‌آموز، همچنین تبلت می‌تواند حدود چهار سال دوام داشته باشد. علاوه بر این، با توجه به قوانین ایالتی، قیمت تبلت‌ها می‌تواند کاهش پیدا کند. همان‌طور که تبلت‌ها همه‌گیر می‌شوند، تعداد تبلتی که مدارس مجبور به خرید آنها هستند کمتر و کمتر می‌شود؛ یعنی هزینه آموزش و پرورش پایین می‌آید.
هزینه اطلاعات چه می‌شود؟
بسیاری از آنها در دامین‌های عمومی در دسترس هستند. دبیرستان روسلین (Roslyn) در لانگ‌آیلند، نیویورک، شروع‌کننده اولین امتحان از طریق آی‌پد در سال تحصیلی 2010-2011 بود. مقامات به این نکته پی بردند که 60درصد از کتاب‌های آنها در کلاس‌های انگلیسی، مانند ماجراهای هاکلبری فین، به‌صورت رایگان برای دانلود وجود دارند؛ همچنین آنها می‌توانستند مطالب قدیمی را به‌روز کنند، مثل زیست‌شناسی.
با گذر زمان تمامي کتاب‌های درسی رایگان خواهند شد. بسیاری از شرکت‌های ایالات متحده متون خود را آنلاین و رایگان در اختیار دیگران قرار می‌دهند و با فروش امکانات دیگر مانند امکان چاپ‌کردن متن یا مطالبی شنیداری، درآمد کسب می‌کنند. یک سازمان غیرانتفاعی «فلکس‌بوک» (flexbook) را عرضه می‌کند، این محصول رایگان است و با استانداردهای ایالتی نیز تطابق دارد. در سطوح مختلف برای دانش‌آموزان مقاطع مختلف طراحی شده‌اند و هر کسی می‌تواند آنها را دانلود کند. در سال 2009، ایالت ویرجینیا فلکس‌بوک فیزیک را وارد سیستم آموزشی خود کرد و سپس در ایالت کالیفرنیا کتاب‌های درسی علوم و ریاضی جای خود را به فلکس‌بوک در تبلت دادند.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200