http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
معرفی نرم‌افزار Cameyo
معرفی نرم‌افزار Cameyo

وجود نرم‌افزارهای قابل حمل یا همان Portable یکی از قابلیت‌های جالب و پراستفاده برای خیلی از کاربران است. به اين ترتيب، نرم‌افزار‌های موردنیاز خود را همیشه همراه خود دارید و بدون نیاز به نصب آن در سیستم‌های مختلف، اجرا می‌کنید. براي نمونه کافی است زماني ‌كه به کافی‌نت می‌روید یا در سایت کامپیوتر دانشگاه می‌خواهید نرم‌افزار مورد نیاز خود را اجرا کنید، نسخه Portable‌ آن را همراه خود داشته باشید.

نسخه قابل حمل برای تعداد زیادی از نرم‌افزارها ارائه شده است؛ به‌خصوص برای نرم‌افزار‌های متن‌باز (Open Source). اما همه نرم‌افزارهای مورد نظر دارای نسخه Portable‌ نیستند. اینجا است که مي‌توان از دسته خاصی از نرم‌افزارها به‌عنوان Application Virtualization یا PortableMakers استفاده كرد. از طریق این نرم‌افزارهای جانبی شما قادر خواهید بود، بسیاری از نرم‌افزارهاي معمول را پرتابل کنید. یکی از قدیمی‌ترین و البته بهترین برنامه‌های این حوزه، Cameyo نام دارد. این نرم‌افزار ابزارهای خوبي را برای مجازی‌سازی اپلیکیشن‌ها یا ساخت نسخه Portable از نرم‌افزارها در اختیارتان می‌گذارد.
در کنار ابزارهای مجازی‌سازی، این برنامه شامل یک کتابخانه و مجموعه بسیار کامل از نسخه قابل حمل نرم‌افزارهای پراستفاده است. به این ترتیب در مواردی ممکن است نیازی نباشد که خودتان نسخه قابل حمل را ایجاد کنید و در کتابخانه نرم‌افزاری Cameyo موجود باشد. این کتابخانه در حال حاضر حدود 500 نرم‌افزار قابل حمل رایگان را در لیست خود دارد که قابل دانلود است. مزایای استفاده از کامیو به همین‌جا ختم نمی‌شود؛ کامیو نرم‌افزار‌ها را مجازی‌سازی می‌کند و به این شكل هر بار که یک نرم‌افزار مجازی‌شده توسط کامیو را اجرا می‌کند، آن نرم‌افزار تصور می‌کند در یک محیط واقعی نصب و اجرا می‌شود، اما کامیو آن نرم‌افزار را کاملا ایزوله کرده است و هیچ ارتباط مستقیمی با سیستم ندارد. به همين دليل نرم‌افزار هیچ فایل سیستمی یا مورد رجیستری را تغییر نمی‌دهد.
تصویر شماره 1
هر بار که شما نرم‌افزاری را داخل سیستم نصب می‌کنید، تعداد بالایی فایل در هارد شما کپی می‌شود، موجودیت‌های رجیستری تغییر می‌کنند و فایل‌های DLL‌ اضافه می‌شوند. با هر بار استفاده این اتفاق‌ها دوباره رخ می‌دهند و همین مسئله یکی از مهم‌ترین عامل‌های کاهش سرعت کامپیوتر و ویندوز شما خواهد بود. کامیو با نرم‌افزار مجازی‌سازی شده خود این مشکل را رفع می‌کند.
نرم‌افزار TeraCopy یا Notepad++ را مي‌پسنديد؟ مطمئنا شما هم یک لیست از نرم‌افزارهای مورد علاقه دارید که دوست دارید پای هر سیستمی که می‌نشینید، آنها روی آن سیستم اجرا شوند و به این ترتیب نه‌تنها سرعت کار کردن افزایش پیدا می‌کند بلکه لذت کار کردن دوچندان مي‌شود. باز هم وجود نسخه قابل حمل این نرم‌افزارها به کمک شما می‌آیند.
فضای ابری و کامیو
یکی دیگر از قابلیت‌های جالب کامیو، همگام شدن لیست نرم‌افزارهای قابل حمل شما با یکی از فضاهای ابری معروف مثل Dropbox،‌Box ،LiveDrive ،Google Drive و SugarSync‌ است. به این ترتیب در همه‌جا که اینترنت داشته باشید، ميان تمامی سیستم‌‌های ویندوزی، نرم‌افزارهای قابل حمل هم‌گام شده و به آنها دسترسی دارید.
از کجا شروع کنیم؟
برای استفاده از کامیو، بايد به سایت اصلی این نرم‌افزار یعنی cameyo.com مراجعه کنید و با کلیک روی دکمه Download، یک فایل 3/14 مگابایتی را دانلود کنید. خود برنامه کامیو نیز یک نرم‌افزار قابل حمل است و نیازی نیست آن را نصب کنید.
شروع کار با کامیو
زمانی ‌که روي فایل اجرایی کامیو کلیک می‌کنید، پنجره‌ اولیه برنامه باز می‌شود که می‌توانید حالت برنامه را با آن تعیین کرده و وارد آن حالت شوید. این سه حالت به شرح زیر هستند:
Cameyo: برنامه اصلی کامیو که شامل تمامی ابزارها است.
Capture an Installation: این گزینه برای تهیه نسخه قابل حمل برنامه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه درباره این گزینه بیشتر توضیح می‌دهیم.
Edit a Package: به منظور ویرایش پکیج‌های ساخته شده برای نسخه قابل حمل برنامه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
بسته‌بندی یک نرم‌افزار
به فرایندی که یک نرم‌افزار به یک بسته مجازی تبدیل شده و قابل حمل می‌شود، packaging مي‌گويند. در زمان Packaging فرایند نصب یک نرم‌افزار به‌طور کامل تحت نظر قرار گرفته و اصطلاحا capture می‌‌شود تا کامیو در جريان نصب فايل‌هاي نصب شده و تغییرات ايجاد شده در رجیستری قرار گيرد و... . به اين ترتيب می‌تواند کل مجموعه برنامه نصب شده را شناسایی و از آن یک بسته (Package) ایجاد کند.
کامیو حتی ابزاری را برای ویرایش (Edit) بسته‌های ایجاد‌شده از نرم‌افزارها در اختیارتان می‌گذارد، اما در کنار همه این موارد، تیم توسعه برنامه کامیو یک توصیه بسیار مهم درباره ایجاد یک بسته مجازی‌شده از یک نرم‌افزار برای تهیه نسخه قابل حمل دارند. آنها توصیه می‌کنند برای اینکه بهترین حالت بسته مجازی‌شده ایجاد شود، پس از نصب یک ویندوز مجازی‌شده کاملا تمیز، کامیو را در آن اجرا کرده و سپس فرایند Packaging را شروع کنید. ویندوز کاملا تمیز به سیستم‌عاملی گفته می‌شود که تازه نصب شده و هیچ نرم‌افزار جانبی اعم از آنتی‌ویروس، پخش‌کننده‌ها یا هر نرم‌افزار کاربردی دیگری به ویندوز اضافه نشده باشد. در واقع وقتی ویندوز اولین بار اجرا شد، کامیو را نصب کرده و سپس به حالت packaging بروید. بعد از آن نرم‌افزار مورد نظر خود را نصب کنید تا Package آن ایجاد شود. به‌علاوه با اینکه کامیو با تمامی نسخه‌های ویندوز هماهنگ است، حتی ویندوز 1/8، اما بهتر است این کار روی ویندوز XP مجازی‌شده (Virtual Windows XP) انجام گیرد.
برای شروع فرایند Packaging، کامیو را اجرا کرده و در پنجره آغازین برنامه، گزینه دوم یعنی Capture an Installation را انتخاب کرده و OK‌ کنید.
تصویر شماره 2
بعد از آن در کنار صفحه یک پنجره کوچک با عنوان Packager باز می‌شود. در این قسمت برنامه کامیو از اطلاعات کنونی سیستم شما یک لیست اطلاعاتی ایجاد می‌کند تا بعد از نصب برنامه مورد نظر، بتواند مقایسه انجام دهد و فایل‌ها، موجودیت‌های رجیستری و... که ایجاد شده‌اند یا تغییر کرده‌اند را تشخیص دهد.
تصویر شماره 3
به هر میزان که حجم سیستم‌عامل و برنامه‌های آن بیشتر باشد، این مرحله بیشتر زمان می‌برد؛ بنابراین باز هم بهتر است یک ویندوز کاملا تمیز استفاده کنید. بلافاصله بعد از آنکه اطلاعات مورد نیاز جمع‌آوری شد (یعنی یک Snapshot از سیستم شما ایجاد شد)، ظاهر این پنجره به پنجره‌ای دیگر مانند تصویر شماره 4 تغییر پیدا می‌کند.
تصویر شماره 4
حالا همه ‌چیز آماده این است که فرایند نصب برنامه مورد نظر خود را آغاز کنید. تمامی مراحل نصب آن نرم‌افزار را طی كرده و هر زمان که به اتمام رسید، دکمه Install Done را کلیک کنید. در این مرحله کامیو دوباره شروع به ایجاد یک Snapshot دیگر از سیستم می‌کند تا بتواند با Snapshot قبلی مقایسه کند و تغییرات را تشخیص دهد و این Snapshot‌ نیز زمان‌بر است. در نهایت نیز پکیج مورد نظر شما آماده است و داخل پوشه My documents\Cameyo packages فایل exe آن قرار دارد. هر جا که نیاز دارید آن را کپی و استفاده کنید.
کامیو به‌طور خودکار نام نرم‌افزار و آیکون اصلی برنامه را تشخیص داده و در نسخه قابل حمل برنامه استفاده می‌کند.
ویرایش فایل پکیج
حتی زمانی که یک نسخه قابل حمل از نرم‌افزار ایجاد شود، باز هم با کامیو می‌توان آن را برای بهتر شدن و شخصی‌سازی ویرایش کرد. برای شروع ویرایش یک فایل دو راه پیش‌رو دارید: 1- فایل پکیج را با ماوس خود بگیرید و با عملیات گرفتن و رها کردن (Drag & Drop) آن را روی فایل اجرایی کامیو بیندازید. 2- برنامه کامیو را اجرا و این بار مد شماره 3 یعنی ‌Edit a Package را کلیک کرده و سپس فایل exe پکیج را انتخاب کنید. در ادامه در پنجره مشابه تصویر شماره 5 خواهید دید که چند سربرگ (Tab) مختلف به شرح زير در آن وجود دارد:
General: در این سربرگ تنظیمات اولیه و پایه‌ای هر بسته قابل دسترس است.
Files: لیست تمامی فایل‌هایی که توسط برنامه ایجاد یا کپی شده‌اند و مورد استفاده آن هستند، در این بخش قابل رویت و ویرایش است. بيشتر این فایل‌ها، فایل‌هایی هستند که در پوشه محل نصب برنامه می‌بینید. عملیات‌های اضافه و حذف فایل‌ها و پوشه‌ها از جمله کارهایی هستند که می‌توانید در این بخش انجام دهید. حتی می‌توانید فایل‌های دلخواه خود را با گزینه Save as به‌صورت جداگانه ذخیره کنید.
Registry: تمام تغییراتی که توسط برنامه در رجیستری سیستم‌ ایجاد می‌شوند، در این بخش قابل رویت و تغییر هستند. این موجودیت‌های رجیستری در سیستمی که برنامه قابل حمل اجرا می‌شود، ادغام می‌شود. البته این ادغام شدن نیز در محیطی مجازی اتفاق می‌افتد تا مشکلی در سیستم ایجاد نشود.
Advanced: در این بخش تمام تنظیمات پیشرفته و حرفه‌ای قابل دسترس هستند؛ تنظیماتی نظیر تعیین مجتمع‌سازی نرم‌افزار Portable‌شده با ویندوز، حذف ردپای برنامه بعد از بسته شدن، تاریخ انقضا برای اجراشدن نرم‌افزار و بسیاری تنظیمات دیگر.
در همان سربرگ اول، دو بخش Basics و Extra وجود دارد. همان‌طور که ذکر شد، این بخش شامل تنظیمات پایه‌ای و اساسی نرم‌افزارها است که در ادامه به توضیح مختصر آن می‌پردازیم.
Virtualization
کامیو دو نوع حالت مجازی‌سازی دارد. روی حافظه (RAM) یا روی هارددیسک (Hard Disk). توصیه می‌شود حالت مجازی‌سازی روی RAM انتخاب شود.
Isolation mode
در این بخش می‌توان تعیین کرد سطح دسترسی برنامه قابل حمل به فایل‌ها و داده‌ها چگونه باشد. گزینه اول Data Mode است که اجازه می‌دهد برنامه فقط به داده‌ها دسترسی داشته باشد. Isolated حالتی است که برنامه کاملا ایزوله است و نه تغییری در سیستم ایجاد می‌کند و نه به فایل و داده‌ای دسترسی دارد. گزینه سوم Full Access نام دارد و همان‌طور كه از نامش پیدا است، دسترسی کامل را در اختیار برنامه قرار می‌دهد. برخی از برنامه نیاز دارند از حالت Isolated خارج شده و به حالت‌هاي دیگر یعنی Data Mode یا Full Access تغییر يابند.
Startup
با استفاده از این گزینه می‌توانید تعیین کنید برنامه‌ای خارج از بسته ایزوله شده اجرا شود یا خیر.
Data Storage
محل ذخیره‌سازی اطلاعات تولیدشده توسط برنامه ایزوله و قابل حمل را تعیین می‌کند. این گزینه در حالت‌هاي مختلف، رفتارهای مختلفی از خود نشان می‌دهد. اگر فایل exe برنامه قابل حمل در داخل حافظه فلش یا هارد اکسترنال باشد، محل ذخیره‌سازی اطلاعات تولید‌شده در همان پوشه‌ای است که فایل exe در آن قرار دارد، اما اگر فایل exe در یک هارد اینترنال قرار داشته باشد، اطلاعات تولیدشده داخل پوشه Application Data سیستم ذخیره می‌شود. علاوه بر این شما می‌توانید در این بخش تعیین کنید که محل ذخیره‌سازی همیشه در پوشه برنامه باشد یا حتی یک پوشه مجزا برای آن مشخص کنید.
Extras
در این قسمت چهار مورد قابل تنظیم هستند. در قسمت آیکون می‌توانید آیکونی برای فایل exe آن تعیین کنید. Application ID یک نام و کد منحصربه‌فرد برای هر نرم‌افزار پکیج شده است که بتوان آن را به صورت منحصربه‌فرد شناخت. Friendly Name یک نام متناسب با برنامه است که کاربر آن را در اجرا می‌بیند. معمولا این نام دقیقا نام برنامه اصلی است. Version هم نسخه برنامه اصلی را نشان می‌دهد که از روی آن این مجموعه قابل حمل ایجاد شده است.
معرفی نرم‌افزار Cameyo 
 
معرفی نرم‌افزار Cameyo 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200