http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
همه راه‌ها به تكميل نظام ثبتي ختم مي‌شود
همه راه‌ها به تكميل نظام ثبتي ختم مي‌شود

اجراي طرح نظام ثبتي از سوي پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات در ايران از چهار سال گذشته در حالي آغاز شده كه با تغيير مديريت اين پژوهشگاه قرار است همان روند پيگيري شود.

سیروس علیدوستی، رییس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران در حاشيه كنفرانس ملي كتابخانه ديجيتالي در پاسخ به ساير اولويت‌هاي اجرايي در پژوهشگاه و امكان تغيير برنامه‌ها با توجه به تغيير مديريت گفت: «پس از راه‌اندازی طرح سهام و غدیر الکترونیکی، در حال حاضر پژوهشگاه، برنامه جدیدي ندارد و تقويت اين طرح‌ها در دستور كاري پژوهشگاه قرار گرفته است. از سوي ديگر، استراتژي‌ها مشخص و برنامه‌ها بر اساس اساسنامه وزارت علوم تعيين شده است.»
او در خصوص وضعيت طرح غدير به خبرنگار ما گفت: «خط مشي طرح غدیر توسط وزارتخانه و مشورت با کتابخانه‌های عضو این طرح تعیین می‌شود. بر این اساس، استفاده کاربران عادی از این طرح از سوی کتابخانه‌‌های عضو طرح غدیر وزارت علوم تایید نشده است. در این طرح فقط دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌های وزارت علوم که کتابخانه‌های آنها در طرح غدیر عضو هستند، امکان استفاده از طرح غدیر الکترونیکی را دارند. همچنین در این طرح 66 موسسه و حدود 250 کتابخانه شركت مي‌كنند.»
نگاهي به روند كتابخانه‌هاي ديجيتالي در ايران
وضعيت كتابخانه‌هاي كشور بي‌ارتباط با طرح نظام ثبتي نيست‌. از همين‌رو نخستين کنفرانس ملی «کتابخانه دیجیتالی: يك‌دهه كتابخانه‌هاي دیجیتالی در ايران با نگاهي به آينده» توسط پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات ايران و با همكاري انجمن كتابداري و اطلاع‌رساني برگزار شد.
عليپور حافظي، دبير علمي كنفرانس گفت: «‌از 190 مقاله ارايه‌شده در این کنفرانس، 9 مقاله برای ارايه در کنفرانس و 20 مقاله برای بخش پوستر انتخاب شده است. مقالات انتخاب‌شده برای بخش پوستر، مقالات ارزشمندی بوده که تنها به‌دلیل کمبود وقت و مرتبط نبودن موضوع مقاله‌ها در سه پنل ارايه‌شده در این کنفرانس، در سالن ارايه داده نشده است.»
در اين كنفرانس، علاوه بر بخش ارايه ‌مقالات برگزيده و پوستر، نمايشگاه جانبي به‌منظور ارايه دستاوردهاي سازمان‌هاي فعال در حوزه‌هاي مرتبط با كتابخانه ديجيتالي برگزار شد.
روند كتابخانه ديجيتالي دردنيا
محمد خوانساری، رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات مرکز تحقیقات مخابرات ایران در ابتداي اين كنفرانس گفت: «ورود گجت‌های دیجیتالي مانند تبلت و گوشی‌های هوشمند، در جهان فراگير شده‌اند و مانند گذشته دیگر خبری از دشواری سفارش مقاله وجود ندارد. امروزه ابزارها و امکانات بسیاری از نظر منابع دیجیتالی در تمام دنیا به‌سادگی در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. این موضوع باعث شده تا فرد با استفاده از این ابزارها در هر مکان و زمان به منابع اطلاعاتی که از مهم‌ترین آنها کتابخانه دیجیتالی است، به‌سادگی دسترسی پیدا کند.»
او در خصوص وجود کتابخانه دیجیتالی گفت: «‌کتابخانه دیجیتالی باعث شده تا اتلاف در منابع کاغذ، حمل‌ونقل و ایجاد شرایط امن برای دسترسی به منابع دیجیتال به حداقل ممكن برسد. در این ميان، دو نقش کلیدی وجود دارد؛ از يك‌سو آماده‌سازی و توصیف کتابخانه‌ها و اطلاعات آنها و از سوي ديگر فناوری‌های مرتبط با این حوزه مطرح است. در این جایگاه، ICT و فضای مجازی نقش کلیدی خواهند داشت.»
خوانساری در خصوص چهار روند اين حوزه گفت: «اولین روندی که ممکن است در دنیا اتفاق افتاده باشد، اين است که هر کسی می‌تواند کتابخانه دیجیتالي خود را با دیگران تقسیم کند. این مفهوم برگرفته از موضوع شبکه‌های اجتماعی است که حوزه کتابخانه دیجیتالی را به‌عنوان یک روند جدید فناوری به‌طور حتم تحت تاثیر قرار خواهد داد.»
او در ادامه گفت: «روند دوم در توسعه کتاب‌های هوشمند رخ می‌دهد، یعنی فرد بتواند بر مبنای نیاز خود کتاب مورد نیاز خود را تولید کند؛ به این معنی که یک کتابخانه با تمام محتوای اطلاعاتی می‌تواند در دسترس قرار گيرد و در زمان جست‌وجوی کتاب به کاربر یک خروجی کتاب بدهد و قسمتی از این کتاب می‌تواند از یک محل یا یک منبع تهیه و آماده شده باشد.»
او در خصوص روند سوم گفت: «مساله ديگر، تعامل‌پذیری در کتاب‌خوانی است كه از گذشته در دستور کار بوده و فعالیت‌هایی که در کنسرسیوم ملی محتوا صورت گرفته، بیانگر این مطلب است، اما همچنان به جایگاه مورد نظر خود نرسیده و استانداردهای حوزه تبادل اطلاعات به سامانه‌های کتابخانه‌ای را از جنبه وب سرویس و غیر وب روی بسیاری از سرویس‌هایی قرار داده است كه متاسفانه حمایت لازم به‌صورت کامل از این موضوع وجود ندارد.»
خوانسازي روند چهارم را اين‌گونه توصيف كرد‌: «موضوع چهارم، روندی است که برای زیرساخت‌های حوزه ابری شکل گرفته و در واقع این نقاط را فراهم می‌کند تا کاربر برحسب نیاز خود اطلاعات و خدمات مورد نیاز از شبکه را در دسترس داشته باشد و بتواند آن را مطابق سرویس خود توسعه دهد.»
خوانساري در ادامه گفت: «‌با وجود اینکه حوزه فرهنگ و کتاب حوزه‌ای نیست که مسایل اقتصاد نقش کلیدی در آن داشته باشند و بالعکس، باید به‌عنوان یکی از ابزارهای ارتقای عمومی یک جامعه، دولت‌ها توجه غیراقتصادی به این ماجرا داشته باشند، اما اتفاقی که در دنیا رخ داده است خلاف این را ثابت می‌کند. با وجود اینکه دولت‌ها جایگاه خود را دارند، بخش خصوصی که در دنیا در این حوزه‌ها صعود کرده‌اند، رویکردهای خاصی را برای تولید اکوسیستم کامل مورد توجه قرار داده‌اند، مانند کیندل آمازون که یک اکوسیستم بسیار زیبا و کاملا بسته است که به‌هیچ‌وجه امکان خروج از آن وجود ندارد و هکرها هم نتوانسته‌اند کار جدی در این اکوسیستم انجام دهند.»
مكث ده ‌ساله
سخنران ديگر اين همايش، رييس سابق پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات بود. سیدامید فاطمی، رییس نخستین کنفرانس ملی کتابخانه دیجیتالی گفت: «موضوعی که طی 9 سال گذشته در وزارت علوم و پژوهشگاه درگیر آن بودند، مربوط به کتابخانه دیجیتالي است. تعریفی که من از کتابخانه دیجیتالي ارايه مي‌كنم، دو بخش دارد؛ بخش اول کتابخانه یعنی انجام تحقیقات الکترونیکی. به نظر من، دسترسی کاربران، جمع‌آوری و ذخیره اطلاعات را نمی‌توان کتابخانه نامید، بلکه فراهم کردن اطلاعات برای محقق را کتابخانه دیجیتالي می‌توان دانست.»
فاطمي افزود: «بخش دوم، دو روند دارد که شاید به‌صورت موازی با یکدیگر پیش می‌روند، اما یک روند رویکردهای كتابخانه ديجيتالي و یک روند رویکردهای اینترنتی و عصر اطلاعات است و این دو به‌صورت موازی و اجبار با یکدیگر پیش می‌روند. در روند وب2 و وب3 رویکرد اینترنت به سمت شبکه اجتماعی و وب معنایی حرکت کرده است و در سوی دیگر با توجه به مدیریت، استفاده و تحویل به‌موقع اطلاعات به معنی کتابخانه دیجیتالي خواهد بود.»
او در ادامه گفت: «برای ساختن یک منبع یا کتابخانه دیجیتالی چهار کار در این حوزه بايد انجام مي‌شد. دسته‌بندی اطلاعات به دو دسته منابع داخلی تولید خود کشور و تولید دیگران تقسيم مي‌شود که با این دو باید رفتار متفاوتی داشت. برای منابع داخلی دو سطح کار در پژوهشگاه دنبال می‌شد. در بخش اول باید از تمام منابع تولید داخلی اطلاعات داشته باشیم و این پروژه‌ای بود که پژوهشگاه با کمک وزارت علوم و شورای عتف (با عنوان سمات‌) دنبال كرد. در بخش دوم ما باید از پایگاه متمرکز اولی به متن کامل هم دسترسی پيدا مي‌كرديم تا بتوان به متن كامل موضوعات هم دسترسي داشت.»
او از بخش سوم و چهارم نام برد و گفت: «‌قسمت سوم دسترسی و اشتراک به اطلاعات و منابع خارج از ایران است، مانند طرح امین و بحث‌هایی که در اسما پیگیری می‌شد و در قسمت چهارم ایجاد نظام ثبتی صحیح برای دو قسمت اول و بحث مدیریت فرایند بود؛ یعنی اگر منابعی در داخل کشور یا پژهشکده‌های ایرانی تولید می‌شود مدیریت فرایندی ایجاد شود تا در داخل این مدیریت فرایند بتوانیم اطلاعات را دریافت کنیم.»


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200