http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
ادبیات استاد در حوزه جامعه اطلاعاتی باید بسط داده شود
ادبیات استاد در حوزه جامعه اطلاعاتی باید بسط داده شود

مراسم بزرگداشت کاظم معتمدنژاد با حضور صاحب‌نظران علوم ارتباطات و اندیشمندان ارتباطات و جامعه اطلاعاتی برگزار شد. سه نشست تخصصی با عنوان ارتباطات، روزنامه‌نگاری و جامعه اطلاعاتی، بخش پایانی این مراسم بودند که با حضور استادان ارتباطات و جامعه‌شناسی در دانشکده علوم ارتباطات علامه برگزار شد.

در نشست جامعه اطلاعاتي، ابراهیم‌آبادی، عضو سابق انجمن ايراني جامعه اطلاعاتي به‌عنوان رییس نشست گفت: «تصور من این است که معتمدنژاد به بحث جامعه اطلاعاتی به‌عنوان یک فرصت نگاه می‌کرد؛ یعنی در قالب این مفهوم می‌توان به سایر مسايل ارتباطات نگاه کرد. پيش از نشست ژنو و تا نشست‌های اخیر جامعه اطلاعاتی نیز این نگاه به جامعه اطلاعاتی بود تا به این وسیله جامعه ایران با شتاب بیشتری به سایر جوامع پیشرفته نزدیک شود.»
خوارزمی به‌عنوان اولین سخنران نشست جامعه اطلاعاتی، گفت: «گفته شد پروژه اصلی معتمدنژاد، پروژه‌اي اخلاقی بود. من واژه انسانی را هم به آن اضافه می‌کنم. چند نفر از شما دو سند «اجلاس سران جامعه اطلاعاتی» و «اعلامیه اقدام‌های یازده‌گانه» را دقیق مطالعه کرده‌اید؟ آقای دکتر معتمدنژاد اصرار داشتند که انجمن جامعه اطلاعاتی به‌عنوان یک نهاد تاثیرگذار راه را برای توسعه جامعه اطلاعاتی باز کند.
او با اشاره به صحبت‌هایی درباره خلأ یک پارادایم جدید گفت: «دقیقا در این دو سند، پارادایم جدید توسعه ایران دیده می‌شود؛ یعنی جامعه اطلاعاتی به‌عنوان بستری برای توسعه فراگیر بر مبنای ارزش‌های اخلاقی و انسانی تعریف شده است و با این هدف مواهب توسعه را در اختیار همه انسان‌ها به‌ویژه انسان‎های محروم قرار مي‌دهد.»
این استاد، ارتباطات جامعه اطلاعاتی را به‌عنوان بستر معرفی کرد و افزود: «جامعه اطلاعاتی بستری برای توسعه است تا مبانی توسعه را از طریق آی‌سی‌تی در اختیار تمام انسان‌ها به‌خصوص انسان‌های ضعیف قرار دهد. اولین دغدغه من پایداری دستاوردهای معتمدنژاد و تاثیر وجود ایشان است. باید تمام انرژی خود را روی این بگذاریم که شالوده‌های حقوقی جامعه اطلاعاتی مستقر شود. به‌هیچ‌وجه نمی‌توانیم ادعا کنیم که آرمان‌های او محقق شده، مگر از طریق تحقق این موضوع.» خوارزمی در ادامه با طرح پرسشی مبنی بر اينكه تشکل فراگیر چیست، افزود: «ایشان نقش یک پل ارتباطی بین جزیره‌های منفک علوم اجتماعی و حتی فرا‌تر از آن داشتند. مثلا برای این انجمن، بهترین‌های حوزه آی‌تی را کنار عزیرانی قرار دادند که دور این حوزه حصارهای مرئی و نامرئی کشیده‌اند. جامعه اطلاعاتی، پدیده‌ای بسیار فراگیر و چند‌بعدی است که بسیاری از حوزه‌ها را در‌بر می‌گیرد. این تشکل فراگیر باید بسیار فرا‌تر از دانشکده علوم ارتباطات و اجتماعی باشد. چه خوب است که همه این تشکل‌ها در قالب همین انجمن پیگیری شوند.»
سعیدرضا عاملی، سخنران دیگر این نشست گفت: «به نظر من برای درک دکتر معتمدنژاد، باید او را از درون بنگریم. اگر دکتر معتمدنژاد را از درون درک نکنیم، شاید رفتار بیرونی‌اش برای ما قابل درک نباشد.
در پایان این نشست، دکتر علی‌اکبر جلالی، از دانشگاه علم و صنعت، موج چهارم را عصر مجازی دانست و گفت: «ما در ارتباطات باید روی این موج چهارم کار کنیم. براي مثال، در این عصر شبکه‌های اجتماعی فوران کرده‌اند و اگر نتوانیم آموزش ارتباطات را در این زمینه‌ها انجام دهيم، مشکلات مضاعف می‌شوند.»
جلالی در پایان گفت: «در سال ۲۰۰۳ ایران دومین کشوری بود که در بحث جامعه اطلاعاتی فعال بود، ولی امروز هیچ‌چیز از آن نمانده است. پرستیژ و شخصیت و نگاه عمیق معتمدنژاد را می‌توان حتی در عنوان «انجمن ایرانی جامعه اطلاعاتی» مشاهده كرد.»


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200