http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
چهره آموزش عالی متحول می‌شود
چهره آموزش عالی متحول می‌شود

کشور انگلستان با وجود تمهیدات سختگیرانه‌تر نسبت به ورود دانشجویان بین‌المللی اخیر ولی جزو کشورهای پیشرو در استفاده از خدمات اینترنتی و آموزش از راه دور است و آفریقا بزرگ‌ترین ارایه‌دهنده آموزش‌های از راه دور معرفي شده كه از حیث بازار آموزش دیجیتال در جهان تا سال 2016 سودی بالغ بر 260 میلیون دلار از این طریق برای آن پیش‌بینی شده است.

استفاده آموزشی از تکنولوژی‌ها و میل به دسترسی گسترده‌تر و آزاد به اطلاعات، چهره آموزش را تغییر داده است. مفهوم ارتباط از راه دور از طریق وسایل الکترونیکی چنان محقق شده و راه ارتباطی به آموزش از راه دور از طریق کامپیوتر و اینترنت در گوشه و کنار فضای وبلاگ‌ها به‌قدری تحول يافته که نهادهای دانشگاهی و اقتصادی نیز درصدد بهره‌گیری از آن برآمده‌اند.
رشد میزان رقابت در آموزش تکنولوژی راه‌های دسترسی به اطلاعات را هر روز آسان‌تر از قبل می‌کند، تاکنون تخته‌سیاه یکی از برنامه‌هایی محسوب می‌شد که اهداف برنامه‌ریزی شده شرکت‌ها را نمایان می‌کرده است، اما خارج شدن نحوه آموزش از چارچوب یک کلاس درس به شکل‌های گوناگونی کشورها را برای زورآزمایی به‌منظور کسب درآمد بیشتر ترغیب کرده است.
بحران مالی جهانی، پیشرفت‌های تکنولوژیکی و پدیده جهانی‌شدن همه در دل رخدادهایی قرار گرفته‌اند که این دوره را از ادوار قبلی آن متمایز کرده و از آن با عنوان جنگ رقابت‌ها یاد می‌شود.
یکی از بزرگ‌ترین سیستم‌های رقابتی امروزه در گروی مدیریت یادگیری قرار دارد. در این میان برای مدیریت یادگیری آموزش عالی (LMS)، تخته‌سیاه یک هدف آسان محسوب می‌شود که سهم خود را از بازارهای جدیدتر کسب می‌کند، زمانی‌که شرکت‌های خلاق‌تر در طول چند سال وارد زمین می‌شوند و طرز فکر تخته‌سیاه را از تفریح و سرگرمی به صنعت تبدیل می‌کنند، آن زمان در قالب یک برنامه‌ریز ایفاي نقش می‌کند.
یکی از بزرگ‌ترین اخبار این هفته مربوط است به BbWorld که به اعلام پلتفرم جدید و دوره‌های آنلاین‌ کنفرانس سالانه تخته‌سیاه (MOOCs) و رقبای استارتاپ‌هایی مانند Coursera و Udacity اختصاص یافته است.
در مقایسه، میزان سیستم مدیریت آموزش الکترونیکی LMS مانند Moodle و Desire2Learn پلتفرم‌های MOOC و بقیه استارتاپ‌های مبتنی بر آموزش تکنولوژی‌، در دریافت آموزش و یادگیری نرم‌افزار موثرترند.
تاکید بر نوآوری
تخته‌سیاه از شیوه‌های جدید در آموزش‌هایی مانند MOOCs استقبال می‌کند. اما پلتفرم جدید MOOC در آغاز چگونگی کمک به موسسات آموزش آنلاین را پیشنهاد می‌دهد. اینکه نوآوری‌ها همیشگی هستند و روز به روز به تعداد ایده‌ها و فناوری‌ها افزوده می‌شود، حمایت از دوره‌های آنلاین یا آموزش از راه دور در مقیاسي جهانی را نیز هموارتر می‌کنند.
عبارت MOOCs امروزه مخفف آموزش‌های عمومی دیجیتال است و به‌سرعت از طریق دانشگاه‌های مختلف جهان در حال پیگیری است. این نوع آموزش بسیار متنوع است؛ از به‌اشتراک‌گذاشتن دروس به شکل آفلاین به شکل عمومی و بدون نیاز به ثبت‌نام گرفته تا حضور همزمان از سراسر دنیا در سر کلاس درسی که به شکل آنلاین از طریق اینترنت قابل دسترس دانشجویان بی‌شمار قرار می‌گیرد.
سرمایه‌گذاری بزرگ‌تر و تغییر رویکرد
شرکت‌هایی که به خرید شرکت‌های فناوری کوچک ادامه می‌دهند، از لحاظ تاریخی و استراتژی، سعی در محدود‌کردن مقیاس رقابت دارند. Batt یکی از برنامه‌نویسان در این‌باره می‌گوید: «برخی شرکت‌های بزرگ با کمین برای شرکت‌های ورشکسته و زمین‌خورده مانند گوشی موبایل، با هدف جلوگیری از پوسته‌پوسته‌شدن شرکتی که هنوز برند است و از هم نپاشیده، سعی در یکپارچه‌سازی فناوری‌های آن در خانه خود دارند.
خطوط تولید تمرکز
برخی مواقع محصولات تخته‌سیاه مانند یک لحاف چهل‌تکه به هم دوخته می‌شوند و مشتریان احساس می‌کنند در حال کار با شرکت‌های کاملا متفاوت‌اند، اما در واقع آنها در حال کار روی ادغام بهتر و تجربه کاربر در سراسر شرکت هستند. در آمار آمده است که کشور انگلستان با وجود تمهیدات سختگیرانه‌تر نسبت به ورود دانشجویان بین‌المللی اخیر ولی جزو کشورهای پیشرو در استفاده از خدمات اینترنتی و آموزش از راه دور است و آفریقا بزرگ‌ترین ارایه‌دهنده آموزش‌های از راه دور معرفي شده كه از حیث بازار آموزش دیجیتال در جهان تا سال 2016 سودی بالغ بر 260 میلیون دلار از این طریق برای آن پیش‌بینی شده است.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200