http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
زمان خلاصي از كابل‌هاي مسي است
زمان خلاصي از كابل‌هاي مسي است

انتقال صوت از میان رشته‌های سیم، در دهه هشتاد قرن نوزدهم چنان هیجانی آفرید که مخترع تلفن، الکساندر گراهام بل در مواجهه با آن شگفتی خود را چنین بیان کرد: «وه که پروردگار من چه کارهای شگفتی دارد.»

اكنون بیش از 130 سال از اختراع این دستگاه شگفت‌انگیز می‌گذرد و شبکه‌های تلفن ثابت و سیار با گام‌های بلند خود همه جهان را درنوردیده‌اند.
شبکه‌های 3G، ‌4G و شبکه‌های اینترنتی، فاصله‌ها را برای شنیدن و دیدن چنان کوتاه کرده‌اند که گویی به‌واقع بُعد مسافتی در میان نیست، اما انسان امروز همچنان در تب و تاب ارتباطات بهتر، سرعت بیشتر و کیفیت بالاتر است.
کیفیت مورد انتظارکاربران
در زمانی نه‌چندان دور، نیاز ارتباطی انسان با دنیای خارج، عمدتا از طریق ابزارهای ساده‌ای چون نامه، تلگراف و در سال‌های نزدیک‌تر به عصر کنونی، با تلفن تامین می‌شد. انسان‌ها همین‌قدر که می‌توانستند صدای خویشاوندان خویش را از طریق سیم مسی بشنوند خشنود بودند.اما کاربران امروز، تاخیر در ارتباطات شنیداری، کیفیت در ارتباطات تصویری و کندی در دریافت اطلاعات را برنمی‌تابند و در برابر كوچك‌ترين کاستی‌ شكايت می‌كنند.
همه کاربران، ارتباطات دیداری و شنیداری همزمان را نه‌تنها ضروري می‌دانند بلکه به کیفیتی کمتر از Full HD رضايت نمي‌دهند. 
وضعیت جهان در حوزه ارتباطات
گزارش‌های جهانی نشان می‌دهد که در دنیای ارتباطات چنان تحولی رخ داده است که کاربران عمومی در برخی کشورهای توسعه‌یافته می‌توانند اطلاعات صوتی و تصویری خود را با پهنای باندی بیش از 100 مگابیت بر ثانیه انتقال دهند. این حجم اطلاعات توانسته تحولی شگرف در حوزه‌های آموزش، علم و دانش، هنر، پزشکی، بهداشت عمومی، کار و صنعت، حفظ محیط زیست، سرگرمی، حمل‌و‌نقل و ترافیک، مشارکت اجتماعی، دولت الکترونیک، ارتباطات، بانکداری الکترونیک و... ایجاد کند.
وضعیت ایران
در حال حاضر هیچ‌یک از شبکه‌های موجود در ایران به‌دلیل محدودیت‌های فنی نمی‌توانند پهنای باند مورد نیاز جامعه امروز را تامین كنند؛ بنابراین کوتاه شدن فاصله میان ایران با فناوری‌های موجود در دنیا، نیازمند شبکه‌ای است که بتواند سرعت، کیفیت و پایداری ارتباطی مورد نیاز کاربران عصر حاضر را فراهم کند.
در این راستا برنامه پنجم توسعه کشور با تشخیص ضرورت‌های ارتباطی در عصر کنونی و نیاز فزاینده جامعه به ارتباطات بیشتر در سال‌های آتی، وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات را مکلف كرده كه نسبت به ايجاد و توسعه شبکه ملي اطلاعات و مراکز داده داخلي امن و پايدار با پهناي باند مناسب در طول برنامه، اقدام كند. طبق این برنامه بايد تا پايان سال دوم تمامي دستگاه‌هاي اجرايي و واحدهاي تابعه و وابسته، و تا پايان برنامه، 60 درصد خانوارها و تمامي کسب‌و‌کارها به شبکه ملي اطلاعات و اينترنت پرسرعت متصل شوند و همگي دستگاه‌های اجرایی ضمن اتصال به شبکه ملی اطلاعات، پایگاه‌های اطلاعاتی خود را با رعایت استانداردهای لازم به‌منظور ایجاد سامانه اطلاعاتی در این شبکه به‌اشتراک بگذارند. همچنین دستگاه‌های اجرایی مکلف‌اند تا پایان برنامه پنجم، خدمات قابل ارایه الکترونیکی خود را از طریق این شبکه عرضه كنند.
اما زیرساخت‌های موجود ICT کشور با توجه به شکل‌گیری تدریجی و بهره‌گیری از کابل‌های مسی قدیمی، با مشکلات اساسی مواجه بوده و قادر به انتقال پهنای باند مورد نیاز سرویس‌های جدید نیست؛ بنابراین تحقق این هدف نیازمند ایجاد زیرساختی جدید مبتنی بر فیبر نوری است که در دستور کار دولت قرار گرفته است.
خلق اپراتور چهارم
ضرورت ایجاد شبکه دسترسی پهن‌باند مبتنی بر فیبر نوری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را بر آن داشت که در سال ۱۳۹1 با صدور پروانه فعالیت برای شرکت خدمات ارتباطی و الکترونیکی ایرانیان‌نت، چهارمین اپراتور ملی مخابراتی کشور را خلق کند.
مهم‌ترین وظایفی که از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بر عهده ایرانیان‌نت گذاشته شد، شامل ایجاد شبکه زیرساخت پهن‌باند شهری با فناوری فیبر نوری در سطح کشور، ارایه خدمات و سرویس‌های ارزش افزوده و تامین و ارایه خدمات پهن‌باند در سراسر کشور است.
این شرکت به‌عنوان چهارمین اپراتور ملی مخابراتی و نخستین مجری ایجاد شبکه دسترسی پهن‌باند در کشور، موظف به طراحی و ایجاد شبکه و ارایه خدمات پهن‌باند به 10 میلیون مشترک است.
ویژگی‌های اپراتور چهارم
مهم‌ترین ویژگی اپراتور چهارم، استفاده از فناوری فیبر نوری در انتقال اطلاعات است. این فناوری قادر است انبوهی از اطلاعات را به شیوه‌ای امن‌تر و با شکلی کارآمدتر در مقایسه با شیوه‌های سنتی انتقال دهد. اپراتور چهارم با بهره‌گیری از شبکه پهن‌باند فیبر نوری قادر است ضمن ارایه انواع سرویس‌های متنوع و به‌روز، ارتباطی پايدار و مطمئن با سرعت ۲۰ مگابیت بر ثانیه را برای مشترکان به ارمغان آورد.
همچنين این شبکه قادر است انتقال انواع دیتا اعم از صدا و تصویر را نیز با کیفیتی بسیار بالا برای مشترکان خود فراهم کند.
مدیرعامل اپراتور چهارم می‌‌گوید: «با راه‌اندازی شبکه دسترسی فیبرنوری، محتوای رسانه‌ها از تک‌بعدی و تک‌رسانه‌ای بودن به محتوای چندبعدی و چندرسانه‌ای تبدیل می‌شود و این تغییر باعث تشدید نیاز کاربران به شبکه‌های باند‌ پهن همچون شبکه‌های FTTx خواهد شد كه این دور نیازمندی همچنان ادامه می‌یابد.»
اقدامات انجام‌شده
رحماندوست گفت: «دیگر زمان آن رسیده است که ارتباطات کشور از تارهای مسی تنیده به دور خود خلاصی یابد و با تغییر فناوری از سیم مسی به فیبر نوری، دگرگونی در دسترسی به ارتباطات در سراسر کشور را شاهد باشیم.»
وی معتقد است تنها با ایجاد شبکه فیبر نوری است که دسترسی به اینترنت پرسرعت واقعی میسر می‌شود.
به گفته او، تجارت الکترونیک، دولت الکترونیک، تلویزیون‌های کابلی، انجام بازی‌های آنلاین با کیفیت بي‌نظير، دانشگاه‌های مجازی، جهانگردی از راه دور، دریافت و مشاهده آنلاین ویدئوهای درخواستی، تلفن تصویری و ویدئوکنفرانس با کیفیت‌HD، دریافت فیلم‌های سه‌بعدی روی شبکه و دریافت تصاویر آنلاین با کیفیت بی‌نظیر در سراسر کشور، از جمله سرویس‌های قابل ارایه در شبکه FTTx هستند.
رحماندوست افزود: «پس از صدور پروانه اپراتور چهارم از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، از مشاوران داخلی و بین‌المللی به‌منظور طراحی شبکه دسترسی فیبر نوری در جغرافیای کشور دعوت شد و بهترین گزینه از میان متقاضیان، انتخاب و بلافاصله جمع‌آوری اطلاعات از مراکز 31 استان آغاز شد.»
وی معتقد است كه با همه محدودیت‌های داخلی و بین‌المللی‌، عزمی ملی برای راه‌اندازی شبکه FTTx وجود دارد و با حمایت‌های جدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، پیش‌بینی می‌شود فاز اول بهره‌برداری از این شبکه در نیمه دوم سال 1393 محقق شود.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200