http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
تاثیر بحران‌های مالی در بخش ICT
تاثیر بحران‌های مالی در بخش ICT

اتحادیه بین‌المللی ارتباطات راه دور از سال 2009 هر سال کتابی با عنوان «اندازه‌گیری جامعه اطلاعاتی» منتشر می‌کند. این کتاب‌ حاصل تحقیق‌هایی است که در سال گذشته درباره مفاهیم مرتبط با جامعه اطلاعاتی در همه جهان انجام می‌شود.

کتاب دربرگيرنده تحقیق‌های سال 2012 در اين زمينه، به‌تازگی منتشر شده است. عصر ارتباط در نظر دارد تمام بخش‌های این کتاب را ترجمه و چاپ کند. بخش‌های مربوط به بومی‌های دنیای دیجیتال و شاخص‌های توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات (IDI) را در هفته‌های قبل خواندید، در این شماره بخشی را با هم می‌خوانیم که موضوعات حوزه ICT ‌را شرح می‌دهد.
همان‌طور که مردم در جهان بیشتر و بیشتر به جامعه اطلاعاتی جهانی و شبکه‌های ارتباطی با سرعت بالا می‌پیوندند، توجه به زیرساخت‌های ضروری، دنبال کردن و اندازه‌گیری پیشرفت‌ها در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مساله‌ای است که همیشه وجود دارد. در سال گذشته (2012) استفاده از فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات در جهان روند رو به رشدی داشته است. طبق برآورد ITU، تا پايان سال 2013 تعداد سیم‌کارت‌های فعال تلفن‌هاي همراه به شش میلیارد و 800 میلیون می‌رسد، یعنی تقریبا نزدیک به تعداد افرادی که روی زمین زندگی می‌کنند. همچنین پیش‌بینی می‌شود که تا انتهای سال 2013 حدود دو میلیارد و 700 میلیون نفر از اینترنت استفاده می‌کنند. این نکته معنی دیگري هم دارد و آن اينكه هنوز چهار میلیارد و 400 میلیون نفر در جهان هستند که آنلاین نیستند. نکته مهم در به وجود آوردن یک جامعه اطلاعاتی فراگیر، بهبود دسترسی و قیمت خدمات اینترنت با پهنای باند زیاد است. این مساله‌ای است که باید در برنامه‌ها و عمل به آنها توجه زیادی شود.
نیمی از جهان و 3G
حدود نیمی از جمعیت جهان از 3G (نسل سوم تکنولوژی ارتباطی سیار) استفاده می کنند. امروزه تقریبا همه مردم در محل زندگی‌شان به سیگنال‌های تلفن همراه دسترسی دارند. با این وجود همه این شبکه‌های تلفن همراه برای استفاده از اینترنت با سرعت بالا به‌روز‌رسانی نشده‌اند. تا پایان سال 2012 نیمی از جمعیت جهان از خدمات 3G استفاده کرده‌اند. البته آمارهای مربوط به3G ‌ در کشورهای در‌ حال توسعه و توسعه‌یافته تفاوت قابل توجهی دارد. تفاوت عمده بین کشورهای توسعه‌یافته و درحال توسعه، پهنای باند تلفن همراه است. پهنای باند تلفن همراه در کشورهای درحال توسعه اغلب به‌عنوان مکمل پهنای باند ثابت در‌ نظر گرفته می‌شود، درحالی‌که در کشورهای توسعه‌یافته مساله پهنای باند تلفن همراه‌ به‌عنوان جایگزین پهنای باند ثابت در‌نظر گرفته می‌شود.
کاهش رشد پهنای باند ثابت در کشورهای توسعه یافته
پهنای باند ثابت همچنان رو به رشد است؛ البته آهسته‌تر از پهنای باند تلفن همراه. در جهان این پهنای باند حدود 10 درصد در سال‌های 2010 تا 2013 رشد کرده است. این موضوع در کشورهای در‌حال توسعه و توسعه‌یافته بسیار متفاوت است. روند رشد پهنای باند ثابت در کشورهای در‌حال توسعه بیشتر از کشورهای توسعه‌یافته است. البته فراموش نکنیم کشورهای توسعه‌یافته در بخش پهنای باند تلفن همراه سرمایه‌گذاری بیشتری کرده‌اند. طبق آخرین برآوردهای ITU، تا پایان سال 2013، پهنای باند ثابت حدود 10 درصد در سطح جهان، پهنای باند در کشورهای توسعه‌یافته حدود 27 درصد و پهنای باند در کشورهای در حال توسعه حدود شش درصد رشد خواهد داشت. باید به اين نكته توجه داشت كه بین جذب پهنای باند و قیمت پهنای باند پیوندي قوی وجود دارد. اطلاعات ITU نشان می‌دهد كه قیمت پهنای باند ثابت‌ به‌عنوان درصدی از سرانه درآمد ناخالص ملی اندازه‌گیری شده و 82 درصد بیش از چهار سال گذشته کاهش یافته است. اين افت قابل توجه به‌خصوص در کشورهای در‌حال توسعه، تا حدی به‌دلیل ارزش اولیه بسیار بالاي آن است. با این حال، خدمات پهنای باند هنوز برای بسیاری از افراد در کشورهای در‌حال توسعه، به‌طور متوسط 30 درصد از سرانه درآمد ناخالص ملی است و اقتصادی نیست.
بحران مالی دور از درآمدهای مخابراتی درحال توسعه‌ها
درآمدهای مخابرات در کشورهای در‌حال توسعه کمتر تحت تاثیر بحران‌های مالی قرار گرفته است. از سال 2007 تا 2011 کل درآمدهای مخابراتی 12 درصد رشد داشته است. در طول همین سال‌ها، سهم کشورهای در حال توسعه از کل درآمدهای مخابراتی از 26 تا 30 درصد افزایش یافت و تاکید بر اهمیت رو به رشد بخش ارتباطات راه دور در ارتباط با رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه است. کاهش درآمد از سال 2008 تا 2009 وجود دارد، همزمان با بحران مالی جهانی است. در کشورهای در‌حال توسعه، بلافاصله در سال 2010 وضعیت بحران مالی بهبود پیدا می‌کند و در کشورهای توسعه‌یافته تنها در سال 2011 بهبود پیدا می‌کند. این داده‌ها نشان می‌دهد که وضعیت مالی نامطلوب در واقع بر هزینه‌های ارتباط از دور، به‌ویژه در کشورهای توسعه‌یافته تاثیر می‌گذارد، در‌حالی‌که بحران مالی تاثیر کمتری بر کشورهای در حال توسعه داشته است.
2008، قله سرمایه‌گذاری
هزینه‌های سرمایه اپراتورهای مخابراتی در سال 2008 به اوج خود رسید. در این سال سرمایه‌گذاری جهانی بالغ بر 290 میلیارد دلار است، اما این مساله در دو سال بعد کاهش پیدا کرد. به‌رغم این مساله در سال 2011، میزان سرمایه‌گذاری سال 2008 هنوز تکرار نشده است. کشورهای توسعه‌یافته بیشترین بهبود را در سال 2011 داشته‌اند. سرمایه‌گذاری در کشورهای درحال توسعه باثبات‌تر است. بیشترین کاهش بعد از سال 2009 و بهبود خفیف در سال 2011 بوده است. پس از سال 2008 به دليل مشكلات كلي اقتصاد جهاني و دسترسي محدود به بازار سرمايه اپراتورها از جذب كمك‌هاي مالي براي سرمايه‌گذاري‌هاي جديد بازماندند و نتوانستند سودده بودن حوزه كاري خود را ثابت كنند. با گسترش اپراتورهای جهانی در بازارهای جهانی، بسیاری از اپراتورهای فعال در کشورهای در‌حال توسعه و توسعه‌یافته، محیط مالی نامطلوب در کشورهای توسعه‌یافته است و در نتیجه به احتمال زیاد نیز مختل سرمایه‌گذاری در کشورهای در‌حال توسعه است.
و باز هم زیرساخت‌ها
این تحقیق نشان می‌دهد که توجه به زیرساخت‌های ضروری از مهم‌ترین بخش‌هایی است که به آن توجه شده و اندازه‌گیری پیشرفت‌ها در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مساله‌ای است که همیشه وجود دارد و به آن اهمیت داده شده. همچنین مساله ارتباط بحران مالی جهان و رشد ‌ICT به‌خوبی نشان داده شده و نشان می‌دهد که بحران‌های مالی بر ICT تاثیر داشته، اما این تاثیر طولانی‌مدت نبوده است.
 
 
تاثیر بحران‌های مالی در بخش ICT
 این نمودار توسعه ICT را درجهان نشان می‌دهد. طبق این نمودار، درصد رشد استفاده از اینترنت با تلفن همراه نسبت به دیگر تکنولوژی‌ها، قابل توجه است. این نمودار درصد توسعه ICT را از سال 2003 تا 2013 نشان می‌دهد. البته ITU اطلاعات روند رشد را در سال های 2012 و 2013 پیش‌بینی کرده است. ITU پیش‌بینی می‌کند در انتهای سال 2013، حدود 2 میلیارد اشتراک تلفن همراه، با ضریب نفوذ جهانی حدود 30 درصد وجود خواهد داشت. پهنای باند موبایل بخشی از تکنولوژی‌ها است که سریع‌ترین رشد را با میانگین 40 درصد رشد سالانه از سال 2007 داشته است
 
 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200