http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
در صد روز اول چه می‌توان کرد؟
در صد روز اول چه می‌توان کرد؟

در آغاز رقابت‌های انتخاباتی ریاست‌جمهوری، آقای روحانی وعده دادند که در صورت انتخاب، در صد روز اول گزارش جامعی از وضعیت کشور را تقدیم مردم کرده و براساس آن برنامه‌ریزی عملیاتی دولت خود را ارايه كند.

این وعده در کوران رقابت‌ها و احتمالا بر اثر فشار رقبا به وعده انجام اموری برای بهبود وضعیت کشور در صد روز اول تبدیل شد.
پس از انتخابات هم ایشان در سخنان خود به تناوب از ارايه گزارش در صد روز اول یا بهبود برخی امور در همین مدت سخن گفته‌اند. اما اکنون انتظاری در سطح ملی وجود دارد که تحولی در برخی امور در صد روز اول فعالیت دولت تدبیر و امید هویدا شود.
حال اینکه در صد روز اول چه می‌توان کرد؟ سوالی است که پاسخ آن جای تحلیل فراوان دارد، زیرا اگر بر اساس رویه‌‌های جاری بشود کاری را در صد روز انجام داد، علی‌القاعده باید آن کار در دولت‌های قبلی انجام داده می‌شد، مگر آنکه آن کار با نگرش و سیاست‌های کلان آن دولت در تضاد بوده باشد. به‌عبارت دیگر، در صد روز اول فقط می‌توان به تحول در اموری پرداخت که اجرای آنها بدون پیچیدگی و بی‌نیاز از طی مقدمات خاصی بوده و فقط به‌دلیل نگرش و سیاست‌های کلان دولت قبلی در دستور کار قرار نداشته است. در غیر این‌صورت صد روز که هیچ، اگر صد ماه و یا صد سال هم از عمر دولتی بگذرد ولی روش‌های انجام کار تصحیح نشود، نمی‌توان انتظار تحول داشت. به‌طور مثال اگر مقررات‌زدایی در بخش فاوا صورت نگیرد، نه در صد روز که در طول چهار سال هم شرایط کسب‌وکار بهبود نخواهد یافت؛ همان‌طور که در هشت سال گذشته اتفاق نیفتاد. همچنين اگر روش واگذاری کار به مردم تغییر نیابد، بعد ازگذشت بیست و هشت سال از فرمان تاریخی حضرت امام(ره) مبنی بر واگذاری کار مردم به مردم نیز اين امر عملی نخواهد شد. پس انتظار منطقی از دولت تدبیر و امید این است که فرایند انجام کارها را تغییر داده تا کار با شرایط سهل و آسان به بخش خصوصی سپرده شده و این امر هم زمانی بیش از صد روز را می‌طلبد.
اما برخی کارهای زمین‌مانده چون وابسته به نگرش و سیاست‌های بالادستی دولت سابق بود‌، با تغییر دولت و تغییر احتمالی نگرش‌های مدیران جدید می‌توان امیدوار بود که در صد روز اول تحولی ملموس در انجام آنها پدید آید. برای مثال، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
رفع محدودیت پهنای باند
با تدبیر مقام معظم رهبری در اسفندماه 90 و تشکیل شورای فضای مجازی انتظار می‌رفت معضلاتی که در مسیر عادی حل آنها با دشواری میسر است، با حضور سران قوا بررسی و زمینه‌های حل آنها و پیشرفت سریع فاوا در کشور و به‌کارگیری آن فراهم شود. این شورا در دوره اول فعالیت خود اصولا موفق نبود، زیرا به‌جای سیاست‌گذاری و ترسیم خط‌مشی کلان به کارهای اجرایی و مواردی نظیر صدور مجوز و امثالهم پرداخت. حال که آقای انتظاری كه در هماهنگی کامل با تیم مدیریتی جدید وزارت ICT قرار داشته‌اند، با رای اعضای شورا به‌عنوان دبیر انتخاب شده‌اند، اميد می‌رود انتظار چندساله مردم براي رفع محدودیت‌های پهنای باند با هماهنگی وزارت فاوا و دبیرخانه شورای عالی مجازی در همین صد روز اول مرتفع شود که بدون رفع این محدودیت صحبت از توسعه فاوا جدی تلقی نخواهد شد.
کاهش قیمت اینترنت
قیمت اینترنت در کشور حداقل هفت برابر آن در کشورهای منطقه است. با توجه به انحصار این خدمت در شرکت ارتباطات زیرساخت که آن‌هم کاملا در زیرمجموعه وزارت فاوا قرار دارد، انتظار می‌رود در همین صد روز اول کاهش محسوسی در قیمت ارايه آن انجام، یا در غیر این‌صورت آنالیز قیمت تمام‌شده آن به‌صورت شفاف در اختیار مردم قرار گیرد؛ یعنی وزیر به همان روشی عمل كند که در مورد گرانی تعرفه‌های مخابرات انجام شد.
رفع انحصار
همان‌طور که گفته شد، انحصار شرکت ارتباطات زیرساخت سبب شده است که ظرفیت پهنای باند کشور به ظرفیت مدیریت این شرکت محدود و وابسته شود، درحالی‌که اگر انحصار شرکت زیرساخت مرتفع شود، می‌توان انتظار داشت که با مشارکت بخش خصوصی ظرفیت پهنای باند کشور در فاصله‌ای اندک به چند برابر میزان فعلی افزایش یابد.
رفع این انحصار هم کاری است که فقط به تغییر نگرش و اخذ تصمیم در سطح هیئت‌مدیره شرکت زیرساخت نیاز دارد و نه بیشتر. پس می‌توان امیدوار بود که دولت تدبیر و امید در عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات قدم صد روزه اول را آن‌گونه که مردم مشتاق آن هستند، درست بردارد.
 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200