http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
چهارشنبه 20 مرداد 1395
۲۲ سال از نخستین تماس موبایل در ایران گذشت
۲۲ سال از نخستین تماس موبایل در ایران گذشت

روز سه‌شنبه ۱۹مرداد ماه ۱۳۹۵، مصادف بود با بیست و دومین سال زنگ خوردن نخستین گوشی تلفن ‌همراه در ایران.

22 سال پیش در ۱۹ مرداد ۱۳۷۳، با واگذاری چهار سیم‌کارت به کارکنان نهاد ریاست جمهوری، عرضه سیم‌کارت تلفن همراه در ایران رسما آغاز شد.
بهره‌برداري از اولين فاز شبکه تلفن همراه کشور، در مرداد ماه سال ۱۳۷۳ در شهر تهران با ۲۴ سایت BTS و با ظرفيت ۹۲۰۰ شماره آغاز شد. در همان مقطع به دنبال استقبال غيرمنتظره و بی‌نظیر مردم از اين پديده، شرکت مخابرات ايران درصدد گسترش پوشش آن از تهران به کل کشور برآمد. بنابراين با توجه به نياز و تقاضاي مردم به اين پديده، فعاليت‌هايي متناسب با جهت‌گيري جهاني براي توسعه شبکه تلفن همراه در اهداف عالي مجموعه مخابرات کشور صورت گرفت.
در ادامه این برنامه هيات وزيـــران بنا بــه پيشنهــاد وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، اساسنامه شرکت ارتباطات سيار را با سرمايه ۲۰۰۰ميليارد ريال تصويب کرد و تمامی وظايف امور ارتباطات سيار شرکت مخابرات ايران به شرکت ارتباطات سيار ایران واگذار شد.
با جدي شدن خصوصي‌سازي صنعت مخابرات کشور و اهميت حضور در بازار رقابت تجاري، اين شرکت از سال ۱۳۸۶، داراي «نام (همراه‌اول)»، «نشان (دو حلقه)»، «رنگ (فیروزه‌ای و نارنجی)» و «شعار (هیچکس تنها نیست)» تجاري وي‍ژه خود شد.
همچنین در سال ۱۳۸۹ پس از خصوصی شدن شرکت مخابرات ایران، این شرکت از سهامی‌خاص به سهامی‌عام تبدیل شد. شرکت ارتباطات سیار ایران در ۲۸ آذر ۱۳۸۹، پنج درصد از سهام (معادل ۱۰۳ ميليون سهم) خود را در فرابورس عرضه کرد. روز ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ نماد همراه‌اول در بازار بورس بازگشايي شد و این شرکت از آن سال در بازار بورس حضور دارد.
به همین جهت همراه‌اول به عنوان پاسخگوترین اپراتور کشور به مناسبت ۱۷ مرداد روز خبرنگار و ۱۹ مرداد بیست و دومین سالروز آغاز عرضه سيم‌کارت در ايران، با حضور بیش از ۱۶۰خبرنگار فعال در رسانه‌های کشور، مراسمي جهت گراميداشت اين دو رويداد مهم برگزار کرد.
وحید صدوقی مدیرعامل همراه‌اول در این مراسم ضمن خیر مقدم به اصحاب رسانه که طی این سال‌ها همراه این اپراتور بوده‌اند، گزارش مختصری از فعالیت‌های این اپراتور ارایه داد.
وی با بیان اینکه طی ۱۸ سال ابتدایی راه‌اندازی شبکه همراه‌اول ۳۴ عنوان و در طی چهار سال اخیر ۹۵ عنوان محصول و خدمت ارایه شده است، گفت: این موضوع نشان‌دهنده این است که همراه‌اول در برنامه پنج ساله راهبردی خود محصولاتی متناسب با نیاز مشترکانش ارایه می‌دهد.
صدوقی در ادامه با بیان استقبال از سیم‌کارت‌های دايمی ‌همراه‌اول با توجه به طرح فروش اقساطی و همچنین باندلینگ صورت گرفته، گفت: سیم‌کارت‌های واگذار شده همراه‌اول در خرداد ماه امسال از مرز ۸1 میلیون گذشت و در سه ماهه اول سال، ۲.۵ میلیون مشترک جدید جذب کرد که از این رقم ۱۸۷ هزار سیم‌کارت دايمی ‌و ۲ میلیون و۲۵۴ هزار سیم‌کارت اعتباری است. وی همچنین با بیان واگذاری ۳۰۰ هزار سیم‌کارت دانش‌آموزی از تلاش همراه‌اول برای توجه به دغدغه والدین در این بخش یاد کرد.
مدیرعامل همراه‌اول در ادامه به وضعیت رومینگ ملی در کشور پرداخت و گفت: در حال حاضر روزانه ۲۸۹ هزار مشترک ایرانسل و ۶۶۹ هزار مشترک رایتل از شبکه همراه‌اول استفاده می‌کنند که در مجموع این رقم به بیش از ۹۰۰ هزار مورد رسیده و در روزهای تعطیل از مرز یک میلیون هم می‌گذرد و این موضوع نشان‌دهنده پوشش گسترده شبکه این اپراتور است.
وی با بیان اینکه همراه‌اول ۵۹ درصد سهم بازار را در اختیار و حجم سنگینی از برنامه توسعه را در یک سال آینده دارد، در خصوص آخرین وضعیت پوشش این اپراتور گفت: هم‌اکنون ۱۲۴۲ شهر (۱۰۰درصد شهرها) و ۶۱۷۲۲ روستا (۸۶.۹ درصد روستاها) و بیش از ۷۰ هزار کیلومتر از جاده‌های کشور و در مجموع ۹۶.۵ درصد پوشش جمعیتی کشور تحت پوشش شبکه همراه‌اول است. ضریب نفوذ اپراتور اول ۷۸.۵ درصد و ارتباط رومینگ بین‌الملل آن با ۲۷۰ اپراتور در ۱۱۲ کشور جهان برقرار است.
مدیرعامل اپراتور اول با بیان توسعه شبکه باند پهن (نسل سه و چهار) اظهار داشت: با توجه به اینکه تلفن همراه بیش از ۹۰ درصد مشترکان نسل 3 را پشتیبانی می‌کند، اولویت همراه‌اول توسعه نسل 3 بوده است و تاکنون ۷۵۰۰ سایت نسل 3 راه‌اندازی شده که بزرگ‌ترین شبکه نسل 3 در کشور است.
وی با بیان اینکه هم اکنون شبکه نسل 3 و 4 در ۱۰۵۶ شهر و دهستان کشور توسعه پیدا کرده، گفت: ۳۱۸ سایت نسل 4 راه‌اندازی شده که در سال جاری برنامه سنگینی برای توسعه شبکه این نسل نیز داریم.
صدوقی با اشاره به رشد بالای ترافیک دیتا در شبکه همراه‌اول گفت:‌ در فروردین ۹۲، ترافیک دیتا ۸۷ ترابایت بوده که در تیر ماه امسال به ۱۸۳۴۱ ترابایت رسیده است که رشد ۲۱۱ برابری را در طی سه سال شاهد بودیم. از فروردین امسال تا تیرماه نیز ترافیک ۱.۵ برابر شده و تقاضای سنگینی از سوی مشترکان وجود دارد. با توجه به روند رشد مصرف دیتا پیش‌بینی می‌شود در سال جاری، درآمد این بخش به بیش از ۲۰ درصد از کل درآمد عملیاتی افزایش یابد.
مدیرعامل همراه‌اول در ادامه گفت: تا پایان فاز هفت، ۳۱ هزار سایت راه‌اندازی می‌شود که شامل ۱۰ هزار سایت نسل 3 و ۱۰هزار سایت نسل 4 است و تمامی‌۱۱ هزار سایت نسل 2 همراه‌اول نوسازی کامل می‌شود. بر این اساس، به‌روزترین و جوان‌ترین تجهیزات شبکه تلفن همراه کشور را نیز خواهیم داشت.
صدوقی با بیان اینکه در سه ماهه اول امسال درآمد شرکت ۲۶۶۳ میلیارد تومان و ۷۴۶ میلیارد تومان سود خالص آن بوده است و در بین شرکت‌های بورسی از لحاظ درآمدی بهترین هستیم، گفت: ارزش هر سهم همراه‌اول در طی سه ماه گذشته و بعد از مجمع عمومی ‌این شرکت حدود ۲۰ درصد رشد کرده است.
وی با اشاره به اینکه بعد از خصوصی‌سازی علی‌رغم اینکه سهم دولت کم شده اما منافع آن بیشتر شده است، گفت: سال گذشته ۵۱۶۵ میلیارد تومان به خزانه دولت واریز شده و مجموع پرداختی ما در طی هفت سال گذشته و پس از خصوصی‌سازی ۲۵ هزار و ۸۷۳ میلیارد تومان بوده که ۴۷۴ درصد رشد پرداختی به دولت را شاهد هستیم.
صدوقی با بیان اینکه همراه‌اول در دو دوره متوالی در جشنواره فاوا رتبه نخست اپراتورهای تلفن همراه کشور را به دست آورده است، گفت: متاسفانه تاکنون نتایج فاوای امسال اعلام نشده و ما همچنان منتظر اعلام نتایج هستیم.
برش کیک تولد ۲۲ سالگی همراه‌اول و تجليل از زحمات خبرنگاران، از دیگر برنامه‌های مراسم «شبي با اصحاب رسانه» همراه‌اول بود که دوشنبه شب (۱۸مردادماه)، در برج همراه برگزار شد.
بر اساس این گزارش هم‌اکنون شرکت ارتباطات سیار ایران، با بيش از ۸۱.۲ میلیون سیم‌کارت واگذار شده در ۱۲۴۲ شهر (۱۰۰درصد شهرها) و ۶۱۷۲۲ روستا (۸۶.۹ روستاها) و بیش از ۷۰ هزار کیلومتر از جاده‌های کشور، ۹۶.۵ درصد پوشش جمعیتی کشور را تحت پوشش دارد. ضریب نفوذ اپراتور اول ۸۰.۲ درصد و ارتباط رومینگ بین‌الملل آن با ۲۷۰ اپراتور در ۱۱۲ کشور جهان برقرار است. همراه‌اول، علاوه بر این که پیشتاز عرضه سیم‌کارت در کشور بوده است، با نوسازی مداوم شبکه خود، به‌روزترین تجهیزات شبکه تلفن همراه کشور را نیز دارا است.
همراه‌اول به‌عنوان بزرگ‌ترین اپراتور تلفن همراه کشور در هر دور حوزه مکالمه و دیتا، مجوز ارتقای پروانه ارایه خدمات تلفن همراه به نسل ۳ و نسل‌های بالاتر را در تاریخ چهارم شهریورماه۱۳۹۳، دریافت کرد و اکنون با گذشت کمتر از دو سال، تعداد ۱۰۵۶ شهر و دهستان تحت پوشش اینترنت پرسرعت نسل ۳ و ۴ (نوترینو) این اپراتور قرار دارد.
 
 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200