http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
شنبه 16 مرداد 1395
دولت معضل نصب آنتن‌های ارتباطی را حل کرد
دولت معضل نصب آنتن‌های ارتباطی را حل کرد

از حدود دو سال قبل در هفته‌نامه عصر ارتباط گزارش‌های متعددی از مشکلات اپراتورهای تلفن همراه در نصب و توسعه تجهیزات ارتباطی خود به ویژه در تهران نوشتیم.

تجهیزات ارتباطی خود به ویژه در تهران نوشتیم.
شرکت "ارتباط مشترک شهر" به عنوان شرکت وابسته به شهرداری و شورای شهر تهران یکی از متهمان اصلی در انتقادات اپراتورها محسوب می‌شد و هر چند روز یک‌بار اخبار متعددی از درآوردن آنتن‌های BTS از گوشه و کنار شهر شنیده می‌شد. کار تاجایی پیش رفت که یکی از اپراتورها برای نصب آنتن‌های BTS به علت به صرفه نبودن استفاده از مراکزی که شرکت مذکور اعلام می‌کرد، خود اقدام به خرید و تملک مکان‌هایی می‌کرد تا دکل‌های مورد نیازش را آنجا نصب کند. اما شهرداری با اخذ مجوزهای لازم باز هم اقدام به جمع‌آوری این دکل‌ها و تحمیل هزینه‌های متعدد به اپراتورها می‌کرد.
در یک نمونه از انتقادات مدیران اپراتورها به نحوه عملکرد شرکت ارتباط مشترک شهر، دو سال قبل مدیرعامل همراه اول افزایش اختلالات در آنتن‌دهی تلفن‌های همراه را در نتیجه جمع‌آوری آنتن‌ها دانسته بود.
وی گفته بود اینکه شهرداری سایت‌های مخابراتی را جمع‌آوری می‌کند، بزر‌گ‌ترین خیانت را به مردم می‌کند، زیرا بررسی‌های همراه اول و سازمان انرژی‌ اتمی‌ نشان می‌دهد در صورت بالا بودن سیگنال، میزان مضرات تشعشعات موبایل کاهش پیدا می‌کند.
مدیرعامل همراه اول افزود: وقتی 15 سایت در شهر جمع‌آوری می‌شود، قطعا ارتباط در منطقه منحل خواهد شد. بیش از 200 سایت طی سه سال در انبار همراه اول خاک می‌خورد و شهرداری مجوز نصب به آنها نمی‌دهد.
مدیرعامل همراه اول این را هم گفته بود که وقتی ظرفیت توسعه پیدا می‌کند و مشترکان اضافه می‌شوند باید ظرفیت سایت برای پوشش‌دهی متناسب باشد، علاوه بر آن در تهران هر روز آپارتمان‌سازی می‌شود و ما نیز باید طراحی‌های سایت‌های خود را متناسب با آن تغییر دهیم. وقتی اجازه این ظرفیت‌سازی به همراه اول داده نشود در سرویس‌دهی با مشکل مواجه خواهیم شد.
به گفته وی، بزرگ‌ترین اپراتور کشور در ۲۷۰ نقطه با مالکان برای نصب آنتن به توافق رسیده اما تنها برای ۲۶ سایت مجوز داده شده و البته 21 سایت نیز جمع‌آوری شده‌اند!
این موضوع البته با دریافت مجوز نسل‌های پیشرفته ارتباطی به اپراتورهای موبایل وارد فازی بسیار جدی‌تر هم شد. چراکه ناهماهنگی و ممانعت از نصب آنتن‌های جدید، دیگر موضوع اختلاف اپراتورها با یک شرکت نبود و موجب عقب‌ماندگی ارتباطاتی کشور می‌شد.
شرکت ارتباط مشترک شهر اما به واسطه حمایت‌های بی‌دریغ و تمام‌قد شهرداری و شورای شهر، بدون هیچ نگرانی در مسیری که خود تشخیص می‌داد گام برمی‌داشت.
مصوبه‌ دولت و پایان یک معضل
اما موضوع ایجاد اختلال و کندی در توسعه ارتباطات اینترنتی و سیار در پایتخت کشور که رفته رفته در حال تبدیل به الگویی برای شهرداری سایر شهرهای کشور نیز شده بود، دیگر در حال تبدیل شدن به معضلی ملی بود.
به همین جهت رسانه‌ها نیز روی موضوع به ظاهر ساده اختلاف‌نظر در مکان نصب آنتن‌های BTS حساس شده و گزارش‌های متعددی در این خصوص منتشر شد و تقریبا تمام رسانه‌ها خواستار نوعی تعیین تکلیف اساسی و ورود دولت یا مجلس به ماجرای مذکور شدند.
دولتمردان هم که از قضا متوجه این کشمکش‌های مداوم و البته مضر شده بودند، وارد عمل شدند و در شانزدهم آذرماه سال 94 مصوبه‌ای داشتند.
در این مصوبه هیات دولت در ابلاغیه‌ای امکان استفاده از مکان‌های مورد نیاز شرکت‌های ارايه‌دهنده خدمات تلفن همراه را در ساختمان‌های دولتی مجاز اعلام کرد.
در ابلاغیه هیات دولت که به همه اعضای کابینه اعلام شده است مقرر شد «تمامی‌ دستگاه‌های دولتی و غیردولتی حق استفاده از مکان‌های مورد نیاز شرکت‌های ارايه‌دهنده خدمات تلفن همراه را به شرکت‌های ذی‌ربط واگذار کند.
براساس این ابلاغیه تمامی ‌وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی ‌غیر دولتی، بانک‌ها و شهرداری‌ها می‌توانند حق استفاده از مکان‌های مورد نیاز اپراتورهای تلفن همراه را به مساحت ۲۵ متر مربع واگذار کنند و درون ساختمان‌های خود مکان مناسبی برای نصب ایستگاه‌های میکرو به اپراتورهای موبایل تخصیص دهد.
براساس این مصوبه هزینه‌های مصرفی راه‌اندازی ایستگاه‌های میکرو تلفن همراه به عهده اپراتورهای موبایل خواهد بود.»
این مصوبه در واقع مهر پایانی بر دعوایی بود که هر روز از نقطه‌ای از تهران و شهرهای دیگر سر بر می‌آورد و امکانات نامحدود دولتی، عمومی ‌و حاکمیتی را با کمال میل در اختیار اپراتورها می‌گذاشت.
صدای شورای شهر در آمد
اگرچه در همان زمان به ویژه برخی از اعضای شورای شهر تهران به این مصوبه اعتراض داشتند و همچنان بدون پاسخ به مشکلات، شرکت وابسته به خود را مسوول ساماندهی آنتن‌های مخابراتی می‌دانستند، اما این انتقادات در آن مقطع به خاموشی گرایید تا همه منتظر سرانجام عملیاتی مصوبه دولت بمانند.
حالا اما گویی مصوبه دولت کار خود را کرده و موثر افتاده است و به این ترتیب نه تنها درآمد شرکت ارتباط مشترک شهر (وابسته به شهرداری و شورای شهر تهران) رو به کاهش می‌رود، بلکه رفته رفته زمینه حذف کامل آن از بحث ساماندهی آنتن‌های ارتباطی فراهم شده است.
به این ترتیب به دنبال پدیدار شدن آثار مصوبه دولت حالا دوباره صدای اعتراض شورای شهر تهران بلند شده است. انتقاد اول را چمران رییس شورا داشت و گفت، بررسی اینکه در کجا آنتن‌های مخابراتی نصب شود یا نصب نشود وظیفه شهرداری است که متاسفانه این وظیفه را دارند از شهرداری می‌گیرند .
دو روز بعد رضا تقی‌پور وزیر سابق ارتباطات که حالا سخنگوی شورای شهر است نیز وارد میدان شد و با اشاره به اینکه ريیس شورا در حال تدوین و ارسال نامه اعتراضی به ريیس مجلس ‌است، گفت: مصوبه دولت مبنی بر اینکه ساماندهی دکل‌ها در اختیارات دولت تلقی شده، صحیح نیست. زیرا همچون سایر مجوزهایی که در سطح شهر در حوزه شهرسازی و معماری داده می‌شود، صدور مجوز دکل‌ها نیز به‌طور طبیعی جزو اختیارات مدیریت شهری است.
وی با تاکید بر اینکه دولت بنا بر صلاحدید می‌تواند پیشنهاداتش را به مجلس ببرد تا پس از تصویب احتمالی به اجرا درآیند، حرف آخر را زد و گفت: تا زمانی که قوانین عوض نشده‌اند، همچنان صدور مجوز دکل‌ها و آنتن‌‌های شهر تهران جزو اختیارات شورای شهر تهران است.
اعتراض دیرهنگام اعضای شورای شهر
اما اعتراض چند تن از اعضای شورای شهر فارغ از این که به نتیجه‌ای برسد یا نه، اندکی دیر است. در دو یا سه سال گذشته اعتراضات متعددی به نحوه عملکرد شرکت مورد دفاع آنها در ساماندهی آنتن‌های مخابراتی وجود داشت که در نهایت نیز راهکاری اساسی برای آن اتخاذ نشد. مدیران شرکت ارتباط مشترک شهر نیز نتوانستند اپراتورها، رسانه‌ها و افکار عمومی‌ را به کل درخصوص عملکرد خود قانع کنند و نتیجه همین انتقادات و اعتراضات بود که به مصوبه دولت منتهی شد.
حال آنکه اگر بهنگام و با وجود تمام بایدها و نبایدهای الزامی، اقدامات تسهیل‌کننده به عمل می‌آمد، شاید امروز شورای شهر، تنها مخالف مصوبه دولت نبود. اما از سوی دیگر مصوبه از حمایت دولت، اپراتورها و بخش قابل ملاحظه‌ای از رسانه‌ها برخوردار است و دیگر مساله انتفاع مالی طرف خاصی مطرح نیست، بلکه موضوع، پایان دادن به یک مساله است که می‌رفت تا تبدیل به معضلی ملی شود.
 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200