http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
يكشنبه 3 آبان 1394
بن‌بست توسعه نسل‌های جدید موبایل در پایتخت ایران
بن‌بست توسعه نسل‌های جدید موبایل در پایتخت ایران

اختلاف شهرداری با اپراتورهای موبایل؛ فنی یا ...؟

1- کشور ما به علت ایجاد انحصار و نوعی خودتحریمی برای چند سال از توسعه نسل سوم و چهارم موبایل عقب ماند و فناوری‌های نوین ارتباطی در ایران همچون سایر نقاط دنیا پیش نرفت. این در حالی بود که این فناوری‌های جدید می‌توانستند در صورت همه‌گیر شدن در کشور فرصت‌های شغلی و تجاری فراوانی را ایجاد کنند.
این در حالی است که به علت مشکلات توسعه زیرساخت اینترنتی، ایران در خصوص ضریب دسترسی و نفوذ اینترنت به نسبت شاخص‌های جهانی بسیار ضعیف بوده و همواره از شاخص‌هایی که ITU تعیین کرده فاصله داشته و داریم.
2- فارغ از عقب‌ ماندن از معیارها و استانداردهای جهانی، حجم تقاضا برای استفاده از اینترنت نیز به سرعت رو به فزونی گذاشته که این موضوع نیاز به گسترش هرچه بیشتر و سریع‌تر زیرساخت‌های دسترسی را دوچندان می‌کند. در این میان یکی از طرح‌های در دست اجرا برای توسعه اینترنت کشور توسعه فیبر نوری است که زمان و هزینه‌ بالایی را می‌طلبد. از این رو به اعتقاد کارشناسان باید توسعه نسل سوم و چهارم موبایل در کشور را به‌عنوان بهترین راه‌حل دستیابی سریع و ارزان همه افراد به اینترنت پرسرعت در کشور در نظر گرفت.
3- علاوه بر این مساله، با توجه به قرار گرفتن در دوران پساتحریم، نداشتن بسترهای مناسب ارتباطی و اینترنتی می‌تواند بخش قابل ملاحظه‌ای از سرمایه‌گذاران و ارایه‌دهندگان خدمات خارجی را از حضور در بازار ایران به علت ضعف در زیرساخت‌ها منصرف کند.
4- فارغ از این مسایل، اپراتورها با توجه به تغییر اکوسیستم ارتباطات در دنیا، ناچارند خواه ناخواه ارایه صرف خدمات سنتی مانند تماس تلفنی و پیامک را کنار گذاشته و به سمت ارایه اینترنت و خدمات ارزش افزوده بروند. در واقع اگر اپراتورها دیر بجنبند با توجه به تغییر خط سیر ارتباطات در دنیا که بستر ارتباطات را به سمت IP می‌برد، این حوزه دچار تحولات منفی می‌شود و معنای دیگر این رویداد بیکاری ده‌ها و حتی صدها هزار نیروی کار در کشور است.
5- این روزها شکل‌گیری چند طرح جهانی موسوم به اینترنت ماهواره‌ای را نیز بیش از این نمی‌توان یک بلوف یا رویا دانست؛ زيرا مقدمات اجرایی این طرح‌ها به‌ویژه از سوی آمریکایی‌ها به‌سرعت در حال اجرا بوده و شاید به‌زودی شاهد ارایه این خدمات بر بستر کشور خودمان نیز باشیم.
در شرایط حساس و این‌چنینی کشور که از یک‌سو دچار عقب‌ماندگی در توسعه اینترنت در سرزمین پهناورمان هستيم و از دیگر سو با تهدید جایگاه جهانی کشورمان در رتبه‌بندی‌های جهانی در زمینه ارتباطات و تبعات آن روبه‌رو هستیم، این روزها در پایتخت کشور و در مسیری بر خلاف صلاح کشور، شاهد قلع‌وقمع بسترهای ارتباطی هستیم.
این در حالی است که اپراتورها همواره خدمات خود را از کلان‌شهرها آغاز می‌کنند تا از محل درآمد آن امکان توسعه خدمات و سرمایه‌گذاری در شهرها و نقاط کوچک‌تر را پیدا کنند. از آنجایی که تهران روزانه 12 میلیون جمعیت را در خود جای می‌دهد، تمام اپراتورهای موبایل ترجیح می‌دهند استارت کار خود را از این شهر پرجمعیت و درآمدزا بزنند و سپس سراغ سایر شهرها بروند. اما وقتی در پایتخت کشور اپراتورها در امر توسعه با چنین موانعی رو‌به‌رو می‌شوند، این امر علاوه بر کندشدن آهنگ توسعه ارتباطات، وضعیت کشور در مسایل و چالش‌های ذکرشده در پنج بند ابتدای متن را نیز تشدید می‌کند.

 تهران به‌مثابه الگویی برای کشور
اما در این میان یک نکته در خصوص شیوه توسعه خدمات ارتباطی در تهران وجود دارد که محدود به تهران نمانده و حساسیت روی کلان‌شهر تهران نه به‌عنوان پایتخت بلکه به‌عنوان الگویی برای سایر شهرها است.
به هر تقدیر کم نیستند طرح‌هایی که به‌واسطه جایگاه سیاسی و اقتصادی پایتخت کشور، ابتدا در تهران پیاده‌سازی شده و سپس در دیگر کلان‌شهرها و شهرهای کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این‌رو برای مثال چنانچه مدلی برای توسعه ارتباطی در تهران پیاده‌سازی شود، می‌تواند به‌عنوان الگویی برای شهرداران سایر شهرها نیز قلمداد شده و آنها نیز رویه مشابهی در پیش گیرند. بنابراين هر عاملی که به کندی ارایه خدمات در تهران منجر شود، در قانونی نانوشته می‌تواند به شهرهای دیگر نیز سرایت یابد. جالب آنکه گاه برخی از این اقدامات می‌تواند نتیجه برخورد شخصی یک مدیر باشد که به یکباره تبدیل به الگویی کشوری می‌شود.

 سابقه قطع زیرساخت‌های ارتباطی در تهران
موضوع تعارض‌ها و مشکلات ميان شهرداری و اپراتورهای موبایل مساله تازه‌ای نیست و در دهه گذشته همواره محور بحث‌ها و جدل‌های بسیاری بوده است. از یک‌سو شرکت «ارتباط مشترک شهر» که به‌عنوان یکی از زیرمجموعه‌های شهرداری مسوول رسیدگی به این دکل‌ها است موضوعاتی را درباره نصب بی‌رویه آنها در شهر برای حفظ زیبایی شهر و جلوگیری از رشد بی‌رویه این دکل‌ها در شهر عنوان می‌کند. اما از دیگرسو اپراتورها برخوردهای این شرکت در ارایه محل مناسب برای قرارگرفتن آنتن‌ها را نامناسب دانسته و مدعی هستند مکان‌های عمدتا وابسته به شهرداری برای نصب آنتن‌ها در نظر گرفته می‌شود که ارقام اجاره آنها بالا است. در نتیجه همین اختلافات بود که اپراتور اول به ناچار در منطقه گیشای تهران با تملک خانه‌ای دکل خود را در آن نصب کرد که البته با شکایت شرکت ارتباط مشترک شهر، سال قبل این دکل برچیده شد. موضوعی که مورد توجه رسانه‌های زیادی نیز قرار گرفت. در این زمان شایعاتی بر این مبنی به گوش می‌رسید که شرکت ارتباط مشترک شهر در برخی مناطق به دلایل نامعلوم از دادن مجوز دکل به اپراتورها خودداری می‌کند و اپراتورها از این بابت دچار مشکل می‌شوند.
ادامه در صفحه7

 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200