http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
بهره‌برداری از استانداردهای ملی زیرساخت کلید عمومی
بهره‌برداری از استانداردهای ملی زیرساخت کلید عمومی

مرکز دولتی صدور گواهی الکترونیکی ریشه، استانداردهای ملی زیرساخت کلید عمومی کشور را به مرحله بهره‌برداری رساند.

مركز دولتی صدور گواهی الكترونیكی ریشه وابسته به مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با همكاری سازمان ملی استاندارد ایران، استانداردهای ملی زیرساخت كلید عمومی كشور را برای به‌كارگیری مطمئن فناوری امضای دیجیتال و گواهی الكترونیكی در كشور تصویب و به مرحله بهره‌برداری رساند.
امضای دیجیتال پیشرفته‌ترین، مطمئن‌ترین و پرکاربردترین روش براي احراز اصالت و اطمینان از دست نخوردن اطلاعات الکترونیکی است که در کشور تحت قانون تجارت الکترونیکی پذیرفته شده و به‌واسطه بستر فنی، فرایندی و حقوقی فراهم شده در کشور كه به آن زیرساخت كلید عمومی (PKI) گفته می‌شود، تمامی اسناد و تبادلات الکترونیکی که از تکنولوژی امضای دیجیتال بهره می‌گیرند، علاوه بر قابلیت احراز اصالت و اطمینان از دست نخوردن، غیرقابل انکار نیز خواهند بود.
براساس بند (ت) ماده 3 آیین‌نامه اجرایی ماده 32 قانون تجارت الکترونیکی درخصوص تصویب استانداردها، رویه‌ها و تهیه دستورالعمل‌های اجرایی گواهی الکترونیکی توسط شورای سیاست‌گذاری گواهی الکترونیکی كشور و همچنین مواجهه با تعدد فرایندها و روش‌های مختلف توسعه و پیاده‌سازی، عملکرد ناصحیح و بعضا پیاده‌سازی‌های نامطمئن و غیراستاندارد در حوزه امضای دیجیتال و گواهی الکترونیکی، مرکز دولتی صدور گواهی الکترونیکی ریشه به‌عنوان مرجع اعتماد و اطمینان در زیرساخت کلید عمومی کشور با تایید شورای سیاست‌گذاری گواهی الکترونیکی کشور در تاریخ 24 خرداد ماه 90 به تهیه و تدوین استانداردهای ملی زیرساخت کلید عمومی کشور اقدام کرده است. استانداردهای ملی زیرساخت كلید عمومی، حاصل مطالعات تطبیقاتی گسترده روی استانداردهای بین‌المللی، رویه‌های آزمایشگاه‌های معتبر بین‌المللی و همچنین اخذ مشاوره از كمپانی SignGate كشور كره جنوبی است كه به‌صورت متمركز و با درنظرگرفتن نیازمندی‌های كشور در حوزه فناوری امضای دیجیتال و گواهی الكترونیكی، دسته‌بندی و تدوین شده است. همچنین در روال تدوین این استانداردها از تجربیات بالغ بر 50 شخصیت حقیقی و حقوقی متخصص در حوزه فناوری اطلاعات، نرم‌افزار، رمزنگاری، امنیت اطلاعات و زیرساخت كلید عمومی، جهت انطباق‌پذیری استانداردها با نیازمندی‌های كشور و الزامات ملی و بین‌المللی، استفاده شده است. استانداردهای ملی PKI در واقع مجموعه مستنداتی هستند که با ارايه الزامات عملیاتی و روش‌های اجرایی مدون، امكان توسعه و نگه‌داشتن مطمئن نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای مرتبط با فناوری امضای دیجیتال و گواهی الكترونیكی را فراهم می‌آورند و به‌منظور نیل به اهدافی همچون اعتمادسازی در حوزه فناوری امضای دیجیتال و گواهی الكترونیكی و جلوگیری از آسیب‌پذیری‌ها و تهدیدات ملی و امنیتی مرتبط، تعامل‌پذیری نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای مرتبط به‌كارگرفته شده در سازمان‌ها‌ و ارگان‌های مختلف كشور، آزمون‌پذیری و اعتبارسنجی و اعتباربخشی محصولات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مرتبط در آزمایشگاه‌های مركز دولتی صدور گواهی الكترونیكی ریشه مورد بهره‌برداری قرار گرفته‌اند.
قلمروی استانداردهای مزبور به پنج حوزه و هر حوزه به تعدادی استاندارد به شکل الزام، دستورالعمل و پروتکل تقسیم‌بندی می‌شود. مرکز دولتی صدور گواهی الکترونیکی ریشه با همكاری سازمان ملی استاندارد ایران، به ثبت 20 استاندارد و دستورالعمل مربوطه اقدام کرده است که از این تعداد، تهیه و تدوین 11 استاندارد به اتمام رسیده است. چهار مورد از استانداردهای مزبور در كمیته ملی سازمان ملی استاندارد ایران مورد تصویب واقع شده و استانداردهای دیگر در حال طی کردن مراحل نهایی تصویب از طریق این سازمان هستند.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200