http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
ایجاد مرکز تحقیقاتی مستقل برای نسل پنجم تلفن همراه
ایجاد مرکز تحقیقاتی مستقل برای نسل پنجم تلفن همراه

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گامی جلوتر از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پیشنهاد كرد برای توسعه فناوری نسل پنجم شبکه‌های تلفن همراه...

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گامی جلوتر از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پیشنهاد كرد برای توسعه فناوری نسل پنجم شبکه‌های تلفن همراه، مرکز تحقیقاتی مستقلی برای انجام تحقیقات درباره این فناوری در ایران ایجاد شود.
به گزارش  عصر ارتباط، همچنین پیشنهاد شده به این منظور بودجه تحقیقاتی برای انجام تحقیقات در حوزه نسل پنجم شبکه‌های مخابراتی پیش‌بینی شود، ضمن‌اينكه با سازمان‌ها و پژوهشگاه‌های بین‌المللی برای داشتن نقش فعال در فرایند استانداردسازی ارتباط برقرار شود، همچنين با کشورهای دیگر برای انجام پروژه‌های مشترک، ارتباط برقرار شود و راهکارهای بومی‌سازی نسل پنجم شبکه‌های ارتباطی بررسی و زیرساخت‌های لازم برای پیاده‌سازی نسل پنجم شبکه‌های مخابراتی در کشور ايجاد شود.
ایران به‌عنوان حساس‌ترین و مهم‌ترین کشور منطقه باید توجه خاص به تکنولوژی و نسل‌های جدید سیستم‌های ارتباطی داشته باشد. توجه نکردن به این مساله در شرایط حاضر ضمن عقب‌افتادن کشور، وابستگی شدید و ضرر اقتصادی را نیز به دنبال خواهد داشت.
پیش‌بینی می‌شود که نخستین نمونه این شبکه‌ها در سال 2020 میلادی اجرایی شود که باتوجه به زمان شش‌ساله باقی‌مانده لازم است سیاست‌گذاری انجام شود و پیش‌بینی قوانین و مقررات لازم در این خصوص با توسعه فعالیت‌های پژوهشی مراکز تحقیقات و پژوهشی در این زمینه صورت گيرد و ارگان‌های ذی‌ربط که با انجام این فعالیت‌های پژوهشی و کارشناسی خودکفایی کشور در صنایع مرتبط با آن فناوری و ساخت ادوات و اجزای آن در صورت محقق‌شدن این نسل از شبکه‌های مخابراتی در کشور را فراهم کنند.
سرعت‌بخشیدن در دستیابی به این فناوری نوین ارتباطی می‌تواند در تحقق اهداف درنظر گرفته شده در سند چشم‌انداز 1404 نقش بسزایی داشته باشد و دسترسی به اهداف مورد نظر در سند چشم‌انداز و برنامه‌های توسعه در حوزه فناوری اطلاعاعت و ارتباطات را سرعت بخشند.
مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارش خود آورده است که در مورد ارتباطات مخابراتی، به‌ویژه مخابرات سیار، فعالیت‌هایی توسط رگولاتوری در حوزه مقررات‌گذاری و اپراتورها در حوزه اجرا انجام شده و شبکه‌های نسل‌های اول و دوم به‌طور نسبی سوم راه‌اندازی شده که البته ارتقای نسل‌ها و شبکه‌های موبایل از نسل دوم به سوم با چالش‌هایی روبه‌رو شده است که مهم‌ترین این چالش‌ها به‌واسطه توجه نکردن به مسایلی کلیدی مانند ملاحظات فرهنگی، امنیتی و اقتصادی است.
افتی به نام عقب‌ماندگی
عقب‌ماندگی کنونی در کشور در راه‌اندازی کامل نسل سوم که اپراتورهای مربوط هم‌اکنون درحال تجهیز زیرساخت‌های مورد نیاز هستند و هنوز به نیازمندی‌های نسل چهارم نپرداخته‌اند، به مرور سبب آفتی دیگر در صنعت مخابرات سیار کشور می‌شود؛ معضلاتی مانند دسترسی پرسرعت، افزایش تاخیر در شبکه و کم بودن قابلیت تحریک‌پذیری از جمله مشکلاتی هستند که تاخیر در ارتقای سامانه‌های مخابراتی به‌ویژه ارتباطات سیار ایجاد می‌کنند. این تاخیر عمدتا به واسطه رصد نكردن به‌موقع فناوری‌های نوین و سیاست‌گذاری و مقررات‌گذاری به‌موقع در حوزه ارتباطات است.
به‌تازگي نسل پنجم ارتباطات سیار به منظور مرتفع‌کردن مشکلات مرتبط با شبکه‌های ارتباطی نسل‌های گذشته پیشنهاد شده که هنوز در مرحله تحقیقاتی است و کشورهای زیادی مانند کره جنوبی، آلمان و انگلیس تحقیقات بنیادی را آغاز کرده‌اند که در صورت دستیابی به فناوری‌های نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و زیرساخت باتوجه به توجیه‌های اقتصادی این نسل علاوه بر انحصارگرایی، در جلب بازار رقابتی نیز موفق خواهد بود.
از آنالوگ تا IP
تا پيش از دهه 1970 ارتباطات بی‌سیم برای انتقال صوت به‌صورت آنالوگ بود و اولین نسل از شبکه‌های مخابرات بی‌سیم در این دهه با معرفی شبکه ارتباطی بی‌سیم شروع شد. اولین تغییر نسل، در دهه 1990 به‌وجود آمد و نسل چهارم شبکه‌های ارتباط سیار با عنوان تکامل بلندمدت، مهم‌ترین اتفاق در دنیای مخابرات محسوب شد.
هر 10 سال نسل جدیدی از شبکه‌های مخابرات سیار ظهور می‌کند و به‌تازگي نسل پنجم ارتباطات سیار به منظور مرتفع ساختن مشکلات نسل‌های پیشین پیشنهاد شده و کشورهایی همچون انگلیس، آلمان، کره جنوبی، چین و بحرین بیشترین فعالیت را در این خصوص دارند، به‌خصوص نسل پنجم ارتباطات سیار مانند افزایش سرعت انتقال داده، افزایش قابلیت اطمینان، کاهش مصرف انرژی و ... در مقایسه با نسل‌های مختلف شبکه‌های ارتباط بی‌سیم بیانگر اهمیت دستیابی به این فناوری‌های نوین از سوی دولت‌ها و از جمله کشور ما است.
دستیابی به این نوع از فناوری‌های نوین در کشور، در واقع حرکت به سوی تحقق اهداف درنظر گرفته شده در سند چشم‌انداز 1404 خواهد بود.
اولین نسل از شبکه‌های مخابرات بی‌سیم در دهه 1970 میلادی با معرفی شبکه ارتباطی بی‌سیم شروع شد. در این دهه، ارتباطات بی‌سیم تنها برای انتقال صوت به‌صورت آنالوگ بود. اولین تغییر نسل در دهه 1990 میلادی به‌وجود آمد. نسل دوم شبکه‌های ارتباط بی‌سیم، با انتقال اطلاعات به‌صورت دیجیتال و با نرخ 4/14-6/9 کیلوبیت بر ثانیه همراه بود. در سال دو هزار میلادی با بهبود نرخ دیتا در شبکه‌های نسل دوم، نسل میانی با عنوان 5/2 معرفی شد که نرخ ارسال اطلاعات به 40-15 کیلوبیت بر ثانیه افزایش یافت. نسل سوم شبکه‌های مخابرات بی‌سیم در سال 2005 میلادی و با افزایش نرخ ارسال داده به 384-50 کیلوبیت بر ثانیه، معرفی شد. در سال 2006 میلادی، نسل میانی 5/3 با افزایش نرخ ارسال داده به 14-2 مگابیت بر ثانیه معرفی شد. در نهایت در سال 2010 میلادی، نسل چهارم شبکه‌های مخابرات بی‌سیم با نرخ ارسال داده بیش از 100 مگابیت بر ثانیه معرفی شد. نسل‌های مختلف شبکه‌های ارتباط بی‌سیم، از فناوری‌ها و استانداردهای مختلفی نیز برای ارسال اطلاعات استفاده می‌کنند که این فناوری و استانداردها، نرخ داده قابل ارسال را ممکن می‌کنند.
تا پایان دهه جاری، نسل چهارم شبکه‌های ارتباط سیار که با عنوان تکامل بلندمدت شناخته می‌شود، مهم‌ترین اتفاق در دنیای مخابرات محسوب شده و همچنان بر پیشرفت‌های خود ادامه می‌دهد. با وجود این، بعد از سال 2020 نسل جدید فناوری‌های مخابراتی به گونه‌ای ارایه می‌شود که با نیازهای بازار سازگاری پیدا می‌کنند. کاربران شبکه‌های ارتباطی بی‌سیم همواره به دنبال دسترسی به نرخ ارسال و دریافت اطلاعات بالاتر، تاخیر اندک در ارسال و دریافت و همچنین قابلیت تحرک‌پذیری بیشتر هستند. بنابراین نسل‌های مختلف شبکه‌های ارتباط بی‌سیم، همواره به دنبال راهکاری برای ارایه خدماتی با این مشخصات به کاربران بوده است. با توجه به موارد بیان شده در بالا دسترسی به نرخ بالاتر (تاخیر اندک در انتقال اطلاعات و قابلیت تحرک) تحقیقات روی نسل جدید شبکه‌های ارتباطی تحت عنوان نسل پنجم در کشورهای مختلف شروع شده است. هدف از این تحقیقات، بررسی راهکارهای اجرایی، تهیه استاندارد و تعیین پارامترهای شبكه‌های نسل پنجم است.
اینترنت اشیا
شبکه‌های نسل پنجم با دو هدف اصلی ارتباط تمام اشیا و وسایل از طریق ارتباطات بی‌سیم با یکدیگر و توسعه و بهبود خدمات و سرویس‌ها در شبکه‌های بی‌سیم معرفی شده‌اند.
پیش‌بینی شده است که نسل پنجم شبکه‌های ارتباطی بین سال‌های 2013 تا 2020 میلادی پیاده‌سازی و بهره‌برداری شود. با پیاده‌سازی این نسل، ضمن معرفی فناوری جدید در شبکه‌های رادیویی، فناوری‌ها و نسل‌های قبل نیز تکامل خواهند یافت. از طرفی دیگر، شبکه‌های نسل پنجم، دسترسی تمام وسایل، اشیا و موجودات را به اطلاعات و ارتباطات مهیا می‌سازد.
باتوجه به دو هدف تعیین‌شده برای نسل پنجم، فناوری‌های مختلف برای استفاده در شبکه‌های نسل پنجم درحال بررسی است. آنچه مشخص است، نسل پنجم شبکه‌های ارتباط بی‌سیم برپایه اینترنت خواهد بود. دلیل انتخاب اینترنت به‌عنوان بستر ارایه خدمات در شبکه بی‌سیم قابلیت ارایه خدمات بیشتر به کاربران در این بستر است.
با معرفی و تحقیق روی نسل پنجم شبکه‌های ارتباطی، موضوعاتی همچون اینترنت اشیا نیز مطرح شد که خود متشکل از چند موضوع و شاخه مختلف در مخابرات است و هدف آن دسترسی به اینترنت در هر مکان و هر زمان است. باتوجه به اینکه کاربران همواره به دنبال قابلیت تحرک بیشتر، قابلیت حمل ساده‌تر و دسترسی وسیع‌تر به شبکه‌های مختلف هستند، بنابراین شبکه‌های مخابراتی با شعار هر مکان، هر زمان، هر وسیله و هر محتوا درحال پیشرفت و توسعه هستند. اگر مقایسه‌ای ميان نسل پنجم با شعار بالا انجام شود، مشاهده می‌شود که شبکه‌های نسل پنجم در صورت محقق شدن، نمونه‌ای عملی از این شعار خواهد بود. ذکر این نکته لازم است که قابلیت حمل ساده‌تر دلیلی برکوچک‌تر شدن ادارات مخابراتی نیست، بلکه هدف دسترسی بهتر به شبکه‌های مخابراتی و ارتباطاتی با ادوات موجود نسبت به گذشته است.
ویژگی‌های نسل پنجم
افزایش سرعت انتقال داده، تنها تفاوت نسل چهارم و پنجم نیست. در این شبکه ترافیک اطلاعاتی به میزان قابل ملاحظه افزایش می‌یابد و در عین حال تعداد گوشی‌های تلفن همراه متصل به شبکه‌های بی‌سیم هم بیشتر می‌شود که این سیستم برای ارایه خدمات بهتر نیازمند کاوشگرهای هوشمند، حسگرها، محرک‌ها، سیستم‌های سنجشی و ماشین‌آلات هوشمند خواهد بود.
پنجمین نسل سیستم‌های بی‌سیم باید سرعت انتقال اطلاعات را به میزان قابل ملاحظه افزایش دهد و در مقابل، هزینه خدمات مخابراتی را تا حد ممکن پایین بیاورد. از نگاه کاربران، شبکه‌های مخابراتی نسل پنجم باید دسترسی و استقلال بیشتری داشته باشند و بیش از شبکه‌های امروزی قابل اعتماد باشند. کاربران از این نسل شبکه‌های مخابراتی انتظار دارند اطلاعات را با سرعت رد و بدل کند، کیفیت بهتر خدمات را در اختیار آنها بگذارد، تاخیرها را به حداقل برساند و سیستم خودکار ارایه خدمات با کیفیت بهتر فعالیت کند. در کل کاربران توقع دارند که نسل پنجم شبکه‌های مخابراتی تمامی خدمات یاد شده را با هزینه ارزان‌تر در اختیار آنها بگذارد.
تفاوت نسل پنجم با نسل‌های قبل
برای مقایسه نسل‌های مختلف، پارامترهای مختلفی وجود دارد، اما آنچه در تعیین سیاست‌ها و سرمایه‌گذاری این حوزه مهم است، سرعت انتقال داده، تاخیر، فناوری استفاده شده در انتقال داده و نوع سرویس قابل ارایه توسط هر نسل به کاربران است. همان‌گونه که بیان شد، کاربران انتظار دارند در هر لحظه بتوانند به شبکه دسترسی داشته و هرگونه محتوایی را از آن دریافت کنند.
فعالیت‌های انجام شده در کشورهای مختلف
کشورهای مختلفی شروع به سرمایه‌گذاری و فعالیت در این کرده‌اند. این فعالیت‌ها به‌صورت مشترک یا مجزا، با سرمایه‌گذاری دولت‌ها و شرکت‌های مخابراتی بوده است. در این ميان، کشورهای اروپایی و آسیایی بیشترین فعالیت را درخصوص نسل پنجم شبکه‌های ارتباطی دارند.
انگلیس؛ پیشگام در سرمایه‌گذاری
کشور انگلیس از پیشگامان سرمایه‌گذاری در حوزه تحقیقات نسل پنجم بوده است. مهم‌ترین هدف این کشور از تحقیقات در این زمینه، افزایش ظرفیت شبکه‌های همراه برای تبادل ترافیک است. به همین منظور اولین مرکز تحقیقاتی با مشارکت مراکز علمی و دانشگاهی و همچنین صنایع معتبر مخابراتی از جمله سامسونگ، هواوی، فوجیتسو و.... در این کشور راه‌اندازی شد. این کشور درخصوص شبکه‌های نسل پنجم و تحقیقات در این زمینه مبلغ 65 میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده است که قسمتی از این مبلغ توسط دولت انگلیس و بقیه آن توسط شرکت‌های حامی این پروژه پرداخت می‌شود.
براساس این سرمایه‌گذاری و تحقیقات، دولت انگلستان قصد دارد اولین کشوری باشد که نسل پنجم را راه‌اندازی می‌کند.
آلمان در مشارکت با انگلیس
کشور آلمان درخصوص فعالیت در زمینه نسل پنجم، قراردادی را با کشور انگلیس به امضا رسانده است. طی این قرارداد، سه دانشگاه از دو کشور به‌طور مشترک به فعالیت در این زمینه خواهند پرداخت.
اتحادیه اروپا؛ افق 2020
علاوه بر فعالیت برخی کشورهای اروپایی، اتحادیه اروپا به‌صورت جداگانه وارد این عرصه شده و به سرمایه‌گذاری در این بخش پرداخته است. این اتحادیه مبلغ 963 میلیون دلار برای تحقیقات در زمینه نسل پنجم شبکه‌های ارتباط بی‌سیم، تحت عنوان افق سال 2020 در نظر گرفته است. همچنین این اتحادیه نقشه راهی برای انجام تحقیقات طی سال‌های آینده و اهداف قابل دستیابی طی هر سال را نیز مشخص کرده است.
طبق گزارش‌های منتشر شده، این سازمان قصد دارد بین سال‌های 2014 تا 2020 میلادی در بخش تحقیق و توسعه برای فناوری یاد شده 700 میلیون دلار هزینه کند.
سوئد؛ سرمایه‌گذاری دولت
اریکسون با همکاری دو شرکت تحقیقاتی دیگر یعنی موسسه سلطنتی KTH و موسسه تحقیقاتی Acreo آزمایشگاه نسل پنجم را با هدف بررسی زیرساخت‌ها و انجام تحقیقات درخصوص نسل پنجم شبکه‌های ارتباطی راه‌اندازی کردند. بودجه این تحقیقات توسط آژانس‌های دولتی سوئد تامین می‌شود.
چین؛ سرمایه‌گذاری 60 میلیون دلاری
کشور چین، به منظور فعالیت درخصوص شبکه‌های نسل پنجم، به سرمایه‌گذاری 60 میلیون دلار برای تحقیقات طی چهار سال آتی پرداخته است. این کشور سعی دارد شبکه ارتباطی با سرعتی 100 برابر شبکه‌های کنونی راه‌اندازی کند. دولت چین پیش‌بینی کرده است که ارزش تولید جهانی در این خصوص تا سال 2021 به مبلغ 61 میلیارد دلار برسد.
ژاپن به دنبال استانداردسازی
ژاپن به همراه چین و کره جنوبی، همکاری مشترکی را برای استانداردسازی نسل پنجم شبکه‌های ارتباطی شروع کرده‌اند. از سوی دیگر، ژاپن گروه تحقیقات و توسعه نسل پنجم شبکه‌های ارتباطی را برای انجام تحقیقات در این حوزه با نام ARIB 2020 and Beyond Adhoc راه‌اندازی کرد. همچنین شرکت NTTDOCOMO بزرگ‌ترین شبکه ارتباطی ژاپن، یکی از فعالان در حوزه نسل پنجم شبکه‌های ارتباطی است.
کره جنوبی با سامسونگ پیشرو
کره جنوبی از فعالان این عرصه محسوب می‌شود. شرکت‌هایی چون سامسونگ تمام تلاش خود را برای پیاده‌سازی شبکه‌های نسل پنجم به‌کار گرفته‌اند، به نحوی که باتوجه به گزارش‌های منتشر شده، شرکت سامسونگ برخی تجهیزات با خصوصیات شبکه‌های نسل پنجم را آزمايش کرده است.
بحرین؛ تا 2017 با شبکه 5G
دولت بحرین اعلام کرده است که سرمایه‌گذاری‌های لازم برای پیاده‌سازی شبکه‌های نسل پنجم را انجام داده است و پیش‌بینی کرده که تا سال 2017 بتواند این شبکه را راه‌اندازی کند.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200