http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
پنجشنبه 10 تير 1395
تلفنِ ثابت، شریعتی و پست‌مدرنیسم!
تلفنِ ثابت، شریعتی و پست‌مدرنیسم!

بحث و تبادل نظر پیرامون اهمیت، کاربرد، جایگاه، ... و این روزها تعرفه تلفن ثابت، فرصت مناسبی است تا با بررسی و پژوهش پیرامون این موضوع جذاب، با یکی دو عنوان خبری و گزارشی متفاوت روبه‌رو شویم که این یادداشت را به آن اختصاص می‌دهم.


کیوسک زردرنگ تلفن همگانی که در محوطه مشرف به باغ بی‌سیم در خیابان شریعتی با آن تندیس سنگی به قامت انسان که از پشت شیشه‌های شکسته‌اش، سالیانی است گرم صحبت است و توجه عابران پیاده را به خود جلب می‌کند، نمادی جذاب و درخور ستایش از تاریخ ارتباطات مخابراتی دنیایی است که روزگاری پیام‌رسان دوستی و صلح بود و البته برای نسل امروز جز یک علامت تعجب و سوال بیش نیست.

این کیوسک، به تعبیر نگارنده نسل نخستین تلفن‌های همراه امروزی است، که تعرفه استفاده از آن تا بیش از نیم‌ساعت، تنها دو ریال بود.
کمی‌پایین‌تر از این کیوسک، پیرمردی که تا چندی پیش سکه‌های دو ریالی‌اش را به چند برابر قیمت می‌فروخت؛ تا با فروش این سکه‌ها، هم نانی برای سفره خالی خانواده آماده کند و هم تعرفه تلفن ثابت را در هر روز، متناسب با نیازش تغییر دهد، در زیر سایه درخت توت پیاده‌رو ضلع شرقی خیابان شریعتی بساط سیگار کرده است.
کمی‌آن طرف‌تر، دقیقا مقابل این کیوسک تلفن، یعنی ضلع غربی خیابان شریعتی، عده‌ای به واسطه تلفن ثابت، کسب‌وکار نان و آبداری برای خود جور کرده‌اند و گوشی‌های هندلی عتیقه تلفن‌ ثابت‌ خود را تا چند ده و تاچند صد میلیون تومان می‌فروشند.
 

و در این میان، در دنیای ارتباطات و فناوری اطلاعات، هنرمندان دوره مدرن و پست‌مدرن هم بیکار ننشسته‌اند و با خلق‌ ایده‌های‌ بی‌نظیر از فکر خود درآمد حلال کسب می‌کنند.
در همین ارتباط، آپارنا رائوی هندی و سورن پورس دانمارکی در سال‌های 2004 تا 2006 گوشی تلفنی به نام «عمو تلفن» ساختند. این گوشي کشیده، کاملا کاربردی است و برای استفاده از این گوشی دو نفر باید همکاری کنند، به‌طوری که یکی گوشی را بر می‌دارد و نفر بعدی شماره می‌گیرد تا اولی صحبت کند.

وبدین صورت تلفن ثابت، فارغ از خدمات بی‌نظیری که به واسطه امنیت، سرعت، دقت و کیفیتی که در بسترِ فیبرنوری و شبکه گسترده کابلی کشور درحوزه‌های مختلف مانند اینترنت پرسرعت و ... با تعرفه‌های اندک و ناچیزش به مشترکانش ارایه می‌دهد، ظرفیت‌های بسیار گسترده‌ای در حوزه‌های هنر و اندیشه و کسب و کار ایجاد کرده است.

 منبع : هفته نامه عصرارتباط
نويسنده :امیرمسعود رادي (مدرس سینما، نمایش و عکاسی دانشگاه(
 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200