http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
چهارشنبه 9 تير 1395
تلاش آمریکا برای خروج شرکت‌های مخابراتی چین از ایران
تلاش آمریکا برای خروج شرکت‌های مخابراتی چین از ایران

رجيستري موبايل يا همان ثبت قانوني شماره سريال گوشي تلفن همراه، يکي از خاک‌خورده‌ترين پرونده‌هاي حوزه ICT ايراني است که تقريبا قدمتي به اندازه پرونده بلاتکلیف بورسی شدن ایرانسل دارد.

 تلفن همراه، يکي از پررونق ترين بازارهاي کالاي خارجي را در ايران در اختيار دارد. به طوري که ارزش تقریبی اين بازار در ايران بالغ بر 1.5 ميليارد دلار پيش‌بيني شده است که در نوع خود واقعا قابل توجه است. اما متاسفانه بيش از 80درصد اين بازار در معرض تاخت و تاز قاچاقچيان قرار دارد و از مبادي غيررسمي‌تامين مي‌شود. کارتل‌هاي واردات گوشي‌هاي قاچاق در ايران به شکل سازماندهي‌شده‌اي عمل مي‌کنند. به گونه‌اي که تا کنون هر برنامه و ترفندی که دولت به منظور کنترل و کاهش قاچاق اين کالا پياده کرده است را مغلوب کرده‌اند. در اين خصوص همين بس که تضمين ستاد مبارزه با قاچاق کالا نيز براي مهار قاچاق نتوانست کارساز باشد. از اين روي، گمرک ايران سالانه مقدار قابل توجهي از درآمد خود را از دست مي‌دهد و کشور در حالي که نمي‌تواند وارد بازار توليد و حتي مونتاژ گوشي تلفن همراه شود، از سوي ديگر حتي درآمد ناشي از واردات اين کالا را نيز از دست مي‌دهد. بيش از يک سال است که طرح رجيستري در ميان دو وزارتخانه صنعت و ارتباطات در حال رفتن و آمدن است اما بنا به دلايلي از جمله نقص  فني، جعل‌پذيربودن و فشار دست‌هاي سايه، اقبال لازم براي رسيدن به مرحله پياده‌سازي و اجرا را کسب نکرد. ICT ايراني هفته گذشته شاهد تحولاتي در اين خصوص بود که در کنار ساير اخبار مهم اين حوزه به بررسي و تحليل آن مي‌پردازيم.
  • اجراي چهارمين سناريوي دولت براي رجيسترينگ
هفته گذشته وزارت صنعت، معدن و تجارت از بروز تغييراتي در طرح رجيستري خبر داد که به موجب آن امکان جعل را به صفر مي‌رساند. عباس نخعی، مدیرکل کالاهای هدف ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد که در طرح جديد رجيسترينگ تغييراتي ايجاد شده است که شماره ایمیا (IMEI) با شماره ملی فرد خریدار و شماره مشخصات گوشی ترکیب مي‌شود و عبارتي را تشکيل مي‌دهد که قابل جعل نباشد.
بر اساس اين گزارش، نگراني بابت امکان تقلب و جعل در طرح رجيسترينگ از جايي نشات مي‌گيرد که قاچاقچيان گوشي با لابي‌گري و زد و بند براي ثبت محموله‌هاي خود از يک شماره معتبر براي ثبت کل پارتي گوشي‌هاي قاچاق استفاده مي‌کردند و يا فروشندگان خرده‌فروش اين بازار با اخذ مبالغي اقدام به شکستن قفل گوشي و وارد کردن آن به شبکه تلفن همراه کشور مي‌کردند و بدين ترتيب طرح مذکور از هیچ‌گونه کارايي بابت مهار بازار برخوردار نبود. رجيسترينگ جديد که چهارمين مدل دولت براي ثبت گوشي‌هاي وارداتي قانوني است، هنوز معلوم نيست از چه زماني اجرايي مي‌شود. اما مهر ماه سال گذشته قرار بود نخستين مرحله آن به مرحله اجرا برسد که چنين نشد و تاکنون به تعويق افتاده است. کارشناسان بر اين باورند که رجيسترينگ در ايران راهکار اصلي مبارزه با قاچاق نيست، بلکه موانع اصلي بر سر واردات قانوني اين کالا همچون تعديل تعرفه است که مي‌بايست برداشته و اصلاح شود. در صفحه 13 همین شماره هفته‌نامه گزارش کم و کیف طرح رجیستری را می‌توانید بخوانید.
  • نوادگان استاکس‌نت در ايران
قضيه غني‌سازي اورانيوم براي دستيابي به مقاصد صلح‌آميز در سال 1389 باعث بروز بحران‌هاي جديد ميان ايران و کشورهاي غربي شد. به طوري که آمريکا و رژیم صهیونیستی تصميم گرفتند براي کنترل وضعيت هسته‌اي ايران، علاوه بر وضع تحريم‌هاي سخت‌گيرانه دست به انجام اقدامات ضربتي و ويژه‌اي بزنند. به همين منظور، تجهيزات مستقر در مرکز غنی‌سازی اورانیوم نطنز و تاسیسات اتمی بوشهر با برند زيمنس را به بدافزاري به نام استاکس‌نت آلوده کردند تا علاوه بر هدايت سامانه‌هاي هسته‌اي کشور ايران بتوانند به خرابکاري بپردازند. حال پس از گذشت شش سال از اين جريان، هفته گذشته خبر رسيد که به تازگي نسل جديدي و يا به عبارت ديگر نوادگاني از اين ويروس شناسايي شده‌اند که همچنان با تمرکز روي تجهيزات زيمنس مي‌توانند سامانه‌هاي کنترل صنعتی و جمع‌آوری داده را مورد هدف قرار دهند. هر ند تاکنون از چگونگي انتشار اين ويروس جديد در ايران اطلاعاتي به دست نيامده است اما  تفاوت عملکرد پدربزرگ با نوه در اين است که نسل جديد آن مي‌تواند با دستکاری اطلاعات جمع‌آوری شده، داده‌هايي را که واقعا توسط این سیستم‌ها به دست آمده است را از دید اپراتورها مخفی کند. استاکس‌نت که در دنياي فناوري به دليل داشتن دوره کمون (مخفي) بسيار به ويروس ايدز در دنياي انساني تشبيه مي‌شود، گوياي اين مهم است که شايد ايران از طريق برجام موفق به توقف و يا برداشتن بسياري از تحريم‌هاي جهاني شده باشد، اما جنگ سايبري عليه اين کشور به قوت خود باقي است.  
  • بازجويي هواوي به خاطر معامله با ايران
چندي پيش ايالات متحده آمريکا، آرايي قاطع و تاثيرگذار را براي شرکت ZTE به دليل نقض قوانين تحريم‌هاي جهاني عليه ايران صادر کرد. به طوري که اجازه خرید تجهیزاتی حياتي از توليدکنندگان آمريکايي براي اين شرکت چيني سلب شد و باعث شد ZTE علاوه بر کاهش ارزش سهام با مشکلات عديده‌اي در زمينه دسترسي به قطعات اساسي جهت توليد مواجه شود.
هفته گذشته اما اتفاق مشابهي در همين خصوص براي شرکت هواوی افتاد. به طوري که دپارتمان تجارت و بازرگانی آمریکا با صدور احضاريه‌اي از اين شرکت چيني خواسته است تمامی اطلاعات مربوط به صادرات و بازصادرات فناوری‌های آمریکایی به ايران و برخي کشورهاي ديگر را ظرف مدت تعيين شده ارایه کند. گرچه هنوز به جز کلی‌گویی‌های مرسوم آمریکایی‌ها، اتهام روشن و مشخصی متوجه هووی نشده است و فعلا در مظان اتهام قرار دارد اما در صورت اثبات تخلف احتمالي! (البته به سبک آمریکایی‌ها)، احتمالا با فشارهایی شبیه به آنچه در خصوص ZTE گذشت مواجه خواهد شد.
ناگفته نماند که متعاقب اعمال تحریم نسبت به شرکت ZTE از سوی آمریکا، دولت چین واکنش تندی نسبت به این مساله نشان داد و حتی اعلام کرد که تحریم این شرکت چینی ممکن است به روابط دو جانبه چین و آمریکا لطمه وارد کند. هونگ‌لی، سخنگوی وزارت خارجه چین گفته بود ما امیدواریم که طرف آمریکایی از این تصمیم غلط خود برگردد، زیرا این تصمیم غلط ممکن است به روابط تجاری و روابط دو جانبه کشور لطمه وارد کند.
به هر حال اگرچه تاکنون دولت و وزارت خارجه چین واکنشی نسبت به زمزمه‌های تحریم دومین شرکت بزرگ مخابراتی این کشور یعنی هواوی نشان نداده‌اند، اما در تازه‌ترین واکنش رسمی از سوی هواوی، این شرکت اتهامات آمریکایی‌ها را به کل مردود دانسته است.
در گذشته و پس از وضع تحريم‌هاي جهاني عليه ايران، شرکت‌هاي مخابراتي اروپایی نظير آلکاتل و اريکسون که اصلي‌ترين تامين‌کننده تجهيزات مخابراتي در ايران به شمار مي‌رفتند، کنار کشيده و چینی‌ها توانستند بخش‌هایی از بازار مخابرات ايران را در دست بگیرند.
  • کليدخوردن يک طرح موازي در پدافند غيرعامل
پس از حملات پشت سرهم هکرهاي عربستاني به سايت‌هاي دولتي ايراني نظير سازمان آمار و ثبت اسناد، امنيت سايبري ايران در حوزه پايگاه‌هاي داده به چالش کشيده شد و انتقادات تندي را روانه تامين‌کنندگان امنيت سايبري سايت‌هاي ايراني کرد. در اين ميان تند و تيزترين موضع‌گيري‌ها پس از پليس فتا که بيشتر جنبه هشدار و اخطار داشت، متعلق به سازمان پدافند غيرعامل بود که هر چند از بازيگران مستقيم حوزه ICT به شمار نمي‌رود، اما هر از چندگاهي دست به اظهاراتي قابل‌تامل و تا حدودي تاثيرگذار مي‌زند. هفته گذشته، سردار جلالي، رييس سازمان پدافند غيرعامل با بيان اين که بیشتر نهادهای متولی فضای سایبری کشور در خواب غفلت‌اند و تنها سازمان پدافند غیرعامل است که هوشیار است و هشدار می‌دهد اعلام کرد هم‌اکنون سامانه یکپارچه‌ای که به‌صورت برخط همه سازمان‌ها و دستگاه‌ها را از احتمال حملات سایبری مطلع کند وجود ندارد؛ اما ما در پی ایجاد آن هستیم و مي‌خواهيم این سامانه در کوتاه‌مدت تکمیل شود.
در همین رابطه یک عضو شوراي‌عالي فضاي مجازي هم اعلام کرد ما بر اساس وظایف قانونی خود به سازمان‌های مختلف هشدارهای امنیتی می‌دهیم که اگر رعایت نکنند با متخلفان برخورد خواهد شد. براساس اين گزارش، سازمان پدافند غيرعامل در حالي خبر از ايجاد سامانه جديد هشدار حملات سايبري مي‌دهد که مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای تحت عنوان ماهر با وظايفي مشابه آنچه که سازمان پدافند غيرعامل درصدد راه‌اندازي آن است، سال‌هاست که به فعاليت مي‌پردازد. این در حالیست که چگونگي عملکرد و تاخير اين مرکز در قبال حملات سايبري اخير به سايت دستگاه‌هاي دولتي، باعث ايجاد موجي از انتقادات شد.
  • ماجرای لورفتن سوالات نهايي در شبکه‌هاي اجتماعي
شبکه‌هاي اجتماعي نيز مطابق روال هميشگي در رويدادهاي هفته گذشته ICT ايراني تاثيرگذار بودند. در اين راستا هفته گذشته که همزمان با پايان امتحانات نهايي در بسياري از مقاطع تحصيلي بود، شايعه لو رفتن سوالات باعث ايجاد آشفتگي‌هاي بسياري ميان دانش‌آموزان و حتي معلمان و ساير مسوولان آموزشي شد. کليد واهمه لورفتن از جايي زده شد که با فرارسيدن روزهاي پايان سال تحصيلي و آغاز امتحانات، سودجويان بسياري اقدام به ايجاد و راه‌اندازي کانال‌هاي مختلف تلگرامي کردند که طي آن ادعا مي‌شد داراي لابي لازم به منظور دستيابي به سوالات امتحاني هستند و در ازاي پرداختن پول حاضر به افشاي آن هستند. گرچه متاسفانه آموزش و پرورش مجبور شد لورفتن سوالات در شبکه‌هاي اجتماعي در مورد سوالات نهايي درس جغرافي را تاييد کند اما گويا ساير موارد مشابه مورد تکذيب قرار گرفت. صرفنظر از تبعات آموزشي پديده لو رفتن سوالات، آنچه که دانش‌آموزان را با چالش مواجه کرده است، دغدغه‌هايي است که شايعات منتشره در ايام امتحانات در شبکه‌هاي اجتماعي ايجاد مي‌کند. لذا با توجه به آغاز شمارش معکوس براي کنکور سراسري گمان مي‌رود اين اقدام در ابعاد گسترده‌‌تري رخ دهد که کنترل و برخورد با متخلفان صرفا در اختيار دستگاه‌هاي انتظامي ‌نظير پليس فتا خواهد بود.
 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200