http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
فناوری نسل پنجم چیست؟
فناوری نسل پنجم چیست؟

نسل آینده‌ ارتباطات سیار که همان نسل پنج(5G) است در فرایند استانداردسازی (3GPP)در مرحله‌ مفهومی قرار دارد.

ریيس سازمان تنظیم مقررات مخابراتی انگلستان(آفکام) می‌گوید شاید 5 سال دیگر نسل 5 به بازار انگلستان بیاید. در واقع پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که اگر گسترش تلویزیون‌های دارای وضوح فوق‌العاده زیاد با همین آهنگ، تداوم داشته باشد دوباره در عرض 5 سال آینده کمبود پهنای باند طیفی رخ خواهد داد.
در حال حاضر همان طور که در آخرین کارگاه موسسه استانداردهای مخابراتی اروپا(ETSI)راجع به آینده‌ ارتباطات سیار هم گفته شد زمان‌بندی‌هایی که در پی می‌آید برای راه‌اندازی فناوری نسل 5 امکان‌پذیر است: انجام تحقیقات، توسعه و نوآوری تا سال 2020، تعیین دامنه‌ کاری نسل 5 تا سال 2020، راه‌اندازی عملیاتی بعد از سال 2020 و دسترسی به خدمات بهینه‌ نسل 5 در حوالی سال 2025.
همچنین لازم به توجه است که چگونه فناوری وای‌فای توانست از فناوری نسل 4 و 5 سبقت بگیرد و سرعت‌هایی در حد چندین 1Gbps عرضه کند (به لحاظ نظری تا 8 Gbps در استاندارد امروزی802.11ac). یعنی در جاهایی که پهنای باند خیلی لازم باشد قبل از نسل 5 فناوری‌های دیگر را داریم.
از منظر مصرف‌کنندگان مصرف ویدیو و داده‌ همراه رشد انفجارآمیزی داشته است زیرا به طور روزافزونی از برنامه‌های برباددهنده‌ پهنای باند مثل اسکایپ و نتفیکس در تلفن‌های همراه هوشمند و رایانک‌ها استفاده می‌کنیم.
هر جا که هستیم تقاضای فزاینده‌ای برای خدمات داده‌ای پرکیفیت داریم و شبکه‌های موجود کنونی نسل 3 و 4 بعید است که جواب‌گوی نیازهای آینده‌ کاربران باشند. نسل 5 به تبادل اطلاعات بی‌درنگ و از لحاظ رسانه‌ای غنی دامن می‌زند و در عین حال روش‌های جدید کارکردن در جهان کسب و کار را میسر می‌کند.
به این ترتیب شرکت‌ها می‌توانند با روش‌های تازه‌ای با مشتریان‌شان تعامل و ارتباط برقرار کنند.
نسل 5 به طور بالقوه می‌تواند با استفاده از بسامدهای بالاتر ظرفیت را 1000 برابر کند. افزون بر این صرفه‌جویی چشمگیر در توان و راه‌اندازی آسان‌تر خدمات انتها به انتها همگی از اهداف کلیدی نسل 5 هستند.
از منظر بهره‌برداری، ظرفیت و پوشش‌دهی همچنان از چالش‌های بهره‌برداران خواهند بود. نسل 5 لزوما به رفع معضل پوشش‌دهی کمک نخواهد کرد ولی به رفع معضل ظرفیت سازندگانی کمک خواهد کرد که به آزمایش نسل 5 روی آورده‌اند تا سرعت‌های5GBps ارایه دهند و احتمالا آن را به10GBps افزایش دهند.
نسل 5 می‌تواند تاخیر را کاهش دهد و به صورت بالقوه از60ms به کمتر از10ms کاهش دهد و این یکی از دلایل راه‌اندازی نسل 5 است که از همه کمتر شناخته شده است. استانداردهای نسل 5 خیلی مقدماتی است بنابراین کار زیادی باید انجام داد تا این نتایج در محیط واقعی محقق شود تا شباهت روشنی از دامنه کاری و قابلیت‌های آن حاصل شود.
استانداردهای نسل 5 به صورت هیجان‌انگیزی سرعت، کمیت و تحویل داده توسط افزاره‌های دارای قابلیت نسل 5 را افزایش می‌دهند.
نسل 5 ارتباطات فراخ‌باند بی‌سیم سریع‌تر با پوشش‌دهی بیشتر نسبت به استانداردهای قبلی ارایه خواهد داد و همین سبب می‌شود که کاربر احساس بهتری از کار کردن با افزاره‌های همراه داشته باشد.
تقاطع داشتن با رواج خدمات ابرواره‌ای در کسب و کار هم عاملی حساس است. شرکت‌های کوچک و نوپا با استفاده از برنامه‌های ابتکاری و انعطاف‌پذیر ابرواره‌ای دارند به خدمات شرکت‌های بزرگ دسترسی پیدا می‌کنند.
سرعت زیاد، تاخیر کم، پوشش‌دهی در همه جا و همه وقت می‌تواند از رواج‌یابی پشتیبانی کند و احتمالا به آن شتاب دهد.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران
قاسم جمالی1394/07/18
با سلام و ضمن عرض ادب: تشکر می کنم از مطلب زیبا و قابل فهم شما. بنده کارشناس رادیویی یکی از سازمانها هستم . خیلی مایل و مشتاقم اطلاعات بیشتر و جامع تری در رابطه با نسل 5 مخابرات و در صورت مرتبط بودن با شبکه های رادیویی را داشته باشم . لطفا همراهی فرمائید. با سپاس فراوان

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200