http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
112 میلیون مشترک ایرانی موبایل تا سال 2017
112 میلیون مشترک ایرانی موبایل تا سال 2017

موسسه تحقیقاتی بیزینس مانیتور پیش‌بینی کرده است تا پایان سال 2017 تعداد مشترکان تلفن همراه ایران به 112 میلیون نفر با ضریب نفوذ 142 درصد برسد.

به گزارش عصر ارتباط، برای اولین بار در گزارش‌ها و پیش‌بینی‌های بیزینس مانیتور از بازار ارتباطات مخابراتی ایران، وضعیت بازار نسل سوم تلفن همراه نیز بررسی شد؛ بازاری که تنها اپرتور فعال و انحصاری آن رایتل است.
گرچه آمار مشخصی از این بازار جدید ایران وجود ندارد، اما بیزینس مانیتور معتقد است که درخواست زیادی برای سرویس‌های نسل سوم تلفن همراه در کشور وجود دارد و کاربران تشنه باند وسیع موبایل هستند. بر همین اساس پیش‌بینی می‌شود تا سال 2017 سهم فناوری نسل سوم از بازار تلفن همراه ایران به 10 درصد برسد.
طبق پیش‌بینی‌های بیزینس مانیتور، تقاضای پیش‌بینی شده تقریبا در مقایسه با بازار سال 2013 دو برابر خواهد شد و توسعه بیشتر آن با دسترسی مناسب به دستگاه‌های سازگار با 3G و هزینه سرویس‌های ارایه‌شده بستگی دارد.
چالش عمده در رشد این بازار به رقابتی نبودن سرویس‌های 3G باز می‌گردد که به رایتل اجازه می‌دهد سرویس‌هایش را به میزانی که می‌خواهد شارژ کند.
BMI معتقد است رقابت بیشتر در این بازار به ویژه با حضور ایرانسل، با توجه به تجربه گسترده MTN در ارایه سرویس‌های 3G تاثیر شگرفی بر بازار و پتانسیل واقعی آن خواهد گذاشت.
بیزینس مانیتور معتقد است همچنان مسائل سیاسی و اقتصادی به‌شدت روی بازار تلفن همراه ایران تاثیرگذارند و این فشار زیادی را به اپراتورها و مشتریان آنها در قدرت سرمایه‌گذاری و خرید و هزینه وارد می‌کند.
این نکته نیز باید خاطرنشان شود که تعداد زیادی از مشترکان تلفن همراه ایران را مشترکان اعتباری تلفن همراه تشکیل می‌دهند که همچنان بعد از گذشت چند سال هم رشد آنها ادامه دارد و اپراتورها همچنان به ارایه کمپین‌ها و بسته‌های تشویقی خود ادامه می‌دهند.
این روند به سمت افزایش تعداد مشترکان همچنان ادامه خواهد داشت، به‌ویژه برای اپراتورهایی که شبکه خود را در نقاط روستایی که پوشش سرویس‌ها در آنجا محدود است، توسعه می‌دهند.
هرچند مشترکان اعتباری بیشترین سهم بازار را دارند، اما در همین حال تعداد مشترکان غیرفعال آنها نیز بالا است و به همین دلیل به نظر می‌رسد ضریب نفوذ واقعی کمتر از میزان پیش‌بینی شده باشد.
درحالی‌که متوسط درآمد اپراتورها از هر مشترک در سال‌های اخیر کاهش یافته است و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2017 رقم آن در هر ماه به‌ازای هر مشترک به حدود هفت هزار و 648 تومان برسد، اما در همین حال پیش‌بینی می‌شود هر اقدامی به سمت توسعه فناوری نسل سوم تلفن همراه موجب رشد مثبت سطح درآمد اپراتورها می‌شود.
طبق اعلام اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU)، در سال 2012 تعداد خطوط تلفن ثابت در ایران 28 میلیون و 759 هزار خط بود که در سال 2013 نیز تغییرات چندانی نداشته است و با رشد 4/3 درصدی در مقایسه با سال 2011 برخوردار بوده است. در سه سال گذشته روند رشد یا رکود تلفن ثابت در ایران تقریبا ثابت بوده است و برخلاف روند جهانی با کاهش و ریزش مشترکان مواجه نبوده است.
رشد غیرطبیعی تلفن ثابت
باتوجه به نرخ رشد ضریب نفوذ تلفن همراه در ایران اما رشد ادامه‌دار بخش تلفن ثابت غیرطبیعی است. به‌رغم فعالیت شرکت مخابرات ایران در واگذاری تلفن ثابت به‌صورت انحصاری، به‌دلیل توسعه آن در مناطق روستایی رشد آرام اما ادامه‌داری در این بخش وجود دارد.
برهمین اساس موسسه تحقیقاتی بیزینس مانیتور پیش‌بینی کرده است ضریب نفوذ تلفن ثابت در سال 2017 با 208/31 میلیون خط تلفن ثابت درحال کار به 40 درصد افزایش یابد.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200