http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
شنبه 2 مرداد 1395
تعرفه تلفن ثابت چرا و چه تغییری می‌کند؟
تعرفه تلفن ثابت چرا و چه تغییری می‌کند؟

فناوری اطلاعات و ارتباطات به‌دلیل عمومی بودن آن با سایر فناوری‌ها تفاوت اساسی دارد، به این معنی که تنها در حوزه فعالیت خود تاثیرگذار نیست، بلکه در کل فعالیت‌های اقتصادی و غیراقتصادی تاثیر بسزايی در تسهیل انجام امور و بالا بردن بهره‌وری و کارایی دارد.

. مرور وضعیت ایران در حوزه نرخ سبد ارتباطی نشان می‌دهد که در زمینه ارزانی هزینه دومین فناوری ارتباطی یعنی در حوزه تلفن ثابت، جایگاه اول منطقه و دنیا را داریم.
اگر از ديدگاه کلان اقتصادي به صنعت مخابرات نگاه کنیم، نظام تعرفه‌بندي اثر بسزايي در بازگشت سريع‌تر سرمايه‌گذاري‌هاي انجام‌شده، توسعه آسان‌تر شبکه و رضايت بيشتر مشتريان دارد. به همين دليل، براي رسيدن به حداکثر بهره‌وري، بايد نظام درستی در تعیین میزان تعرفه‌ منظور کرد.
خبر افزایش تعرفه مکالمات تلفن ثابت انعکاس درستی در رسانه‌ها نداشت. در حالی افزایش 50 درصدی تعرفه برای مکالمه‌ها عنوان شد (30 ریال به 45 ریال) که این افزایش هزینه فقط شامل مکالمات درون‌شهری بود.
نرخ مکالمات بین استانی (هردقیقه 330 ریال) و مکالمه از تلفن ثابت به تلفن همراه (هر دقیقه 625 ریال) بدون افزایش و با همان نرخ‌های قبلی تعریف شدند.
با توجه به اینکه به‌طور میانگین هزینه مکالمات درون‌استانی، درصد کمی از کل هزینه‌ها را دربر می‌گیرد (زیر 20 درصد) و افزایش 50 درصدی فقط شامل همین هزینه است، برآورد شده است که در کل به‌طور میانگین مبلغ صورت‌حساب‌ها کمتر از 10 درصد افزایش خواهد داشت.
این در حالی است که شش میلیون تلفن ثابت در کشور وجود دارد که با توجه به پایین بودن هزینه آبونمان و همچنین بالا بودن هزینه صدور قبض و ارسال پستی و... برای آنها قبضی صادر نمی‌شود.
به‌رغم اینکه تحول‌هاي چشمگيري در حوزه تلفن ثابت در کشور رخ داده است و بر اساس آمار، کشور ما در ميان کشورهاي حوزه خاورميانه از نظر ضريب نفوذ، داراي جايگاه منحصر به‌فردي است، احتکار خطوط تلفن به‌دلیل پایین بودن هزینه اتصال تلفن ثابت و در نظر نگرفتن آبونمان برای اتصال هر خط، یکی از مشکلاتی است که در این حوزه وجود دارد. این در حالی است که شرکت مخابرات برای اتصال یک خط تلفن هزینه زیادی را متحمل می‌شود‌. با توجه به این مساله، افزایش هزینه اتصال، امری کاملا طبیعی و لازم به‌ نظر می‌رسد، با توجه به اینکه سود حاصل از این افزایش در جهت به‌روزرسانی و توسعه زیرساخت‌ها به‌کار گرفته خواهد شد.
نکته مهم دیگر اینکه در حال حاضر 40 هزار روستا از خدمات تلفن همراه با تعرفه مکالمه 20 برابر استفاده می‌کنند و این در حالی است که توسعه تلفن همراه در روستاها به مراتب کم‌هزینه‌تر از تلفن ثابت است و این مساله جدای از مدت زمان صرف شده و نیروی انسانی اختصاص‌یافته برای انجام این فرایند است.
رشد سريع تکنولوژي در عرصه فناوري اطلاعات، ايجاد پتانسيل‌هاي لازم را در شبکه مخابرات براي همراهي با اين روند سريع اجتناب‌ناپذيرکرده است. بنابراین با توجه به این مساله که تلفن ثابت زیرساخت تلفن همراه است و توسعه آن، توسعه تلفن همراه را در پی خواهد داشت و نبود فیبر نوری در توسعه تلفن همراه نیز خلل ایجاد خواهد کرد باید تعرفه‌های متعارف و مناسب برای این خدمت در نظر بگیریم تا نبود سرمایه مانع از رشد زیرساخت‌ها و توسعه فناوری‌های جدید در این رابطه نشود.
افزایش تعرفه‌ها توسعه زیرساخت‌های ارتباطی کشور را در پی خواهد داشت که منافع آن متوجه مردم است؛ چراکه حجم عمده‌اي از فعاليت‌هاي صنعت مخابرات کشور ما روي توليد تجهيزات تلفن ثابت متمرکز شده و به جرات مي‌توان گفت که کشور ما به دانش فني توليد تجهيزات تلفن ثابت دسترسي پيدا کرده است، ولي اين در واقع شروع راه بومي‌کردن دانش فني در زمينه‌هاي گوناگون مخابرات است.
 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200