http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
سه شنبه 27 بهمن 1394
شگرد سارق بانکی، دستگیری دلال مخابراتی و ایستادگی علاءالدین
شگرد سارق بانکی، دستگیری دلال مخابراتی و ایستادگی علاءالدین

ICT ايراني در هفته‌اي که گذشت |هفته گذشته در ICT ایرانی اخباری که بیشترین تکرار را داشتند به اخبار مربوط به افتتاحیه‌های مرسوم و همزمان با دهه فجر و بازداشت یک دلال مخابراتی و ارتباط احتمالی آن با یک مدیر در وزارت ارتباطات بازمی‌گشت.


 توقف برگزاری یکی از ده‌ها نمایشگاه با محتوای مشابه در حوزه ICT نیز از دیگر اخباری بود که به بررسی آن پرداختیم. اما در این میان یک سارق سابقه‌دار نیز تجربیات خود در خالی کردن حساب بانکی مردم را در اختیار پلیس و سپس رسانه‌ها گذاشت، تا حواس‌مان کمی بیشتر به این کاغذها و کارت‌هایی که از بانک‌ها تحویل گرفته و جلوی در بانک‌ها دور می‌اندازیم باشد. پس بررسی موضوع نخست را به همین خبر اختصاص می‌دهیم.

 شگرد سارق حرفه‌ای عابربانک‌ها
هفته گذشته خبری در خصوص یک کلاهبردار حرفه‌ای منتشر شد که حتما باید در جریان آن قرار بگیرید، چراکه این سارق حرفه‌ای در حضور پلیس تجربیات خود در این خصوص را اعلام کرد. ماجرا از این قرار بود که در پی مراجعه نماینده حقوقی یکی از بانک‌های خصوصی به دادسرای ناحیه ۱۶ تهران و طرح شکایت با موضوع "برداشت غیرمجاز پول از حساب تعدادی از مشتریان"، به دستور بازپرس شعبه چهارم این دادسرا، پرونده جهت رسیدگی در اختیار پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.
با توجه به پیچیدگی پرونده، کارآگاهان با همکاری بانک شاکی اقدام به بررسی دقیق تراکنش مالی حساب‌های مالباختگان کرده و با بررسی دوربین‌های محل وقوع جرم، سارق را که اتفاقا سابقه‌دار هم بوده شناسایی و دستگیر می‌کنند. اما شگرد این سارق باتجربه نیز جالب است. وی گفته شب‌ها همراه همدست خود به شعبات بانکی مراجعه و نسبت به جمع‌آوری پاکت‌های بانکی (در زمان صدور کارت‌های عابربانک، در قسمت داخلی پاکت‌ها رمز اول و دوم حساب‌ها درج می‌شود) اقدام می‌کردیم. پس از جمع‌آوری پاکت‌ها نیز اقدام به بررسی حساب‌ها از طریق رمز‌های اول و دوم می‌کردیم. به این ترتیب اگر افراد نسبت به تغییر رمزها اقدام کرده بودند که امکان دسترسی به حساب‌ها برای ما وجود نداشت اما اگر رمزها تغییر نکرده بود، بلافاصله از طریق تلفن و یا اینترنت نسبت به برداشت پول از حساب‌ها و واریز پول به حسابی جعلی ( افتتاح حساب با مدارک سرقتی) اقدام و نهایتا در کمتر از چند ساعت نیز نسبت به تبدیل پول به طلا و ارز اقدام می‌کردیم.

 پروژه‌هاي دهه فجر وزارت ICT و حاشيه‌ها
هفته‌اي که گذشت مصادف با سي و هفتمين دهه فجر بود. از اين روي، مطابق رسم هر ساله دولتمردان روزهاي شلوغي را پشت سر گذاشتند. به‌طوري که وزير ICT و همراهانش به حدود شش استان کشور از جمله هرمزگان، اصفهان، خوزستان، قم، فارس و کرمان سفر و پروژه‌هايي را نيز افتتاح کردند. در ميان اين پروژه‌ها، «فجر» از اهميت بيشتري نسبت به بقيه برخوردار بود، زيرا به موجب پياده‌سازي سه پروژه ديگر که تحت لواي فجر با عناوين تلاش (2) و تجمیع (1) و (2) نام دارند، قرار است ظرفیت زیر ساخت‌های ارتباطی کشور افزايش پيدا کنند. بر این اساس با اجرای پروژه تلاش (2) ظرفیت پهنای باند داخل کشور در حوزه انتقال از 2500 به 3300 گیگابیت بر ثانیه ارتقا می‌یابد. همچنين بر اثر اجراي پروژه‌های تجمیع (1) و (2) نیز ظرفیت دسترسی شبکه دیتای کشور تا پنج برابر افزایش می‌يابد. البته ناگفته نماند، سفرهاي استاني دهه فجر امسال، چندان هم عاري از حاشيه نبود. منشا اين حاشيه‌ها به واگذاري اينترنت در روستاها به ويژه کرمان و اصفهان بازمی‌گشت. به‌طوري که باعث شد برخي از مخالفان، اين اقدام را مانوري تبليغاتي و فانتزي تلقي کنند. البته وزیر ارتباطات این موضوع را رد کرد.

 صدور مقررات براي شبکه‌هاي اجتماعي
در حالي که بيش از 15 سال از ورود شبکه‌هاي اجتماعي به ايران نظير اورکات و ياهو 360 می‌گذرد، هفته گذشته خبري در خصوص تدوین آیین‌نامه مقررات‌گذاری و ساماندهی خدمات شبکه‌های مجازی ارتباطی (OTT) منتشر شد. اين اقدام که متولي آن سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي است، در راستاي ساماندهی بازار خدماتي خواهد بود که مستقل از ارايه‌دهندگان سرویس شبکه روی اینترنت فعال می‌شوند. با تدوین این آیین‌نامه که گفته می‌شود تا يک ماه آينده از راه می‌رسد، تصمیم‌گیری در مورد فعالیت این شبکه‌ها، تحت چارچوب‌هاي مشخص امکان‌پذير خواهد شد.
تحليل اين خبر نشان دهنده دو نکته تامل‌برانگيز است که نخست به متولي امر و سپس به ساز و کار اجرايي بازمی‌گردد. در وهله نخست، با توجه به ماهيت اين اقدام که نوعي سياست‌گذاري در فضاي مجازي به شمار می‌رود، گمان می‌رفت که نهاد پيگيري‌کننده آن شوراي‌عالي فضاي مجازي باشد که گويا چنين نيست. نکته ديگري که نوع اقدام را نشانه رفته است نيز شايد حاکي از پي بردن تصميم‌گيران اين حوزه به از دست رفتن کارايي روش‌هايي همچون فيلترينگ به منظور دسترسي کاربران به خدمات ارزش‌افزوده فضاي مجازي است که در صورت صحت می‌تواند بشارت‌دهنده حل مساله به جاي پاک کردن صورت مساله باشد. گفتني است، خدمات OTT خدماتی هستند که از طریق شبکه‌های IP موجود مانند اینترنت به کاربران ارايه می‌شوند و شامل خدمات ارتباطی، چند رسانه‌ای، تجارت الکترونیکی، رسانه‌های اجتماعی و خدمات ابری است. اين خدمات عموما امکان برقراری ارتباط صوتی، تصویری و متنی بین دو یا چند نفر را از طریق اینترنت فراهم می‌کنند.

 دستگیری یک دلال مخابراتی و یک مدیر دولتی
هفته گذشته انتشار اخباری در خصوص دستگیری یک دلال با سابقه مخابراتی و انتشار اخبار نسبتا جهت‌دار از سوی یک مقام آگاه به خبرگزاری فارس، توجه سایر رسانه‌ها را نیز به خود جلب کرد و همزمانی افتتاح یکی از پروژه‌های زیرساختی موجب شد، تا پرسش‌ها به سمت رمزگشایی از ماجرای مطرح شده از سوی مقام آگاه برود.
وزیر ارتباطات نیز به عنوان تنها مقام رسمی که در این باره حرف زد اینطور گفت که «به محض اینکه از اخبار مشکوک و ارتباط یکی از مدیران با دلال مذکور مطمئن شدیم، مدیر را عزل کردیم اما این قرارداد و این مدیر، مربوط به دولت قبل است. هم‌اکنون از این مدیر بازجویی می‌کنند و آیا اینکه این اخبار درباره او صحیح است یا خیر من نمی‌توانم اظهار نظر کنم.
واعظی گفت: اگر مشخص شود که در این قرارداد قیمت بالاتر بوده حتما اصلاح خواهد شد و قوه قضاییه نیز در این مورد در حال انجام اقدامات لازم است.»
به هر حال و به موجب قانون مادامی‌که فردی از متهم به مجرم تبدیل نشود، هرگونه اظهار نظر و انتشار اسم و مشخصات از نظر قانونی و اخلاقی صحیح نبوده و باید منتظر نظر مراجع قضایی ماند.
نکته قابل توجه درباره این مدیر متهم که گفته می‌شود در عقد یک قرارداد با 100 میلیون یورو گران‌تر از قیمت واقعی آن دست داشته، سال 89 به مسوولیت خود در شرکت زیرساخت منصوب شد و در دو سال فعالیت در دولت یازدهم حتی وزیر ارتباطات نیز به عنوان مدیر نمونه ملی از وی تقدیر کرده است. این مدیر در گذشته با بازرسی وزارت ارتباطات و شرکت مخابرات ایران همکاری داشته و مدیر کل بازرسی شرکت زیرساخت نیز بوده است.

 وفور نمايشگاه‌هاي بي‌مشتري!
به نظر می‌رسد پس از اين که به صورت صددرصدي در زمينه برگزاري همايش، سمينار و به تازگي نيز هم‌انديشي(!) به خودکفايي رسيده‌ايم، در حوزه برگزاري نمايشگاه نيز در سطحي با فراواني نعمت مواجه شده‌ايم که برخي از آنها به دليل عدم استقبال و نداشتن مشتري برگزار نمی‌شوند.
هفته گذشته خبر رسيد که نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال و فناوری اطلاعات به دلیل به حد نصاب نرسیدن شرکت‌کنندگان برگزار نمی‌شود و فقط نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی ‌برپا می‌شود. در گام ابتدايي، تنها مقايسه عبارت‌هاي اين دو نمايشگاه نيز نشان می‌دهد که نقطه تمايز آنها صرفا در يک کلمه خلاصه می‌شود و حتي بدون نياز به خرج کردن تدبيري عميق نيز می‌توان نتيجه گرفت که برگزاري نمايشگاه‌هاي متعدد با موضوعات مشابه نيازي به حد نصاب نرسيدن براي ادغام دو رويداد در يکديگر ندارد و کاملا بديهي است که اين تصميم می‌بايست مدت‌ها پيش اتخاذ می‌شد.
بر اساس اين گزارش، متاسفانه يکي از آفت‌هايي که در حال حاضر حوزه ICT با آنها دست و پنجه نرم می‌کند فقدان وجود يک ويترين منسجم و باشکوه به منظور نمايش توانمندي‌هاي اين عرصه است.
برگزاري نمايشگاه‌هاي موازي، پريشان و البته با موضوعات مشابه؛ چالشي است که اين صنعت بيش از 22 سال است به آن مبتلا است. برگزاري نمايشگاه‌هاي موازي عموما از تلکام و الکامپ آغاز می‌شود و به نمايشگاه رسانه‌هاي ديجيتال و غيره می‌رسد. نکته تامل برانگيز اين است که حتي وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و بخش خصوصي نيز مايل هستند هر يک به تنهايي نمايشگاهي به راه بيندازند و در صورت عدم تامين خواسته‌هايشان ضمن تحريم نمايشگاه به اصطلاح رقيب به کارشکني‌هاي زيرپوستي می‌پردازند. گمان می‌رود، دستيابي به منافع مالي، می‌تواند اصلي‌ترين انگيزه وجود يک اراده خاص براي عدم برگزاري نمايشگاه يکپارچه و واحد در صنعت ICT باشد.

 سرگرداني مالباختگان در طبقه پابرجای علاءالدين
طبقه هفتم پاساژ موبایل‌فروشان علاءالدین را همه می‌شناسند. اگر خاطرتان باشد حدود یک‌سال، شهرداری، آتش‌نشانی، شورای شهر، رسانه‌ها به علت تخلف در ساخت و ناامنی‌های ساختمانی در این پاساژ اعلام کردند که باید تخریب شود. در برخی رسانه‌ها نیز تصاویری از عملیات هماهنگ ماموران شهرداری و پلیس به این پاساژ منتشر شد که گویای خراب کردن آن بود. در همان گیر و دار مالک علاءالدین هم پیغامی داد که اگر توانستند آن طبقه را خراب کنند، من هم ...، بماند.
حالا اما خبرها حاکی از آن است که این طبقه همچنان پابرجاست و تخریبی در کار نیست. تقریبا هفته و ماهی هم نیست که یکی از اعضای شورای شهر پیگیر این ماجرا نشود.
اما این طبقه خلاف همچنان سرجای خود مانده است و خبری از تخریب نیست که نیست و فقط گاهی خبر می‌رسد مهلت جدید برای تخریب خواسته شده است.
به هر حال فعلا که حرف آقای علاءالدین بر کرسی نشسته است و برخی از مغازه‌داران این طبقه نیز همچنان دست‌شان به جایی بند نیست. خلاصه این هم از آن عجایب روزگار است.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200