http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
چهارشنبه 1 مهر 1394
اپراتورهای مجازي و موضوعات مرتبط با آن
اپراتورهای مجازي و موضوعات مرتبط با آن

اپراتورهای مجازی، از جمله موضوعات جديدالورود حوزه ICT ايرانی است.

اپراتورهای مجازي، از جمله موضوعات جديدالورود حوزه ICT ايراني است. اما علي‌رغم مدت کوتاه حياتش به چهره‌اي داغ و در عين حال بحث‌برانگيز تبديل شده است. برخي ورودشان را خيرمقدم عرض می‌کنند و عده‌اي ديگر نگراني‌هاي بسياري براي چگونگي فعاليت و پيامدهاي آن دارند. البته کساني که اندکي شوخ‌طبع‌اند، معتقدند تکليف مشترکان تلفن همراه در ايران با اپراتورهاي واقعي، به درستي مشخص نيست. چه رسد به اپراتوري که از همان ابتدا مجازي ناميده می‌شود. لذا با توجه به اهميت موضوع، در هفته‌اي که گذشت اپراتور مجازي و موضوعات مرتبط با آن نظير صدور پروانه، حق ليسانس، خدمات قابل ارايه و متقاضيان دريافت پروانه به يکي از اصلي‌ترين موضوعات ICT ايراني بدل شد و از تنها نهاد داوري در اين حوزه گرفته يعني سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي تا یک مسوول در مرکز پژوهش‌هاي مجلس را به چالش کشيد. اما پيش از پرداختن به هر موضوعي، ذکر اين توضيح لازم به نظر می‌رسد که اپراتور مجازي، نوعي اپراتور تلفن همراه است که به تنهايي دارای امکانات فیزیکی برای ارسال مکالمه و ديتا نيست. این نوع اپراتور با بستن قرارداد با اپراتوري دیگر که دارای امکانات فیزیکی برای ارايه خدمات است ضمن ثبت برند جديد، اقدام به خريد خدمات به‌طور عمده و سپس خرده‌فروشي می‌کند. اپراتور مجازي، يک پديده مرسوم و در عين حال پولساز در ساير کشورهاي مختلف از جمله آمريکا، دانمارک و روسيه است و در ايران با نام اختصاري MVNO شناخته می‌شود. در طرح تجاری اپراتور مجازي در ايران، بیش از ۲۰۰ میلیارد ریال درآمد در نظر گرفته شده است. اما علاوه بر اپراتور مجازي، نمايشگاه‌هاي تخصصي حوزه ICT، شبکه‌هاي اجتماعي و بازي کلش نيز در هفته گذشته خبرساز شدند که به تحليل و ارزيابي آنها می‌پردازيم.
 شائبه‌هاي مجوز اپراتور مجازي
هفته گذشته، معاون رگولاتوري در همايشي که با عنوان «اپراتورهای مجازی تلفن همراه، موفقیت یا ناکامی» برگزار شد، آمار جالبي ارايه داد. به گفته عميديان، در ايران 129 میلیون سیم‌کارت فروخته شده است که از ميان آنها 67 میلیون مشترک فعال وجود دارد که 94 درصد جغرافیای کشور را پوشش می‌دهد. در اين ميان همراه اول و ايرانسل به ترتيب 51 و 45 درصد سهم بازار سيم‌کارت را تصاحب کرده‌اند و 4 درصد را نيز براي رايتل باقي گذاشته‌اند. به پیش‌بینی رگولاتوري، ظرف 10 سال آینده 17 میلیون مشترک نيز براي اپراتورهای مجازی باقي می‌ماند که شامل 15 درصد از سهم بازار موبایل می‌شود. بنا به گزارش آقای رگولاتور، تا کنون 51 متقاضی برای دریافت پروانه اپراتور مجازي ثبت‌نام کرده‌اند که 13 مورد از آنها درخواست پروانه‌های ارتباطات ثابت (FCP) را نیز داشته‌اند. ترکيب‌بندي اين متقاضيان شامل 31 شرکت خارجی، 13 شرکت سرمایه‌گذاری و 7 بانک است. اما در سوي ديگر یک مسوول در مرکز پژوهش‌های مجلس نگراني‌هايي در خصوص شيوه اعطاي مجوز اين نوع اپراتور دارد. مهدي فقيهي، ريیس دفتر فناوری‌های نوین مرکز پژوهش‌های مجلس، ايجاد شرکت‌هاي کاغذي را نخستين خطر پيش روي اپراتور مجازي می‌داند و بروز فساد و رانت را در اين مسير پيش‌بيني می‌کند.
بر اساس اين گزارش علاوه بر شيوه صدور مجوز، دغدغه‌هاي جدي ديگري نيز پيش روي اپراتور مجازي قرار دارد که چگونگي تعامل و تقسيم سود با اپراتورهاي مادر، جزو اصلي‌ترين آنها محسوب می‌شود. اپراتور مجازي در شرايطي در ايران پا به فعاليت می‌گذارد که رايتل با چالش جذب مشترک مواجه است و همراه اول و ايرانسل نیز در حال کسب سهم بیشتر از بازار هستند. اين مجوز در حالي در آستانه صدور است که تجربه‌هاي مشابه، نشان می‌دهد وقتي پاي همکاري اپراتورهاي قدرتمند با تازه‌واردان به ميان می‌آيد، فرش قرمزی زیر پای رقبا پهن نخواهد شد. گرچه رگولاتوري با پيش‌بيني اين قضيه، براي سه اپراتور موجود تکليف کرده است که هر يک بايد حداقل با دو اپراتور مجازي همکاري کنند و قرارداد ببندند اما تکليف سايرين چگونه تعيين می‌شود، معلوم نیست. البته در مورد فعاليت اپراتورهاي مجازي، اين شائبه نيز مطرح است که دولت از اين طريق بيشتر درصدد کسب درآمد است و توسعه بازار هدف ثاني به شمار می‌رود.
 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200