http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
بررسی 10 لنز برتر برای ثبت تصاویر پرتره
بررسی 10 لنز برتر برای ثبت  تصاویر پرتره

عکاسی پرتره یکی از پرطرفدار‌ترین ژانرهای عکاسی است و خروجی آن در قالب تصاویری زیبا با جزئیات فراوان و پس‌زمینه‌ای محو، چهره عزیزترین افراد در زندگی کاربر را جاودانه می‌کند.

با اینکه با یک لنز زوم معمولی نیز می‌توان پرتره ثبت کرد، اما جای یک لنز پرتره واقعی را نمی‌گیرد. لنزهای پرتره با داشتن فاصله کانونی 35، 50 و 85 میلیمتری جزو پرفروش‌ترین لنزهای دنیا هستند و سازندگان همواره تلاش می‌کنند تا بهترین کیفیت را در ساخت آنها لحاظ کنند. اگر به دنبال خرید لنزی مناسب برای پرتره می‌گردید، بد نیست با لنزهای 50 میلیمتری آغاز کنید که نه به اندازه لنزهای 35 واید هستند که مجبور شوید زیاد به سوژه نزدیک شوید و نه به اندازه لنزهای 85 میلیمتری گران‌قیمت‌ا‌ند بلكه با یک سرمایه‌گذاری میان‌مدت می‌توان بهترین آنها را خریداری کرد. لنزهای پرتره با داشتن گشودگی بالای دیافراگم از لنزهای دیگر متمایز می‌شوند و به‌طور معمول دیافراگم آنها در حالت باز f/1.4 یا f/1.8 است. انواعی از اين لنزها با دیافراگم بازتر نیز ساخته می‌شوند، اما معمولا بسیار گران‌قیمت‌اند و از آنها تنها در سینما استفاده می‌شود. نخستین مزیت گشودگی بالای دیافراگم، امکان ثبت تصویر در شرایط کم‌نور است که مهم‌ترین کاربرد یک لنز پرتره به حساب می‌آید. با کمک این لنزها می‌توان داخل خانه و تنها با نور چند چراغ، تصاویری با نوردهی چشمگیر ثبت کرد و با کمک گرفتن از سه‌پایه می‌توان اثر نور یک شمع را نیز روی چهره سوژه به تصویر کشید. دومین مزیت دیافراگم باز نیز توانایی لنز در جدا کردن سوژه از پس‌زمینه است و به دلیل داشتن عمق میدان ناچیز، اگر بیش از حد به سوژه نزدیک شوید ممکن است تنها بخشی از صورت او را در وضوح کامل داشته باشید.

AF-S Nikkor 50mm f/1.4G
این لنز که در سال 2008 معرفی شده، جدید‌ترین لنز 50 میلیمتری نیکون است که حتی در گشودگی f/1.4 نیز تصاویری با وضوح مناسب ثبت می‌کند. با بستن دیافراگم تا f/2.8 میزان وضوح لنز به حداکثر می‌رسد و چنانچه عمق میدان اندک مشکلی ایجاد نکند، می‌توان آن را تا f/8.0 بست و از وضوح آن لذت برد. وضوح‌یابی این لنز رعدآسا نیست، اما در کاربردهای روزمره سرعت مناسبی دارد و کم‌صدا بودن و امکان وضوح‌یابی دستی دائم از مزیت‌های مهم آن است. این لنز به موتور داخلی مجهز است و در نتیجه می‌توان آن را با DSLR‌های کوچک نیکون نیز به کار برد.

بررسی 10 لنز برتر برای ثبت  تصاویر پرتره


AF Nikkor 50mm f/1.8D
بسیاری از کاربران نیکون این لنز را بهترین لنز نیکون می‌پندارند، چون با داشتن قیمت ارزان، کیفیتی عالی داشته و تا مدت‌ها برای کاربر کار می‌کند. این لنز در مقایسه با همتاي گران‌قیمت‌تر خود دارای گشودگی کمتری است که در عمل تفاوت معناداری ایجاد نمی‌کند، اما به‌دلیل فقدان موتور وضوح‌یابی تنها می‌توان آن را همراه DSLR‌های پیشرفته نیکون به کار برد. تا زمانی که کاربر به محوی اندک گوشه‌های تصویر اهمیت ندهد و دیافراگم را تا f/5.6 ببندد، می‌تواند از این لنز انتظار معجزه داشته باشد. وضوح‌یابی دستی در این لنز تنها با حرکت دادن دکمه مخصوص روی بدنه امکان‌پذیر است.

بررسی 10 لنز برتر برای ثبت  تصاویر پرتره

Canon EF 50mm f/1.2L
زمانی که کاربر بخواهد با عمق میدان بالا عکس بگیرد و دیافراگم لنز خود را ببندد، این لنز با ساخته‌های ارزان‌قیمت کانن اختلافی ناچیز دارد، اما با گشودن حداکثری دیافراگم برگ برنده خود را رو می‌کند. کیفیت تصاویر ثبت شده با این لنز حتی در باز‌ترین حالت ممکن بسیار عالی است و از یک لنز سری L کانن نمی‌توان انتظار دیگری داشت. وضوح‌یابی سریع لنزهای کانن و امکان وضوح‌یابی دستی آنی از دیگر مزایای این لنز هستند که در کار عکاسی پرتره خیابانی به‌شدت کاربردی است. دهانه 72 میلیمتری این لنز به معنای فیلترهای بزرگ‌تر و گران‌تر است، اما به‌دلیل کوچک بودن عدسی خارجی می‌توان هر تعداد فیلتر دلخواه را بدون اشکال روی آن به کار برد.

بررسی 10 لنز برتر برای ثبت  تصاویر پرتره

Canon EF 50mm f/1.4 USM
این لنز از سال 1993 تاکنون میلیون‌ها عکاس را به بهترین نحو در ثبت تصاویر پرتره یاری داده و تا به امروز یکی از پرفروش‌ترین ساخته‌های کانن محسوب می‌شود. در حالت f/1.4 نمی‌توان از آن انتظار زیادی داشت و حاشیه تصاویر که البته در عکاسی پرتره اهمیت چندانی ندارد، به طرز محسوسی محو است، اما با بستن دیافراگم تا f/4.0 و سپس تا f/8.0 می‌توان از وضوح عالی آن بهره برد. در ساخت این لنز از موتور مافوق صوت کانن استفاده شده و به همین دلیل می‌توان از آن انتظار عملکردی سری و بی‌صدا داشت. وضوح‌یابی آنی و امکان نصب فیلترهای جهت‌دار از دیگر مزایای این لنز است که در ساخته‌های قدیمی‌تر دیده نمی‌شود.
 
بررسی 10 لنز برتر برای ثبت  تصاویر پرتره
Sigma 50mm f/1.4 EX DG HSM
این لنز 50 میلیمتری سیگما نخستین لنزی بود که یک ترکیب اپتیکی جدید را در اختیار کاربران با بودجه کمتر قرار داد در حالي كه از كارايي لذت‌بخشي برخوردار است. با کمک ترکیب اپتیکی جدید، تصاویر خروجی از آن از مشکلات لنزهای قبلی کمتر لطمه می‌بینند و میزان شیشه به کار‌رفته در آن نشان از اهمیت سیگما به کیفیت ساخته‌های جدید خود دارد. این لنز برای دوربین‌های APS-C طراحی شده و هنگام کار با دوربین‌های فول‌فریم تا اندازه زیادی حاشیه‌های تصویر را محو ثبت می‌کند. بهترین عملکرد این لنز در f/4.0 دیده می‌شود که وضوحی عالی و انعطافی بالا دارد.
بررسی 10 لنز برتر برای ثبت  تصاویر پرتره
Sigma 50mm f/2.8 EX DG Macro
اگر به‌دنبال یک لنز پرتره می‌گردید که امکان ثبت تصاویر از فاصله نزدیک را نیز داشته باشد، لنز 50 میلی‌متری ماکروی سیگما بهترین انتخاب شما است. وضوح این لنز در حالت f/2.8 بسیار زیاد است و اگر از آن براي ثبت پرتره استفاده شود، نتایجی دیدنی ایجاد می‌کند. کیفیت تصویر این لنز هنگام بستن تا f/8.0 تغییر اندکی می‌کند و به همین دلیل می‌توان از آن به بهترین نحو برای افزایش عمق میدان در عکاسی ماکرو استفاده کرد. روی بدنه دستگاه دکمه‌ای برای تنظیم محدوده وضوح‌یابی نصب شده که در حین عکاسی روزمره می‌توان آن را از حالت ماکرو خارج کرد.
بررسی 10 لنز برتر برای ثبت  تصاویر پرتره 
Sony 50mm f/1.4 ZA Zeiss Planar T
پیشرفته‌ترین و گران‌قیمت‌ترین لنز 50 میلیمتری سونی با همکاری زایس ساخته شده و در نتیجه چیزی جز کیفیت عالی نمی‌توان از آن انتظار داشت. در حالت f/1.4 کیفیت تصویر برای ثبت پرتره‌های واضح در نور کم مناسب است و در نور بیشتر می‌توان لنز را تا f/5.6 بست و از عمق میدان بیشتر در کنار وضوح بالاتر بهره برد. موتور مافوق صوت عملکرد این لنز را بسیار سریع و کم‌صدا می‌کند و به‌دلیل داشتن کیفیت اپتیکی بالا می‌توان از آن بدون اشکال روی DSLR‌های فول فریم سونی استفاده کرد.
بررسی 10 لنز برتر برای ثبت  تصاویر پرتره
 
Sony 50mm f/1.8 SAM
ارزان‌قیمت‌ترین لنز 50 میلیمتری سونی از کیفیت اپتیکی مناسبی برخوردار است، اما برای داشتن حداکثر وضوح باید آن را تا f/5.6 بست. در کاربرد روزانه می‌توان از گشودگی f/2.8 برای ثبت تصاویر قابل قبول بهره برد و حتی تصاویر ثبت شده با حداکثر گشودگی نیز برای پرینت در ابعاد متوسط کفایت می‌کند. فقدان موتور مافوق صوتی در ساختار این لنز به معنای وضوح‌یابی با سرعتی متوسط و صدای محسوس است و برای تنظیم دستی وضوح‌یابی نیز حتما باید با فشردن دکمه مخصوص موتور داخلی را از کار انداخت. با این حال کیفیت مطلوب این لنز در کنار قیمت ارزان، آن را به انتخابی بسیار مناسب برای کاربران سونی تبدیل می‌کند.
بررسی 10 لنز برتر برای ثبت  تصاویر پرتره 
Fujinon XF 56mm f/1.2R
مهارت فوجی‌فیلم در ساخت لنزهای پرایم سریع و شارپ بر هیچ‌کس پوشیده نیست و مدل 56 میلیمتری این شرکت نیز از همین سنت پیروی می‌کند. استفاده از حداکثر گشودگی این لنز وضوحی بسیار بالا در پی دارد و تنها با بستن دیافراگم تا f/4.0 می‌توان به بالاترين وضوح دست يافت. بدنه تمام‌فلزی و حلقه وضوح بزرگ و راحت دستگاه، استفاده از آن را بسیار ساده و لذت‌بخش می‌کند و یکی از دلایل روی آوردن بسیاری از کاربران به سمت دوربین‌های فوجی‌فیلم است. ترکیب اپتیکی این لنز شامل 11 عدسی در هشت گروه است که جزو پیچیده‌ترین لنزهای پرتره محسوب می‌شود.
بررسی 10 لنز برتر برای ثبت  تصاویر پرتره


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200