http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
افزایش تعرفه گمرکی نوت‌بوک و تبلت به تعویق افتاد
افزایش تعرفه گمرکی نوت‌بوک و تبلت به تعویق افتاد

افزایش تعرفه گمرکی نوت‌بوک و تبلت که قرار بود هفته گذشته در کمیسیون ماده یک مطرح شود، تا ارايه گزارش جامعی توسط سازمان‌ نظام صنفی رایانه‌ای و سایر دستگاه‌های مربوطه در این حوزه به تعویق افتاد.

به گزارش عصر ارتباط، پس از درخواست یک شرکت کامپیوتری از کمیسیون ماده یک مبنی بر افزایش تعرفه گمرکی نوت‌بوک و تبلت در راستای حمایت از تولید ملی، این موضوع با مخالفت‌هایی از سوی فعالان این حوزه مواجه شد. به همین دلیل تصمیم‌گیری درخصوص این موضوع در کمیسیون ماده یک- کمیسیونی در وزارت صنعت، معدن و تجارت که تعرفه تجهیزات وارداتی را تعیین می‌کند- فعلا از دستور خارج شده است.
فرخ امیری، مدیرعامل شرکت مادیران، در این رابطه گفت: «در واقع افزایش تعرفه گمرکی نوت‌بوک و تبلت به‌طور کامل منتفی نشده و همچنان در کمیسیون ماده یک درحال بررسی است.»
وی افزود: «افزایش تعرفه فعلا به این دلیل از دستور جلسه کمیسیون ماده یک خارج شده که گزارش‌های جامع و کاملی توسط سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و سایر بخش‌های مرتبط ارايه شود تا پس از بررسی همه‌جانبه موضوع، تصمیم‌گیری نهایی صورت گیرد و قضاوت نادرستی اعمال نشود.»
امیری با اشاره به اینکه پیشنهاد افزایش 10درصدی به کمیسیون ماده یک ارايه شده است، عنوان کرد: «سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و سایر نهادهای فعال در این بخش، حتی با افزایش نیم‌درصدی هم مخالف هستند؛ چراکه این امر صرفا به افزایش قاچاق کمک خواهد کرد و بازار نت‌بوک و تبلت به دست قاچاقچیان خواهد افتاد.»
وی گفت: «در واقع این امر به‌شدت به زیان مصرف‌کننده و دولت خواهد بود؛ چراکه با این افزایش تعرفه دولت قادر نخواهد بود عوارض دولتی، مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر سود دریافت کند. مشخص نیست این گزارش چه زمانی آماده شود، اما صنف در این مدت سعی داشته تبعات این امر برای مردم و دولت را به‌طور شفاف بیان کند. به همین دلیل تمام صنف با افزایش نیم‌درصدی این امر هم مخالف هستند.»
علیرضا پورنقشبند، از اعضای کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران هم با اشاره به اینکه فعلا بررسی موضوع افزایش تعرفه گمرکی نوت‌بوک و تبلت منتفی شده است، عنوان کرد: «هرچند فعلا بررسی این موضوع در کمیسیون ماده یک از دستور کار خارج شده، اما زمانی که این امر به‌طور شفاف تصویب یا منتفی شود، می‌توان در مورد آن قضاوت کرد، اما بعید به‌نظر می‌رسد که چنین اتفاقی رخ ندهد. این درحالی است که تصویب این موضوع، تبعات سنگینی برای جامعه خواهد داشت.»
از سوی دیگر، در هفته گذشته تغییر حقوق گمرکی برخی کالاها نیز اعلام شد که کالا‌های فناوری اطلاعات نیز در زمره آنها قرار داشت. در واقع سال گذشته زمانی که به‌دلیل افزایش نرخ ارز مرجع تعرفه‌ها 45 تا 50 درصد کاهش پیدا کرد، حداقل حقوق گمرکی نیز به دو درصد کاهش پیدا کرد، اما بر اساس قانون مجلس باید حداقل حقوق گمرکی چهار درصد باشد که این مصوبه از پنج دی‌ماه به گمرکات کشور ابلاغ شده است.
در این باره محمدرضا نادری، معاون امور گمرکی گمرک با بیان اینکه گمرک مصوبه قانونی مجلس و هیئت وزیران را اجرا کرده است، تصریح کرده است که براساس مصوبه هیئت وزیران و مستند به بند (د) ماده یک قانون امور گمرکی مصوب مجلس از تاریخ ابلاغ این مصوبه حقوق گمرکی و سود بازرگانی (حقوق ورودی) آن دسته از کالاهایی که کمتر از چهار درصد بود به چهار درصد تغییر یافته است.
با اینکه مجیدرضا حریری، ريیس کمیسیون واردات اتاق ایران، گفته است که افزایش دو درصدی حداقل حقوق گمرکی تاثیر چندانی در بازار ندارد، مدیرعامل مادیران معتقد است افزایش تعرفه گمرکی کالاهای فناوری اطلاعات تاثیر چشمگیری بر بازار این حوزه می‌گذارد.
امیری در این‌باره گفت: «اکنون با درنظر گرفتن این چهار درصد افزایش و همچنین با احتساب مارجین چهار یا پنج درصد، بازار به دست قاچاقچیان خواهد افتاد. قاچاقچیانی که پیش از این ارزش افزوده پنج درصد را پرداخت نمی‌کردند، علاوه‌ بر آن اگر چهار درصد گمرک را هم پرداخت نکنند، در مجموع حدود 10درصد از واردکنندگان رسمی پیشی خواهند گرفت. البته اگر مالیات بر سود را هم در نظر بگیریم، این قاچاقچیان در مقایسه با واردکننده رسمی، تقریبا از یک امتیاز 14 یا 15 درصدی برخوردار هستند، به‌عبارتی دیگر شرکت‌هایی که به‌طور شفاف از خارج از کشور کالاهایی را وارد می‌کنند، باید این کالاها را 14 درصد زیر قیمت قاچاقچیان عرضه کنند تا بتوانند با آن رقابت کنند.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200